Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiálny text distribútora)

kenkaku

Tenhle film je mazec. Naprosto duševně vyčerpávající podívaná která vyžaduje 100% pozornosti jinak se v tom ztratíte. Ke škodě není ani podívat se na to hned 2x za sebou (člověk tím o dost víc ocení tu machr práci režiséra a střihače, že udržel myšlenku :)). Mazec. ()

Arkanoid

Mám rád nečakané závery - tu to bol podľa chronológie úvod. V tejto geniálnej snímke sa na chronógiu pozeráme opačne. Každá staršia udalosť je šokujúcejšia ako predošlá. Mám rád nečakané úvody - tu podľa chronológie záver. Z pôvodne jednoduchej rovnice, kde x poznáme, tak vzniká rovnica s mnohými neznámymi. Sledujeme drsný príbeh Leonarda podporený naliehavou hudbou, ktorému zavraždili ženu a on sa rozhodne vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Má to však háčik - nemôže si vytvárať nové spomienky, tak sa musí spoliehať len na to, čo si pamätá do vraždy svojej ženy, keď tento defekt získal a na výstrahy v podobe fotiek s odkazmi a tetovania na vlastnom tele. Preto sú hrdinov osud a rozprávanie deja v tak dokonalom súlade. Aj pri výbere hercov mal režisér šťastnú ruku. Veril som im každé gesto. Neviem si predstaviť iných ľudí v rolách Leonarda, Natalie a Teddyho. Aj tu Nolan ukázal, že je majster rozprávač. ()

vitekpe

Videl jsem to pred casem, ale moc si na to nevzpominam - takze proto stredni hodnoceni. Pokud bych to nekdy videl znovu, treba to prehodnotim, ale nemyslim, ze k tomu dojde. :-) ()

civrss

Na psychiku, ale hlavně na pochopení hodně náročný snímek. Musíte se hodně soustředit a mít velkou prostorovou představivost, abyste si mohli spojit všechny scény a neztratili se ve scénáři a ději hned na začátku. Doporučuji shlédnout alespoň dvakrát, pro vytvoření toho správného pocitu, že vám neutekla ani malá scéna, jen vteřinový shot, který to všechno vysvětluje. Skvěle natočeno, napětí by se dalo krájet, scénář vypiplaný až do konce, prostě bez chybičky. A Guy Pearce se pro mě rázem stal herec, který patří do mé soukromě síně slávy. ()

insurgentes

Připadalo mi to jak produkty řady "De Luxe" z Lídlu - nádhernej obal, ve složení samý kvalitní ingredienty, cena taky odpovídá vyššímu levelu - a přitom obsah, ten výsledek je prostě furt jen Lídl... Prostě jsem to nepochopil, o co tam vlastně šlo. ()

Kelly2502

Prvý celovečerný film režiséra, ktorý udáva trend tohto tisícročia(Following nerátajme :D ) Film natočený podľa knihy vlastného brata a zároveň(verím,že nie len pre mňa) aj jeden z najlepších krimi v historii kinematografie. Už po prvých minútach filmu je jasné,akou cestou sa bude dejová línia posúvať a hoci prvých pár minút to môže pôsobiť nezaujímavo,garantujem vám,že film vás okamžite vtiahne do kolotoča udalostí,ktoré Vás po záverečných titulkách nechajú sedieť v nemom úžase pred telkou a Vy si budete potichu šepkať len-"No k****a,čo som to práve videl? " Taktiež sa Vám spočiatku môže zdať,že viete ako sa to všetko skončí no na Vaše sklamanie viem už teraz povedať, že neviete. Nolan vo svojich 30 rokoch naočil pre mňa doteraz svoj najgeniálnejší film ...film,ktorý si nezaslúži nič menej ako nálepku -MASTERPIECE ()

herr_carter

Nebudu se s nikým hádat, že jde o ojedinělý projekt a bravurní zápletku, ale to neustálé přemýšlení a backward-styl mi nakonec spíš vadily, než že bych z nich byl unesen. Nehledě na to, že Guy Pearce nikdy nebude patřit k mým oblíbencům..takže styl natáčení určitě unikátní, ale není bohužel nejsem pravá cílová skupina......................moje hodnocení = 6 z 10. ()

JADIM

Chápem, keď sa film snaží byť zaujímavejší tým, že je zložitejší, ale tu ide vážne o zbytočné rozhádzanie dobrého príbehu. Diváka občas prekvapia nejaké závery a povie si také že "Ahá, tak to preto!", ale niekedy si to naozaj nepoviete, keďže si nepamätáte každú blbosť, čo sa tam stala. Ten základný príbeh mi nakoniec došiel, ale kvôli tomu bordelu si nespomeniem na kvality tohto filmu, ktoré rozhodne má a kvôli tomu nemôžem na 1. zhliadnutie hodnotiť inak. 6/10 (Videné 10.12.2020, Originálne znenie) ()

MartinS96

Nebyl by to snad ani Chris, kdyby už tak geniální bratrův nápad o příběhu mstitele, s problémem vytvářet nové vzpomínky, nepovýšil na zcela přelomový film, jehož půlka děje je vyprávěna pozpátku. Bratři Nolanové o sobě tímto dali celému světu vědět, s kým a hlavně s čím budou mít v následujících letech, na poli stále stejně sofistikovaných, jen čím dál větších filmů diváci tu čest. Popravdě mě ani nenapadá co tomuto počinu vytknout, ani za co ho pochválit, aniž bych necitoval už někoho jiného. Za sebe můžu jen říct, že ve mě rostl více než který jiný Nolanův film, kdy od prvního zhlédnutí ohodnoceném za 8/10, jsem se po pátém opáčku dostal až na absolutní desítku. Posledním prvkem, který mě od něj zrazoval byl, nijak nevýrazný vizuál, který jsem v tomto prozatím posledním zhlédnutí již za slabinu nepovažoval. Vlastně mě až zaráží o jak vyspěle, navíc novátorsky odvyprávěný příběh jde, uvážím-li že jde o teprve druhý celovečení film tohodle chlapíka. Srovánání s ním snesou jen nejvydařenější začátky kariér, těch nejlepších režisérů historie. „You can just feel the details. The bits and pieces you never bothered to put into words. And you can feel these extreme moments... even if you don't want to. You put these together, and you get the feel of a person. Enough to know how much you miss them... and how much you hate the person who took them away.“ 10/10 ()

AZbest

Mám rád keď ma vo filme dostane koniec a poviem si: "Tak toto som teda nečakal.". Ale koniec v tomto filme... či vlastne začiatok... či čo? Nolan je frajer. ()

hudryhudry

Každý film je jako sochařské umělecké dílo. Sochař kousek po kousku modeluje své dílo do výsledné podoby a voilá, socha (film) je na světě. Avšak Memento je jiné. Sochař Christopher Nolan + scénáristé zvolili poněkud jiný způsob. Ve své mysli si vymodelovali úžasně promyšlenou sochu, kterou potom roztřískali těžkým kladivem a jednotlivé kousky nesystematicky začali lepit dohromady, aby z toho vzniklo tohle úžasné poněkud zamotané dílko. Pokud má někdo problém orientovat se třeba ve flasbackcích v Tarantinových filmech, ať se na Memento radši ani nekouká. Jeho příběh je díky svým skokům zamotaný jak klubíčko, se kterým si hraje kočka. Guy Pearce předvádí úžasný herecký výkon, až se bojím, zda-li skutečně může někoho podobné postižení zasáhnout. Opravdu mě tento film ohromil a právem je v top 200 ČSFD. ()

joora1

Christopher Nolan natočil film s přímo dokonalým nápadem, který rozhodně u filmu nutí přemýšlet a není jen tak nějakou odpočinkovou záležitostí.Film je vlastně vyprávěn od konce k začátku, takže vskutku originálně a tudíž se nevyplatí při sledování polevit v koncentraci.Jinak stojí na vyjímečném hereckém představení Guye Pierce a dramatickém příběhu plném zvratů. ()

iXtr3m3

Film ktorý začína koncom a končí začiatkom? To je vtip? Nie, to je majstrovské dielo Christophera Nolana s ešte majstrovskejším hereckým one-man-show účinkovaním v podaní Guya Pearcea. Odporúčam. ()

Jaccobos

Nejzajímavější film, který jsem kdy viděl. Klubouk dolů - kdo tohle napsal a zrežíroval. Složitost a obtížnost pochopení filmu je spása i prokletí filmu. ()

Cracker

Ch. Nolan je režisér storočia. Spočiatku som mal v príbehu chaos ale po chvíli mi doplo ako to autor celé myslel. Film je vlastne natočený naruby, začiatok je koniec a koniec je začiatok. Škoda len že to nebolo viac akčnejšie lebo som sa trochu nudil :) ()

KoRner

Narozdiel od 21 gramov poprehadzovanosť scén nie je len prvoplánová "umeleckosť" filmu, ale prispieva k autenticite kedy sa cítite byť presne ako Leonard, ktorý si nepamätá čo sa stalo pred 10 minútami. ()

Seti

Pro mě zatím asi nejslabší Nolan. Styl vyprávění je bezpochyby velmi originální a nakonec se i příběh vyjeví jako celkem zajímavý, ovšem ve druhé polovině se začíná Memento dost vléct a můj zájem o rozlousknutí Leonardova případu rapidně upadal. Jsem nesmírně rád, že Nolan do své pozdější tvorby přimíchal i akční složku, protože ta dodává jeho promyšleným filmům ten správný šmrnc a tah na branku. V Mementu mi právě tyhle věci chyběly. (...) Po dalším shlédnutí musím uznat, že se třemi jsem Nolanovi ukřivdil. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července

18.07.2017

Největší prostor bude věnován švédské kinematografii, na kterou se zaměří blok Fokus. Ze Švédska přijedou také významní hosté: svou retrospektivu na LFŠ uvede Tarik Saleh, k němu se přidá i jeden z… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

25.03.2007

Není žádnou novinkou, že Steven Spielberg se už několik let intenzivně zajímá o nejnovější vědecké objevy ohledně teorie relativity a červích děr, jimiž se prý dá cestovat nejen do paralelních… (viac)