Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

Mrtvobog odpad!

Bezduché, neoslňujúce a zbytočné dielo, ktoré zožralo viac ako pár melónov (ale to je pre Holý úd typické). Áno je to plné "hereckých hviezd", je to plné trikov, efektov a graficky vymakané, ale film ktorý chce byť považovaný za veľkofilm by mal mať dačo viac, omnoho viac. U mňa to je mizerné, mínusové, komerčne konzumné a povrchné "dielo", ktorého cieľom je naservírovať dnešným ľuďom totálnu hovadinu, ale v peknom obale. ()

mmajjkii

Celkem povedený filmový kousek. Rozhodoval jsem se mezi (4-5)*, jelikož mě postavy prince Parise a Heleny neuvěřitelně iritovaly, a tedy ve mně vzbudily i neočekávaně velké emoce. Naneštěstí jsem však velký fanda trilogie Pána prstenů a O. Bloom pro mě už asi navždy zůstane Legolasem, tedy scéna kdy se jako princ Paris utíká zbaběle schovat za svého bratra je pro mne prostě nestravitelná, a kazí mi dojem z celého filmu. Proto se přikláním k nižšímu hodnocení a konečný verdikt tedy jsou 4*, IMDb 7/10. ()

Axl.K

I přes ne příliš nakloněnou odbornou kritiku, které překopání klasické řecké pověsti do příběhu stavěného pro dnešního konzumního diváka příliš nenadchlo, stejně jako zhuštění příběhu, který podle Homérova originálu trval desítky let, do pár týdnů. Mě ale proměna studených mytických bytostí do lidí z masa a kostí, kteří nejsou zrovna vždy hrdinové při prvním zhlédnutí filmu doslova okouzlila a je mi jedno, jestli nosili odpovídající brnění a někde bylo nebo nebylo něco digitálně doděláno. Souboj Menelaua s Paridem, který zbaběle utekl, pro mě byl jednou z nejsilněších scén filmu, protože konečně vidím někoho, s kým se lze ztotožnit a ne bezchybného hrdinu bez emocí. Ztvárnění Achillea Bradem Pittem je dle mého konzumního mínění naprosto famozní a vůbec všechny hlavní postavy jsou "uvěřitelné" stejně jako dějová kostra filmu, která je skvěle vystavěná a nabízí příběh, nad kterým je možné přemýšlet, což u dnešní kinematografie zaměřené hlavně na dokonalé digitální efekty není zrovna samozřejmostí. Pro mě je Troja jeden z nejlepších historických filmů, kde o 5* hodnocení vůbec nepochybuju. ()

DirtyDozen

Mě se to docela líbilo. Než jsem film viděl, tak jsem kdesi četl, že se na nebi objevilo letadlo. A opravdu, bylo tam! To mne náramně pobavilo. Takže hvězda za letadlo a 3 hvězdy za film. (co mě fakt vytáčelo byly ty ženské v tom filmu, jak furt blbě čuměly a dělaly chytrý, ale to bude asi jen moje chyba) P.S. film jsem viděl dávno, to letadlo tam už možná nebude :( ()

iwee23

historicky zcela mimo, ale koho to v USA zajímá, že. Pěkná výprava, kostýmy a výborný Pitt, na druhé straně pitomé dialogy a nepovedené bitvy. Průměr. ()

Standey

Bradu Pittovi ta role ohromě sluší. Celkově jde o jeden z těch lepších histrických filmů s kvalitním obsazením a krásnou výpravou. ()

svist10

Directors cut. Je to historický spektákl se vším, co k tomu patří. A v tomhle případě to není poklona. Úvodní souboj navnadí, pak už to ale jde do kelu. Romantická linka začíná od prostředka => prostě jí NELZE věřit. Vzápětí je stejně odsunuta do pozadí. Přichází na řadu politika a diplomacie. po několika větách je odsunuta do pozadí. Nastupuje válka, která končí po (sice velkolepé, ale jen po) jedné jediné bitvě, abychom se k ní už vrátili jen v několika střípcích. Noční přepad a Patroklova smrt. Z ničeho nic, bez jakéhokoli vysvětlení si budoucí Uživatel oblékne Achillovu zbroj a vyrazí do boje. Pak přijde jeden z mála světlých motivů: a znovu je to souboj. Ze školy by všichni měli vědět jak skončí. A znovu šeď. Petersenovi se absolutně nedaří vybudovat jakýkoli kladný vztah k postavám. Paris je zbabělá sketa. Achilles je ekvivalent rockové megastar. Řečtí královští bratři jsou proradní a zákeřní parchanti. Všichni jsou to jen herci, odříkávající text, neživotné postavy. Jeden z mála světlých momentů je Priamova návštěva v řeckém ležení. První věrohodné emoce po dvou a půl hodinách (!) herecké a režisérské bezradnosti. A finále. Postavené oproti Ílias úplně na hlavu. Nežádám doslovný přepis (to bych plakal už při absenci bohů), ale věštec měl být proti vtažení koně do města, ne pro. Zpracování je perfektní, boje správně naturalistické (zde bych rád vyzdvihl vylodění), byť takticky těžce odfláknuté. Petersen měl 201 minut k tomu, aby vytvořil k postavám jakýkoi vztah. Když ve filmu zemře hlavní hrdina a mě je to jedno, je něco špatně. Na to ani dobré triky a výborná choreografie nestačí. A ještě jedna věc. Začínám dostávat alergii na tvorbu Jamese Hornera. Jednak, až na jednu výjimku (ano, Achilles vs. Hector) nezapadá do děje a nefunguje, druhak se u ní objevuje starý neduh. Ano, jeho motiv z Enemy at the gates je i v Tróji, dokonce použitý ve stejném kontextu, jako osudové téma. Nedík. Tohle a ty ostatní nedostatky - suma sumárum - podprůměr. ()

reccal

Krom nabušených hereckých star a jejich dramatických pohledů nic velkolepého. Souboje zdálky super, ale příliš se tu řečnía figurují tu mraky historických nepřesností až blbostí. Navíc je to celé příliš dlouhé. 60% ()

macoslavek

ty boje jeden na jednoho (hector a achilles, omfg!) yummy! kostýmy, výprava, výkony.. nejvíce mě štval paradoxně soundtrack, na který jsem se těšila nejvíc.. jinak popkornová spokojenost a uslzený kapesník. ()

trx2010

Důkaz že i jeden z nejvelkolepějších příběhů všech dob se dá poměrně kvalitně zkurvit. I přes zástupy známých herců a velkolepě na točené scény je to bohužel jen další bezduchá sračka. Kdo četl předlohu, ten kroutí jen hlavou. ()

KCMC

Tak nějak nezáživně a velmi špatně zpracovaná látka. Oproti původní literární verzi je toto plytká filmová verze. Boje spíše nudí než baví (ano výjimkou je Hector vs. Achilles), žádná z postav není taková, že bych ji mohl fandit, Odysseus je zde jako podřadný kapitáníček atd. atd.. Vizuálně je to úžasné, ale u toho to tak nějak končí. ()

Mangoo

Iritující zůstáva jen fakt že, kde jsou božstva, která mají běžně pobíhat dokonce i po bojišti..? Četl to vůbec? ... ()

rationibus

Oddychový film inšpirovaný Iliadou. Na Brada Pitta sa dobre pozeralo, hoci hral trochu prekvapujúco Gréka. Hector v podaní Erica Banu bol asi prvý ozaj kladný hrdina, ktorý mi bol veľmi sympatický. A u Seana Beana som mohla len ľutovať, že po filme inšpirovanom Iliadou nenatočili Odyseu s ním ako hlavným hrdinom. Orlando Bloom a Diane Kruger pôsobili vedľa nich naozaj ako herecké drevá. Ale keďže páni zapracovali v posilňovni a našlo sa pár podarených scén, zaokrúhlim tentoraz nahor. ()

Eisenmann

Samozřejmě, že film není tak zcela podle Illiady. Jedná se o americký historický velkofilmy a u těch, jak je známo, nelze spoléhat na historickou nebo předlohovou přesnost. Scénárista zkrátka a dobře přepsal celou záležitost po svém a tedy ti, kteří měli přežít, ti často umírají a ti, kteří měli zemřít, ti přežívají. Přesto před sebou máme velmi slušnou celovečerní podívanou, výpravně překrásně zpracovanou, která rozhodně neurazí a mnohé, kteří snad neznají původní Homérův příběh, i nadchne. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)