Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental Film)

horor2

Dobře. Čím začít? Návaznost na Muže z ocele fajn. Ta očekávaná konfrontace mezi nimi je megafajn. Ben Affleck jako nový Batman BOŽÍ. Doporučuji prodlouženou verzi. Ale v dnešní době mi přijde, že usmířit se dá trochu jinak, ne tak blbě a naivně. Po prvním zhlédnutí kinoverze jsem byl zklamán, protože se z filmu ještě před premiérou dělal humbuk a šeptalo se o nejlepším filmu všech dob. Možná i ona reklama trochu uškodila. Po další a hlavně delší, krvavější projekci sice neměním názor na scénář, ale jako akční jízda je to nátěr! ()

bigjames

Ultimate Edition. Mně se to líbilo. Jistě, děj je místy vyprávěn trochu komplikovaně a člověk si může připadat zmateně, zvlášť při rychlém přechodu mezi jednotlivými scénami. To je ale asi jediný nedostatek, jinak je Úsvit spravedlnosti velmi povedený komiksový blockbuster. Představitelé jednotlivých rolí se do svých postav dokázali vžít (a to jsme se Afflecka tolik báli, že?), filmu nechybí výborná akce i politicko-novinářská zápletka. A za vše svědčí fakt, že mi vůbec nepřišlo že prodloužená verze má tři hodiny, uteklo to krásně a vůbec jsem se nestihl začít nudit. Dobrá práce. ()

Kimkong

První půlka je těžká nuda. Hraje si na psycho cosi ve stylu druhého Betmena s Jokerem, ale zde je vkládání rozkolu mezi ústřední dvojici poněkud nucené. Druhá půle je už jen čistá akce. Akčnější být ani nemůže. Závěr překvapí. ()

PlayEasy

Výsledky z istatních webů: IMDb - 6,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 28%, Audience Score - 62% | FDb.cz - 68,5% | Ach jo to DC kleslo. Z výborných, akčích, superhrdinských filmů do nudných a dlouhých s*aček. Všichni si připravovali peněženky, protože se konečně objevil film s dvěma nejoblíbenějšími a nejslavnějšími "hrdiny" proti sobě. Ono to vlastně tak vůbec není. Celý film se nic nedělo až na uspokojující konec, který tento film vytáhl až na průměr. Nolan zkrátka už světu řekl o "Temném rytíři" vše, další recykláty nemají smysl.... 50% ()

mrclTV

Priznám sa, že som nemal veľké očakávania, veď som videl už množstvo sklamaných hodnotení, ktoré neveštili nič dobré... A aj ja som bol sklamaný. Skutočne som si nemyslel, že film, kde bude Superman, Batman a aj ďalšie potenciálne zaujímavé postavy a pod taktovkou vizuálneho mága Snydera, bude takým nezáživným filmom bez tempa. Možno bola chyba sledovať prakticky troj hodinovú ultimate edíciu, veď zrejme preto bolo "utrpenie" ešte dlhšie. Čakal som aspoň na povestný Snyderov vynikajúci vizuál, ale ani ten sa nedostavil. Film chcel ukázať veľa, ale povedal málo. Aj potenciálne zaujímavá a atmosféru budujúca časť - vzájomne spoznávanie sa Batmana so Supermanom, alebo spochybňovanie prínosu Supermana pre spoločnosť, bola vybavená tak povrchne, polopatisticky. Chýba mi tu dôsledné vykreslenie postáv ako v Temnom Rytierovi. Porovnávania komixov s Nolanovou trilógiou sa už asi nikdy nezbavím. Lex Luthor je zo všetkých troch hlavných postáv najslabší, nebojím sa povedať, že je slabučký ako čaj. Ani akcia nie je až na niekoľko zanedbateľných výnimiek nejak zaujímavá, proste čím ďalej väčšie výbuchy, viac rozborených chodníkov, väčšie guľové blesky a hrubšie lejzre z očí.... Dokonca ani hudba ma nevytrhla z letargie a to som od dua Hans Zimmer/Junkie XL už niečo predsa len čakal. Tento film ma nebavil. Stretnutie dvoch top komixových hrdinov som si predstavoval trochu inak. Vlastne, ja som si ho nepredstavoval nijak, ale viete ako som to myslel. :D A čo je najsmutnejšie a vo filmoch bohužiaľ príliš časté - párkrát som sa spytoval, prečo niektoré postavy konajú tak ako konajú, zase raz chyby a diery v storytellingu. Ale i cez to značné množstvo výčitiek (ktorými som zaplnil celý tento príspevok), je to stále pozerateľný film, a čo je hlavné, je lepší ako Man of Steel. PS: Zápletka s Marthou je fakt smiešna. ()

mh825

Normálna verzia je za 3 * , ale verzia Extended je oveľa lepšia za 4* dáva viacej významu, orezaná pôvodná verzia je skrátená na úkor deja. ()

jprmusic

Po Nolanovi to začíná bejt pěkdá otrava. Jeho snaha narvat do filmu co nejvíc super a wonder a já nevím jakejch postav je otravná a koukat se pořád dokola na to samý ještě víc. ()

Stranger77

Vlastně všechno mi přišlo, že vypadá dobře atp. Jen to bylo neskutečně nudné, chybělo tomu srdce a vůbec mě to nechytlo. Ale kde děj neuchvátí je vše už jen zmar. 5/10 ()

Mykhaluu

Přestože nechutně opuchlý Batman naplnil vše, proč ho tak nějak nemám v oblibě (zdá se, že svá traumata tedy ještě zásadně nezpracoval). Přes zklamání z toho, že Superman podle tvůrců nemá právě super komunikativní schopnosti, tak nakonec obdobně zapletená záležitost jako Captain America (když se nedařilo komunikovat s panem Starkem) fungovala temně emocionálně uvěřitelně. Wonder Woman si asi připomněla traumatické rozloučení s hrdinně se objetujícím panem Trevorem... a protože víme, co se se stane v Justice League, konec dobrý, všechno dobré. ()

helrohir

V prípade tohto trháku spočiatku vyvstávali myšlienky, či to scenáristi spracujú tak, aby sa im príbeh, ktorý prakticky rozbieha DC ságu nerozpadol pod rukami. Ono nápad dať tieto zrejme najznámejšie komixové postavy do jedného filmu je z jednej pohľadu splneným snom mnohých fanúšikov, ale zároveň vzbudzuje obavy z prepojenia ich vzájomných príbehových línií. V niektorých veciach v scenári to trochu škrípe, hlavne v objasňovaní motivácií hlavných postáv a ich razantných charakterových a vzťahových premien. Taktiež sa mi zdá, že vo filme toho chceli obsiahnuť príliš veľa, čo občas stavia príbeh do epizodického formátu, kde viacero vecí nie je dotiahnutých alebo nedáva zmysel (tie snové zážitky). Ostatné prvky filmu však fungujú perfektne. Hlavne sa mi páči temnejšia atmosféra, ktorá je protipólom odľahčeným marvelovkám. Hoci to vyzerá, že u DC ich filmy toľko peňazí nezarobia, ale keby sa držali tohto štýlu, mňa osobne by potešilo. Vizuálna štylizácia mnohých scén je doslova lahôdková, a aj to pomáha k budovanie atmosféry. Hudba je na tom tiež podobne. A akcia je v tomto filme tiež silným pilierom. Čo sa týka postáv, hlavne tých novo pridaných, tak Affleckov Batman je pre mňa veľkým prekvapením. Je výborný ako v civile, tak aj v scénach v kostýme. Postava Lexa Luthora je spočiatku rozpačitá, najmä čo sa týka jeho motivácií, ale postupom času sa z neho stane taký správne vyšinutý záporák. A introdukcia Wonder Woman v podaní Gal Gadot prináša zaujímavý prísľub do ďalších filmov. Takže až ta tie miš maše v scenári som s týmto filmom relatívne spokojný. 70%. ()

subic

Ben Affleck ve čtyřiačtyřiceti jako Batman, to jsem překousával docela dlouho... ale nakonec to nebylo tak hloupé a ubohé, jak jsem původně čekal. ()

Cortesz

Neviděl jsem klasickou verzi, ale viděl jsem prodlouženou verzi a celkem spokojenost a ani jsem se nenudil na to, jakou to mělo přehnanou stopáž. Snad jen ten přepálenej digi bordel na konci si mohli odpustit. ()

Blazkowicz

Affleckův Batman by si zasloužil samostatný film, protože v tomto byl dost zmršený. Prostě se jen tak z ničeho nic objeví a chce zabít Supermana? Mně to teda nedávalo moc smysl. Stejně jako to, že když Superman bojuje, tak na něj bez mrknutí oka vypálí atomovku. Vážně? Nebo když Superman chce pomoc od Batmana, tak ho po jedné větě začne hned mlátit. Lois se zase neumi vymáčknout, takže už dávno mohla všem říct o Lexovi. Spousta takových nelogických momentů a fakt, že je to koncipované spíš jako začátek Justice League, než samostatně stojící film. Prodloužená verze o půl hodiny mi přišla jako zbytečnost. 4-* ()

koty2201

Mnohí ľudia sa sťažujú teraz aktuálne, že posledných pár filmov od roku 2022 s pár svetlými výnimkami boli najslabšie v rámci Marvel Cinematic Universe. Ale keď sa pozriem na toto DCEU, ktoré som doteraz ignoroval, tak mám pocit, že možno to ani nebol zlý nápad tak trochu ignorovať. Bohužiaľ, ale Zackovi Snyderovi sa málokedy podarí niečo lepšie ako na úrovni 7/10, čiže mierny nadpriemer. Aj Batman vs Superman je takýmto fajn komiksovým filmom, ale mohlo to byť aj oveľa lepšie. Nemôžem si pomôcť, ale aj keď je to extrémne dlhé, tak celkový zážitok je taký nemastný-neslaný.  Vedľajšie postavy sú naozaj len vedľajšie postavy, ktoré reálne do filmu prakticky nemajú vôbec čo povedať. Skôr slúžia len ako taká nezaujímavá kulisa a výplň a sú podané veľmi plytko. V tom si môže DCEU podať ruky s MCU, aj keď tu je to o niečo horšie ako u Marvel konkurencie. A hlavní hrdinovia, doslova superhrdinovia? Skvelo fungujú ako záchrancovia sveta a bojovníci proti zlu. Ale ako postavy s charakterom až tak veľmi nie a aj oni majú dosť plytké motivácie, backstory aj charaktery. Neviete si k nim vybudovať nejaký vzťah a nepôsobia až tak sympaticky, takže ani ma to na konci nedojalo a nechalo chladným. Hlavný záporák celkom ušiel, ale tiež mal také mdlé a sterilné stvárnenie. Takže ako taká číra akcia a komiksový film to ešte ako tak beriem, ale inak z toho neskáčem od radosti. Čaro Marvelu na mňa funguje oveľa silnejšie ako toto. Po technickej stránke to nebolo zlé až na ten záver. Hudba super, zábery pekné a síce scenár príliš primitívny a dosť často nezaujímavý, ale dalo sa to. Napojili ho pekne na záver Man of Steel a to je plus, ale Batman tam mal origin zbytočne a aj to len taký skratkovitý. No a až na záverečný CGI bordel som relatívne spokojný. Marvel máva počítačový bordel na konci filmov tiež, ale toto bolo na môj vkus až príliš umelé a gumené. Vyzeralo to miestami fakt hnusne, ako keby bol rozpočet nanajvýš 100 miliónov. Ale nič sa nedá robiť. Takže ako taká komiksová jednohubka je to možno fajn, ale ako DC fanúšik by som bol trochu sklamaný. Celé to skôr ťahá ten jednoduchý dej ako postavy. Toľko k Batmanovi v Supermanovi. ()

gefr

Shrnuto jednou větou: „Ben Affleck byl dobrý, ale Batman byl sračka." Wait, tvoje máma je taky Martha? Jů, tak jdeme zachránit planetu together!.... Co se to kur*a stalo? ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce