Kadiaľ tečie rieka

• Československo A rieka tečie (viac)

V magickom prostredí lesov a potokov Montany vyrastajú dvaja odlišný bratia pod prísnou výchovou svojho otca - presbyteriánskeho duchovného. Ich otec ich od malička vedie k láske k rybolovu a literatúre. Zatiaľ čo starší sa snaží napĺňať predstavy svojho otca, no zostáva iba priemerným spisovateľom a rybárom, mladšiemu rebelantovi neunikne žiadna ryba. Film je príbehom o vzťahu otca a syna, o bratskej i ľúbostnej rivalite o skutočných hodnotách v ľudskom živote v citlivej réžii Roberta Redforda. (STV)

fabecc1222

Za mě teda vyhrává spíš ta nuda no... Redforf jako režisér, no nevim no, nikdy mě nenadchnul.... Tenhle film mi přišel dost často jakoby o ničem. Je tu výborný Pitt, a výborná dobová atmosféra, kostýmy a takové věci, ale až příliš často to nechává unikat myšlenky směrem někam mimo dění na obrazovce. ()

Phex

Film, který myslím v celé šíři vystihuje archetypální vývoj vztahu starší - mladší bratr. Citlivě natočený, vycházející z perfektního scénáře s krásnými exteriéry státu Montana. Dlouho ale čekáte na dramatický zvrat. Co bude jeho zdrojem se dá vytušit už zhruba v třetině stopáže. Vypuštění některých odboček v příběhu, hlavně to co se děje okolo bratra Jesse - Neila, by taktéž nebylo na škodu. Doporučuju shlédnout až v době kdy budete otcem / matkou. ()

mat.ilda

Je celkem jasné, že se tady schyluje k tragédii, visí od začátku ve vzduchu, ač je dětství obou bratrů vylíčeno idylicky, zbývá jen vyčkat, zda bude hrát prim jakýsi kainovsko-ábelský komplex, rivalita v lásce, nebo prostě jen fakt, že neposluchy špatně končí... Roztomilost dětských představitelů (sladký Joseph Gordon-Levitt ♥) padla dovršením dospělosti, přeceněním míry talentu a podceněním dobových účesů a pokrývek hlavy... Netýká se Brada Pitta ♥, tomu by na hlavě slušela i chcíplá kočka, naštěstí čas tvídových kšiltovek brzy pominul a klobouky Craigu Shefferovi opticky ubraly půl metru hlavy, škoda jen, že exteriéry, kdy nechával na hlavě, nebyly frekventovanější... Díky krásné přírodě, s láskou popsaném vztahu k rodnému kraji, rodinné soudržnosti a Normanovým slovům směrem k osobnosti svého bratra: "V té chvíli jsem věděl naprosto jasně, že jsem byl svědkem dokonalosti... můj bratr stál před námi na břehu řeky, jakoby se ani nedotýkal země - svobodný a nezávislý, jako umělecké dílo, ale já jsem si právě tak jasně uvědomoval, že život není umělecké dílo a že tento okamžik nebude mít dlouhé trvání..."... nu a samozřejmě i díky mé slabosti pro Brada, který hned na začátku kariéry přesvědčil, že minout herectví by byla velká chyba a nejen pro něj samotného, uděluji tomuto, z průměru nijak zvlášť nevybočujícímu snímku... až tři hvězdy. ()

Markussis

Příjemný, upřímný, naturalistický snímek. Redford je velký romantik a jeho kamera je zde silně zaměřena na přírodní panoramata. Těmito místy neteče jen řeka, ale zde se odehrává i životní příběh jedné rodiny. Film pouze tento příběh ukazuje, nesnaží se v něm interpretovat nějaké moudro. Jde pouze jen o znázornění krásy přítomného okamžiku. Velmi hezký film. ()

tom88

Veľmi pekná dráma, príbeh zo staršieho obdobia v Amerike. Redford ako režisér je veľmi zručný a zdatný. Maličký Gordon-Levitt a mladý Brad Pitt v začiatkoch tiež slušne zahral. Veľmi pekné prostredie. Nejde síce vo filme o niake filozofické a hlbšie veci, ale príbeh je príjemný. Film by mohol byt o niečo kratší. Je to medzi 3* a 4*. 70% ()

• Natáčení probíhalo v Granite Falls (Wyoming), Bozemanu a Livingstonu (Montana) od 17.6 do 31.8.1991. (Tygrys)