Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

TomDolly

Linklater ani nemohol 12 rokov svojho života stráviť lepšie ako s týmto filmom. Tento film je vlastne o ničom a predsa len o všetkom. Klasický život chlapca a jeho okolia, ktorý akoby tak trochu prežívame všetci. Rodinné či školské problémy, vzťahy, prosto dospievanie. Úžasne podaných 12 rozvíjajúcich sa rokov Masona. Baví ma sledovať vývoj všetkých postáv, charakterov a sledovať ako sa herci a teda postavy menia. Je skvelé, že Patricia Arquette nakoniec dohrala tento film. Podľa mňa sú samotní rodičia Masona zaujímavejší a ich postavy vo filme sa rozvíjajú o niečo neobyčajnejšie ako samotná postava Masona. Takisto je v ňom skvelá hudba, ktorá dokonalo do filmu pasuje. (Family of the Year - Hero...) Oceňujem Linklaterovu vytrvalosť a odhodlanie, chopiť takýto projekt chce určite veľa odvahy. Takisto mu stačil len nejaký ten námet a nemal žiadny skalný scenár, len svoje myšlienky a predstavy, čo je ozaj ohromné. Linklater je jednoducho výnimočný režisér. ()

exotman

Film se dal zkrátit a to o nemálo. Vydělává jen na pověsti o tom jak dlouho byl točen přitom není ničím vyjímečný. Potřeboval by alespoň nějakou zápletku. Je to jen nafilmovaný život, který není ničím opepřený. ()

ragtime

Hype okolo filmu bol dostatočný na to, aby som sa na neho tešil s výhľadom na niečo unikátne. To sa žiaľ nestalo, ale rozhodne to nebol premrhaný čas. Do 100% tomu chýbalo niečo "viac", čo by mi film vrylo do pamäti a k čomu by som sa ešte rád niekoľkokrát vrátil. Čomu naozaj nerozumiem, je hodnotenie výkonu Patricie Arquette na takej úrovni, že za to bola odmenená Zlaytým Glóbom a Oscarom. Ale to je len môj subjektívny názor. ()

PoprockCZ

Film by se dal rozdělit na dvě části. Ta první mě moc nezaujala. Řešily se v ní klasické stereotypní klišé jako agresivní manželé vs hodný táta lempl. Druhá část je ale úplně neco jiného. Film získá spád a konečně se zaměří na hlavního hrdinu jako takového. Musím říct, že jestli lze něco opravdu pochválit, tak přístup k tomuto projektu, tedy délku natáčení. Je zajímavé sledovat jednotlivé charaktery, které nám doslova rostou před očima. Mění se jejich vzhled, ale i názory, postoje a uvažování. Bylo by hezké, kdyby si takto mohl každý pustit sám sebe a viděl by, co z něj vyrostlo. ()

sha.piro

Promarněných 160 minut. Film nepřinesl nic, čím by se mi zapsal do paměti. Nepřinesl nic, co by bylo originální. Nic, s čím bych se ztotožnil. Škoda, že jsem dal na hodnocení a očekával od něj alespoň excelentní závěr... ()

Mark1983

Myslím, že v tomto případě se jedná o psychologické drama v tématu o životním cyklu z dětských let až do plnoletosti. Příběh je celkem zajímavý, avšak je až příliš obyčejně realný až se z toho stává koukatelný průměr. Určité pasáže byly i působivější než celkový film, což je škoda, že těch životních zvratů v něm není více, za což by dal více hvězdiček. Ale takhle filmu věnuji poctivé tři hvězdičky, ()

kodwin

Chlapectví má slabou i silnou stránku v tom samém. Přitom skoro celý film jsem to spíš považoval za slabinu - běží jako život sám u většiny lidí - zdánlivě pomalu, ale vlastně rychle. Bez větších vrcholů nebo propadů a najednou je konec. Je to spíš jako když žijete na jednom místě a pozorujete sousedy. Trochu nudné a zajímavé zároveň. ()

90125

Tento film je asi ako keď si dobre userete a ten prd vám ostane v gaťoch, ani sa nepohne. Teda poklona mr. Linklater. Natočiť bezmála trojhodinový film bez čo i len malého náznaku nejakého príbehu, zapletky, vzrušenia, bolesti, smútku, ...... počítačového efektu, alebo nahých ženských pŕs, to chce ozaj odvahu. K tomu sú všetky postavy vo filme tak obyčajné a nezaujmavé a ich "obyčajný život" je tak veľmi banalizovaný, až to bolí. Keď sa za volantom auta dostanem do zápchy a budem v nej stáť hodinu, môžem si povedať "that´s Life". Len neviem prečo by sa na to mal niekto tú hodinu dívať. Poslať ľudom mesidž o ľudskom teple v obyčajnom ľudskom živote sa celkom určite dá omnoho zaujmavejším, filmárskejším spôsobom. Tento film je len nafúknutá, prázdna bublina. Mám strach, že po doterajších skúsenostiach s pánom Linklaterom už asi budem mať veľký problém dať mu ešte jednu šancu. Môže mať Glóbusov a Oscarov koľko chce. 35 % ()

pichta

Dlhý príbeh dospievania jedného chlapca, dejova línia sa nejako neposúvala, film bol skôr plynutie času, bez pointy na konci. Človek si možno z toho zoberie to, ako ten čas rýchlo letí. Celkovo dobrý film, aj spôsob natočnenia - trvalo to asi 11 rokov ako herci stárli, no neoslovil. ()

Medwjed

Pěkný film, byl jsem příjemně překvapen. Skvělý nápad natáčet se stejnými herci celých 12 let. Občas jsem čekal, že to půjde víc na dřeň , ale i tak jsem se bavil. Film o klukovi, který dospívá a mění se v dospělého člověka s vlastními názory na svět, ale stejně nejvíc ho formuje prostředí ve kterém vyrůstá. ()

Lukets

Udělat tento film muselo být životním Linklaterým rozhodnutám. Káždý rok budeme pár dnů točit film, uvidíme co na to za 12 let řeknou. Děj ukazuje rodinný život a vývoj jedince, ne jen něj, ale celé rodiny. když pomineme vožraly, se kterými žije matka hlavní postvy, tak děj nemá žádnou zápletku, u "životopisného" filmu nelze čekat. Nejvíce cením, jak se se "sociála" stane osobnost, která má své názory a cíle. Vidíme, jak Mason z malého chlapce proplouvá životem, ztratí panictví, zažije zklamání první láskou. Čeká se co se stane, otřese se, zkouší novou životní misy na jejímž konci čeká nová výzva v smyslu lásky... ()

Kritickej

8/10 Strašně silné a přitom jednoduché. Nedokážu si vybavit žádný jiný film, který by tak přirozeně dokázal ukazovat život, jaký je. Palec nahoru režisérovi nejenom za skvěle dotaženou myšlenku, ale i za to, že nepodlehl pokušení a držel se s dějem při zemi. Herci bezchybní. ()

doublefish

Koho uchvátily dialogy Celine A Jesse v trilogii Before Sunrise/Before Sunset/Before Midnight režiséra Richarda Linklatera, které natočil v letech 1995-2004-2013 s Julií Delpy a Ethanem Hawke, ten si sedne na zadek z tohoto filmu, kde hlavní hrdinové stárnou doslova před očima. Vymyslet si scénář na 14 let dopředu, být v každém záběru aktuální a přitom se obloukem vyhnout dokumentaristice, to vyžaduje abnormální představivost a to tu fakt ještě nebylo. Album velké části života pro všechny zainteresované. Monitorovat live na plátně dospívání syna a dcery může být velkou inspirací nebo katarzí pro mnohého tátu a leckterou mámu. Ethan Hawke, který rozvedeného otce bravurně zahrál už v třetím pokračování Linklaterova megadíla, exceluje v podobné roli a za počin v Chlapectví má mého Oskara za excelentní výkon v tzv. vedlejší roli. ()

Brain32

Den po projekci a já zkrátka nemůžu dát méně než 5 hvězd, včera v kině se přepisovali dějiny kinematografie a já byl u toho, nikdy na tento film nezapomenu, napadá mě jen jedno slovo, BRAVO!!!!! ()

Rock4ever

Výjimečný počin - velmi civilní příběh dospívání jednoho amerického teenagera, jakých mohou být statisíce. Těch zajímavých rovin je bezpočet. Příkladem je americká politika, střet liberálního myšlení hlavních protagonistů a typické texaské filosofie "Bible & Rifle" je vyobrazen v zásadě humorně, avšak v důsledku má na Masonovu rodinu negativní dopad viz alkoholismus dalších matčiných manželů. Nádherné jsou i drobné vsuvky ukazující zásadní popkulturní milníky, které formovaly jednu generaci (Pottermánie, Xbox, rozhovor o Starwars, atd), to celé doprovázené velmi vkusně zvoleným soudtrackem sahajícím od Boba Dylana až po Arcade Fire. Obrovskou sílu celému vyprávění dává právě viditelná (nejen vizuální) transformace všech hrdinů během dvanácti natáčecích let. Na konci vám nezbude než se společně s Masonem ptát po smyslu života a stejně jako on či jeho rodiče a my všichni ostatní nenajít odpověd. Jen povzdech, že to všechno tak nějak rychle uteče. Zároveň doufám, že Ethan Hawke za roli otce dostane nominaci na Oskara, protože ten přerod z floutka v Mustangu na usedlého tatíka v tesilkách je mrazivě autentický. Melancholický, ale rozhodně nejsilnější filmový požitek letošního léta. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)