Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

RobbieM@N

Byl jsem si chvílemi jist, že Orland Boom je více "ženštější" než samotná Diane Kruger...Slza ukápne při pomyšlení na skvělé souboje Achilla a Hectora, Brad Pitt a Eric Bana si ukradli věškerý "hrdinský" prostor v Petersonové Troje a tolik mužnosti se v jednom filmu často nevidí. Peterson točí dobře lahodné konsumy a Troja není výjimkou... ()

RyanRainheart

Pozitivem filmu je obsazení Erica Bany do role Hectora, bohužel Brad Pitt jako Achiles mě zklamal (všechno se navíc točí jen kolem něho a ostatní tak nemají dost prostoru, no jo je to hvězda), Orlando Bloom jakožto Paris je fakt špatný tah castingu (tenkrát tu roli dostal zřejmě proto, že byl ještě slavný z Pána Prstenů). Za zmínku dále stojí souboj mezi Pittem a Banou (Achiles a Hector) a velkolepé filmové efekty. ()

driftm

Viděl jsem to když mi tak 9 a musel a musim říct že to je hodně dobrý film.Samozřejmě jsou i lepší,ale tenhle na tu dobu byl hodně dobrý!4* ()

vaclaw

Nebýt šíleně hloupého konce, mohl z Troji být zajímavý oddechový historický film s vcelku zajímavými postavami (především pak E. Bana), dobrými souboji a kvalitní výpravou. Bohužel v závěru se z filmu stává šaškárna a závěrečná scéna tomu jenom nasazuje korunu. Je to škoda, protože tenhle film měl poměrně velký potenciál, který se mu podařilo zprvu značně využívat, ale na konci ho dokonale zbořit jak Řekové Tróju. ()

GordonCZ

Pompézní a co do počtu digitálně přidaných vojáků rozhodně velkorysý pokus o velkofilm, dopadá jako drtivá většina podobných amerických pokusů ztvárnit svým "osobitým" hollywoodským stylem epizodu z historie národů, o nichž nic nevědí. Zase jeden a ten samý film o milostném trojúhelníku na pozadí (libovolné) historické události. Naštěstí v tomto případě se to Homérově Iliadě alespoň trochu podobá, takže 3* (i když notně díky bojovým scénám). ()

Boudyy

Je to určitě poutavý příběh s plejádou hvězd. Souboje jsou dobré, i když krapet nepřehledné. A výprava taktéž pěkná. Jen z toho číší komerčnost na všechny strany, v opačném případě bych tomu dal i pět hvězd. I tak je to opakovaně koukatelné. ()

Pavlunka

Jako film krásné, ale Homér se určitě otáčí v hrobě. O bozích ani slůvko a ty další nepřesnosti děs běs. Tady si někdo vymyslel Iliadu podle svého. Nejtrapnější ovšem je že ve filmu trvá válka "10 dní" a né 10 let ()

Havala

Strhující velkofilm se všemi atributy co má mít. Nedosahuje velikosti např. Gladiátora, to ale nevadí. Ekce, efekty, kostýmy, všechno perfektně zapadá, a hlavně - nádherně se na to dívá. ()

matab

Celkem pěkná a velkolepá podívaná. Ale Pitt jako Achiles? A ty historické chyby! Ty chyby. Potenciál na čtyři, ale dávám tři hvězdičky za pěknou výpravu a zajímavé vypracování. ()

helrohir

Pri hodnotení tohto filmu som mal dosť rozporuplné pocity. Veľmi ma mrzí to, že film sa nedrží originálnej dejovej línie Homérovej Iliady, pretože v originálnom príbehu je toľko scén, ktoré mohli filmu dodať na emočnej intenzite a vôbec neoslabiť atraktivitu filmu u divákov. Ale aj napriek týmto námietkam dávam filmu plné hodnotenie, pretože ako historický akčný film v podstate nemá veľa konkurencie schopných protivníkov, najmä čo sa týka bitiek a súbojov, okrem toho, svojho času tento film patril medzi moje najobľúbenejšie, takže tá piata hviezdička je tak trochu aj z nostalgie. Herci sú zväčša dobrí, až na Orlanda Blooma, ktorý je naozaj tragický. Osobne ma najviac zaujala ústredná dvojica Pitt/Bana, ale aj Sean Bean v roli Odyssea. Ostatné aspekty filmu, najmä réžia a hudba sú celkom na úrovni, aj keď sa to dalo zrealizovať ešte lepšie. Mimochodom, mal som možnosť vidieť aj režisérsku verziu, a už len kvôli podstatne krvavejším bojovým scénam a záverečnému poriadne pritvrdenému vyplieneniu sa to oplatí vidieť.  90%. ()

ian6565

Mě tenhle film vůbec nezklamal. Možná je to tím, že jsem ho viděl víc než 10x, možná tím, že jako dítě jsem spiš hltal to, jaký byl Achileus borec. Každopádně film působí monstrózně a na každý záběr je radost pohledět. Je to zážitek se vším všudy a mrzí mě, že mi nebylo ctí tento film vidět v kině. ()

anyonecek

Parádní velkofilm, který mi krásně sedl. Je to sice docela dlouhé, ale spousta bojů mi to zdárně vynahrazuje. Hudba skvělá a musím pochválit herce Erica Bana a Brada Pitta za skvělé herecké výkony. ()

Idris

Není to jako od Homéra, ale zpracovaní se mi libí i bez řeckých bohů. Hlavně postavy Hectora a Achillea opravdu výborně zahrané. V podstatě celý film táhnou oni, i když Agamemnón, Meneláos, Odysseus a Bríseovna, jsou také dobře zahrané postavy. Souboj Achillea a Hectora, určitě by mohl být lepší, ale alespoň měl Hector větší šanci než v knize (což oceňuji). Dobré jsou také dialogy, které na určitých místech, opravdu stojí za zapamatování (alespoň pro mě). No a proč tedy ne pět? Protože je tam Paris, který je velice ubohý a Bloom je schopný zahrát jen Legolase... ()

mikhail

Na jedno pozretie ujde. Autori si od začiatku upravovali dej podľa seba, takže nejaké extra veľké zhody s Homérovou predlohou tam nehľadajte. ()

Wooke

Aj keď samotný film, čo sa týka štruktúry je dosť prehnaný, už len za filmové obsadenie a celkovo dej dám tie štyri hviezdičky. No toľko veci tam nesedí, že by som to si najradšej hlavu otrieskal o tie hradby Trójske.. Ale keďže to nie je možné, tak radšej nie (no Aeneas, ktorý je len taký niktoš a pritom to bol príbuzný samotného Parisa, tak to ma dostalo). ()

PeterJon

Prekvapivo vydarene, cakal som skor prehnany patos. Krasne hodnoty, ako boli bohovia sucastou kazdodenneho zivota vtedy. Nevidel som director's cut. ()

Daryl.Dixon

Brad Pitt nepatřil mezi mé oblíbené herce, ale role ve filmu Trója mu sedla a celkově byl film dobře pojatý. Souboje byly efektivní bez ohledu na jejich délku, a volba herců pro jednotlivé postavy tvůrcům rovněž vyšla. Film se stopáží nad dvě hodiny mě zpravidla začíná nudit nastavovanými dialogy, ale v Tróje to mělo celkem spád a děj se plynule posouval dál od jedné bitvy k druhé. Co mě pobavilo, bylo, jak zbabělý jouda Paris, díky své neschopnosti sejme poloboha Achillea a ještě se u toho tváří jak hrdina. ()

Brano

Jeden z najlepších historických veľkofilmov, aký kedy bol natočený. Veľmi vydarená kopia Homérových kníh. Film po technickej stránke je dokonale spracovaný, úchvatné bojové scény, príbeh, scenár a nakoniec herecké obsadenie. Brad Pitt v životne roly v úlohe Achillesa. Ale na druhej strane herci ako O'Toole, Kruger ma vôbec nepresvedčili a pôsobili dosť amatérsky. Škoda len, že začiatok filmu až na úvodnú scénu sa poberal veľmi pomalým až nudným tempom. Až od súboja Achillesa s Hektorom to malo ten správny spád. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)