Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

radektejkal

Jako obvykle o prázdnnách mívám na u sebe týden vnučky (8 a 13 let), a večer pro ně pořádám filmový festival. Včera jsme mluvili Tolkienově veledíle, které v knižní podobě vyžaduje určitou představivost a reflexi, o které je filmové zpracování naprosto oloupeno. Přesto moc zatoužili se ně podívat. Vymlouval jsem se tím, že je třeba natrhat a zpracovat rybíz, připravit dřevo k cirkulárce a pak je odnést do stodoly atd., ale pomáhali mi přitom tak vydatně, že jsem jim musel připustit právo spolurozhodování i ve věci filmové. Vlezli si do postele a s zpod deky natažené až k očím... nevím ani, zda se dívaly až do konce. Já jsem odpadl po pronásledování hobitů černými jezdci a šel si čít paměti Jiřího Karáska z Lvovic. Ohledně této scény, která je prototypem "velkého kýče", vyznačující se postupy tíměř drakonicky využívanými a zneužívanými po celou dobu filmografie, je člověku až bolestně špatně. Kdo se chce něco dozvědět (a pochopit) o formování zla, jeho propojování se a eskalaci na jednom místě, jeho rozpojování a přemísťování se na jiné místo, pak ať si raději přečte Dostojevského Běsi. A vůbec: hlavní idea filmu: boj a vítězství dobra nad zlem, vyjádřená takovýmito extenzivními postupy, se nemůže prosadit proti opačné, vyjádřené pouze třemi lapidárními slovy Leonarda Cohena: good guys lost (dobráci to zase prosrali - v písni Everybody knows). V posledku ale musím přiznat, že Hobiti jsou mi sympatičtí; jsou malí, mnoho toho nesní a tuto planetu tolik neplundrují. Jedna hvězda patří jim. Kdyby byli ještě menší, dalo by se uvažovat i o více hvězdách (mravenci za pět). ()

Eldrick

Než jsem viděl film, tak jsem neměl ponětí, kdo je Tolkien. A abych řekl pravdu, ani po zkouknuní nemám chuť to číst. To ale nemění nic na tom, že se jedná o fantasticky odvyprávěnou podívanou, kterou prověřil čas. Nejlepší pohádková série, která kdy byla natočena. ()

Mickalle

Chcete bejt udatný rytíř ? mocný čaroděj ? proradný skřet ? prosííím v tomhle filmu nic není problém, stačí se jen pozorně dívat, dát průchod fantazii a tenhle film vás úplně vcucne... ta přííroda, ty masky, ta kamera , ta hudba uuuaaaaa ()

wipeout

Dopredu musím uviesť, že som nielenže neschpný vysloviť sa v konfrontácii s otázkou "Ktorý diel tejto trilógie je lepší?" ale ani to nechcem, pretože sa na túto veľkolepú trilógiu prevedenú v technicky a emocionálne dokonale zvládnutom šate, pozerám ako na celok, kde sa len váha jednotlivých aspektov podobne ako na hojdačke len presúva zo strany na stranu, bez diskriminácie akejkoĺvek polohy do ktorej sa divák práve ponára. Prvý diel nás uvádza do príbehu a sveta v ktorom sa odohráva, kde ideály a hodnoty majú stále čo jeho obyvateľom povedať. Nečakajte veľkolepé bitky ani príliš veĺa akcie, tú si tvorcovia šetrili na enskoršie kapitoly deja. Plne ich však zastupuje ľudskosť, odvaha a započatie dobrodružstva nevídaného. Všetkým ĺuďom, ktorým sa aspoň trochu páči táto trilógia aby si pozreli extended verzie a bonusy ku každému dielu, lebo len tie vám môžu sprostredkovať komplexnosť a technickú dokonalosť výroby. Čo ešte povedať k započatiu trojročného obdobia môjho života , kde sa každý rok scvrkával do jedinečného mílnika: Premiéra Pána Prsteňov. Asi len to, že sa jedná o prelomové dielo hodné vašej pozornosti. ()

Genryuusai

Asi nejlepší díl Jacksonovy trilogie. Už jen tohle napovídá tomu, že to podle mě není předloze zas tak věrné, jak by mohlo/mělo(?). Celé dlouhé čekání na to, až Společenstvo konečně vyjde, jsem se těšil na Toma Bombadila - a on nakonec nebyl ani v prodloužené verzi.( Je ale pravda, že pokud mám hodnotit právě onu prodlouženou verzi, je to určitě čistých 5*. ()

Parlay

Peter Jackson zde odstartoval svoji famózní režisérskou jízdu, kterou zakončil snad ještě povedenějším třetím dílem. Bezchybný výběr herců, dechberoucí lokace a přírodní scénérie, kouzelná práce s kamerou, fenomenální hudební doprovod... Opravdu nemá cenu pět další ódy na tento klenot světové kinematografie. Takto suverénním způsobem zpracovat megaepické dílo, jakým knižní fantasy svět J.R.R. Tolkiena bezpochyby je... Všechna čest, pane Jacksone. ()

Petfruf

Peter Jackson vzkřísil žánr fantasy.. Dokázál to tak precizně, že Středozem opravdu ožila. Jako fanoušek literární předlohy jsem byla lehce v rozpacích z toho, jak některé postavy a místa vypadají, avšak jako fanoušek filmový jsem nadmíru spokojena. Pán Prstenů je nádherná fantasy.. do detailu propracovaná (jak Tolkienem, tak Jacksonem). Svět, do něhož hodně lidí utíká před realitou. Přiznám se, že i já ráda utíkám.. jedině k prodlouženým verzím. ()

Huntelaar

Prokláta buď teze Kevina Smithe (Clerks 2), jež uvrhla Samvěda Křepelku do vod homosexuality, což bylo usouzeno z každého jeho pohledu na Froda Pytlika. Kdo nevěří, ať si to skoukne ještě raz, i stane se to neskutečně rušivým elementem. ()

Sheldra

Možná to není až tak velkolepé jako Návrat krále, ale pro mě nejlepší díl trilogie (film i kniha). Od prvních tónů Shoreovy přenádherné hudby, doprovázených hlubokým hlasem Cate Blanchett, jsem byla úplně ztracená. Peter Jackson zhmotnil svět, který mě absolutně uchvátil, zalidnil a zapříšerkoval ho senzačním obsazením, Wetta to doladila famózními efekty a kulisami a já vážně nevím, kam dřív skočit, abych stihla všechno vynachválit. Takže stručně a výstižně: boží! ()

Sartorius

Takhle to dopadne, když někdo perfektně zfilmuje nezfilmovatelnou předlohu. Jednoznačně nejlepší díl trilogie. Děj je dokonale vygradován až do samotného závěru kdy se Boromir snaží získat Prsten, což je snad nejlepší scéna z celé trilogie. Vizuální stránka je pastva pro oči. Oscarové hudbě nelze nic vytknout. A uvolněné a přesvědčivé herecké výkony jen dokreslují tuto fantasy legendu, která navždy změnila historii kinematografie. ()

Lauri

TOP 10! Jedna z mých prvních filmových lásek, která se stále, i po těch letech, řadí mezi ty největší. Jedničku si pouštím nejčastěji, ale v mé osobní TOP10 zastupuje celou sérii. ()

d-fens

ocenenia : BAFTA 2001 - Najlepší film ◘◘◘◘ Po prvom zhliadnutí v 2007 roku som to odpísal 2 hviezdičkami... prišlo mi to neskutočne povrchné a vsádzajúce len a len na vizuál a vtieravú hudbu.... dnes po druhej projekcii (2011) sa musím trošku skorigovať :) ... neviem či je to rozdielnou náladou, v akej som film pozeral vtedy a teraz, alebo mojim starnutím, ale tentokrát mi to prišlo ako veľmi príjemná zábava, pri ktorej som sa vlastne celých tých 200 minút (mám nejakú "čudnú verziu") nenudil, nechal som sa unášať kúzlom elfov, hrôzou Mordoru, radosťou a oddanosťou Hobitov, trápením ľudí, a ten zatrpklý trpazlík sa stal mojou obľúbenou postavou... samozrejme, celý film je z môjho pohľadu vystavaný najmä na dvoch podstatných veciach - úžasných exteriéroch a sofistikovaných efektoch schopných vytvoriť z obrazu kúzlo .... samotné bitvy a akcia mi skôr vadili, ja som sa nechával unášať skôr magickosťou, "geografiou" a kompletne fikčným svetom Stredozeme (príbeh som si priebežne sledoval aj na stiahnutej mapke :) a najmä samotným dobrodružstvom putovania.... v zásade je to iba klasický drahý hollywoodsky veľkofilm, ale úprimne, teším sa na ďalšie dve pokračovania... Dodatok po zhliadnutí aj zvyšných dielov: "od deseti k pěti" (za záverečnú jednu-dve hodiny "Návratu kráľa" by som bol bez výčitiek schopný dať "odpad"!) ()

GILLWANDER

Priznávam, knižnú predlohu som nečítal a ani som ju nevyhľadával. Knihy mám rád, ale času niet. Názor som si zatiaľ nemal ako urobiť a nemám ani šancu (dovtedy kým si knihu neprečítam) knihu so samotným filmom porovnať. Možno o to lepšie. Spoločenstvo prsteňa. Názov prvej knihy o veľkom odhodlaní Hobitov zachrániť svet pre záhubou. Pre niekoho najlepšia časť z trilógie. Po prvý krát som videl tento film asi v roku 2005. Vtedy sa mi to nesmierne páčilo, možno pre tú nadpozemskú scenériu, možno kvôli samotným hrdinom, ktorý sa podieľali na záchrane ľudstva, možno kvôli hudbe, ktorá mi ešte pár dni v ušiach šumela ako najčírejšia voda z toho najtichšieho miesta na Zemi. Pohmkával som si ju, kto by nie, keď bola taká chytľavá a krásna, a vedela chytiť človeka poriadne za srdce. Oscar to už len potvrdil, že je fakt neskutočné nádherná. Howard Shore, ktorý ju skomponoval ani podľa mňa nevedel čo krásneho vytvoril. Netušil, že je tvorca úchvatnej melódie. Film som od toho roku videl mnohokrát. Možno aj desať krát. Po pravde to presne neviem, raz to dávajú v TV, raz si to pozriem na DVD. Teraz to bol BluRay a k tomu predĺžená verzia a bol to neskutočný zážitok. Užil som si každú sekundu, ktorý tak nadpozemský film ponúkol, farby boli neskutočné nádherné, scenérie a celkový Nový Zéland bol majestátny, fakt som sa odviazal a realita pri tomto filme neexistovala. Iba ja a Spoločenstvo prsteňa. Verzia z cudzím dabingom stratí svoje veškeré čaro. Neodporúčam dabing, fajn, kto nevie a nechce čítať titulky nech si pozrie, ale kto vie po anglický vie o čom rozprávam. Je to predsa originál, tak to aj v konečnom výsledku vyzerá. Blažené. Tri hodinky ušli pekne rýchlo. Niekto si povie "Tri hodiny?. To určite neprežijem pri najlepšiom nedopozerám !" Opak je pravdou. Dopozeráte, ešte aj s otvorenou sánkou a slinami po brade. Je to majestátne dielo, ktoré ponúka vôbec najlepšiu fantasy výbavu. Je to jeden z najlepších sfilmovaných filmov podľa knižnej predlohy. Aspoň tak to tvrdí väčšina. A ja sa k nej hrdo prikláňam. Aspoň ešte desať krát budem povinný si tento film pozrieť. Film časom nemá ako stratiť na svojej kvalite práve naopak, bude mu dobou stúpať a tak si zaručí nesmrteľnosť u nás divákov. Akoby niekto mohol zabudnúť na niečo také, však je to neskutočné krásne. Ja už len na záver dodám, že sa jedná o jeden z dvadsiatych filmov, ktoré musíte vidieť než zomriete. Kašlite na zvyšok, pozrite si SPOLOČENSTVO PRSTEŇA. Tu máte všetko, čo potrebuje bežný smrteľník na ukojenie veškerých potrieb. 100% ()

Carlossss

Mno... myslím, že nám ta trilogie slibně začala! Vynikající film, pro který hraje plno faktorů. Hudba, exteriéry, postavy jako vystřižené z knížky, samotný příběh. Pan Jackson zkrátka dokazuje, že umí... celá série oprávněně patří do mojí topky. ()

SonG

Není co dodat....poprvé jsem čučel se zatajeným dechem,po druhém zkouknutí jsem nevěřícně kroutil hlavou nad tou krásou....Díky Petere! ()

BoredSeal

(prodloužená verze; nevím, proč se dívat na nějakou zkrácenou kinoverzi) Vizuálně sice velkolepé, ale po dvanácti letech mi to přišlo jako těžkej gay fest. Frodo vypadá jako bytost nejistého pohlaví (a taky se tak chová), hobiti jsou takovej národ Zdeňka Trošky a neustálé střílení procítěnými pohledy všech těch romantických mániček vás za chvíli uštve (záchranou je Gandalf a záporná strana - sympaticky bezcitní a machističtí skřeti a zrůdy). S odstupem času jste vděční za jakékoliv sekvence, kde si postavy nemají čas přísahat věčná přátelství, oddanost a ušlechtilost a říkáte si, jak dobře tenkrát celou tu propagandu přátelství i mezi herci na natáčení producenti dobře prodali. ()

easaque

nostalgické -5* Na úvod musím říct, že jsem Pána prstenů i Hobita četl, tak i z tohoto úhlu pohledu filmy komentuju. Na to, že tuhle kultovní ságu nejspíš nejde dokonale převézt na filmový pás se výsledek docela povedl. Samozřejmě, že atmosféru si nejvíce užijete v knize díky vlastní fantazii, ale to podstatné tu je. Výprava a triky si rozhodně zaslouží chválu a herci to taky nekazí. Z prvního dílu jsem byl napoprvé nadšený a další už byly o něco horší, ale stále šlo o nadprůměr. S Hobitem to bylo horší, ale to už je jiná pohádka. Nemá cenu se rozepisovat a stejně většina tuhle trilogii nejspíš viděla. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera