Severný Atlantik, píše sa rok 1961. Prvá sovietska jadrová ponorka s označením K-19 sa vydá na svoju prvú ostrú plavbu. Lenže pred vypustením na otvorené more si kvôli sérii nešťastných nehôd vyslúžila prezývku „Stroj na smrť". Už onedlho po vyplávaní táto prezývka získa ďalšie opodstatnenie, pretože vedená dvoma rivalskými veliteľmi - Alexejom Vostrikovom (Harrison Ford) a Michajlom Poleninom (Liam Neeson), sa ponorka opäť dostane do vážnych problémov. V lepšom prípade len rozšíri dlhú sériu veľkých nešťastí dvadsiateho storočia, v tom horšom prípade sa však môže stať príčinou nukleárnej explózie, ktorá privedie obe superveľmoci studenej vojny k zničujúcemu nukleárnemu konfliktu! Osud sveta teraz leží v rukách vystrašených námorníkov, a bude závisieť od schopností oboch veliteľov, či prekonajú osobné nezhody tvárou v tvár hroziacej katastrofe... (TV Dajto)

castor

Tihle námořníci dvakrát netoužili po ocejchování hrdiny. Nicméně osud tomu v příběhu podle skutečné události chtěl, aby vypluli na širý oceán chladného Atlantiku v nevyzkoušené ponorce se spoustou nedodělků. Sovětští hlavouni navíc na ponorku posílají zcela nové velení, které několikrát riskantně prozkouší možnosti lodi i samotné posádky. Jenže jen u nevraživosti mezi novým a starým kapitánem (Ford/Neeson) respektovaná specialistka na chlapská témata Kathryn Bigelow určitě nezůstane. V sázce je poškozený reaktor, směřující k nekontrolovatelné štěpné reakci. Sekce naplněná smrtelným radioaktivním zářením tak nakonec vypustí několik hrdinů, kteří zaplatí cenu nejvyšší. Sledujeme ale příběh trochu jiných uniforem, než na které jsme v americkém filmu zvyklí. A to je moc dobře. Bez záblesku slunečních paprsků se prokousáváme ponorkou, která nepotřebuje protivníky, protože sama představuje smrtonosnou past. Na snímku je cítit snaha o co nejsilnější autenticitu i příjemné vyhýbání se klišé ponorkových filmů. I přes velmi slušnou atmosféru, herecké výkony i tempo, je dle mého stále Bod zlomu režisérčiným nejsilnějším snímkem. ()

Gilmour93

Podívejte se, co všechno způsobí madam, která se pořádně neopře do láhve šampáňa přivázaného na šňůře. Nechce se mi věřit, že by za ten řetězec neštěstí mohly zájmy strany.. Kathryn Bigelow ráda potvrzuje, že v dětství spíše preferovala vojáčky před panenkami a zhruba do poloviny se přibližuje i Petersenově hloubce ponoru, nicméně ten plíživý nával patosu uprostřed plochosti postav začne na diváka působit jak tlak vody v 310 metrech na vnější plášť Vdovotvůrce. Harrison Ford byl v roli sovětského kapitána Vostrikova tak „přesvědčivý“, že by mě nepřekvapilo, kdyby z nenadání vylezl z kajuty v námořnickém tričku napasovaný Chewbacca.. ()

PauloZ

Silný příběh o posádce ponorky, lehkých sporech mezi členy a hlavně kapitány. Jen to na můj vkus bylo až moc vlastenecké, slovo hrdina padlo během poslední půl hodiny vícekrát než bylo třeba. Taky jsem ani jasně nepochopil jednání Neeson po opětovném jmenování kapitánem lodi. Jinak velmi pěkný a napínavý film a o to lepší, když ho natočila Kathryn. ()

D.Moore

Téměř špička. Film podle očekávání táhnou hlavně Ford s Neesonem, překvapilo mě ale, jak se tohoto tématu ujala Kathryn Bigelow. K-19 sice není druhá Ponorka, ale je o mnoho lepší než U-571.__P.S. Hudba Klause Badelta je tak neskutečně krásná, že mám sto chutí dát pátou (a pořádně rudou) hvězdu jen za ni.__P.P.S. A taky že ji dávám. ()

jojinecko

Filmy s ponorkami mám rád a svojim spôsobom ma fascinuje pohľad na to potápajúce sa monštrum:) Vrcholom tohto "žánru" je bezpochyby Das Boot, K19 malo obrovský potenciál dostať sa na popredné miesta, ktorý z časti aj využilo, škoda že po komerčnej stránke film prepadol. Prvé dve tretiny servírujú perfektne natočenú drámu, napínavý boj so sebou samým a zároveň s ideológiou, sú silné v psychológii, napätí a atmosfére. Tá posledná tretina prináša trochu viac pátosu ako by sa patrilo a konanie postáv je "zaujímavé", ale keď to tak bolo aj v skutočnosti tak prosím:) Tá posledná časť uberá filmu aj dynamiku. Celkovo je to skvele natočené a pútavé pozeranie, s dobrými hereckými výkonmi a ja ako "ponorkový fanúšik" som bol ukojený:) ()

• Ponorka K-19 vznikla ze staré dieselové ponorky, kterou tvůrci objevili na Floridě. Byla však nutná přestavba, zejména prodloužení o 30 metrů. Tyto práce zabraly více jak dva měsíce. (ČSFD)
  • V listopadu roku 1969 K-19 narazila na nejnovější americkou jadernou ponorku té doby USS Gato, a to v hloubce 61 metrů v Barentsově moři u norského ostrova Edgeøya. (Hal_Moore)
  • Zástupce kapitána ponorky Polenin (Liam Neeson) o rok později vstoupil do dějin, když za tzv. Karibské krize na palubě ponorky B-59 odmítnul autorizovat použití atomové zbraně a tím pravděpodobně zabránil eskalaci na jadernou válku mezi USA a SSSR. (Hr.Anostaj)

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)