Kríž cti

• Česko Kříž cti (viac)

Nórsko, 2. svetová vojna. Po vzdušnom súboji, ktorý skončí zničením lietadiel, sa v snehovej pustatine ocitnú obe ich posádky - nemecká i britská. Obe nájdu útočisko v opustenej loveckej chate, kde sa Briti stanú zajatcami Nemcov. Čoskoro však obe znepriatelené strany pochopia, že ak chcú v krutej zime prežiť, musia spolupracovať. (STV)

valasek.m

Velice příjemný a hezký film. Válečný film, který není o válce jako takové, ale o lidech, kteří v ní přímo bojují. Snímek ukazuje hlavně surovost, a nevím, zda by někdo v dneštní době takto dokázal přežít. Musím pochválit určitě herecký výkon Ruperta protože velice překvapil, bylo super ho vidět i v jiné roly, než Rona. ()

vander19

Sú len dva filmy, ktoré som videl z druhej svetovej vojny a nemčúri mi boli sympatický. Prvým bolo Biele peklo a tým druhým práve Kríž cti. Traja Nemci sú zostrelení nad Nórskom počas poriadneho blizzardu a práve zhodou okolností sa to isté pritrafí aj dvom Britom. Už od začiatku obe strany pochopia, že jediný spôsob ako prežiť v tejto nelútostnej krajine je spolupracovať. Lenže je vojna práve zúria strašné boje o Britániu a tak tento psychycký teror je prenesený aj do zapadlej chatky niekde v prdeli Nórska. Tá sa stane akýmsi územím, o ktorého zisk sa snažia obe strany. A je to aj v chatke presne ako vo vojne. Raz vedú Nemci a raz Briti. Až nakoniec pochopia to čo nám Slovanom už dávno povedal Svätopluk, že treba držať spolu. Ale to najbrutálnejšie na filme je informácia, že všetko čo vidíme a čo sa odohráva pred našimi očami sa v roku 1941 skutočne stalo. Výborné zahraný film s minimom hercov (5), kde je možné vydieť Potterovho kamoša Rona Ruperta Grinta v podstate inej roly akou ho pozná takmer celý svet. ()

Rozjimatel

Výborný mnohovrstevný film, ktorý funguje ako napínavý vojnový thriller, ako komorná psychologická dráma s výborne prepracovanou interakciou medzi jednotlivými postavami a aj ako štipľavá satira na velikášstvo anglického a nemeckého národa, s jemnými karikatúrami predstaviteľov oboch národov. Tvorcovia k tomu pribalili ešte aj humanistické posolstvo, pričom toto všetko dokázali rozvinúť na malom priestore loveckej chaty vo veľmi nehostinnom prostredí, ktoré umocňuje atmosféru strachu a napätia. Jednotlivé postavy sú zaujímavé svojimi mikropríbehmi a navyše sú aj výborne zahraté (veľmi ma bavila postava provokatéra Ruperta Grinta, ale aj jeho mlčanlivého nemeckého náprotivku v podaní Stiga Henrika Hoffa). ()

Mikino00

Nijak originální zápletka v mrazivém prostředí jedné chaty rozehráva příběh o přátelství s více než očekávaným průběhem. ()

DannyBoy80

Výborné komorní válečné drama, kde válka je v pozadí a příčinou. Postupem času se válka vytrácí a nastává příměří a přátelství. Nicméně válka se nakonec vrátí v celé své "kráse". Výborně zahráno a i přes často tíživou situaci film nabízí dostatek humoru. Halt, halt - Beg a pardon? :) ()

sona123

Pokud čekáte nějakou válečnou akci, na tu zapomeňte, protože de facto jde o film odehrávající se na jednom místě - pár vojáků zavřených v jedné horské chatě. Je to hodně komorní příběh. Za začátku film nudí, ale po čase dojde i na pár dramatičtějších momentů a závěr je poměrně slušný. Herecké výkony jsou dobré, dialogy nejsou trapné a celé je to snadno uvěřitelné. I takhle asi vypadala válka... ()

gumolit

Vojna proti sebe stavia ľudí, ktorí by za normálných okolností celkom dobre vychádzali.Akonáhle však ste v uniforme svojej zeme za ktorú musíte alebo chcete bojovať ide ľudskosť stranou.Vždy to tak však nemusí byť už to dokázalo veľa protivojnových filmov a tiež skutočných ľudských príbehov.Kríž cti sa síce odohráva počas druhej svetovej vojny lenže bojové scény tam neuvidíte.Tá hlavná ,,bitka"" sa odohráva v malých priestoroch v ľudskej mysle a srdci.Snímok je skôr psychologickou drámou v ktorom je vojna spomenutá len na pozadí.Výborne sa svojich úloh zhostili všetci herci vyzdvihnem hlavne Ruperta Grinta kde rýšavá hviezda Harryho Pottera dokazuje , že má pred sebou skvelú hereckú budúcnosť a že sa ľahko vymaní z jednej svojej životnej roli tá na neho ešte len čaká.Kríž cti sa môže pochváliť presvedčivou atmosférou,dobrými dialógmi,zábermi poetickými a trochu aj drsnými Celý film spoločne so záverečnými titulkami, ktoré potvrdia skutočné osudy hlavných postáv zanechá v duši diváka to čo má - presvedčenie , že všetky vojny sú zbytočné a že vo veľkej núdzi spoznáš priateľa ale i nepriateľa . ()

kukentipla

O čem to je? Sestřelení němečtí piloti naleznou útočiště v opuštěné horské chatě. Netrvá dlouho a chatu také naleznou angličtí piloti.........Co já NATO? Seveřani točí hutné, mrazivé filmy, pokud se stejně jako já, těšíte na mrazivé drama těžící ze sevřených prostorů a opírající se o brilantní dialogy, budete dle mého zklamáni. Postavy jsou jalové, děj se pomalu sune vpřed, abychom si nakonec mohli přečíst, jak to dopadlo s přeživšími. NUDA ()

poet

Skromný film o sile priateľstva ktoré prežilo aj II.svetovú. Viacerým toto pripomenie artovejšiu Kukušku ale tu si miestni dôstojníci aspoň rozumeli :) ()

jorgus

fsajnovy snimek, ktery sice se pomerne pomalu sine k neprekvapivym situacim a i neprekvapivemu zaveru..ale bylo to mile..minimalisticke..prijemne..:) ()

warrenur

Slusne. Nakoniec som dal vyssie hodnotenie ako priemer. Podobnu psychologiu i situacie vojakov dvoch znepriatelenych stran som totiz uz videl minimalne v troch dalsich filmoch, ci uz z juho-korejskeho, hong-kongskeho alebo americkeho "pera". A vsetky mali jasne a spolocne posolstvo poukazujuce na nezmyselnost nepriatelstva a stieranie rozdielov, ci spoluprace. Kazdy normalny clovek by ho mal chapat a suhlasit s nim. Odporucam. ()

johnymdoe

Filmy podle skutečných událostí mám rád...to si nemohu pomoct. Když se k tomu přičte válečný námět s protiválečným poselstvím, jednou zamrzlou chatou kdesi v Norsku a pár dobře vybranými herci tak vznikne výjimečný film. Tenhle sice nebyl úplně bez chyby...ale stejně věřím že si jej na rozdíl od hromady jiných blbin tohoto roku zapamatuju. A to jen dík tomu že jsem se díval v čem jiném hrají herci z Harryho Pottera (Grint) a musím říct, že hraje slušně..jen tak dál. ()

Mona-Lisa

Film o tom, co dělat, když havarujete v horách válečného Norska spolu s úhlavním nepřítelem. Povraždit se navzájem kvůli nesmyslné ideologii, nebo spolupracovat, najít společnou notu a získat přátele na celý život? Smutné je, že obě varianty jsou stejně pravděpodobné. Pro mě čistých 5 hvězd. ()

heihatchi

Velmi pěkné konverzační drama, námětem mi to trochu připomnělo Zemi nikoho, zde to ovšem skončilo trochu jinak. Nebýt té podivné/zbytečné smrti německého vojáka, tak bych tomu dal i pět hvězd. ()

Endavour

Quis vellet pacem, preparat bellum - Kdo chce mír, chystá válku. Další důkaz, že natočit geniální snímek i bez Hollywoodu lze! Za poslední dva roky jsem rozhodně lepší antiválečné drama o přátelství, které i během těžkých časů druhé světové války neztratí svou hodnotu neviděl. Humor poručíka Dovenporta, dokonalá přesnost Horsta vytváří dokonalou, drsnou podívanou, s avšak smutným koncem. Čest jejich památce. Tento film si zaslouží ne jenom 5 hvězdičkových bratrů (stejně kolik bylo hrdinů), ale i zařazení v mé TOP 10. ()