Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

sikorsky76

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Ale ono to jde, jak vidíme na příkladě neonacistického bouřliváka Dereka, který je vzorem pro svého mladšího bratra Dannyho a kterého jen tak něco nerozhodí. Ono ho to chce jen na chvilku pořádně zavřít až to doslova zčerná. A tu svoji ideologii, kterou propaguje od malička může spláchnout do hajzlu. Jak už to v amerických filmech bývá, že nikdo nemá na růžích ustláno a místo šťastného konce se v nenávist obrátí. ()

J.e.r.e.c

Jak velice nenápadně signalizuje už sám (originální) název, byl tenhle film svým poselstvím určen daleko víc pro domácí publikum. V USA je totiž díky svobodě projevu desítky let po hrůzách WW2 a holocaustu možné úplně v klidu nosit nacistické symboly a veřejně se hlásit k Hitlerovi, přičemž nejeden přemýšlivý patriot, jehož prapradědeček nejspíš kdysi blbnul se špičatým prostěradlem na hlavě, tuto možnost využívá. Kult se fenoménu amerických nácků dotýká, ale není primárně o něm, je to spíš moralitka snažící se reflektovat problematiku rasového soužití z pohledu rozhněvaných a bez jasné perspektivy žijících mladých mužů z jednoho takového „může to být i vaše“ předměstí LA. Naštěstí to není jen povrchní pohádka o hodných černoších a zlých běloších, ale docela působivé drama s excelujícím Nortonem v hlavní roli. Jeho obrat v druhé půlce filmu může na první pohled působit nepřesvědčivě a vychtěně, ale mně smysl dává. Uvědomění si, že zdroj frustrace není vnější, ale vnitřní, může člověka dost změnit, kór když se jedná o jinak inteligentního chlapce. K té svojí pravdě musí ostatně každý dospět sám, i když pochybuji, že zrovna vězení je k takovému rozjímání ideálním prostorem (byť teoreticky by přesně k tomu sloužit mělo). Škoda jen tragického konce, který je zbytečně tlačený na efekt a vůbec sem nesedí. 75 % ()

Sir Ludvig

Pre mňa je najzaujímavejšie, že dnešní neonacisti považujú tento film za dobrý a to napriek tomu, že ide v podstate proti nim. To ukážkovo demonštruje ich tuposť. ()

Mat32

Opravdová pocitová smršť obejme dostatečně zvídavého diváka hned po prvním zašeptaném slovu „Derek“. Následná scéna až neuvěřitelně vystihne krásu člověka a hnus jeho mysli. Škála pocitů od prvních ohromujících, jako když sledujete Norimberské projevy (hrdost,hněv,velkolepost), přes strach a hlavně bolest, která není filmová, ale vaše vlastní, stejně jako při sledovaní zaběrů z vyhlazovacích táborů, až po zděšení nad neskrývaným pocitem vítězství, jež je pro mě prohrou. A film spěje dál: přerod hlavního hrdiny uvěřitelný do té míry, do jaké se sami dokážete oprostit od vlastních předsudků.(v podání Nortona opravdu uvěřitelný). Hledaní toho opravdu správného vzoru mladším bratrem, tak jak ho podstupují všechny děti, je o to hrůznější. S postupujícím časem a sžíváním se s hlavními představiteli, jež už snad konečně vystupují z bludného kruhu násilí se alespoň ve mně prohluboval pocit strachu z přicházejícího konce. Finální nevyhnutelný pád do beznaděje je drtivý stejně jako otázka „Je to opravdu v každém z nás???“ ()

Dzun

Jsou filmy, který prostě zaujmou už jenom svým tématem. Kult hákovýho kříže je určitě jedním z nich. Problém rasismu je celosvětový, a proto má tenhle film co říct nejen lidem ve Státech. Co dodat...stejně jako Schindlerův seznam i American history X naráží na problémy, který je třeba reflektovat, mluvit o nich a točit o nich filmy. Jedna z nejlepších rolí Edwarda Nortona. ()

InfernaL

Představa, že zapřísáhlý a radikální rasista náhle změní svůj názor díky několika vtípkům jeho černého kamaráda ve vězení je docela naivní, tomuto filmu však sluší. Prolínání minulosti a současnosti je naprosto dokonalé. Trošku mi na konci chybělo pokračování vztahu mezi Derekem a neofašistickou organizací, navzdory tomu, závěr filmu mi naprosto vyrazil dech a přiznám se, že jsem neměl daleko k slzám. Fantastický výkon Edwarda Nortona a jeho jmenovce Furlonga. Silně doporučuji anglický originál s titulkami, český dabing není příliš kvalitní. ()

herrbierer

Nebýt přepáleného závěru, bylo by to čistých pět. Takhle je to něco mezi čtyřkou a pětkou. Nicméně už půlka se zaokrouhluje nahoru a já to u tohoto filmu udělám rád. Za nejlepší snímek zabývající se touto problematikou jsem dosud považoval Romper Stomper a nečekal jsem, že by se mi Kult hákového kříže mohl líbit víc. Bylo to především syrovou a brutální australskou atmosférou a od Kultu jsem čekal pouze americkou korektnost. Teď jsou u mě tyto dva filmy na stejné úrovni a kdybych si měl skutečně vybrat, asi by to u mě vyhrál Kult. Herecké výkony jsou do jednoho výborné se speciální pochvalou pro Edwarda Nortona (a vlastně i Edwarda Furlonga), který dokazuje, že zahraje skutečně všechno. Hrdinův vězeňský přerod mi nevadil. Je nutné si uvědomit, že ty vězeňské scény zobrazovaly pouze zlomek toho, co si tam užil. A jedna zásadní scéna by zřejmě asi každého donutila k přehodnocení hodnot. Jak už jsem řekl, jediné, co mi celkem nesedlo byla pointa (až moc, skoro až uměle úderná) a úplný závěr. Ale to je jen malý nedostatek. ()

skalicky

Super Film moc mě v dospívání ovlivnil.....člověk se při něm vážně musí zamylet a říct si co je vlastně v životě důležité!!!Edvardův zatím nejlepší film co jsem viděl! ()

Exix

Konečně někdo natočil take film ve kterém se ukazuje rasismus z obou pohledu.Že děli společnost na dvě skupiny, ale ve skutečnosti jsme všichni lidé a nenavidět někoho jen k vuli tomu že ma jinou plět je svinstvo.Vinikajicí herecké výkony hlavně Edwarda Nortona.Doporučil bych tenhle film za povinost aby každy zhlédl. ()

Mr.Roman

Excelentne nakrútený film z drsného prostredia amerických rasistických nazi-skinheads, ktorý by však bez hlavného aktéra nebol tým čo je. Dodnes nechápem ako "vyschnutý" Norton dokázal nabrať toľko svalovej hmoty (je dosť možné, že aj jeho ortodoxný fanúšik na chvíľu zapochybuje o akého herca, že sa to vlastne jedná) a už to je nadľudský výkon, lenže tu sa jeho koncert ešte len začína. Jednoducho ma jeho výkon ohúril a to sa, po tom koľko filmov som už videl, stáva veľmi ale ozaj veľmi zriedkakedy. No aby som nebásnil len o ňom musím vyzdvihnúť tiež originálne riešený spôsob rozprávania a vynikajúci príbeh. ()

Maxmilian

Nevím co říct. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem dokázal normálně myslet. Tento film má podle mě největší sílu ve svém realistickém zpracování. Je tvrdý, brutální a hlavně nekompromisní. Celou atmosféru navíc umocňuje jeho černobílý formát - ještě více tak zvýrazňuje kontrast mezi bílou a černou, jejich neustálý a nesmyslný boj. Důkaz, čeho všeho jsou lidé schopní, když je jeden fanatik a ostatní jsou ochotni naslouchat. Vynikající herecký výkon Edwarda Nortona. Tentokrát se představuje v roli "polepšeného" skinheada Dereka, jenž se právě vrací z vězení a snaží se napravit to, co pokazil. Jenže do spárů skinheadů se dostal jeho mladší bratr Danny. Prostě tento film na 100% patří do mé desítky nej filmů. No a kdyby to šlo, tak ho postavím ještě výš. ()

amyth

Pasivní rasismus je přirozená věc a do jisté míry opodstatněná. Fanatizovaná nenávist je něco co nikdy nekončí dobře a tento film to podal velice realisticky a na plno. Nicméně skutečnost nebývá taková jakou se ji snažil prezentovat film, lidé kteří takto nenávidí se nemění a naopak získávají více a více důvodů k nenávisti. Skutečnost je taková, že nácka ve vězení jeho kamarádi nezneužívají, ale ochotně s ním šikanují všechny ostatní. A ten po návratu z vězení platí u svých "spolubojovníků" za největšího a obdivovaného hrdinu. To je fakt a ani sebelepší film na tom nic nezmění. Tento film je fikce a kdo se o toto téma jen trochu zajímá, tak ví jak velká sci-fi to je ()

PjotrN

Výraz ve tváři Dereka, když ho zatýkají je nezapomenutelný. K Edwardu Nortonovi ani nemá cenu nic dodávat. Brilantní snímek o rasové nenávisti. "Zakousni se do toho obrubníku!! Teď řekni dobrou noc!!". ()

Marrianna

Drsný příklad toho, kam až to může vést, když rodinné zázemí není tak pevné jak se na první pohled může zdát. Nenápadné narážky a každodenní poznámky, které směřují jen k nenávisti jiných ras jednoznačně muselo vést k tomu, že se po smrti hlavy rodiny Derek stal tolik obávaným "korunním princem" šíleného ale ctižádostivého blázna, který měl jen jediný cíl "očistit svou zem o plebsů". ()

Dinsberg

Furlong a Norton v rolích bratrů vyznávajících "víru" holých lebek o nadřazenosti bílé rasy. Natočeno až živočišně realistricky. A důkaz, že vyznavač neonacismu nemusí být nutně naprostý vymaštěnec. Stačí oslovit člověka v bezvýchodné situaci a bude Vás vnímat jako boha. Snímek navíc ukazuje, že projevy rasismu už dávno nejsou jen výsadou bílých. ()