Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Juto

Je to zjednodušujúci film o malých ľuďoch žijúcich v ich vlastných malých svetoch. Manické momenty sa miešajú s uštipačným hraním, čo vedie k ohromujúcemu vrcholu. 9/10 ()

Martrix

V komentářích se to jen hemží výrazy jako sadistická sestra, potlačená svoboda...každý druhý v tom vidí alegorii toho, jak Indián našel skrze odvahu a nezlomnost Murphyho, vůli vzít život do vlastních rukou. Samozřejmě se to tak dá interpretovat. Leží to tam jako na zlatém podnosu a  i když se vám moc nechce přemýšlet, tak to na těch 92% pořád stačí. Já to po mnoha letech od prvního shlédnutí, viděl méně černobíle. Vrchní sestra a vlastně i dozorci byli téměř až do konce velmi korektní. Přesto si sympatie diváků získal gauner a násilník. Chtělo by se napsat rebel...ale i tohle slovo má pro většinu Čechů spíš pozitivní zabarvení. Jakoby si divák přál, aby probíhaly v podobných ústavech mejdany, chovanci jezdili na výlety...jakoby řád představoval všeobecné zlo, které ohrožuje i svobodu lidí za zdmi ústavu. Proč tolik tolerance vůči Murphymu? Kdyby se to dělo ve vězení, vojenských kasárnách, atomových elektrárnách...pořád by byl někdo, kdo vnáší chaos do systému hrdina? Zatímco vrchní sestra, která nechá hlasovat o něčem, co by mohla ignorovat je automaticky nepřítel? Jen proto, že působí jako robot a důsledně dodržuje řád? Ano, v závěru se jednou dopustí zneužití své moci, což má fatální následky. Kreatura, bestie v sukních, fašounská sestra... uškrtit ji je málo. Tento film je velmi zajímavý v mnoha ohledech. Získal řadu cen, panuje vzácná shoda v posouzení jeho kvalit. Což vypovídá mnohé i o společnosti...o divácích. Já těch 5* dám taky, protože je to vynikající film...ale pro mě pravděpodobně z jiných důvodů, než většina ostatních. ()

Ripper

Brilatní, místy vtipný a drsný film, skvělé scény a hlavně nezapomenutelný výkon Jacka Nicholsona dělají z tohotu snímku jeden z nejlepších flmů vůbec.Tenhle film se prostě musí vidět.Škoda že jde dat jen ***** ()

BoXBe

Až si přečtete předlohu Kena Keseyho pochopíte jaký kus práce odvedli scénaristé a potom oceníte kongenialitu Miloše Formana a bezprecedentní výkon Jacka Nicholsona. Louise Fletcher ve mně navíc dokázala vzbudit tak nenávistné emoce vůči hlavní sestře v jejím podání, že jsem měl chuť skočit do obrazovky a utrhnout jí hlavu. Dnes je Přelet klasika. Pusťte to a já to odokoukám do konce se zatajeným dechem, přestože znám nazpaměť každou scénu. A co se obsahu sdělení týče - nadčasová záležitost. ()

mortak

Film stojící na hereckých výkonech a přesné režii, která ví, co chce říci. Jestliže mám subjektivní výhrady, tak se vztahují ke tomu, co tvoří už jádro knihy. McMurphy stělesňuje mužskou touhu oprostit se od ženských požadavků na spořádanost a žít si čistě mužský život bez závazků, kde tu ženskou stranu tvoří...no, prostitutky (a nemusely by chtít za to peníze). Jejich opakem je vrchní sestra, která zase ztělesňuje ženskou touhu po naprosté čistotě a pořádku (ve vznešenější mluvě harmonii). Vzpoura proti Ratchedové spočívá v alkoholickém večírku, kde je nezkušený a bázlivý člen mužské populace vtahován do tvrďáckého světa. Bohužel jedna žena v mužském světě nemůže být pošlapána - maminka. Vím, že to bude heretické, ale Přelet je taková mužská Pretty woman. ()

SHI-SHA

Který film by měl být na 1. místě v Česko Slovenské Filmové Databázi? Odpovídám, že tento. Na rozdíl od jeho dvou pokořitelů - Shawshanku a Gumpovi (ke dni 7.2.2011) vám svou krásu tolik nevnucuje, není ani trochu kýčovitý a tak dále. Jde o životní dílo Miloše Formana. Film, který si zamilujete a jeho konec nikdy nezapomenete. ()

Kolikokoli

Filmy od Formana jsou moje nejoblíbenější. Přelet je první film, který jsem od něj viděla a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Naopak. Je to úžasný film, u kterého se sice smějete, ale víte, že je to špatně. Že by měl člověk spíše brečet... ()

forsythia

Po odchodu z kina jsem asi hodinu nebyla schopná promluvit. Tak silný emocionální zážitek mi žádný jiný film neposkytl. Favorit číslo jedna, co víc dodávat. ()

dr.fish

Ta parta bláznů uzavřená na malém prostoru vedená Jackem Nicholsonem si vás nejdřív získá, úplně vtáhne do děje a nakonec totálně rozštípá. Jeden z nejlepších filmů pro přemýšlivé typy. 90% ()

animaxis

Po skončení filmu jsem nejdříve neměl slov, ale snad budu schopný tu k tomu něco napsat. Přelet nad kukaččím hnízdem je z prostředí ústavu pro duševně choré, a proto jsem čekal, že to bude docela drsný film. Ale nakonec to byla vlastně oddechovka. Drsných scén je tu minimum a celý film je vlastně takový příjemný. A příjemnou atmosféru tu udržuje hlavně Jack Nicholson. O svém hereckém talentu mě přesvědčil už v Osvícení a v pár dalších filmech, ale tady hraje taky úžasně. Do ted' vlastně nevím, jestli byl duševně chorý nebo jen "nebezpečný" :) Ostatní herci jsou ovšem taky skvělý, ale to už pro mě naštěstí není vyjímka. Víc k tomu nejsem schopný nic napsat, tak snad jen to, že dávám pět hvězdiček. ()

Thorn

Přelet nad kukaččím hnízdem je mistrovské dílo, které je současně psychologickým filmem, antiutopií, politickým dramatem a částečně i komedií. Je to mrazivá alegorie a zároveň i tak trochu satira. Je zajímavou shodou náhod, že adaptaci Keseyho knihy natočil právě režisér Miloš Forman, který má na kontě také film Hoří, má panenko. Tyto dva filmy jsou totiž dle mého názoru v lecčem podobné. Oba zobrazují určitý kolektiv lidí, ve kterém není něco v pořádku. Rozdíl je samozřejmě v tom, že zatímco film Hoří, má panenko je laděný především komediálně, Přelet nad kukaččím hnízdem je veskrze seriózní, znepokojivý a místy dokonce děsivý snímek. Jedná se o příběh věčného rebela Randla McMurphyho, kterého jeho divoká a vzdorovitá povaha dostane až do vězení. Aby si Mac trest trochu zmírnil, rozhodne se předstírat duševní vyšinutí a dostat se tak do zdánlivě poklidného prostředí psychiatrické kliniky. Mac však bohužel záhy zjistí, že být pacientem psychiatrie je ve skutečnosti ještě mnohem horší než být vězněm ve vězení. Jeho přirozeně vzdorovitá povaha navíc tvrdě narazí na brutální diktaturu panovačné vrchní sestry Ratchedové. Ta patří dle mého názoru k těm nejlepším záporným postavám filmového plátna. Chladná a bezcitná žena, která chce svým pacientům "pomoct" i za cenu toho, že z nich ve skutečnosti udělá naprosté lidské trosky. Kromě hlavního hrdiny a vrchní sestry jsou zde samozřejmě i další důležité postavy, z nichž nejvýznamnější je bezesporu obrovitý indián přezdívaný Náčelník. Právě ten uplatňuje na rozdíl od Maca zcela opačný způsob jak v dané "totalitní společnosti" přežít. Závěr filmu bezpochyby patří k těm nejemotivnějším momentům celé kinematografie. Já osobně však za nejsilnější moment považuji scénu s hlasováním, která vlastně přesně vystihuje, jak fungují všechny demokratické volby. Rozumná menšina je zde přehlasována nemyslící většinou. Dokonalé zpodobnění smutné reality v naprosto bezchybném a dokonalém filmu. Přelet nad kukaččím hnízdem je prostě nezpochybnitelné mistrovské dílo. ()

AGO

Toto nie je film Miloša Formana. Toto je film Miloša Formana a Jacka Nicholsona. Forman pojatím réžie a navodením správnej tiesnivej atmosféri "cvokhausu" dokázal film zaradiť medzi 4-hviezdičkové záležitosti, ale Nicholson ho vyzdvihol do nebeských výšin. Tentokrát nie je o čom debatovať. Kto neuvidí, nepochopí... ()

Slavníkovec

Tak to dopadá, když se nějaký karbaník a ničema dostává do křížku s dominantní osobou na místě, kde neplatí zákon. Psychiatrická léčebna, pro někoho domov, pro Randalla dočasný úkryt před pracovním táborem. Původně si myslel, že po odpykání trestu se dostane na svobodu. Není tomu tak. Narozdíl od vězení může být člověk vězněn v léčebně i po dobu delší než určuje soud. Dochází zde ke střetu mezi Randallem McMurphym a Velkou sestrou, která si drží určitou autoritu nejen mezi pacienty, ale i mezi zaměstnanci. Murphy, rebel každým coulem, je pro ní kazem na celém jinak poslušném oddělení. Snaží se ho převychovat. On však, uvědomujíc si svou situaci, se snaží aspoň oživit mezi ostatními pacienty jejich navenek skomírající život. Podaří se mu zavést v léčebně improvizovanou hernu. Jack Nicholson alias Murphy s celou skupinou dokonce provokativně vyjede na výlet na ukradené lodi. Všechny jeho buřičské vlastnosti způsobí jeho zkázu. Poté co napadne v záchvatu vzteku sestru Ratchedovou, je mu provedena lobotomie. Předlohový vypravěč, indián Bromden, po celou dobu předstírající svou hluchoněmost, z milosti ukončí jeho život. A sám uteče podle jejich plánu z budovy na svobodu. ()

tom88

Jeden z najlepších filmov, aký bol kedy natočený. Som z toho úplne vedľa, nemyslel som, že ma nejaký viac ako 30 ročný film dokáže takto potešiť. Toto je skvost a klenot vo svetovej kinematografii. Film vrcholne baví celých 130 minút vďaka výbornému deju, perfektným hercom, zaujímavému prostrediu (psychiatrická liečebňa). Jack Nicholson je úplne úžasný, jeho postava je nezabudnuteľná a je tu viac vychádzajúcich hercov ako Danny DeVito alebo Christopher Lloyd, ktorí boli tiež super, no ale postava indiánskeho náčelníka ma úplne dostala a to hlavne v scéne, keď prvý krát prehovoril...som myslel, že zdochnem. Forman je trieda, za tento film som mu fakt vďačný. Najskôr som myslel, že to tu je precenené kvôli tomu, že film režíroval Čech Forman, ale keď som to videl tak mi to došlo, že to Formanom nieje. Ten film je fakt bohovský, nieje čo dodať a do top 5 určite patrí. 95%. ()

MJMilan

Tohle je excelentní film z dílny Miloše Formana, který jako kdyby ušil na tělo hlavní roli Jacku Nicholsonovi. Perfektní film, který lidem má co říct. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)