Tím vedcov objaví kľúč k počiatkom ľudstva na Zemi a vydá sa na vzrušujúcu cestu do najtemnejších kútov vesmíru za mimozemskou civilizáciou, ktorá nám zanechala svoju adresu na hviezdnej mape. V decembri 2093 pristane výskumná vesmírna loď Prometheus na mesiaci vzdialenej planéty, kde podľa výpočtov môžu žiť mimozemšťania, ktorí pravdepodobne stvorili ľudstvo. Členovia posádky, vedci aj zástupcovia korporácie, ktorá misiu financuje, však majú rozdielnu motiváciu aj ciele, prečo sa expedície zúčastňujú. V mohutnom jaskynnom komplexe objavia vedci  zdanlivo mŕtve telá veľkých bytostí, ale narušia ochrannú atmosféru priestoru, kde majú mimozemšťania uloženú biologickú zbraň hromadného ničenia, pripravenú na vyhladenie ľudstva na Zemi, keby sa vymklo spod kontroly. Nezničiteľné monštrá sa aktivujú... Posádka Promethea nie je pripravená na nepredstaviteľnú hrôzu, ktorá ju čaká a netuší, že práve ona bude musieť zviesť desivý a rozhodujúci súboj o záchranu budúcnosti ľudskej rasy na Zemi. (TV JOJ)

Ceres

Po všech těch sračkoidních pokusech oživit Aliena s Predatorama a velmi nevydařené pokračování ságy v podobě Alien Resurrection, Scott se vrátil tam kde začal a naservíroval nám prequel k prvnímu filmu se špetkou pravdy o původu lidstva. Některým se to nemusí zamlouvat, ale jde o dobré sci-fi to je a takových je málo, já odcházel ze sálu spokojen, že konečně moje srdcová záležitost mého mládí nebyla někým opět poslána do kytek. Viděno v CGV, Myeong-Dong, Seoul, Korea. ()

M.Habarta

Do kina jsem vstupoval téměř úplně čistý - o Prometheovi jsem věděl jen to, že se jedná o sci-fi od Scotta a žádného z Vetřelců jsem předem neviděl. Rovněž jsem logicky nevěděl, že má mít Prometheus s Vetřelci cokoli společného. Určitě i proto byl pro mě film podstatně méně "confusing", než pro vetřelčí fanoušky. Dokonalý audiovizuál, hustá atmosféra a ani minuta nudy - to jsou hodnoty, které mi hravě vyvážily dosti děravý a nechytrý scénář. ()

VasaX

Sci-fi kontroverze poslední doby, na níž se neshodnou ani siamská dvojčata. Prometheus byl slibný. Velký potenciál. A podobně jako se superhrdinskou mocí, i s velkým potenciálem přichází velká zodpovědnost. A ta zde byla zrazena, potenciál plně nevyužit, kvality dostaly pachuť kontroverze. Dle mého názoru se jedná, v kontextu poslední doby, po hodně povedenou sci-fi s filozofickým přesahem, co se úvah o původu a jiných civilizacích týče. Výpravou a celkovým vizuálem estetické, efektivní a působivé, konzistencí příběhu dosti vyšinuté a co se scénáristického okruhu týče, jsou to zákeřné píchance do slabin. Herecky ale excelentní, Fassbender je skvělý android. A Theron, i přes svou poměrně nadbytečnou postavu, tomu také trošku přidává. Zklamání bylo, jak se to poslední dobou stává, 3D. Víc to snad nemusím rozvádět. Celkově je Prometheus dobrá sci-fi podívaná, s odkazy na Vetřelce a jeho svět, snad i zodpovídá pár historických míst vetřelčího univerza, ale jako epický spektákl je to velice nedotažené a místy na halvu postavené, až je mi to upřímně líto. Dodatek: Osobním zklamáním pro mě bylo to, že můj výklad těch obrovských mezer, nevyřčeného a mnoha otazníků se z části velmi lišil od "oficiálního výkladu" vykonstruovaného z kontextu Scottových vyjádření. A jestli se k tomu můžu vyjádřit, tak je to proto, že Scottova vize je TOTÁLNÍ NÁBOŽENSKO-PSEUDOFILOZOFICKÁ SLÁTANINA PRVNÍHO STUPNĚ, a tudíž můžeme být vlastně šťastní, že to dopadlo, jak to dopadlo. ()

Trustme

Proč se mi Prometheus líbí i když mi v tom brání filmoví kritici, odborníci a komentátoři? Promethea vnímám jako samostatný film, bez traumatického hledání vazeb na vetřelčí universum. Nejsem ovlivněn očekávacím syndromem něčeho mezigalakticky objevného, že nám Ridley Scott odhalí. Nejsem příznivcem dějově složitých, spekulativních, "nolanovsky překombinovaných počátků", kde pak celý internet musí řešit o čem to vlastně je a zde je vše tak akorát. Mám rád tajuplnou atmosféru, pozvolné budování napětí i akční podívanou. Protože až tak dobrých vesmírných sci-fi filmů se netočí, vybírám si je velmi zřídka, kde tuším, že půjde o něco víc než jen o přistání na asteroidu za účelem jeho zničení, tudíž moc zmlsaný tímto žánrem nejsem a o to víc mám radost, když se to povede. Snad proto mě Prometheus donutil usednout do kokpitu kinosálu, nasadit 3D přilbu, zapnout odsávání toxických popcornových zplodin a 2 hodiny cestovat v nejúžasnější cestě za hledáním Tvůrce. A našel jsem jeho i odpovědi na otázky, které se zrodily. Stačí se dívat Davidovi do očí a ne Meredith Vickers na zadek... Po technické stránce hodně pomáhá 3D a povyšuje film v designu (HUD panel, holografy, štěňátka, křemíková bouře), nebo jen "obyčejné" vnímání hloubky u skupiny postav. Designéry mírně upravený, ale stále charakteristický původní styl H.R. Gigera pro interiéry a podobu, struktůru mimozemských entit je i tentokrát morbidně okouzlující (jsem mistrův velký fanoušek). Ale zejména celková vypiplanost s jakou bylo vše do detailu pečlivě navrženo za pomocí nejmodernějších technologií, využití virální marketingové kampaně spolu s geniálními webovými stránkami (Project Prometheus) a s kým vším spolupracováno, je fascinující. Ridley Scott má možná už image režijního otloukánka mezi kritiky, neboť díky svým neuváženým počínáním v podobě natočení jedněch z nejlepších filmů v dějinách kinematografie, se od něj očekává moc a vždy. Je však už jiná doba a Ridley musí dělat ústupky studiu, komerci a novým generacím filmových diváků. (Special thanks for sponsoring and watch this great movie: J.S.) ()

MarekLucin

Ne ne, netřeba se obávat.Prometheus obhájil svoji pozici v žánru sci-fi.Mytologie bobtná a zase se zplošťuje, aby nám na konci ukázala záda. Naše cesta pokračuje. ()

Fakipics

Bavím se nad všemožnými aspekty lidského chování. Jak herců, tak režiséra. Naoomi je momentálně bohyní a nic jí nemůže překonat. Nakopala mi prdel zatím v každém filmu. Možná je to tím, že jsem dlouho ze sci-fi žánru nic pořádného neviděl. Možná jsem nevěděl, že Naomi je tak krásná a svým impozantním přízvukem mi zvedá horizontálně všechny aspekty mého těla. A já doufám v pokračování... doufám, že mi Scott , opět nakope levé a právě lascivní hýždě. ()

H.Gordon

Nebudu pátrat po logice. Ani jsem nedoufala, že to bude mít něco společného s vetřelcem. Možná je to dobře. Cítím hrozné zklamání a to jsem nic přitom neočekávala...první půlka filmu nebyla špatná. Říkala jsem si, že se dívám na docela příjemné, leč poněkud nudné scifi a očekávala jsem, kdy se začne něco dít. No a pak přišla druhá půlka filmu. Už jenom to, že jsem se málem ukousala nudou a navíc jsem si začínala uvědomovat, jaká blbost to je, znamená, že tento film nechci už nikdy vidět. Prostě se to nepovedlo a Scott (což mě mrzí nejvíc) se snažil udělat největší dojem vizuální stránkou, která sice byla skvělá, ale ničím výjimečná. Celé to působí dojmem, že Ridley zapomněl co chce vlastně natočit už v průběhu, a tak to chtěl zachránit efekty. Celá posádka byla nezajímavá a hlavní hrdinka nebyla vůbec výrazná. Postrádalo to napětí, emoce, punc reálnosti a nebylo tam ani zrnko humoru, natož psychologie postav. Zřejmě se to od takového filmu neočekává, ale takhle to na mě působilo jako počítačová hra...V ostatních filmech, které natočil, kradl důraz na detaily a především ATMOSFÉRU - což tento film naprosto postrádá. Třeba ve vetřelci jedničce dbal na animatroniku a hmatatelnost efektů. Ke všemu "předvývojová fáze" vetřelčího miminka byla naprosto příšerná. Navíc, když to bylo veliké, vypadalo to úplně jako příšera z VĚCI: počátek. Bez nápadu...a samotný vetřelec? O tom se mi ani nic psát nechce. Hrůza. Prostě jednu hvězdičku dávám za první půlku filmu. Opravdu hrozné zklamání. Prostě se mi nechce věřit, že vetřelce 1 a promethea dělal ten tentýž člověk. Ach jo, musím si zpravit náladu vetřelcem jedničkou. ()

Timak

Jsem na rozpacích. Úplně klidně tomu mohu dát plné hodnocení, stejně tak jako jednu hvězdu. Začátek je výbornej, ale souhlasím tady s většinou, že místy nedával film smysl. Otázku proč?! jsem si pokládal snad 40x - takže zatím to hodnotím 75% a netrpělivě čekám na Director´s cut, který mi zodpoví na tyto otázky (v to opravdu doufám). ()

Wade

Už,už,už ještě ne. Film se stále chystá na to jak to vyvrcholí a každého to posadí na zadek a ono nic. Parádní rozjezd, ale pak jako kdyby začal docházet benzin. Kdyby se Prometheus držel jen příběhu o objevení (strůjců) byl by to atak na 5*,takhle to je jen velký začátek s malým, koncem. 46% ()

Danny F.

Ve filmu se na pár otázek našlo odpovědí, ale na druhou stranu se naskytlo i několik nových. Rozběh byl pomalejší a závěr povedenější. Sice se neobjevilo nic na co jsem čekal, žádná pořádná a drsná akce. Trocha sklamání. 75% ()

Krysa SPK

Po všech těch kritických reakcí jsem čekal to nejhorší. O to více jsem byl jako zarytý fanoušek sci-fi žánru překvapen. Mistr Ridley Scott je vizuální virtuóz a jeho Prometheus je přímo napěchovaný přenádherně nasnímanými scénami. Krásně, opravdu krásně se na to kouká - bohužel, scénář je na úkor skvělé režii, kameře, hudbě a výpravě tak strašně povrchní a nedoladěný až to zabolí. Velká škoda, velká škoda. ()

VanTom

V první polovině příjemně atmosférické, ve druhé slušně napínavé, po celou dobu bohužel značně pitomé. Velká škoda, mohla vzniknout nadprůměrná sci-fi hororová žánrovka z vetřeleckého univerza, jenže ambice postupně začaly být větší, filmařům se zachtělo "podívané s přesahem". Na béčkově prostý koncept "neznámé nebezpečí ve vesmíru" se tak navěsila blábolivá linie o hledání Tvůrců lidstva, Boha, nesmrtelnosti a schopnosti darovat život, kterou prostě nemohl unést a sesypal se jak domeček z karet. Jednoznačně platí otřepané: Tolik práce a peněz, a přitom je to taková blbost (protože vizuálně, trikově či výpravou jde o úžasnou práci). Slabší 3. ()

yeniczek

Očekávání prequelu Vetřelce byla tak vysoká, že Ridley musel buď natočit absolutní film roku a nebo to neustát. A stalo se to, že to ustál sice filmařsky, ale pan "Počkejte si na další díl, možná vám to dovysvětlím" scénárista Lindelof napsal scénář, který se do Vetřelčího universa hodí tak maximálně tím prvotním nápadam natočit tenhle film. Když si ještě připočtete dementní chování vědců (mírně ospravedlněné ve VYSTŘIŽENÉ scéně), tak mi z toho vyšel film, kde jsem sice první hodinu skoro slzel štěstím, jak moc epický to bude a jak moc dobrou atmosféru dostanu... Ale... V druhé polovině došlo na všechny ty kiksy, nejspíš sestřihání dobré půlky filmu, vynechání podstatných vysvětlení a dementních rozhodnutí hlavních postav. Prakticky je závěr nejtuctovější z tuctových vyvražďovaček s nepovedeným pokusem o naroubování na rozběhlou mytologii. Je dost možný, že se příštím dílem všechno dotáhne, ale koho to právě teď zajímá. Se zamhouřeným okem 6/10 za velmi působivou filmařinu...___________________ Přečetl jsem si originální scénář, než ho Lindelof přepsal. Je to fakt magor, původní scénář je nejen čtivý, ale vidět někdy tohle na plátně, tak všichni fanoušci vetřelce pláčou nadšením. Už jen porovnání stylu psaní u obou scénářů (origo zde). ()

Compadre

Sakra, tak na Promethea jsem čekal od tý doby, co se ten spotvořenec začal natáčet..tudíž kurevsky dlouho.. pak se začaly objevovat první recenze, který byly DOST rozporuplný a ve stejném duchu pokračovaly a to mi tenhle film tak znechutilo, že se stalo, že jsem ho viděl až před nedávnem. A fakt je, že rozporuplnej zůstal.. i když se mi líbil. Jak totiž tvrdí ostatní, v Prometheovi je hafo nelogických záležitostí a chvilek, kterým prostě nerozumíte, že to celý vyznívá takovým neuceleným dojmem. Začátek tvoří takový intro (hodně působivé se skvělou atmosférou, jen nevíte proč tam vlastně je), pak odlet na planetu stvořitelů, tam je to super, ale ty nelogičnosti a podivnosti tu podívanou prostě tak nějak ruší a na konci filmu přemýšlíte co, jak a hlavně proč ty lidi udělali to, co udělali...Prometheus má obrovitej, výbornej příběh na nemalé téma, který je bohužel podaný v hádankách a jinotajích, takže dvojka bude muset být jeho obřím vysvětlenám. Doufám, že to Ridley neposere. Potenciál to má slušnej. ()

Mishqo

Najslabšou stránkou celého filmu bol totálne odfláknutý scenár až sa mi plakať chcelo a od neho sa všetky zlé momenty filmu odvíjali. Atmosféra, vizuálne efekty a hudba fungovali na jedničku. Herci v pohode ale pri takom scenári sa moc prejaviť nemohli. A už len taká maličkosť - prečo pre Kristove rany musia obsadiť do role "300"-ročného chlapa Guy-a Pearce-a a ešte k tomu s tak otrasným make-upom? To už v Hollywoode akože vymreli starí herci? ()

Aven

Jsem na Ridleyho pořádně naštvanej. Rád bych se na to podíval znovu, abych zjistil jestli jsem hlupák nebo jestli tam všechny ty odpovědi, které chci, jsou fakt schované "mezi řádky", nicméně mě Prometheus tak strašně nebavil, že se mi do další projekce vůbec nechce. Do té doby než se k druhému shlédnutí dokopu se ve svém hodnocení přidržím dokonale výstižného Civalova komentáře - "Prometheus je působivý sled místy až impozantních scén, které dohromady nedávají skoro vůbec smysl." ()

zdenny

Typ filmu, který jde absolutně mimo mě. Parta vědců přistane na jakési planetě a tam je začne ohrožovat jakási predátorská bytost. Atmosféra nulová, děj prakticky žádný. Koho to baví, ať se nudí. Jediný takový film z vesmírné lodi jsem dokázal strávit, a tím filmem byla Kubrickova "2001: Vesmírná odysea". Děj o ničem, ale pánové - ta atmosféra! ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

19.08.2024

Dominance na tržebním vrcholu po spanilé krasojízdě končí. Nový hororový snímek Vetřelec: Romulus od Fede Alvareze (Smrt ve tmě), jenž pochválil i otec série Ridley Scott, překonal všechna očekávání… (viac)

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (viac)

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (viac)