Reklama

Reklama

Na obežnej dráhe Zeme sa odohráva extrémne napínavý príbeh. Film je založený na skutočných udalostiach. Let na stanicu Saľut 7, ktorý sa uskutočnil v roku 1985, je považovaný za najťažší let v histórii kozmonautiky. Vesmírna stanica Saľut 7, ktorá obieha okolo Zeme v bezpilotnom režime, náhle prestáva reagovať na signály z centra riadenia vesmírnych letov. Bolo rozhodnuté vyslať na obežnú dráhu záchrannú expedíciu. Vesmírna posádka má za úlohu nájsť mŕtvu stanicu a ako prvá na svete sa spojiť s 20-tonovou neovládateľnou hrudou ocele. Astronauti si uvedomujú, že šance na návrat na Zem sú mizivé. Táto riskantná cesta je však jedinou možnosťou. Ich úlohou nie je len kontaktovať stanicu Saľut 7, ale ju aj oživiť. Dokážu dvaja ľudia zabrániť pádu stanice na Zem a katastrofe netušených rozmerov? Záchranná expedícia na oribte sa mení na napínavý a nebezpečný experiment. (TV JOJ)

(viac)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (191)

Enceladus 

všetky recenzie používateľa

Som rád, že žijeme v dobe rusko-amerických propagandistických filmov, kedy môžme zažiť studenú vojnu z vesmíru na obrazovke v pohodlí domova. Oceňujem, že sa rusi chytili príbehu, ktorý sa opieral o reálne udalosti zo sovietskeho vesmírneho programu. Rovnako ako americké filmy, tak aj tento sa nevyhol štýlu "amerického", teda sovietskeho hrdinu, pričom na rovnako obsahoval v dnešnej dobe neospravedlniteľné chyby. Filmári by mohli konečne pochopiť, že vo vesmíre je vákuum, čiže zvuk sa tu nešíri ako v Star Wars. Na palube nikdy nevznikol požiar, čím len zbytočne a klamlivo zdramatizovali dejovú líniu, nehovoriac o množstve ďalších detailov, ktoré sa buď stali inak, alebo sa nestali vôbec. Dej sa zdá veľmi monotónny, pretože filmári zanedbávali kľúčové momenty, ktoré sa následne stratili medzi ďalšími úkonmi naťahujúcimi dĺžku filmu. Ale na pomery ruskej kinematografie treba film hodnotiť kladne a každý fanúšik letov do vesmíru si v ňom užije svoje. ()

BMW12 

všetky recenzie používateľa

Hodně, hodně dobré! To, že Rusové točí kvalitní snímky, je možná pro někoho překvapení, ale já už je sleduju pár let a jejich filmy jsou naprosto srovnatelné s těmi hollywoodskými. Tentokrát nám naservírovali vesmírné dobrodružství o vesmírné stanici Saljut 7. Příběh, efekty, herecké výkony i hudba jsou na skvělé úrovni. Je to také dost emotivní, opravdu se to povedlo. ()

Reklama

filipvrbik 

všetky recenzie používateľa

Velkolepě pojatý kosmonautický film. Vizuál super, ale samotný film sice má zajímavý příběh, ale nijak převratný a je hodně propagandistický. Musím uznat, že části, kdy jsou kosmonauti ve stavu beztíže byly natočeny super, ale celá struktura filmu je taková fádní, kam se to hrabe na tady zmińovanou sci-fi Gravitace, a už vůbec se to nemůže měřit s Prvním člověkem nebo Interstellarem...70% ()

angel74 

všetky recenzie používateľa

Po vizuální stránce je snímek Saljut-7: Vesmírná krize opravdu velmi povedený. Zamlouval se mi i styl vyprávění podpořený příhodným hudebním doprovodem. Místy to bylo fakt napínavé, občas decentně dojemné a taky trochu úsměvné. Jen bych očekávala, že ten všeobjímající závěr à la Amerika si právě Rusové odpustí. (75%) ()

Martrix 

všetky recenzie používateľa

Prý ruská odpověď na Gravitaci. Hahaha. Sovětský kosmonaut stojí na plášti orbitální stanice, která se nekontrolovatelně řítí kosmickým prostorem a buší kladivem do krytu čidla. Gravitace byla skvěle udělaná hollywoodská kravina a Saljut je parádně udělaná ruská kravina. O mnohém vypovídá i prohlášení účastníků této mise, že je film plný chyb a nesmyslů. Takže žánr historický? Ani náhodou. Rusi mají hromadu skvělých režisérů a kameramanů, umí parádní triky, mají krásné herečky a vcelku dobré herce, ale všechno jim to kazí scénáristi a pravděpodobně producenti, kteří nepochopili, že SSSR už není ve studené válce, takže není nutné dělat prolhané a matičku Rus donebevynášející epopeje, ani si poměřovat pindíky s USA. Takový vrcholný představitel křížení hollywoodsky rozmáchlé sračkovitosti s rusky patetickou agitkou ve skvělém kabátku, je scénárista Oleg Malovičko. Přitom je to taková škoda! Saljut má nádherný vizuál, silný příběh, dobré herce a to všechno zvládl Šipenko za blbých 7 mil. USD. ()

Galéria (44)

Zaujímavosti (21)

  • Film sa natáčal v Petrohrade a Moskve (Rusko) a v USA. Doba natáčania trvala 83 dní. Väčšina natáčacieho obdobia bola venovaná nakrúcaniu scén s hercami v nulovej gravitácii. (Arsenal83)
  • Po Sojuze T-13 boli na Saľute-7 ešte dve posádky. 17.9.1985 posádky lode Sojuz T-14 Vladimir Vasiutin, Alexandr Volkov, Georgij Grečko a 5.5.1986 Sojuz T-15 Leonid Kizim a Vladimir Soloviov. (Raccoon.city)
  • Do filmu bola pridaná zápletka o požiari na palube Sojuzu T-13 a možnom návrate len so Savinychom (Pavel Derevyanko) na palube. V skutočnosti k ničomu takémuto nedošlo, lebo posádka si dala veľký pozor na to, aby sa všetka voda vyparila pred zapnutím akýchkoľvek elektrických systémov. (Raccoon.city)

Súvisiace novinky

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (viac)

Reklama

Reklama