Mladá narkomanka Nikita (Anne Parillaud) ako jediná zo skupiny páchateľov prežije prepadnutie lekárne. Je zatknutá a odsúdená na doživotie, ale tajná služba jej dá ešte jednu šancu, ako sa tomuto osudu vyhnúť – pracovať pre vládu ako tajná agentka. V príbehu niekoľkých rokov Nikitu podrobia výcviku a premenia na dokonalý vraždiaci stroj, ktorý je pripravený vrátiť sa do života s novou identitou... (RTVS)

genetique

Jeden z citovo najpôsobivejších a zároveň najbizarnejších akčných filmov, ktoré boli kedy natočené. Námet filmu je plný absurdností a po krátkom vysvetlení premisy deja by ste ho automaticky kategorizovali k béčkovým titulom, ktoré automaticky strhnú dej na prvoplánovú akciu. Besson plný chuti a nápadov vo svojom režisérskom a scenáristickom vrchole kariéry predvádza, ako sa dá z obyčajnosti prejsť do niečoho mimoriadneho. Žiadna bezduchá akcia, či tuctovosť deja. Za obdivuhodnej hereckej pomoci Anny Parillaud sa podarilo natočiť veľmi sofistikovaný a psychologicky úplný pohľad do života (dajme tomu) tajného agenta. Elegantne a vkusne je podchytený aj milostný život, no napriek tomu to nenarúša fakt, že film disponuje fenomenálnou thrillerovou atmosférou, je plný zvratov a so skvelým záverom, aké sa dnes už, bohužiaľ, nenosia. 85%. ()

H34D

V době, kdy James Bond procházel slabším obdobím, přišel tehdy mladý a svěží Luc Besson s novou vizí tajného agenta a špičkového zabijáka. Byla jím žena a ne ledajaká! Odsouzená, poblázněná, možná až příliš mladá a přesto dobře vycvičená a neporazitelná. Vzhledem k takto nevšední postavě se film nesoustředí příliš na akci jako na její život - jak skloubit povolání tajné agentky s běžným životem? Je jen otázkou času, kdy jedno bude muset ustoupit druhému... Škoda, že film je v tomto lehce "pohádkový", neklade důraz na drobnosti, detaily, je zkrátka vcelku povrchní, ale za to i obstojně zábavný. 6/10 ()

castor

Máš to na doživotí, děvče. Možná se staneš vězeňskou děvkou nebo se „náhodně“ několikrát hlavou smrtelně uhodíš o beton. Anebo ještě dostaneš poslední šanci. Mladičká a surová feťačka Nikita při vloupačce brutálně popravila policistu. Po vynesení rozsudku se probouzí v bílé cele. Na fotkách si prohlédne vlastní pohřeb a dostane nabídku – kariéru profesionálního zabijáka. V zájmu státu. Luc Besson na svou dobu balancuje na hranici rizika prohry. Věrohodnost zápletky mohli totiž tehdejší diváci slušně zašlapat do prachu země. Dvojí život v chladném světě je nicméně uvěřitelný zejména díky Anne Parillaud, která hraje s neuvěřitelným nasazením, nějaký značný neklid jsem ale z jejího osudu nevnímal. Atmosférické, tíživé, štiplavé, místy nápadité. Mise splněna. A povinnost vlastně také!! ()

Gimp

Tohle je asi noční můra všech postgraduálních studentů (to je sofistikovaný vtip, jedná se o reziduální kategorii) a studentek katedry genderových studií. Zatímco dramatický oblouk té hrstky filmů s ženskými hrdinkami vede směrem mamka od dětí k chladnokrevné mašině na zabíjení (chlapů) (žena se mění v muže, jen krásnějšího) - jako třeba Ripley nebo Kiddo Beatrix. Tady se feťačka - emocionálně vyprahlá nádoba rodu středního, mění v křehkou ženu. Na počátku spočívá řešení problémů v eskalaci násilí, rozstřílení, rozkopání, ničení. Nikita je Mauglí, věc, která koulí očima, posprejuje si pokoj a souloží na prvním rande. Její triumf v poslední fázi filmu spočívá v ovládnutí nástroje, totálního primitiva a ... muže, Viktora. Polibek ho přinutí změnit plán a tím se Nikita zachrání. Tím, že se stává ženou. La femme Nikita. P.S. MRDÁ mě to srovnávání s Leonem, ta pedofilní báchorka Nikitě nesahá po kotníky. ()

HellFire

Zbožňuji Bessonovy rané filmy. Magická hlubina, Pátý element, Leon a Brutální Nikita... co víc dodat. Na začátku své kariéry dokázal točit s takovou samozřejmostí, s jakou já dýchám. Krása Nikity je v tom, že ze začátku je nám dáno velmi málo indicií a jsme nuceni přemýšlet nad tím, co se děje a jak to dopadne. A to předpovědět nedokáži. Anne Parillaud svou roli pojala velmi dobře... ztvárnění chladnokrevného zabijáka v těle citlivé ženy je perfektní. ()

• Luc Besson chcel od Anne Parillaud, aby so zbraňami veľa trénovala, aby si na ne zvykla. To viedlo k tomu, že raz si skúšala nabíjanie zbrane vo svojom aute, na čo ju zbadali policajti, ktorí vytiahli zbrane, pretože si mysleli, že jej zbraň je skutočná. (Arsenal83)
  • V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)
  • V úvodní scéně (přepadení lékárny) je francouzská zásahovka vyzbrojená i československým samopalem Škorpion. (chamonix)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (viac)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (viac)