Film nakrútený na motívy skutočnej udalosti rozpráva hrdinský príbeh provinčného hasičského zboru, ktorý sa vďaka nádeji, odhodlania a obetavosti svojich členov stal jedným z najelitnejších hasičských tímov v Spojených štátoch. Ich nesmierna odvaha a jedinečné spojenectvo sa prejavia vo chvíli, keď bojujú proti katastrofálnemu požiaru, ktorý ohrozuje všetko, čo je im blízke. (TV JOJ)

ScarPoul

Film, ktorý viac, ako na čomkoľvek inom stojí na vzťahoch medzi postavami a na hereckých výkonoch. Kosinski vzdáva poctu hrdinom a to sa nedá inak len cez postupne budované emócie a vzťahy. Boj s ohňom je len kulisa. Film možno neponúka nevšedný zážitok, ale je spravený poctivo a funguje tam takmer všetko. Osobne si myslím, že ten pátos tu až tak nefiguruje. Celé to na mňa pôsobí, ako film, ktorý sa snaží nahliadnuť do osudov ľudí, do ktorých životov by sme nemali veľmi ako nahliadnuť. Aj napriek výrazne mužskému osadenstvu ma tu potešila aj Jennifer Connelly, ktorá si kradne v niektorých scénach priestor pre seba. Inak tomu nemám veľmi čo vytknúť. Je to správne dojímavé, krásne nasnímané a herecky presné. Páči sa mi, aký je Kosinski všestranný režisér. Hoci v tej akčnejšej polohe ho mám trošku radšej. ()

Fiftis

Požiar u Yarnell, kde pri zásahu došlo k najväčšiemu úmrtiu požiarnikov od útoku 11.septembra. Celý dej je poňatý prirodzene, reálne, skrátka tak, ako sa veci skutočne majú. Nie je tu žiadna hlavná postava. Každý je tu sám za seba so svojimi pracovnými aj súkromnými problémami a radosťami. Devízou je ohromné ​​kamarátstvo a emocionálny boj jednotlivca. Scenérie hôr a kopcov sú nádherným doplnením stavu prírody a hrozby takéhoto mohutného požiaru. Aj CGI je úplne na jednotku. Životný dej plynie prirodzene a vedie k zamysleniu nad niektorými charaktermi. Každý bojuje s vlastným osudom a všetci spoločne s požiarom. Koniec rozprávania však úplne šokuje. Je to film o druhej šanci v živote, o chybách a zodpovednosti, kamarátstve a tvrdej práci. Rieši sa tu najzákladnejšia otázka medzi nebezpečne-náročnou prácou a osobným životom, ale tak nejako civilne, bez zbytočného patosu. Nesnaží sa za každú cenu z nich robiť hrdinov. V okamihu každého príde doba, keď sa bude musieť rozhodnúť či rodina - či nebezpečná, ale rešpekt a uznanie vzbudzujúca práca. ()

classic

...Ako napovedá samotný názov filmu, do profesie hasiča sa treba vrhať : „Len odvážne” ... Podľa mňa patrí vôbec k jednému z najviac najnebezpečnejších povolaní na svete. V jeho epicentre nepomôžu ani tzv. ohňovzdorné deky, pod ktorými sa schovali devätnásti odhodlaní ochrancovia arizonskej prírody, ktorí bohužiaľ zahynuli pri vykonávaní si svojej povinnosti : A americký režisér Jožko Kosinski o tom nakrútil pozoruhodný, strhujúci a smutný film. Táto neveselá udalosť z roku 2013 ma normálne prekotila zo stoličky, lebo som nemal o Granite Mountain Hotshots naštudovanú akúkoľvek informáciu, film sa v podstate celý niesol v typickom duchu, ako keď príde medzi týchto ostrieľaných borcov jedno mladé ucho, závislé na drogách, ale so životným elánom - zmeniť svoj život, pokiaľ sa dá. Zo začiatku je z neho klasický outsider, ktorý ale chce niečo dokázať, a tak je to už len otázkou času, kedy sa začlení do kolektívu, a bude si navzájom rovný so všetkými kolegami. De - facto pozeral som sa, aký život vlastne má takýto hasič z daného regiónu... / Režisér opäť obsadzuje svojho kamoša Jeffa Bridgesa, ktorý si ale nezahral v Nevedomých, no tentokrát s menšou, vedľajšou úlohou. Mimoriadny herecký výkon podáva na plných 100 % JOSH BROLIN, ktorý akoby si skutočnému Ericovi Marshovi z oka vypadol, zručne mu sekunduje Miles Teller v úlohe Brendana McDonougha. Ansámbel je na vysokej úrovni, i s veľmi hysterickou Jennifer Connelly, ktorá sa vôbec fyzicky nemení. Za ďalší kvalitný filmový atribút jednoznačne považujem KAMERU CLAUDIA MIRANDU, ktorý snímal všetky Jojové snímky. Zaujímavý kameraman, kde je veľkou škodou, že nemá viac zákaziek. Kosinski / Miranda = perfektný tandem. Niektoré scény sú veľmi silné, napríklad : „Horiaci medveď” . Filmový štáb si dal extrémne záležať, aby horiace sekvencie pôsobili nadmieru autenticky, až sugestívne, mrazivo, nepríjemne, realisticky. Záverečné zúčtovanie bolo pre mňa jedno z najsilnejších za posledné obdobie - minimálne desať rokov ! Vadil mi najprv rušivý strih, ktorého je tu plno, neskôr sa to stabilizovalo, a tak nakoniec prišiel Kosinski so sekvenciou, ktorá ma položila na lopatky ! ()

Ant

Zatím nejdojemnější film roku 2017. Tušila jsem, jak asi film skončí, ale na tehle konec jsem se nepřipravila a ještě dlouho po konci jsem seděla v kině, než mi uschly slzy. Kosinkého režii mám hodně ráda. Je to kompetentní režisér, co si i s ohranou zápletkou poradí tak, aby žánr ozvláštnil. Jedinou chybou je, že se jedná o pomalu budované drama, což prospívá napětí, ale ně vždy to prospívá tempu filmu. Realistický scénář mu poskytl skvělé základy, ale jsou to herci v čele s Brolinem, Tellerem a především Jennifer Connelly, co tyhle skutečné hrdiny a jejich blízké přivedou k životu velmi realistickým způsobem a zůstanou s vámi ještě hodně dlouho. ()

Zeck

Klasická americká pocta "dosaď libovolné povolání, při kterém někdo zemřel" se vším všudy. Naštěstí se patos držel na hollywoodské uzdě, což je pro Američana totálně bez heroizace, pro Evropana je to snesitelná dávka patosu. Problém filmu spočívá ve stavbě děje. Dvě hodiny jsou servírované rodinné situace a dramata, občas proložené kopáním lesní zeminy lopatami a teorií jak zvládat rozsáhlé ohně (vidět to totiž moc není, takže se o tom jen kecá a skrze dialogy vysvětluje divákovi, který ten systém pochopí, ale stejně si ho nedovede pořádně představit). Jsem pyroman (sexuálně mě nevzrušuje po nocích lézt do stodol JZD a podpalovat je, ale nevynechám příležitost zapálit téměř cokoliv, když je to samozřejmě k užitku), takže mě po celý film dost sráželo, že při sledování pocty mrtvým hasičům vidím místo jejich zajímavého povolání jen jejich názory na rodinu a jak se kladní "bráchové" s citem pro povinnost hezky americky hecují. Závěr a pomyslný vrchol filmu byl pak totálně nepřehledný, hlavní postavy doslova sfouknutí za vteřinu na prach, bez vylíčení hrůzy, nervů a zoufalosti, které bezprostředně předtím nastaly a především bez vylíčení komplexní situace a jak k ní vlastně došlo, kdo co posral, kdo co podcenil. Film koncipován vysloveně pro pozůstalé, osekán jen tak, aby pokud možno nikoho z nich neurazil nebo nešokoval, ale aby si u něj dosyta dojatí pobrečeli. No a to je přesně jeho největší problém. 65 % ()

• Při požáru bylo zničeno 127 budov a oheň vypálil 8400 hektarů území. (ARI50)
  • Jednalo se o nejnebezpečnější americký požár od roku 1933 a největší ztrátu hasičů od útoku 11. září 2001. (ARI50)
  • V jedné scéně, kdy jede celá jednotka autobusem, můžeme slyšet skladbu od skupiny Metallica s příznačným názvem „Jump in the Fire“. (Lukoboss)

PF 2017

PF 2017