Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Asgy

Výborný western, ale u mě vítězí Once Upon a Time in the West a to jednoznačně. Rozšířená verze na mě působila až moc roztahaně, ale parádní hudba spolu s výbornými hláškami zase stojí za to. ()

Džejkop

Hodný, zlý a ošklivý jeneskutečně vtipný, zábavný a sosobitý western.Ti tři pánové jsou fakt naprosto skvělí. Clint Eastwood jako charismatický kladný hrdina, Lee Van Clif jakožto krásnoočko, je pořádný floutek s vynikající muškou, Eli Wallach je zase ten ošklivý a sám nevím jestli je záporný nebo kladný, ale každopádně je stejně osobitý jako všichni z oné trojice, která pátrá po pokladu. Přestože se jedná v pořádí o třetí western s Clintem Eastwoodem v režii Segia Leoneho, bezpochyby je tím nejlepším. ()

UncleG

Jsou filmy, které trvají něco přes hodinu a přitom máte pocit, že běží už osmým rokem. A jejich pravý opak je 180 minut „Hodného, zlého a ošklivého“… Ty utečou tak rychle, až mám pokaždé pocit, že jsem se stačil sotva rozkoukat. Eastwood s čvaňhákem a Van Cleef jsou perla v obsazení. Ale přiznejme si, že celej film prozářil Eli Wallach těma svýma šibalskýma blejskavýma očima. Klobouk i sombrero dolů, hombres! ()

Tommass95

Zajímavý, dobrý příběh, ale na můj vkus přehnaně natáhnutý, některé scény určitě šly alespoň trošku zkrátit. Jinak mě, ale oslnila hudba Morriconeho a herecké výkony Eliho Wallacha. ()

MikO_NR_1909

Po vzhliadnutí Vtedy na západe som potreboval správnu "westernovu injekciu" , aby som nezanevrel na tento žáner. Nie film, ktorý stojí tak silno na hudbe a považuje silácke gestá za dačo civilné. Dobrý, zlý a škaredý to z veľkej časti splnil. Jednoznačne najperfekcionistický spaghetti-western všetkých čias. Chémia herci-réžia mi dokonale sadla... 90%. ()

Pierre

Tak první film nového roku (nebo dobře...skoro první..D)  tentokrát vůbec nesouvisí s The Beatles (vyhrávat válku s Johnen Lenonem budu možná zase až za rok.) Zato mě  přivedl do světa Divokého západu, který já moc nemusím. Pro předcházející Dolary se mě před pár lety marně pokoušeli nadchnout prarodiče. Já si jen vzpomínám, jak mě to hrozně nebavilo, Eastwoodův zamračený výkon mi přišel snad jeden z nejnudnějších, co jsem kdy viděl a radši jsem to zde ani nehodnotil, když je to tak ceněné. I tady jsem se při prvních záběrech s pomalu se plížícími kovboji s ledovými tvářemi za vichrného počasí říkal, že tohle mi přece bude připadat směšné. Jenže už následující sekvence, kdy Moodročko ve znepokujícím poklidu vešel do obydlí neznámého muže a mlčky spolu začali stolovat, přičemž pořád bylo znatelně cítit, že je něco  ve vzduchu a dá se čekat útok mě dostala do napětí a zároveň svým způsobem  fascinovala. A podobných scén tady bylo plno.  Většina záběrů je skvěle promyšlená a má výbornou kompozici. Třeba při momentě s provazem, kdy jsem už jen  čekal, až Tuco vystřelí ze své pistole na bloňdaka  a najednou  závěr na pistoli vystřídal  záběr na obří výstřel...ale z děla.  Některé scény mají opravdu punc geniality. Například  mučení za doprovodu krásného vynuceného sboru válečných vězňů nebo zběsilé hledání správného hrobu za doprovodu střihových koláží a Morriconovy legendární skladby L'estasi dell'oro.  Ano, jestli mě na minulých Dolarech bavila jenom Morriconeho hudba, která byla úžasná...Tak tady už je snad rovnou nadpozemská! A Leone s ni dokáže dokonale pracovat a dělat pomoci ni své záběry ještě intenzivnější. Leone opravdu dokáže diváka do filmu vtáhnout a pořádně do filmu dostat...třeba při vyčerpávající stomílové cestě pouští. Je to sice tak ikonická klasika, že bych to tady nemusel tolik omílat, ale opravdu jsem nečekal, že mi to tak sedne. A to se mi celkem líbil i samotný příběh. Sice základ je jednoduchá typická historka za honbou peněž, ale natočena tak, že to prostě fascinuje. Také  mě sledovat neustále proměnlivý vztah Tuca a Bloňdáka. Fajn bylo i osvěžení se zasazením do občánské války. Líbila se mi okrajová postava nemocného  velitele odmítajícího  násílí proti vězňům. To všechno z toho zkrátka nedělá jenom obyčejný western, ale i film s krásným antiválečným poselstvím, který bere za emoce.  Závěrečné překvapení s kamenem, na kterém nic není, protože na hrobě taky nic není bylo taky skvělé. Fakt jsem  nečekal. A rovněž bych nedohadoval, že Bloňdák zase nechá Tuca na tom provaze a vystřelí... Každopádně to osudové střetnutí hlavní trojky bylo zase tak skvělé!  Tak nevím jestli jsou předcházející Dolary o tolik horší nebo teď jen byla lepší nálada. To zamračené herectví Clinta mě tady pořád nějak extra nefascinuje, ale tentokrát mi určitě nevadil.  Dokonce měl pár emocionálnějších momentů (třeba na té poušti.)  a zase na oplátku mi přišlo, že nemá tolik prostoru.  Protože tři hodiny jsou pečlivě rozesety, aby vynikly všechny tři hlavní postavy. Přiemž  nejvíce tady určitě Elli Walach,  Clint to fakt není.  A jako ani si snad nevzpomenu na tříhodiný film, který mě CELOU dobu bavil. Navíc jsem snímek viděl v rámci novoročního večerního programu ČT 2  s dabingem a asertivní projev Ladislava Županice mi teda lahodí.  Řekl bych, že Clinta tady dokonce vylepšuje. A jinak to byl krásný začátek nového roku se skvělou klasikou!. No...říkal jsem si, že čtyři pro western u mě fakt bude bomba....Ale nakonec přemýšlím, že si můžu dovolit sáhnout i po plné palbě hvězd! () (menej) (viac)

jondzavid

2) Jeden z najlepších kúskov vo filmovej histórii. Film silne presahuje westenový žáner, prvky občianskej vojny mu dodávajú na novom rozmere. Kongeniálna je Morriconeho hudobná zložka, ktorá je absolútne nadčasová a ktorej motívy sú jeden lepší ako druhí. Keď sa to spojí s ázijsky naťahovaným Leoneho režijným štýlom vzniká niečo, čo sa nedá označiť inak ako filmový orgazmus (záverečná prestrelka je niečo neprekonateĺné). Leoneho réžiu cítiť všade - počas mučenia Tuca som videl ten majstrovský štýl, ktorý vyvrcholil v mojom naj-filme Vtedy v amerike. K tomu dokonalé typové obsadenie - flegmoš Eastwood, elegantný podrazák Lee Van Cleef a neohrabenec a môj naprostý favorit Eli Vallach (Tuco) - radosť pozerať. Po všetkých stránkach dokonalý film. ()

numi

Clint Eastwood si v tomto snímku definitivně koupil vstupenku na jízdu k věčné slávě. A může se mi to nelíbit sebevíc, neboť já na něm nic extra prostě neshledávám, ale holt byla zřejmě jiná doba. Další dva herci z ústřední trojice už sklízí vavříny naprosto zaslouženě. Hobla pro oba. Režie a cit pro načasování akce Sergia Leoneho je samozřejmě nadpozemsky geniální a on sám je snad zosobnělým vtělením samotného Manitoua, protože jinak si jeho talent a čich na westernové příběhy nadokážu vysvětlit. Všechny jmenované ale hravě strčí do kapsy pan Morricone, protože tomuhle tomu se říká absolutní vrchol filmové hudby. Nikdo, nikdy, nikde nenapsal lepší filmové melodie. Přes veškerou chválu je ale film příliš dlouhý. Před etapou s mostem se dlouhou dobu nic moc neděje a já se vážně nudil. A dost. Už už jsem pociťoval zklamání nad touto klasikou, ale závěr mě přesvědčil, že kdo si počká, ten se dočká. [červenec 2006] ()

zipper111

Na můj vkus je to hrozně dlouhé, jsou tam místy hrozné blbosti ve scénáři (mezi náma, kdyby toho Joea trošku pomučili, žádný že by nic neřekl, ten by zpíval jako ptáček...), dialogy taky neoplývají dynamikou, ty takzvané vtipné scény byly asi tak dvě, no možná tři...taky tomu asi nepomohl český dabing ale no co, třinácté místo to nemá asi pronic zanic, i když s 80% "znalců" z csfd nesouhlasim...Já nevim, čekal jsem od toho mnohem více, čekal jsem silnější scény, které by mě chytli více, kupodivu nejlepší scéna mi přišla ta, když byl Tuco v obchodě se zbraněma a složil si svůj kolt, hudba byla samozřejmě geniální, výkony herců jakbysmet, ale tak nějak mi to na těch 5 hvězdiček nevychází. Tenkrát na západě je pro mě Number One. ()

Freemind

K "Tenkrát na západě" necítím žádný sentiment z dětství, naopak - dlouho jsem ho považoval spíše za sentimentální báchorku jako stvořenou pro nedělní novácký program a teprve jako dospělý šohaj jsem tomuto filmu zcela propadl. "Hodný..." je zcela určitě mistrovsky natočený film, má ale příliš mnoho prázdných míst, někdy - zcela jednoduše - nudí. Vrcholem trilogie tedy pro mne stejně zůstává "Tenkrát...". ()

Orlau32

Fantastický Eli Wallach ! Nezapomenutelná scéna na hřbitově,kdy hledal hrob s údajným pokladem ! Viděla jsem to někdy v roce 1968, moc jsem si toho z filmu nepamatovala, ale jakmile došlo na hřbitov, okamžitě jsem věděla co bude následovat a jak film skončí. Netradičně - nově, a proto jsem si to pamatovala ! Vynikající western (no vlastně vždyť režii měl Sergio LEONE - tak proč se divit ?! ) ()

Macejko

Staré, ale dobré. Po celý film je krásne vidieť Leoneho láska k westernu a k filmu ako takému, a aj napriek úctyhodnej trojhodinovej dĺžke som sa nudil iba výnimočne. Zaujímavé je, že z ústrednej trojice Eastwood, Van Cleef a Wallach ma najmenej zaujal práve Clint, zatiaľ čo najviac sa mi páčil Van Cleefov Angel Eyes. Škoda, že dostal tak málo priestoru. ()

Vojcl

Trefnější název by možná byl "Zlý, vyčuraný a nevypočitatelný" :-D I tak, ale nesmrtelná klasika mezi spaghetti westerny a zároveň vyvrcholení Leoneho "dolarové" trilogie. I když Tenkrát na Západě mám možná ještě o něco raději, nemohu najít jedinou výtku k tomuhle absolutně geniálnímu dílu. ()

edy66

Ani nevím co napsat. Nějaký ital v roce co jsem se narodil, natočil neuvěřitelný spektákl. Vzal si k tomu kluky Eastwood, Wallach a Van Cleef, řekl nějakému Morriconemu ať něco složí a posral všechny američany v jejich oblíbeném žánru. Vůbec se nedivím, že má oblíbená Metallica si jako intro svých koncertů vybrala scénu nalezení hrobu neznámeho vojína. Prostě dokonalé-100%. ()

blackrain

Sergio Leone je muž činu a má velký cit pro americký western. Jeho filmy jsou působivé a lehko vás dostanou. Mě teda ano. Hudba je také skvělá a výborně podbarvuje atmosféru. Na takovou muziku se prostě nezapomíná a je lehko rozpoznatelná. Nebudu vám prozrazovat, kdo je autorem. Příjdete na to sami. Trošku mi vadila délka filmu. Pokud jste fandové westernu nebo jestli máte chuť na takový film, tak vám ho mohu s klidným svědomím doporučit. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)