Frigo na mašine

• Česko Frigo na mašině (viac)

Klasická nemá groteska o nenápadnom strojvodcovi, ktorý má v živote dve lásky - svoju snúbenicu Annabelle Lee a svoju lokomotívu The General. Kvôli nim a sčasti aj nechtiac sa stane hrdinom vo vojne Severu proti Juhu. Dynamická groteska plná krkolomných kúskov je považovaná za vrcholné dielo "muža, ktorý sa nikdy neusmieva" Bustera Keatona, i nemého filmu vôbec. (STV)

Carlossss

Souhlasím s uživatelem berg.12. Frigo na mašině není groteska, ale stejně pobaví. Velkolepá honička lokomotiv nebo závěrečná válečná scéna jsou určitě jedno z nejlepších, co lze v němém filmu vidět. Je to moje první setkání s Busterem a doufám, že ne poslední. Nechci ho ale porovnávat s Charliem, protože oba byli pro svou dobu určitě významní a jakékoliv soutěžení mezi nimi je absolutně od věci. The General můžu jenom doporučit! ()

easaque

4* Rozhodně tento film patří do zlatého fondu světové kinematografie a i po skoro sto letech si drží své kouzlo. Sice je to asi u Friga netypické, ale tady to ani nestojí na humoru, ale na jeho odvaze, kaskadérských výkonech a tehdejších filmařských možnostech a není divu. že film stál majlant. Takže konečně jsem viděl tento film vcelku a můžu mu dát hezké čtyři hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Tak ako ma Woody Allen svoj film Laska a Smrt, Milos Forman ma Prelet nad Kukaccim Hnizdem, Orson Welles mal svojho Obcana Kanea, tak Buster Keaton ma tento kultovy film The General. 100 % ()

honajz2

Docela rozporuplné dojmy z toho mám. Je to fajn, na svou dobu plné nápadů, vtipné to místy taky je, kameru to má přímo úžasnou a i hudba je fajn, ale zase na druhou stranu ta prostřední část mě nudila, šlo to bez problémů o takových 10 minut zkrátit a vtipné to taky vždycky nebylo. Prostě z toho nedokážu být nadšený, jako drtivá většina uživatelů tady. Možná jsem podvědomě čekal víc, možná to docením časem, nevím, každopádně v tuhle chvíli mám pocit, že se mi to líbilo, ale nijak výrazněji mě to nenadchlo, neuchvátilo a jedno zhlédnutí mi asi stačilo. A popravdě nebýt těch posledních 10 minut, u kterých jsem se konečně pořádně bavil, možná bych šel i s hodnocením trochu níž. A ještě mi vadilo, že celý ten groteskní humor často stojí na tom, že postava upadne - ale tuhle výtku do hodnocení nezahrnuji, protože ubírat tomu jenom kvůli něčemu, co bylo vždycky v groteskách klasikou, je podle mě pitomost. Tak třeba Friga na mašině docením víc někdy víc časem. Slabé 4* ()

ad

Zápletka je tentokrát minimální, protože slouží jen jako záminka k rozehrání jedné z nejsvižnějších, nejvynalézavějších, nejdynamičtějších, nejroztomilejších a po všech směrech prostě nejlepších akčních komedií v historii filmu...Protě nádhera ()

MrPierc

Megalomanská akční groteska, která se odehrává převážně jen na lokomotivách. Gagy a ironické výrazy Keatona jsem si velice užíval, ale časem film ztratí dech. Na rok 1926 to je ale úžasně technicky zpracované a muselo to být i velmi nebezpečné, protože tam je tolik kaskadérských kousků během jízdy mašinou. ()

Nach

Moc krásná zlatá škola, která se přetahuje s komedií a historickým dramatem. Přičemž ale mě nejvíce na tom bavil onen historický prvek. Honička se starými parními mašinkami už jen tak nevznikne. A pokud ano, určitě v ní už neuvidíme padat z mostu skutečnou lokomotivu. Buster Keaton je zde jako v jiných filmech naprosto perfektní! Davové scény jsou epické i dnes a finální bitevní scéna byla příjemná třešnička na dortu. Velký palec nahoru produkci, která si na to tehdy troufla. 80% ()

zette

Jak jiz bylo zmineno, nemyslim si, ze se jedna o grotesku, ale spise o regulerni celovecerni film. Buster Keaton hraje jako o zivot, vynikajici kamera a velice svizny dej dela pravem z tohoto filmu velky klenot svetove kinematografie. Uz dlouho si nepamatuji, ze by me tak zaujal hudebni doprovod. Frigo na masine me opet utvrdil v tom, ze rok vzniku u filmu nehraje zadnou roli. ()

tomtomtoma

Zábavně ironický film o strojvedoucím lokomotivy General, muži jménem Johnny Gray (skvělý Buster Keaton), kterého nechtěli vzít na vojnu a ani mu neřekli důvod a jeho milá Annabelle (Marion Mack) ho za to považovala za vlastizrádce a poseru. A on nejen zachrání svoji milou ze spárů nepřítele, ale ještě jeho přičiněním rozpráší jižanská armádu tu severní. Krásně ironizuje vlastenectví, ze kterého hned všichni ochotně bojovali za tu jejich pravdu a ve frontách se předbíhali. Za velmi vkusnou považuji obě honičky na lokomotivách dovedených nešikovností hlavního hrdiny k dokonalosti. Za rozkošně příjemnou považuji rozdíly mezi mužem a ženou a první rozepře mezi Johnnym a Annabelou, když on nedokáže chápat její počínání. Je to tak smutně veselé, ale příjemně hravé v některých detailech. ()

snob

Ta oddanost státu, národu, ta už se teď naštěstí nenosí. Je to tu jen samé skeptické individuum, které si s tím neví rady. Film mi nepřišel ani v jednom okamžiku vtipný. Ale zato neustále roztomilý. ()

C0r0ner

Nevěřil bych, že to řeknu o grotesce, ale tohle byla vážně prdel. Do té doby pro mě neznámý Frigo dokázal s jednou lokomotivou předvést takovou haldu vtipů, že jsem hodně koukal. Navíc mě moc potěšila doba Občanské války a samozřejmě úžasné kaskadérské kousky většiny zúčastněných. 90% ()

MarekT

Možná bylo mojí chybou, že jsem k filmu přistupoval prvotně jako ke komedii, nicméně nemám z tohoto proslulého díla tak dobrý dojem jako například odborná veřejnost. Buster Keaton je jako komik velmi dobrý - nejvíce mu pomáhá právě jeho tolik proslulá kamenná tvář, která se dá označit za výrazný zdroj inspirací pro černý či sarkastický humor, jak jej známe třeba v modifikacích ze šedesátých let. Z hlediska osobních sympatií je na tom podobně jako například Jeho výřečnost Groucho Marx - i kdyby mě se jeho další filmy líbily stejně či méně, pořád bych se na ně kvůli protagonistům díval s relativním zájmem. Přesto si budu těchto kousků všímat asi méně než třeba těch od Charlieho Chaplina - narozdíl od něj se Buster spoléhá ve velké míře na všeobecně známé (a samozřejmě postupem času překonané) fyzické gagy. Nemluvě o tom, že daleko více coby doplněk grotesky mi sedí sociální drama než tuctová romantická story, která má na mém nepříliš kladném vysvědčení největší zásluhu. Jako taková totiž vytváří již v dobovém kontextu zcela nepřekvapivou záležitost (jaký to rozdíl oproti německým či francouzským filmům té doby), a abych mohl souhlasit s názory hovořící o přelomovém díle, muselo by tu být podstatně víc nezapomenutelného než jedna scéna (Frigo, který dostal košem, sedí na kole od vlaku a ten s ním vzápětí odjíždí), stejně tak se mohlo více zapracovat na hudebním doprovodu, který je u němých filmů velmi důležitým měřítkem z hlediska pocitů. 60% ()

miciveres

Neskutocny film s neskutocnym Busterom Keatonom, ktory v tej lokomotive stvara naozaj neskutocne kusky... Napriek tomu, ze vo filme chyba hovorene slovo, nechyba uzasna hudba, ktora sa sice stale dookola opakuje, ale aj tak mi znela v hlave este tyzden po poslednom pozreti tohto filmu... ()

Reverse01

Film ktorý má čo ponúknuť. Ikonické scény hlavného protagonistu sú nápadité a na svoju dobu geniálne spracované, predsa len taký pád vlaku je aj v dnešnej dobe veľká vec- tak si to predstavte v časoch blížiacej sa hospodárskej krízy v ére nemého filmu. Príbeh je ľahko pochopiteľný, s dokonalým vizuálnym vyjadrovaním slova, kde najviac vyniká absurdný humor Keatona 100% ()

SoolenJV

Napadita groteska, v podste se jedna o dve honicky vlaku (kde jsme tohle jinde videli?). Buster Keaton se svou kamennou exceluje gejzirem nejruznejsich napadu (odtranovani tramu na kolejich, scenka se savli a sniperem...). na filmu je videt jak je stry (hlavne stylove), ale rozhodne divaka nenudi, ale bavi od zactku az do konce. P.S. Diky Levnym kniham za excelentni obrazovou kvalitu. ()