Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Česko Kapitán Phillips (viac)

Kapitán Phillips je príbehom prepadnutia americkej nákladnej lode Maersk Alabama somálskymi pirátmi, ku ktorému došlo v roku 2009. Režisér Paul Greengrass nám v ňom ponúka kombináciu napínavého trileru a pohľad na širokú škálu dôsledkov globalizácie. Film sa zameriava na vzťah medzi veliacim dôstojníkom Alabamy, kapitánom Richardom Phillipsom (Tom Hanks) a kapitánom somálskych pirátov Musem (Barkhad Abdi), ktorý ho unesie ako rukojemníka. Phillips a Muse proti sebe stoja v okamihu, keď Muse so svojou posádkou zamieria na Phillipsovu neozbrojenú loď. V súboji vôle a odhodlania, ktorý nasleduje 230 km od somálskeho pobrežia, sú obaja muži vydaní na milosť osudu, ktorý je úplne mimo ich kontrolu. (TV Markíza)

Nýdnol

Kulervoucí drama od začátku do konce, jako vždy vynikající Tom Hanks a děsivě věrohodní somálští hoši. Tady nečekejte žádného Jacka Sparrowa, tohle je realita. ()

Chlo0opek

Atmosféru to rozhodně mělo. To se mi na tom líbilo. Jinak slušně zahraný, jen možná jestli to bylo úplně podle skutečnosti, to už je druhá věc. Přece jen posádka byla ve skutečnosti trochu jiného názoru, ale to se asi nikdy nedozvíme. Každopádně celkově lepší 4*. ()

jozindodulik

Zamrdaní Somálci a zamrdaní Amíci, že ty kurvy vyzáblé nevystřílí. Moc jen nechápu, proč to "vyjednávání", které skončilo stejně střelbou trvalo za 1. tak dlouho, proč za 2. nepoužili nějaký paralyzující plyn a nenaběhli tam, za 3. proč mířili jen z jednoho místa a ne z více, aby lépe a hlavně snáž zaměřili cíl. V takových případech není na co čekat. Jinak taky moc nechápu, proč tam ty vojenské lodě nejezdí rutinně a už vůbec mi nejde do hlavy, kolik asi taková záchrana může stát? Všichni ti vojáci, vyjednávači, všechny ty jednotky, letadla, vrtulníky, lodě, spíš z toho mám pocit, jako by si USA hrála, jen tak, asi prestyž nebo co. ()

Allein4

Naprosto geniální. Skvělý film, který si plnohodnotně zasloužil skvělé herecké umění Toma Hankse. A ten, jak je jeho dobrým zvykem, opět exceloval. Nechybělo napětí, což byla jedna z věcí, které jsem se obával, jestli to Paul Greengrass dokáže přenést do filmu z předlohy. Ale povedlo se mu to tak, jak on to umí. Nemám námitek a doporučuji! ()

fabregas1

Greengrass skutečně umí s chytře napsaným scénářem ještě k tomu dávkovat napětí a k tomu způsob, jakým Hanks zvládne zahrát roly kapitána lodi , to je vysoká škola herectví se vším všudy. Film je povedený a je se na co těšit, doporučuju. ()

Nymphadora

Opěvovaná závěrečná scéna s lékařkou je skvělá jen při pohledu na Toma Hankse, ty kecy co měla doktorka se nedaly poslouchat. Zeptat se člověka, co ušel několik desítek metrů "Můžete chodit?", nebrat v úvahu, že člověk je očividně v šoku a prostě dělat vyšetření podle postupu. "Všechna ta krev je z vašeho obočí?", předpokládám, že věděla, na jakou akci se vydávali, že tam zrovna v jeho přítomnosti dali headshot 3 somálcům. A příběh podle skutečnosti? Nechápu, že si danou situaci pořád přehazovali jak horký brambor, než někdo konečně něco udělal, nebo doufali, že se leknou jejich obří lodi? Tři hvězdy za výkon Hankse a somálců. ()

lubica1995

Aký bol príbeh v realite sa asi nedozviem, ale tento film nič neprehnal. Nepociťovala som nedostatok emócií. (Našťastie nie som rozmaznaná sledovaním nereálnych rozprávok, ako ľudia bez jediného škrabanca dokážu preskočiť mrakodrap... po vyvraždení celej rodiny sa len nadýchnu a idú ďalej, pričom na konci dvojhodinovky sa fešákovi hompála na krku nová, lepšia, mladšia fešanda, akú mal predtým). Ničím neprikrášlený, dojemný a reálny. ()

Mr.Hackels

Výborná záležitost. Tom Hanks opět výborný. K tomu Somálští piráti, kteří s jedním miničlunem a žebříkem neváhají útočit na loď takovýchto rozměrů. Vzhledem k tomu, že je to podle skutečných událostí, zůstává mi záhadou, proč společnosti neinvestují do nějaké ochrany. Hrstka sekuriťáků se zbraněmi by si z té výšky musela s jedním člunem poradit. ()

lemings1

Mohlo to dostat aj viac ale pokazilo to niekolko primitivnych scenaristickych chyb ako najdebilnejsia vymena rukojemnikov aku som kedy videl a nasledny nelogicky odchod piratov. A par dalsich. Takisto to bolo zbytocne roztahane. ()

Mark1983

Napínavý thriller,který diváka nenechá ani na chvíli vydechnout.Děj s piráty je skoro od začátku,takže by se divák neměl u filmu ani chvíli nudit. ()

Mr.Orange

V tomto filme musím pochváliť hlavne skvelý herecký výkon môjho obľúbenca Toma Hanksa ktorý tu stvárnil hlavnú postavu a to ako autenticky stvárňuje svoju postavu počas scén keď mu ide o život je nezabudnuteľný zážitok.Celý film je založený na skutočnej udalosti a musím povedať že réžia sa držala faktov a neprikrášľovala ich. Veľmi efektné boli scény na vojnových lodiach a zábery na špeciálne jednotky. Celá skupina pirátov tu podáva skvelý výkon a neostáva mi nič iné ako odporučiť ()

badett

Velmi podařený snímek ukazující realitu. Výborné herecké vystoupení jak ze strany Hankse tak ''Somalských'' herců. Jedinou kaňkou na filmu byla na můj vkus, až moc velká ukázka dovedností a nasazenosti americké armády. Film vřele doporučuji. Celý film mi v hlavě probíhala otázka ,,Proč nemají na takové nákladní lodi ani jednu zbraň'' ()

simirmarus

Prečo nebol Tom Hanks nominovaný za hlavnú mužsku rolu na Oscarovi 2014?? to je otázka, ktorú sa pýta snad každý človek po dopozeraní tohoto skvostného a napínavého filmu. Posledných 5 minut nedovolí zaspať nikomu. Výkon Toma Hanksa považujem za silne prelomový, dovolím si tvrdiť že bez neho by film Kapitán Phillips nebol tým čím je. Napätie až do konca, čo sa stane s kapitánom a čo so somálskými pirátmi? Dej podtrhuje fakt, že tento film rozpráva o skutočnej udalosti. ()

hanca.uh

Pro mě byl tento film velikým překvapením, byla jsem z něj doslova unešena. Tom Hanks jako kapitán je excelentní a velmi věrohodný. Ostatně jako i somálské osazenstvo, děj, záběry a vůbec celé zpracování včetně režie a kamery moc povedené, takže jsem byla napnutá po celou dobu přes dvě hodiny trvajícího filmového děje. A výňatek ze zajímavostí: Tom Hanks potkal představitele somálských pirátů poprvé až při natáčení scén, kdy dojde k obsazení můstku lodi Maersk Alabama. Šlo o záměr režiséra Paula Greengrasse, aby reakce mezi herci obou kapitánů byly co nejautentičtější. A TO TEDY BYLY! Takže můj závěr: super film, který doporučuji zhlédnout na velkém plátně! ()

Jurcekk

Brutalna !!! agitka. Vojaci mali viac šťastia ako rozumu. A Phillips s nimi. Pekný je aj príbeh dvoch ex navy seals najatých ako ochrana lode ktorí si omylom niekde na Seychelach práskli zlatú ranu. Prekliata loď. Ale film je to slušný. No Greengrass. ()

zjs

Během filmu si člověk pořád říká, to nemůžou mít na palubě ochranku alespoň dvou ozbrojených lidí? Zákony to umožňují, ale společnosti nechtějí platit za ochranku. Riskovat zbraně na lodi, kdyby někoho chytla ponorková nemoc. Pak vám nezbude než celý film kroutit hlavou, kolik muselo stát poslat tam válečné lodě, nasazení vrtulníku, člunů, odstřelovačů, všechna ta moderní technologie proti čtyřem nevycvičeným ozbrojencům. Realita dneška. Zaplatí to daňoví poplatníci. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Jsou tomu prakticky už tři roky od doby, kdy na Oscara nominovaný režisér Paul Greengrass vydal svůj zatím poslední celovečerní film, kterým bylo westernové drama pod názvem Zprávy ze světa s Tomem… (viac)

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (viac)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (viac)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Britský režisér Paul Greengrass (Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum) má velkou zálibu v dramatech podle skutečných událostí. Jeho Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří mezi špičku… (viac)