Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vědec Eddie Jessup (William Hurt) věří, že změněné stavy vědomí jsou stejně skutečné jako každodenní realita. Za využití smyslové deprivace, a pak přidání silných halucinogenních drog tyto stavy sám na sobě zkoumá. Šílenství se zdá být ve srovnání s jeho temnými zážitky procházkou růžovou zahradou. Vedle držitele Oscara, Williama Hurta, v roli Jessupa (jeho filmový debut) silnou hereckou sestavu filmu doplňují Blair Brown, Bob Balaban a Charles Haid. Režisér Ken Russel se nechal při natáčení snímku inspirovat románem Paddyho Chayefskyho. Ve filmu nás mistrovsky provází Eddieho magickou, avšak děsivou cestou, kterou skvěle dotváří bravurní vizuální zpracování. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (71)

tron 

všetky recenzie používateľa

Chvíľu som si myslel, že snaha Kena Russella ukázať brundleovskú premenu ambiciózneho vedca psychicky, nie fyzicky, je zaujímavejšia a ambicióznejšia ako to, čo stvoril Cronenberg v Muche, ale nakoniec som pochopil, že Ken sa v chaotickej spleti myšlienok, filozofie a (pseudo?)intelektuálskych rečí utopil. Napriek tomu Zmene stavu nemožno uprieť atmosféru, silný výkon Williama Hurta a Blair Brownovú. ()

honajz2 

všetky recenzie používateľa

No místy je to dost psycho, hlavně u těch halucinogenních scén, ale ani už se tomu tolik nedivím, když jsem si teď zjistil, že to natočil stejný režisér, který má na svědomí Gothic. Každopádně právě tohle dodává Změně stavu dost zvláštní podmanivou atmosféru, která to celé hodně zachraňuje. Takhle jsem tomu schopný do jisté míry odpustit slabší a krapet roztříštěné vedení děje (které ale i tak je dostatečně zajímavé, ačkoli se ze začátku snaží až moc tvářit chytřeji než je), rozvleklejší místa a i ten poněkud naivní závěr. I přes to totiž má Změna stavu dost co do sebe a nejen ty psychedelické snové scény, ale i některé jiné, třeba tu v ZOO (abych nespoileroval). Slabé 4* ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Začína to vskutku zaujímavo, stále sa tešíte viac a viac na ďalšie výlety do podvedomia/nevedomia/všepoznania atď. Ale potom, kedy si myslíte, že sa to rozbehne týmto psychedelickým smerom, nasleduje zvrat, posúvajúci film niekde inam. Našťastie záver znamená návrat do pôvodného konceptu a film nakoniec pôsobí koherentne. Myšlienkovo však bohužiaľ trochu tápe. Ústredná myšlienka je jasná, len v Eddieho predstavách sa miesia náboženské symboly s exaktnou vedou, v tomto prípade evolúciou a nakoniec neviem, prečo mal Eddie práve tie vízie, ktoré mal. Možno dnes, ak by sa látky chopil niekto schopný, nastal čas na remake. Výlety do mysle vedca pod vplyvom špeciálnych drog by mohli byť uveriteľnejšie, ako na počiatku 80. rokov. ()

classic 

všetky recenzie používateľa

Tento film by som nazval, ako pomerne dosť nebezpečný, a to vďaka svojmu obsahu, ktorý nikoho nešetrí. Spozoroval som debut - Billa Hurta, ktorý nechce poznať bolesť, jeho priezvisko ho detailne usmernilo na znamenitý filmový zárez, ktorý v kinematografii, nemá len tak obdoby, pretože režisér Russell, sa pohráva s jednou myšlienkou, ktorá sa trochu viac rozvíja, až to začína hlavnej postave prerastať cez hlavičku - makovičku. Hurt si zahral postavu vedca Eda Jessupa, ktorý skúma podstatu vedomia, v špeciálnej izolačnej nádrži. Po niekoľkých rokoch na to, je ženatý s vedkyňou, má dve malé dcérky, a je na pokraji rozvodu... Jessup sa dozvie informácie o jednom mexickom kmeni, ktorý má veľmi účinné drogy : ( huby ), pridá sa k nim na akciu : ( TRIP ), a odvtedy to s ním ide dolu z kopca, aj keď je úspešný v dobíjaní témy, ktorá mu nedáva spávať. Kombinuje nebezpečné látky, s pobytom v nádrži, a na intenzite, sa čoraz viac pridáva, prežíva akési apokalyptické halucinácie, alebo vízie, ktoré sú extrémne živé, tieto obrazy sa vám len tak nedostanú z hlavy ! Stáva sa z neho typ pračloveka ktorý sa dokonca fyzicky tomuto : homo habilis začína podobať, a pravdaže, meniť sa naň, akýsi Dr. Jekyll a Mr. Hyde. Veľmi bizarný a atypický film. Niečo z Davida Lyncha, niečo z Davida Cronenberga, taký mix : Mazacej Hlavy s Muchou... Výborná kamera Jordana Cronenwetha, áno, snímal brilantný Blade Runner, taktiež zvuk a experimentálna hudba Johna Corigliana, má svoje klady, veľmi podstatné ! Občas sa človek dostáva k takým filmom, o ktorých ešte ešte nepočul ? Nepamätám sa. Mne sa to teraz stalo. Koľko je ešte takých, ktoré by som mal vidieť... ? ()

Goldbeater 

všetky recenzie používateľa

Filmový debut Williama Hurta je halucinacemi nabitá bizarnost v režii Kena Russella. Jde o poměrně chytrý film se sympatickými herci a na svou dobu velmi povedenými efekty, které dnes sice možná působí spíš úsměvně, ale pro takového milovníka staré školy je to pastva pro oči. Hodně scén je nezapomenutelných a některé halucinace působí opravdu děsivě. Určitě tenhle film doporučuji všem fanouškům hororu. ()

Galéria (83)

Zaujímavosti (13)

  • Ken Russell v rozhovorech tvrdil, že byl až 27. volba na post režiséra. (Chatterer)
  • První film v historii, kde byla použita celotělová latexová maska (během proměny). Kvůli vypálení latexu byla zkonstruována obrovská pec na zakázku, jelikož nikdo před tímto filmem tak velikou latexovou masku nevypaloval. Tvůrcem a průkopníkem byl legendární maskér Dick Smith, který dělal masky třeba také ve filmech Vymítač ďábla (1973) nebo Amadeus (1984). (Veleknez)
  • Inspirováno životem Johna Lillyho. Doktor John C. Lilly (narozen 1916) je kalifornský neurofyziolog, neuroanatom, biofyzik, počítačový teoretik, psycholog. Mimo to je odborníkem na delfíny, pionýrem mimodruhové komunikace, vynálezcem floatační vany, psychedelickým experimentátorem a ostříleným dobrodruhem vědomí. Je autorem deseti knih, stovek vědeckých článků. Stal se dokonce předlohou pro hlavní postavy dvou hollywoodských filmů Altered States (1980) a The Day of the Dolphin (1973). Své neuvěřitelné poutě vnitřním prostorem zdokumentoval v populárních knihách „The Center of the Cyclone“, „The Scientist“ a „Programming and metaprogramming the Human Biocomputer“. (vitenkviten)

Súvisiace novinky

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (viac)

Reklama

Reklama