Mistr napětí vykresluje v tomto psychologickém thrilleru fascinující portrét psychicky narušené ženy a muže, který se ji snaží zachránit. Marnie (Tippi Hedren), notorická zlodějka a lhářka, pracuje jako sekretářka Marka Rutlanda (Sean Connery) a snaží se ho okrást. Mark impulzivně požádá nemocnou krásku o ruku a snaží se dopátrat příčin její posedlosti. Když se vinnou strašné nehody Marnie dostane až na samý okraj smrti, Mark ji v nevyhnutelném šokujícím závěru donutí postavit se čelem svým démonům i minulosti. (Magic Box)

PlysovyMacko

Psychologická dráma s netradičnou hlavnou hrdinkou Marnie, ktorá je klamárka a zlodejka. Vždy sa zamestná ako sekretárka, vyberie trezor a utečie. Pri poslednej práci ju ale prekukne šéf a miesto toho, aby ju udal, tak si vynúti manželstvo, ktoré by sa modernou terminológiu nazvalo toxickým. Divák s k Marnie ťažko hľadá cestu - má ju ľutovať lebo je očividne psychicky narušená alebo je len nesympatická vypočítavá ženská? Každopádne Sean Connery vyzerá výborne ako dominantný manžel. Páčili sa mi účesy Tippi Hedren. Rozuzlenie vyvolá emócie. ()

elanista1

Určite najslabší film čo som od Hitchcocka videl, skoro nič tu nestojí za zmienku a celá pointa sa mi javí ako zlý vtip. Vďaka Seanovi Connerymu som mal aspoň nejakú trpezlivosť dopozerať to. ()

kubilov

No tak upřímně, od spolupráce mezi Alfredem Hitchcockem a mým oblíbeným Seanem Connerym jsem čekal o něco více. Marnie jako film za těch cca 50 let strašlivě zestárla, některé scény vypadají jako ze 30. / 40. let a navíc ten příběh, ten příběh... psychologický thriller postavený na tom, že nesympatická Tippi Hedren v hlavní roli má jakoby fakt extrémní problém s kleptomanií a s červenou barvou kvůli tomu, co měla být závěrečná katarze celého filmu, což však vyzní spíše nechtěně komicky než uvěřitelně. Na druhou stranu můj oblíbený Sean Connery je relativně fajn, jen ta jeho náklonnost k té pipce není moc uvěřitelná. Měl se motat okolo své fajn a hezké švagrové a byl by pokoj. Jeden z posledních a nejhorších Hitchcocků. ()

pollstro

Formálně neuspokojivé filmové dílo, které je v rámci Hitchcockovy tvorby smutnou předzvěstí blížícího se konce. Svým obsahem, formou vyprávění a celkovou filmovou strukturou není příběh schopen zaujmout diváka natolik strhujícím způsobem, aby následně docházelo k intenzivními filmovému zážitku, který dokázal v předchozích letech Hitchcock pokaždé tak skvěle nabídnout. Při sledování Marnie se vůbec poprvé dostává pocit, že vše bylo již spatřeno v předchozích filmech Hitchcocka ve velmi podobných, ne-li stejných formulací. Technicky nikterak ohromující, naopak vše působí zastarale a uměle. Zjednodušená, populární, poskvrněná, typicky americká psychologie a zastaralá filmová technika triků sice působí povrchně, ale i přesto se dostává pocit halucinační charakteristické povahy postav, která umožňuje divákovi vcítit se hlouběji do veškerých, emočně otevřených touhách po lásce ve všech její formách. Sadistické a urážlivé vůči ženám, pohlaví, identitě a obecné sexualitě naší společnosti. Ostrý průzkum sexuálního násilí, touhy po vlastnění osoby, kontroly, psychologických důsledků neomluvitelných činů a složitosti lidské duše. S odstupem času překvapivě drzé. Falešný charakter se postupně ukazuje jako skvělé vykreslení ztráty reality, s níž je potřeba se vypořádat. Ačkoliv je Hitchcock pozadu v rámci technických a formálních možností, což je zkrátka neomluvitelné a těžko to lze přehlédnout, tak i přesto má ve všech scénách tvůrčí smysl pro detail, ale jednoduše nedokáže plně předat veškeré nosné myšlenky a podstatu celého příběhu, který nedostává tolik pozornosti, kterou by si zasloužil a potřeboval. "But I do want to go to bed, Marnie. I very much want to go to bed." ()

PenelopaW

Čekala jsem něco trochu jiného, ale výsledek mne příjemně překvapil. Do poslední chvíle jsem čekala ještě nějakou hnusárnu, ale dopadlo to překvapivě dobře a dočkala jsem se happyendu. Jen na mne velmi rušivě působily "červené scény" coby demonstrace umocnění děsu hlavní hrdinky. Naopak velmi hezká práce s kamerou a muž(n)ský ideál S. Conneryho - takhle tolerantního partnera bych taky chtěla :-). ()

Muf911

Takový středně vydařený Hitchcock. Freudova psychoanalýza na učebnicovém příkladu převedená na plátno. Zajímavé bylo, že každá scéna byla vyčištěná a vyšperkovaná jak z pohlednice nebo reklamního videa. Nekteré záběry byly fakt nádherné, jiné hodně trpěly např. zadní projekcí, která byla dost nepřirozená, anebo třeba ty kulisy s tou velikou lodí v přístavu nedaleko domu Marniiny matky, to bylo hodně umělé. Příběh je takovým civiliovaným předobrazem Lisbeth Salanderové z 60. let, což pozorný divák vytuší asi po 20 minutách filmu. ()

buchannon

Tak tento film je opravdu absolutně marnie. Další zbytečný film plný zbytečných keců úplně o ničem. Jak psal choze: "Pekelně zdlouhavé". Kdyby se děj smrsknul do 5 minut, vůbec by to nevadilo. A "šokující" závěr je poplatný své naivní době a šokující mohl být leda tak v době vzniku filmu. ()

Sunwheel

Škótsky elegán v úlohe syna južanského milionára, ktorý si nájde nesprávnu ženu. Umné skĺbenie thrilleru, romantiky a veľkej dávky gentlemanského nadhľadu a vtipu. Skvelá hudba, krásna herečka a znamenitá réžia to celé dávajú na vyššiu úroveň. ()

Moraldo

Nádherná práce s kamerou (některé detaily jsou opravu působivé i po letech), působivá hudba a ta práce s červenou barvou… Nádhera. Příběh nenudí, od vtipu se rychle přenáší k napětí, které Mistr opět tak nádherně stupňuje. Herecké výkony jsou velmi dobré, ale ta kamera… na tu se prostě nezapomíná. ()

parabella

divne ja viem ale nemozem zabudnut na tie nadherne zlte saty co mala Marnie v jednom momente tohto filmu. a co sa toho celeho tyka pre mna je to velmi fajn. ()

Johgas

Strašná pro mě byla scéna, kdy Marnie musí zabít svého zraněného koně. To bylo fakt moc, nicméně samozřejmě ta scéna nebyla bezúčelná. ()

gurmanfilmu

I přes do oči bijící použivání metody zadní projekce si nemůžu vynachválit zpracování filmu. Vynikající střih obzvlášť v závěrečné půlhodině, nestřih (loupež a uklízení dohromady :D ), stylový úvod, kde nejprve vydíme detaily toho, co Marnie dělá, terve pak se nám "ukáže" - tohle a spoustu dalších zbraní na nás Hitchcock v průběhu filmu "vytasí". Nejdůležitější je však dokonalá gradace jakou, Hitchcock umí. Film jako psychologické drama funguje velice dobře, ovšem jeho "odbíhání" k thrilleru patří mezi nejlepší okamžiky filmy a někdy je to dokonce obojí naráz. Conneryho snaha pochopit "ulovenou" ženu je přesvědčivá, ale je to dáno, jeho sobeckou touhou mít vše pod kontrolou (včetně ženy). Skvělé dávkování napětí, chvílemi humor(,,Ne abys kradla Wykwynské stříbro. Vydrž týden a budeš jeho zákonnou majitelkou´´), krásná Tippi Hedren, to všechnou jsou důvody, proč jsem z filmu prostě nespustil oči....... ()

durkes

Hitchcockovky mám veľmi rád, ale táto bolo zo slabšieho súdka. Také nemastné neslané a ani žiadna čerešnička na torte. Ešte aj Hitchcock, ktorý vyšiel z hotelovej izby v duchu, že v každom filme sa musí ukázať, pôsobil akoby nevedel kam ísť.... Tak pôsobí aj celý film, nevie či chce byť komédiou, akčnou jazdou, psychologickou hračkou alebo hororom ? No z thrillera nemal ani za mak. Nevadí, na to všetko super, čo Alfred stvoril, môže sa pritrafiť aj nejaký ten nezdar. ()

darkchipmunk

Jeden z mých nejoblíbenějších Hitchových filmů, konečně psychologicky doopravdy propracovaný, nikoli jen otírající se o psychoanalýzu a její symboliku. Původ hrdinčina traumatu je přesvědčivý a opravdu děsivý: vás by - minispoiler - nepoznamenalo, kdybyste byli v útlém dětství svědky něčeho podobného v souvislosti s vlastní mámou? A v dospělém věku pak měli tolik sexappealu jako Tippi Henders (funny, když si kritik není schopen ověřit jméno herečky, byť jenom v komentáři pro čsfd), Tippi Hedren? Která ve mně teda podněcuje zvědavost mnohem víc než sofistikovaná kráska Grace Kelly. Upřímně Tippi je moje nejoblíbenější Hitchova blondýna. Produkční pozadí filmu neznám, ale oceňuji, že se konečně příběh víc zaměřuje na ženskou psychiku a vysvětluje pozadí její poruchy. Souhlasím ale, že je Conneryho přístup nevěrohodný. Který zamilovaný muž by tohle pro ženu udělal? Spíš by se s ní rozvedl a našel si cool girl. Takže jo, to jsem taky moc nežrala. No vyložila jsem si to tak, že si s ní opravdu, ale opravdu hodně chtěl zapíchat, pardon my french, a ona měla měla blok, takže prostě bylo třeba jít po původu toho bloku a odbourat ho. Vlastně mi jeho postava připadala jako slušnej loudil a de facto predátor, ale tak hot (hezkej, mužnej, inteligentní a bohatej), že by se mu to při troše snahy dalo odpustit. Ostatně sir Connery coby představitel obšournické Bondovy éry a zastánce fackování žen mi v tom sedí. Ale i tak super. Říkám, můj nejoblíbenější Hitch. Btw, věděli jste, že to byla právě Tippi Hedren, kterou Hitch obtěžoval a po Marnie, jíž natočit musela, už od něj asi právě z těchto důvodů v ničem nehrála? Fun fact. ()

Ferguson

Dost podceňovaný Hitchcův film. Bravurní výtvárná stránka filmu vystihuje vše, co chtěl autor říci - a to je 130 min sexuálního napětí, které se točí kolem krásné Tipi Hedren - nic víc, nic méně ;-) ()