Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

cattcobain

Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků v životě. Jack Nicholson se pro tuto roli narodil. Ale stejně tak si nedovedu představit tenhle kinematografický klenot bez jakéhokoli z Formanem obsazených hereckých článků, ze kterých je dohromady vytvořena dokonalá filmová symfonie. ()

Havala

Těmto a podobným filmům musí člověk přijít na chuť. Nakonec pokud nejste slepí, ohromí vás perfekcionizmus Miloše Formana a vysoký standard udržuje především hvězdný Jack N. ()

anyonecek

Krásně psychicky propracovaný film. Opravdu smekám před Nicholsonem jak dokázal zahrát jeho roli a to samé velice chválím československého režiséra Formana. Dokonalá souhra herců, opravdu pro mě dokonalý film, kterému vůbec nic nechybí včetně na půl smutného konce. ()

Morsie

Vyhoďmě ho z kola ven (v originále One Flew Over the Cuckoo's Nest) je jedna z nejlepších a zároveň nejděsnějších knih, co jsem četla. Totéž platí o Přeletu nad kukaččím hnízdem. Člověku až mrazí, když mu dojde, že se tohle dělo, že to není jen z hlavy Kena Keseyho a režíjního umu Miloše Fromana. Je to film, který se bojím znovu pustit, ale když to udělám, vždycky se pak do něho úplně ponořím a nechám se jím vycucat až na úplné dno. ()

J*A*M*B*O

Miloš Forman zo seba vidal všetko a dôkazom toho je tento film. Fakt perfektné. Nedá sa tam čo vytknôť ani obkecávať dej ale niečo okolo toho všetkého famózneho diela. Snímok je na zamyslenie a má aj istú pointu takže dávam 10/10 bodov. ()

helrohir

Bravúrne natočený a geniálne zahraný film. Je jedno či sú na obrazovke hlavné hviezdy alebo len vedľajšie postavy, taký herecký koncert sa len tak nevidí. Viac nie je čo dodať. ()

Bobris

Po dokoukání filmu sem se málem polil mojitem, protože sem nepochopil proč to má takové hodnocení, ale s odstupem času asi vím proč. Chápu že bych se na tento film měl pokusit dívat jako před čtyřiceti lety, kdy to musela být bomba, podobně jako Star Wars. Jenže když to zkouším, tak to stejně nevidím. Celý film se zdá, jakoby nikam nesměřoval - hlavní hrdina stále něco kuje, očividně je velice inteligentní a v žádným případě blázen. Hledal sem jeho záměr, proč sakra vzal partu retardů na loď, proč málem zabíjel když se nemohl dívat na baseball a proč jim objednal chlast. Tyto scény jakoby nebyly dokončeny. Nepovažuji se za ignoranta, ale já to prostě nevidím. Samozřejmě bych tu mohl omíjet herecké výkony hlavních protagonistů, vynikající vykreslení psychiatrického prostředí a dalších blábotin, to je samozřejmě všechno naprostá pecka, ovšem nemůže po mně nikdo chtít, abych si pustil třetí nejlépe hodnocený film na csfd a celkově jeden z nejuznávanějších snímků celosvětové kinematografie a nečekal od toho naprostou pecku. Čekal sem jí a nedostal jí. ()

DjsVorel

Nepochopím, jak někdo může dát tomuhle majstrštyku horší hodnocení než 4* . Naprostý herecký koncert a luxusní podívání, u které se nenudím ani sekundu. I když se vlastně prvoplánově nejedná o komedii, tak mám pocit, že Forman to téma dokonale odlehčil a dál tomu přesnou dávku humoru, aniž by to působilo nepatřičně. Za mě absolutní bomba a Forman je po všech stránkách prostě génius. ()

Syna.1990

Přelet nad kukaččím hnízdem jsem viděl dnes poprvé a musím uznat, že mě to opravdu neokouzlilo jako Vás všechny! Samozřejmě je možné, že po dalším zhlédnutí hodnocení změním, ale momentálně to na pět hvězd není. Výkon Nicholsona perfektní a ta mrcha sestra byla taky super a samozřejmě nesmím opomenout ani ostatní postavy, ty taky stály za to, ale chyběl mi TEN pocit, kvůli kterému filmům dávám 5 hvězd!! ()

uodevr

Existuje nespočet důvodů, proč je tento film tak významné dílo. Z Academy Awards si roku 1976 odnesl oskárka za nejlepšího herce (Jack Nicholson), nejlepší herečku (Louise Fletcher), nejlepšího režiséra (Miloš Forman), nejlepší film, nejlepší adaptaci (Bo Goldman) a také byl nominován na nejlepší kinematografii, editaci, hudbu a nejlepší vedlejší role (Brad Dourif, B-B-Billy Bibbitt). Byl to první Nicholsonův Oscar po předešlých čtyřech nominacích. Téměř snové obsazení se chlubilo Dannym DeVitem, Christopherem Lloydem a Scatmanem Crothersem, společně s různými opravdovými pacienty a jejich skutečnými doktory (Dr. Dean a R.Brooks, který hrál doktora Johna Spiveyho). Tento film zkoumá již častokrát prozkoumané ideály uvěznení a jeho ovlivnění lidské duše; toho pravého uvěznění je dosaženo tehdy, kdy je ovládnuto lidské vnější i vnitřní prostředí, s čímž se setkává lidská tendence se proti takové moci vzbouřit. Neexistuje lepší symbol rebelie lidského ducha, než chlastající rváč R. P. McMurphy (Nicholson); ten byl uvězněn za jistý "vstah" s nezletilým, ale aby se vyhnul své práci, předstírá šílenství, aby ho raději přesunuli do pohodlného azyla. Neexistuje lepší symbol fanatické vlády, než sestřička Ratchedová (Fletcher); pacienti v jejím oddělení se jí bojí, jsou kompletně pod jejím palcem a o její moci není sporu. Tito dva titáni se srazí poté, co jsou přiřazení do stejného oddělení. Pro Ratchedovou je v sázce celý její systém příkazů, stejně jako její moc nad pacienty. Pro McMurphyho je v sázce duše každého pacienta, který při bitvě o sebe samého přišel o vlastní srdce. Příběh tohoto snímku provokuje myšlenky, aniž by byl intelektuálský. Váže se s obrovským množstvím emocí, jelikož jsme my všichni alespoň jednou v životě zažili ten tlak; Ratchedová může reprezentovat cokoliv od vládního systému až po ty nejhorší stránky vlastní matky. Všichni zúčastnění jednoduše šli za hranice vlastních možností, aby nám mohli doručit tento příběh s tak ohromnou osobností. ()

Wooke

Vedel som, že je to niečo známe, ale nechal som sa prekvapiť. Stálo to zato, nečakal som, že film zobrazí to, čo zobrazil. Zážitok na celý život. ()

Guran

Československý režisér natočil jednu z nejlepších pecek světa! Jsme sice malý národ, ale světových talentů máme také nad hlavu. Kromě formana je ve fotbale Pavel Nedvěd, Petr Čech; v hokeji Jaromír jágr, Dominik Hašek, kromě sportu jich je tu ještě víc. No a ve světě filmů máme Miloše Formana. Nejvíce mě zaujal scénář a herecké výkony. Nicholson mě velice překvapil a také jsem si ho kvůli tomuto snímku oblíbyl. Ve vedlejších rolích Louise Fletcher, Christopher Lloyd, Danny DeVitto a další. Krom toho mě překvapil i Michael Douglas jako producent. Forman je ve světě mistr filmař, kromě tohoto snímku má na kontě další známe filmy jako "Amadeus", "Lid vs Larry Flint". "Přelet nad kukaččím hnízdem vás zaujme od začátku a film budete milovat. Ještě jednou se skláním před celým filmovým štábem, který film vytvořil, herci, kteří se do svých rolích náramně vžili a celému filmu. "Ocenění 5 Oscary" - vůbec se tomu nedivím. Ještě jednou díky, filmaři! ()

SmoldaMara

S nehercema, z Jacka Nicholsona udělat 100 kg Ira, a i když víte, že se na tu roli nehodí postavově, v průběhu filmu uvěříte, že je to doopravdy 100 kg chlap. A náčelník Bromden - tak ten je zase přesně jak z knihy. Miloši děkuji. ()

AgnesDee

Je to velmi zajímavý film, to se popřít nedá. Jack Nicholson zahrál svou roli na jedničku, a jeho blázniví kolegové jakbysmet. O režii se nedá ani pochybovat. Vypjaté scény jsou dobře náladové, má to nečekaný konec. Je to prostě krásně natočené drama, ale pro mě to není film, na který bych se podívala vícekrát než jednou. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)