Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

afroadam

Skvělé obsazení, zápletka, namíchání vtipných situací/hlášek a nervy drásající konec. Nemůžu opomenout ani hudbu, která krásně dokresluje atmosféru. Je to jeden z filmů, u kterých se těžko něco vytýká, proto je to bezpochyby jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

Ceberus

Ale jo, na ty čtyři hvězdy to dosáhne. Čekal jsem sice něco vážnějšího, ale humornější stránce filmu jsem rychle přišel na chuť. Zatímo v prvotině celé trilogie, Pro hrst dolarů, celý film táhl v zásadě jen Eastwood, a pokračování Pro pár dolarů navíc zkvalitnil účinkováním Van Cleef, tak v závěru trilogie byl znovu mnohem zajímavější postavou nováček - Wallachův ošklivý Tuco. Van Cleefův zlý Krásnoočko měl sice své momenty, ale tentokrát mě nijak zvlášť neoslnil. Konec filmu mě samozřejmě nanejvýš potěšil, protože končí naprosto stylově tak, jak má. ;-) ()

strycekmaso

Výborný western, který je asi na stejné úrovni jako Tenkát na Západě. Závěrečná scéna, která trvá asi 10 min. je úžasná. Najdeme tam i pár dobře vydařených vtípků. Leone je nejlepší režisér westernů na světě, kterého už nikdo nikdy nepřekoná. ()

Rudyamon

U tohoto filmu je to v první řadě hudba, co tvoří svým způsobem základní motiv filmu. Kde kdo určitě poznal a zapoměl spoustu filmových melodií, ale na ústřední melodii tohoto filmu se nedá zapomět nikdy. Třetí díl "dolarové trilogie" je opět krůčkem dál. Propracovaný děj, klasické leoneovské postupy, ve kterých se něco děje i když vlastně děj není evidentní a skvělé obsazení dělá z tohoto filmu korunu celé trilogie. A opět opakování - v prvním dílu šlo o stovky dolarů, v druhé o tisícovky dolarů a tak logicky v třetí díle jde o desetisíce dolarů. Clint Eastwood je opět hodný, Lee Van Cleef je tentokrát zlý a na Eli Wallacha zbylo být ošklivým, ale taky snad nejzapamatovatelnější postavou filmu. Cokoli, co jsem napsal o prvních dvou dílech, platí i tady a prakticky není co dodat. Sergio Leone a s ním všichni, kteří se podíleli na tomto i na předchozích filmech, vytvořili nezapomenutelné dílo. ()

frooost

Konecne videne na velkom platne. O tom som vzdy snival. Dlhe? Mozno. Ale nudne? To urcite nie. Tento film nesadne kazdemu, ale pre mna najlepsia Eastwoodovka a najlepsi western. "When you have to shoot, shoot, don't talk." ()

Jazz06

Film sám o sobě je tak na hraně čtyř a pěti hvězdiček. Postava Tuca, kterého hrál Eli Wallach je ovšem pro mě tak na šest :D Jsou dva typy ostruh: ty, co vcházejí dveřmi, a ty, co vcházejí oknem. ()

Hannibal1913

V českém znění: Ladislav Županič = Clint Eastwood (Blonďák), Jiří Zavřel = Eli Wallach (Tuco), Jaroslav Kaňkovský = Lee van Cleef (Krásnoočko), Miloš Vávra = Mario Brega (Wallace), Svatopluk Schuller = Aldo Giuffre (opilý kapitán Únie), Marcel Rošetzký, Natálie Topinková, Alexandr Postler = Luigi Pistilli (Otec Pablo Ramirez), Jaroslav Vlach, Marek Libert = Antonio Casale (Jackson / Bill Carson) + Antonio Molino Rojo (Kapitán Harper), Bedřich Šetena = Angelo Novi (Mnich), Dalimil Klapka = Enzo Petito (prodavač zbraní) + Víctor Israel (Seržant v konfederační pevnosti), Vladimír Fišer (titulky) ()

Armin82

Když jsem na začátku slyšel tu lacinou a chvílemi falešnou úvodní znělku,kterou by složil za pár minut i nadaný žák základní školy,říkal jsem si,že o to lepší to bude podívaná. Nemýlil jsem se a dokonce mi během filmu začal chutnat i ten uši rvoucí soundtrack...Charismatický Clint Eastwood, musel nejspíš po tomhle filmu fanynky od svého domu odhánět,jak chovatel svoje ovce na pastvu a ten zlej a ošklivej,nejspíš podobnej problém neměli,ale rozhodně si doma mohli říct---->Sakra,že my jsme s tim Eastwoodem slušně drželi krok co?...a já s tim souhlasim! Hlavní trojka bezchybná,super nápad se zlatem zakopaném v hrobě a výborně natočeno...sice bych se bez vsuvky v podobě narukování do armády apod.obešel,ale zase bych se neobešel bez Leonových typických,dlouhých záběrů, díky kterým má film místo 90 minut, minut 160 :) Chvílema tam bylo i pár nelogických chybiček,který režisér potřeboval,aby mohl v klidu pokračovat,ale to vem čert...podívaná parádní a věčně pokládaná otázka,jestli je tohle nejlepší western nebo Tenkrát na západě?Těžko srovnávat,ale přeci jen volim TnZ a tohle si cením na--->90% ()

Matt007

Tak teď opravdu nevím, který film mistra Leoneho je lepší. Jestli Hodný, zlý a ošklivý nebo Tenkrát na Západě. Opravdu oříšek, který se ani netroufám rozlousknout. Bravo! ()

Martin79

Neskutečně kvalitní, nadčasový western, který bude asi vždycky soupeřit s "Tenkrát na západě ". U mně je to o maličký kousíček pro TnZ, ale skutečně jen o vlas. Jinak je až neskutečné, že oba tak kvalitní westerny natočil stejný režisér a ještě k tomu Ital. Hodný, zlý a ošklivý má skvěle zahrané hlavní trio v čele s Clintem Eastwooden, navíc opět vynikající hudba. ()

Jaxx84

Geniálně ztvárněné postavy, především Clint a Eli jsou naprosto úžasní, beze slov jsou schopní vyburcovat mé nervy k prasknutí. Atmosféru naprosto věrohodně dokresluje i nelítostná krajina a hlavně HUDBA, ta trhavá melodie dřevorubecké pily se vám zařízne do mozku a drží vás přikované k obrazovce. Více poetický než výpravný western, který si lze vychutnat i na víckrát a vždy chutná trochu jinak. The Good za 5*, the Ugly za 5*, the Bad za 3*. Celkem 9/10. ()

vincchuppo

Bad ass western! Ne opravdu, bez režie Sergia Leoneho to není plnohodnotný western. A tenhle film, tenhle, ten je zatraceně plnotučný! Dlouhou dobu jsem strávil nad přemýšlením nad tím, jestli se mi víc líbí Hordný, Zlý a Ošklivý a nebo Tenkrát na Západě. A víte na co jsem přišel? Na nic. Nelze se rozhodnout. Jsou to oba tak prvotřídní westerny, že mi nezbývá nic jiného, než je na svých osobních žebříčcích stále střídat. Ale pozor, tady je Eastwood! ;) ()

Acrobat

Po istých nezhodách s prefíkaným opátstvom, sa u mňa začala éra sledovania pochodu troch mužov v podaní Leoneho futuristickej vízie vzhľadu westernu, ktorý zo všetkého sála na diváka dávky originálnosti a stručnej výpovede. Neviem, či beznohý vojak, odsúdený prcek, belasý anjel, umierajúci kapitán, pes, cintorín, sú pojmy. Netuším, či muchy, pot, dym z cigary, falošná emergency, zaprášený vietor, pena do kúpeľa sú skryté kryptologické prvky na odhalenie pocitu veľkodušnosti a pevnosti autora. Priam dlhočizná sága je ale fenomenálne jednoduchou oslavou slobody, života, smrti. Chce sa povedať smejem sa, keď plačeš, plačem, keď vidím smiech. Navrávam si tu niečo? Množstvo záhybov, komplikovanosti názorov, zvedenie z cesty. Čítal som, že viacerí ďakujú, že žijú v dobe, kde nemusia pre slobodu slova trčať na hranici – tej vertikálnej. Prečo mám pocit z Orwellovského klamu súčasnosti? Buď prekliaty, ak zvedieš slepca z cesty. Nielen toho fyzického, povedzme aj toho, čo verí, čo dúfa, čo chce prežiť príbeh, čo chce fantazírovať. Vraj to je paródia, veselá karikatúra. Tri princezné, z ktorých tá tretia je prvá a najprešibanejšia. Ale načo potom prechádzajú dve z nich s kapitánom v dlhočiznom zábere popri mužoch smrti odetých vo vyčistenom modrom? Z prísnych, vetrom a sexom ošľahaných tvári bez slov v minútových záberoch sa môžu písať dizertačky, no mňa vždy premkýna pocit žiaľu, chvenia, čo sa stane s osamelým jazdcom cválajúcim cez planinu na jej konci ? Obyčajný lup, cigareta a nadávka, načo toľko vzrušenia. Pri existencii tej deklarovanej slobode vedomia a myslenia môžem byť...neistý. Leone, Ennio, Eastwood vo Westerne na radosť. (videné 20.01.2013, DVD) ()

Rado H.

Formálně, technický skvělé,klasika. Jen trocha chybí do absolutního ohodnocení - a to by pro mě byla složitější zápletka než ta co tam je. Ale herci - to byl koncert. ()

diodoros

"Na svete sú dva druhy ľudí, priateľ môj. Tí s nabitými zbraňami a tí čo kopú. Ty kopeš." Jeden z najlepších westernov v dejinách s nezabudnuteľnými hláškami, perfektnou trojicou hlavných "kukučov", výbornou hudbou Ennia Morriconeho a poprepletaným dejom, ktorý troch "hrdinov" dal dokopy. Hoci je film pomerne chladný a krutý, je to predovšetkým tak trochu komédia a násilie je zobrazené skôr vtipne (inšpirácia pre Tarantina?). Ide teda o skutočne veľmi zábavný western a to vďaka výborným hercom, ktorým kraľuje samozrejme Clint Eastwood, pričom ostatní nie sú žiadne krovie, ale plnohodnotnými spoluhráčmi (alebo protihráčmi) a samozrejme vďaka až neuveriteľným nápadom, zvratom a myšlienkam. A hoci je na poli westernov tento film pre mňa "až" na druhom mieste, tak jeho originalitu, genialitu a legendárny status nemožno spochybňovať. ()

Zikus

Nevim no, nepřišlo mi to tak úžasný, ale pár hlášek mě fakt dostalo... SPOILER!!! PS: chudák ošklivej, nedopadl zrovna nejlíp, a já ho měl nejradši. ()

Rawar

Není lehké psát komentář k nejlepšímu filmu, jaký byl kdy natočen. Jak to jen naspat a neopakovat stokrát omývané. A pak jsem si to uvědomil, chválou by se šetřit nemělo, je-li zasloužená. Tohle není jenom nejlepší western všech dob, je to hlavně dokonalý výlet do říše snů každého muže. Vůně střelného prachu, whisky, a svobody. Čitelný humor, geniální režie, dokonalé hlášky, skvěle naspané postavy, naprosto bezkonkurenční, dech beroucí souboje a přestřelky a mistrovsky zahraná hudba, vesmírných rozměrů. Extasy of Gold a scéna na hřbitově je spolu se závěrečným triem, nejsilnější zážitek který si lze z filmu odnést. To je věčná láska, která nezradí ()

degster

Leone presne vie, čo chce a robí to. Ale stále to ešte nie je ono. Epickejší Once Upon a Time in the West mám radšej. No scéna Tucovho príchodu na cintorín? Áno! ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)