Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Dweep

Druhou hvězdu dávám proto, že se mi líbila režie a soundtrack a tu třetí jen proto, že je to Nolan. Ale neustále ve mě hlodá pocit, že se někdo posral v křesle .... ()

shaacul

Výborný film, ale měl jsem podobný problém jako u všech post-Batman Nolanových filmů. Celé je to až "něměcky" puntíčkářky dokonalé a perfektní, ale studené a bez emocí. Možná je to až rouhání, ale kdyby se odebrala/zkrátila jedna akční scéna a místo ní se přidala smysluplná lidská interakce, byl by film za plnou palbu. Několik drobných připomínek bych měl ke scénáři, hlavně mě překvapovalo kam všude byl Washington schopen propašovat zbraň, minimálně dvakrát ji vytáhnul na místě, které bylo uzavřené, hlídané a očekával bych, že mu bude před záběrem odebrána. ()

Kinofil

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $200 mil. || USA: $56 900 000 - ČR: 25 378 180 Kč - Celkem: $356 100 000 || Nejočekávanější film roku. Film, do kterého se vkládaly naděje na znovu nastartování kin, ukončení odsunu premiér a v první řadě nejambicióznější nolanův film. Jen něco z toho se povedlo, a ještě ne na 100%. Nolan si zkrátka ukousnul velké sousto, na které sám jako scénárista, režisér a producent nestačí. Tenet mohl v jeho hlavě vznikat klidně 10 let jako Počátek, během kterých se musel rozmyslet, jestli natočit revoluční vizuální podívanou nebo sondu do nitra charakteru postav. Natočil to první. Technicky je to dokonalé od kamery po akční scény, vyprávění, mindfucky i hudbu. Fungování inverzního světa je dostatečně logické a jen tak se neokouká. Honička na dálnici, červenomodrá místnost, letiště i bitevní pole jsou vše precizní scény. Příběh do sebe krásně zapadá a není problém Tenet pochopit hned na 1. zhlédnutí. S postavami je to těžší. Jsou to šachové figurky ve velmi komplikovaném ději, který spolu s nimi odhalujeme za pochodu. Kenneth často v naštvaném módu přehrává, jakoto "bondovský" záporák. Washington je pro změnu jako např. Brosnanův Bond čili jeho úkolem je všemu zabránit, nedozvíme se nic z jeho minulosti. Pattinson je na tom podobně, byť figuruje jako jeho parťák a je to dáno i zápletkou. Jediná Debicki si prochází emicionální proměnou tak akorát v rámci příběhu. Zbytek (Cane, Johnson, Poésy) dostanou příliš málo prostoru a rychle z filmu vyšumí. Je to i tím, že Nolan stříhá jako o život, háže nás (i postavy) do prostřed děje, akce a až v nejnutnějším okamžiku se pokouší vysvětlovat co a jak. Vysvětluje někdy až moc laicky (jako papír a tužka v Interstellaru), což mírně dráždí a zároveň dokazuje, že na to nemá čas a nechce se mu. "Nesnaž se to pochopit. Prožij to." Nolan musel vědět, že je toho na něj moc a některé věci (charaktery, záporák, motiv) jsou převzaté od jinud (James Bond) a malinko recykluje i sám sebe (Počátek, Interstellar, Memento). Beru mu to za zlé? Ne. Kdo jiný je dnes schopný napsat si a natočit něco podobného? Kdo jiný donutí líné divácké mozky přemýšlet o časovém paradoxu, inverzy a cestování v čase? Pokud je momentálně jediným, pak to udělat musí. Na druhou stranu mi nebude vadit, když jeho další film nebude tak komplikovaný, soustředí se na postavy (Dokonalý trik) a spojí síly se svým bratrem Johnatanem. Nerad bych, aby se Chris zamotal sám do sebe, začal se opakovat nebo v něj studio ztratilo víru. Ovšem už jen za to, že o filmu přemýšlím několikátý den + technická stránka znamená, že nemůžu jít pod 8/10. Další zhlédnutí rozhodne, ale vzhledem k tomu, že letos nic lepšího neuvidím (nanejvýš stejně dobré) je tohle pro mě film roku. 85%. ()

solisoli

Sci-Fi, akčný, kybernetes, geoastrophysics výbojový tajfún audiovizuálneho výplachu mozgu, pre nové číslo playstation store bubble gum. Klasika. Samozrejme Rus, ako agresor, ktorý ide zničiť svet a amíci za účasti novej poľsko-francúzskej hviezdnej prdelky, ju idú zachrániť. Skúste hádať, ako to nakoniec dopadne. Aj tak, takéto tu ešte nebolo. Náboje, ktorých guľky letia spätne a tieto navyše nie demolujú budovy, ale ich reštaurujú. Ale sú tu aj klasické ktoré, ako za starých čias devastujú, v jednom i druhom prípade v rukách bojových komandatorov, alebo jednoduchšie povedané cvičených opičích komparzistov. Ako ináč, je z toho poriadny bojový guláš. Navyše aj prenasledovatelia na autách idu za svojim nepriateľom ricky. Zúfalé situácie už spomínanom tajfúne v boji o záchranu civilizácie, PlayStationistov vytáčajú do úplného orgazmu. Našťastie prdelka to včas vyrieši. Uff to bol nárez. A to nie je všetko, prosím prečítajte si fenomenálne posledné tri riadky komentára od -- Verbala --. Nápoveda - - - Já jsem ovšem invertovaný, a když ... ()

ESNYR

Ani se nebudu snažit cokoliv o tom psát protože to nedávalo smysl a polovinu děje tvoří náhodně generované věty. Kdo je kdo a proč se co děje mi asi tak po 30 minutách bylo úplně ukradené a do konce filmu jsem se už nedokázal chytit. Hodnotit to asi nemá význam, protože tady by se měly hodnotit filmy a ne nějaké scénky s dost prapodivným dějem, který neměl začátek a ani konec (bez ohledu na to jestli čas plyne tam a nebo tam a nebo jinam) Takže bez hodnocení. ()

spoock

Za me zcela zasadne nejslabsi Nolan. Chapu zamer cele story, ale styl vypraveno je tak neosobni, chaoticky usporadany, ze ma clovek pocit, ze na to myslenkove nema. Ne, neni to v divakovi, je to neucta k nemu od Nolana, ze takovym stylem dela z tehle podivane neco vic, nez je. Jo a zaporak je smesne plochy. Dve hvezdy dam za sympaticke obsazeni, jednu hvezdu za triky a hudbu. P.S.: Jestli si Nolan takhle predstavuje Bondovku, tak nikdy nechci, aby tocil neco s 007. ()

Kokos

S filmem jsem to úplně vzdal ve chvíli, kdy začali hlavní hrdinové probírat strategický briefing na špionážní akci v tramvaji plné civilistů. Brannagh a muzika byli jediní tahouni. ()

Reiner odpad!

Nikdy dříve předtím jsem neměl chuť odejít z kina. Dnes ano. Kandidát na cenu " Debilita roku" - či spíše jasný vítěz. Škoda času i peněz. V kině lidé postupně odcházeli až to došlo na to, že se bavili jinak než filmem :/ ()

jokino

Tak toto u mňa Nolanovi fakt nevyšlo. Spletenec nezmyselností, ktoré len pletú 5 cez 9 a zamotajú sa tak, že už to nik "nerozmotá". Radšej ani nejdem riešiť otázky teórie času a paradoxy, nemá to význam. Hrozná blbosť. Velmi "plochý a plitký" film. Pre mňa jediná dobrá vec, na celom tomto chaose, bol soundtrack.. ()

Firko

Sem tam dobrá akčná scéna. Námet ale hlúpy, herecké obsadenie (panoptikum) a ich výkony katastrofálne . Hudba plochá, monotónna, bez náboja. V istých pasážach to bolo lacné a hlúpe ako v céčkovom filme. Celkovo nezaujímavé a nudné. ()

Mamutol

Neskutečná Memento blbina, nic tam nedává smysl a navíc je to příšerně nudné. Dialogy není potřeba poslouchat, protože jsou o ničem. A za to otřesné finále bych to nejradši poslal do odpadu. ()

Mikecat

Super nápad, výborný potenciál a oni obsadia do hlavnej role nezáživného zarasteného černocha, ktorý nevie vôbec hrať, nepozná ani len mimické svaly, len krúti hlavou, prechádza sa, sem tam pobehne a brzdí šmrnc celého filmu, no otras. To už lepší by bol poľudštený upír, ktorý zahral výborne parťáka a mozog celej operácie, aj ked tenet tvrdi opak (chce si to dokázať sám sebe) a naj bol geniálny Kenneth Branagh ktorý zahral bravúrne. Trochu to celé pripomínalo "INCEPTION" len bez eufórie nadprirodzenosti. Ide vlastne o dej v deji, kde jeden je reálny a druhý je invertný a zaujímavo sa prelínajú a máte možosť stretnúť sám seba. ws ()

Prechytraly

Myslím, že si asi pan génius někdy během opakování nukleární fyziky sedl na dálkové ovládání a pustil si něco pozpátku. Díky tomu máme možnost si vychutnat toto nádherné hluboké veledílo, které si podle nálady můžeme pouštět od začátku do konce nebo od konce na začátek - což by podle mého názoru měli udělat všichni fanoušci tohoto filmu, jelikož Nolan prý do tohoto filmu schoval klíč k jeho pochopení, který však nalezne pouze ten, kdo film dokouká od konce na začátek. ()

papuchalk

Na poprvé asi nemůžu dát víc než 3. I když uznávám, že je to skvělý film. Má ale celou řadu nedostatků, které nemůžu přejít jen tak. Nejvíc mi asi vadí takové ty základní věci, že film nemá plynulý flow vyprávění, a zběsile valí jakoby nahodile situace, takže mi neumožňuje to všechno vstřebávat a užívat si to naplno se vším okolo. Dále si myslím, že Nolan film nezvládl zprostředkovat přehledně a srozumitelně. Na téma časových rovin je celá řada filmů, které jsou přehlednější. Tenet sice vypadá jako originální a první film tohoto druhu, ale není to tak. Vzpomněl jsem si třeba na Donnie Darko, kterému jsem sklidem dal 5 hvězd. Tam chlapec v časových smyčkách také zachraňuje svět. Ovšem tam se před námi režisér co nejdéle snaží skrýt fakt, že se jedná o časové smyčky a záměrně diváky mate. V Tenetu je hned na začátku vysvětleno o co jde s těmi časy, a v daném prostředí se JEN má odehrát příběh, divák nemá na konci odhalit nějaké šokující odhalení anebo si říct, jo ahááá tak takhle.. postavy nám vše pilně vysvětlují - přesto je Tenet daleko méně přehledný než ten záměrně matoucí Donnie Darko. V Tenetu byly celé desítky minut kdy jsem se cítil zcela nezúčastněn. Nechápal jsem proč najednou hledají nějaký obraz, který se snaží zničit, anebo se ho právě snaží zachránit před zničením? Už nevím. Prostě klasický Nolan, který dělá film jako nějaká hudební skupina album. Skupina udělá 20 písniček a pak jich z toho 8 vyhodí, protože nechce ředit tu nejlepší látku nesmyslama. Nolan vymyslí těch zápletek taky na dva filmy, ale na rozdíl od té skupiny je nevyhodí. Výsledek je horší, než kdyby měl jen dvě, tři témata a jim se naplno věnoval. Další výhradu mám k tomu, že když se někdo pohyboval proti proudu času směrem zpět, sám sebe viděl jakože jde dopředu, ale ostatní ho viděli jakože jde pozadu. To prostě není možné. Chápu, že by to asi nešlo natočit, protože postava by musela chodit pozadu čili by neviděla před sebe kam chce jít, a postava jedoucí v autě pozpátku by taky musela koukat dozadu. Tak to vyřešili tím, že to prostě ignorovali a nechali postavy chodit popředu. Dobře no.. ech. Ale musím uznat, že je to snad první sci-fi, na který je i Červený trpaslík krátký. Červený trpaslík dokázal zparodovat veškeré možné sci-fi nápady tolikrát popředu i pozpátku, že to s přehledem pokryje i současné sci-fi filmy. No na Tenet je Red Dwarf krátký, Což je vážně pozitivní a překvapivé zjištění. Snad nezměním názor při dalším shlédnutí. Nejvíc mě ale na filmu rozsekalo, když jsem potom na wiki objevil tu palindromickou tabulku z náměstí Sator v Pompejích. SATOR, AREPO, TENET, OPERA, ROTAS. Úžasnej nápad navázat na to celý film. https://en.wikipedia.org/wiki/Sator_Square ()

lukas11the

Jednoznačně se jednalo o vizuální orgie. Příběh na mě byl během prvního shlédnutí docela matoucí. Ale ve finále plus mínus do sebe zapadl. Určitě za to stojí se na film podívat. ()

xxmurphyxx

Váhal som medzi tri a štyri. Tri by bolo už len vzhľadom na audio vizuálnu stránku filmu moc málo, päť si to zas z môjho pohľadu určite nezaslúži aj napriek tomu, že to je Nolan, alebo práve preto, keďže ako režisér patrí k absolútnej špičke tejto generácie a preto je porovnávaný ďaleko prísnejším okom. Preto je štyri tak akurát. Čo do obsahovej stránky deja, rozoberania časového paradoxu, cestovania časom atď. sa rozhodne púšťať nejdem na rozdiel od mnohých čsfd užívateľov, ktorí zrejme vyštudovali kvantovú fyziku, prípadne už niekedy po ceste z krčmy uviazli v časovej slučke. Dej ako taký som viac menej pobral už na prvé pozretie, aj keď samozrejme nie všetkému som porozumel a niečo mi prišlo vyslovene ako mindfuck, či prinajmenšom scenáristická barlička. Ale pútavý je, to sa musí nechať. Dokáže strhnúť, namotať a držať v napätí po celú dobu filmu. Len mu niečo chýba, niečo čo mi nechýba pri mojom zrejme najlepšom filme a to práve Nolanovom Inception. Zrejme to bude osudovosť. Osudovosť postáv a ich rozhodnutí. Jasné, ide tu stále o záchranu sveta, ale nejako tomu deju chýba práve ten pocit osudovosti, nejaká naozaj silná, pamäti hodná scéna, symbolika akou bol v Inception totem. Osudovo nejasný koniec, kde človek čakal s otvorenou hubou do poslednej sekundy. Je to kopec dobrých scén, či už začiatok v divadle, kde Nolan dokáže aj z obyčajného behu po chodbe spraviť megalomanský zážitok, či zbesilá jazda na diaľnici alebo finálna bitka. Všetko sú to naozaj vynikajúce scény, ale ani jedna z nich nenesie tú osudovosť, nejaký znak kultu. Keď človek počuje slovo Inception okamžite si predstaví ohýbanie mesta za doprovodu dunivej, monumentálnej hudby Hansa Zimmera. Tu jednoducho nič také nehrozí. To platí ako pre príbeh, vizuál tak aj pre hudobnú zložka, ktorá je naozaj vydarená a parádne pasuje a dotvára celkový dojem filmu, ale znova sme pri tom, že jej chýba TO niečo, čo nechýbalo Zimmerovmu soundtracku. Znie to ako veľa negatív na film, ktorý má štyri hviezdy, ale ono v podstate to je len jedno negatívum a to už niekoľko krát zmieňovaný pocit chýbajúcej osudovosti alebo kultovej scény, ktorá by definovala celý film. Pre mňa to je vynikajúci film, hodný opätovného pozretia, ale status kultu ako jeho snová opera si to nezískalo. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů