Mafiáni

• Česko Mafiáni (viac)
USA, 1990, 146 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Martin Scorsese

Predloha:

Nicholas Pileggi (kniha)

Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Frank Vincent, Chuck Low, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar (viac)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Robil pre miestnych gangstrov drobné služby až si ho všimol kmotor Paul Cicero a vzal si ho pod svoje ochranné krídla. S pomocou Tommyho a Jimmyho, ktorý sa stáva jeho priateľom a mentorom, spácha úspešnú lúpež, ožení sa a žije navonok pokojným a usadlým životom. Napokon sa však dostane do väzenia a keď ho prepustia, aj napriek Cicerovmu zákazu sa stále viac a viac zapletá do obchodu s drogami... (STV)

Lendak

Nádherný pohľad do ústrania jednej mafiánskej rodiny, ktorý Scorsese servíruje s takou ľahkosťou a nadhľadom, že človeka pri sledovaní popadajú myšlienky, že či by aj oni by mohli byť súčasťou takéhoto gangu... ()

ssd3niss

Právě "Mafiáni" byl první snímek, co jsem od legendárního režiséra Martina Scorseseho viděl, a okamžitě jsem věděl, že jsem na správné adrese. Do toho to filmu jsem se okamžitě zamiloval, a můj vztah k němu přetrvává i do dnes. To právě ten výjimečný styl vyprávění a pracování s jednotlivými postavami je to, co se mi na filmu líbilo asi nejvíce. Samozřejmě hudba a herecké výkony jsou zde také naprosto geniální. Film bych doporučil úplně každému, i přesto, že nemáte zrovna v oblibě filmy o mafii. Naprosto jasných a zasloužených 5/5. ()

Sublog

Srovnávat s Kmotrem se to sice nedá, ale i tak se jedná o velmi nadprůměrné gangsterské drama, které je pravděpodobně tím nejlepším doposud natočeným filmem Martina Scorseseho. ()

MasterFil

Co muže vzniknout když se Martin Scorsese rozhodne natočit mafiánskej film a do hlavních rolí obsadí svého oblíbence De Nira a Joe Pesciho?Nic jiného,než znamenitý snímek,který vstoupí do zlatého fondu filmové historie.Mafiáni jsou zvárněni podle knihy bývalého gangstera,který se podilel i na scénáři,což poukazuje na realičnost a kvalitu filmu.Děj se odehrává v Brooklynu,je to vlastně kronika, na jejímž počátku stojí malý chlapec,který se seznamuje s mafií,která ho čím dál více přitahuje a po čase se stane i jejim členem.Ne vše, co jeho bratři dělají,se mu líbi,ale než aby žil jako obyčejný človek,zvyká si a stává se čím dál víc uznávanějším.Goodfellas je označován za takovou tečku a poslední mistrovske veledílo mafiánských filmu,podle mého jednoho z nejleších, a mně nezbývá než souhlasit. ()

ježura

Pohled na svět mafie zase trochu jinak. Robert De Niro a Joe Pesci rozhodně ve svých rolích nezklamali a podle mého názoru za nimi Ray Liotta poněkud pokulhával. Krásná scéna, když se Joe Pesci zastavuje v noci u své matky pro lopatu, aby mohli v poušti zakopat tělo a nakonec si od ní ještě půjčuje kuchyňský nůž s tím, že ji ho určitě vrátí, dokumentuje umění ,, syrovosti“ pohledu na svět Martina Scorseseho. ()

Trescha

Překvapivě skvělý Ray Liotta a jako vždy perfektní Robert De NIro.Ovšem nad oběma nejvíc vyčnívá excelentní Joe Pesci,jemuž role zuřivého,sadistického skrčka Tommyho padla jako ulitá.No a když k tomu všemu ještě přičteme vypravěčství mistra tohoto žánru Martina Scorseseho,tak nám vyjde Gangsterský epos který patří na samotný vrchol krimi-filmů všech dob. ()

gekons

Godfellas,skvely film podle skutecne udalosti,ktery si bere za téma ameriku éry,kdy v této zemi působila hlavne Italská mafie, film je přirozeně krutý a zábavný,příběh o malém Irském chlapci,který díky poslíčkování pro místního mafiánského bosse získá prestiž u mafiánské rodiny,což není samo sebou (nerodinný příslušník,nevíc neitalského původu byl velmi těžko brán do "rodinného bussinesu).Film dále pokračuje průřezem hrdinova života,kdy nevinné poslíčkování přeroste do skvělého života,plného žen,alkoholu,hazardu,zlodějiny,sem tam střelby,ale hlavně nefalšované mafiánské atmosféry,kterou film vykresluje mistrovsky,možná snad jen konec filmu by mohl být krapet lepší. ()

J.Bourne89

Musím uznat, že mám chut si pouštět jen scénky s vyšinutým mafiánem Pescim, který film hodně zvedá a vy se mu smějete a zároveń vám z něj stojí hlava kolem. De Nirův potenciál je zde využitý na minimum, zato jsem se pobavil při scénkách s hysterickou manželkou, za které bych ji udělil Oscara. ()

redsauce

V devadesatych letech jsem se koukal na zpravy a tam bylo neco o Robertu De Nirovi. Pry se vedou spekulace, jestli nema namocene prsty v organizovane prostituci nebo neco takovyho. Rikal jsem si, to neni mozny, Robert De Niro, to neni mozny. Po shlidnuti Goodfellas a dalsich mafianskych filmu s De Nirem jsem zmenil nazor. Je to mozny. ()

pavont

Vahal som medzi troma a styrma * a nakoniec davam 4. Retrospektivne filmy Scorseseho maju svoju nespornu kvalitu ale bohuzial ich nekonecna stopaz ma niekolko nevyhod. Nutne sa dostavuju hluche miesta a nuda zacne prichadzat. Ku koncu uz toho bolo az az. Napatie bolo pritomne len v par scenach a okrem Joa Pesciho tie vykony boli dost sterilne. ()

wetrix

Trochu jsem ze v tom ztrácel, kdo je kdo a abych byl upřímný, místy jsem to ani nevnímal a nezajímalo mě to. Hlavní hrdina byl podle mě i celkem slabý výběr na takovou roli. Místy jsem i nevěděl, jestli to není i mix komedie. Ale tento žánr mám rád, proto to nemůže dopadnout hůř než za 4*. Ale přiznám, že mě to trochu zklamalo. Stejný názor s Gemini. ()

Mangus

Mafiáni, milí to ľudia :). Každopádne skvelý film, so všetkými ,,mafiánmi´´ Hollywoodu, či už DeNiro, Pesci, aj celý komparz okolo nich, s ktorého si každý režisér mafiánskych filmov pár vyberie, k tomu si dáme špagety alebo iné dobré jedlo, ulízane vlasy, na mieru šité obleky obleky, zbrane, drogy, ženy, staré americké veľkolitrážne motory v autách s velkolitrážnymi kuframi v ktorých sa tlačia mŕtvoly, niekedy ešte živí Taliani ,polotaliani alebo aj američania a tak ďalej. Všetko čo k tomu patrí a Scorsese to tam dal. Občas sa zasmejete spolu s touto ,,sebrankou´´, inokedy vás zamrazí pri brutalite niektorých scén. Mnoho chlapov napadne:,,Ou, kiež by som bol ja taký frajer´´ a mnoho žien si povie: ,,Načo všetko to násilie.´´ Ja si hovorím, že ma to celkom láka, tá doba, tie pomery v ktorých si žijú ,,chlapci z mokrej štvrte´´ za ,,veľkou mlákou´´ v 60-tych a tých ostatných rokoch, ale radšej mám regulárny počet otvorov v hlave ako zostať niekde mŕtvy na chodníku s jednou veľkou navyše. Každopádne klasika, atmosféru dokresľuje výborný soundtrack, nesmiem zabudnúť na Ray Liottu, ktorý vyzerá presne tak, ako má mafián vyzerať a réžia Scorseseho. 10/10 ()

hanzi_111

Půl filmu jsem postrádal pointu... pak sice přišla, ale opravdu později než jsem čekal. Herecké výkony jsou tradičně na vysoké úrovni, ale dějově se mi film až tak moc jako třebas Casino nelíbil. Byl to taokvý tradiční příběh mafiánského kluka průřezem amerických dějin. Krádeže - větší krádeže - vraždy - drogy - a všechno se posralo. Vysoká úroveň, ale podobný děj už tady byl několikkrát a v lepším provedení. 75-80%. ()

Sky.

Pracujete od rána do večera pět dní v týdnu? Zajímá Vás jak vypadají vzestupy a pády lidí, kteří obchází zákon? A nakonec, máte rádi kvalitní filmy s dobrým hereckým obsazením a hodně krve? Pak sledujte Goodfellas neboli "pohodáře, týpky co jsou dobří". Stylový počin mr. Scorsese vzdává hold mafiánskému oboru. Styl života ovládat a nebýt ovládán je z takovýchto filmů krásně cítit, pro ty jež to přitahuje je ovšem připravena druhá půle Goodfellas. Co dodat? Joe Pesci + Robert De Niro = Must see! ()

Shim-my

Coby dokonalý protiklad kmotrovsky idealizujícího prototypu mafiána jako moderního rytíře, zločince z donucení který se řídí pevným kodexem cti, Scorsese ve svém mistrovském díle postupně odhaluje skutečné lidi za maskou drahých aut a respektu okolí jako "idioty s bouchačkami", paranoidní šílence, kteří neustálý strach o holý život skrývají za trapně strojeným smíchem a nízké sebevědomí nahrazují pocitem moci plynoucím z přesvědčení, že můžou kdykoliv kohokoliv zastřelit a nic se nestane. Násilí k mafiánským filmům patří odjakživa, v Mafiánech ale díky odlišnému pojetí nabývá skutečně hrůzné podoby - zabíjení zde není výsledkem dopředu pečlivě rozmyšleného a odůvodněného plánu, ale pramení z nedorozumění či strachu, přichází náhle a nepochopitelně, emočně umocněno naprostou lhostejností, s jakou k němu postavy přistupují. Největším kladem filmu je komplexní scénář, který sice obsahuje řadu pamětihodných scén, nenabízí ale pohodlnou vůdcovskou ruku v podobě hlavní dějové linky, čímž dokáže nepřipraveného diváka spolehlivě odradit, tomu, který přistoupí na jeho hru, ale naopak poskytne při každém dalším shlédnutí plnohodnotný zážitek. Vše ostatní - skvělé herecké výkony v čele s trojkou Ray Liotta, Robert De Niro a Joe Pesci, perfektní vystižení každé ze čtyř dekád ve kterých se film odehrává prostřednictvím hudby, oblečení a dalších rekvizit, či vysoká úroveň filmového řemesla (v čele s kamerou, která má daleko víc highlightů než profláklý vstup do klubu přes kuchyň), už jen dotvářejí dokonalý celek. Možná njelepší mafiánský film vůbec (a to na Kmotra nedám dopustit). ()

james11

Příběh se asi zabývá moc jedním člověkem. Je pravda, že tenhle muž toho zažil asi víc než každý obyčejný člověk, ale přesto některé pasáže mi přijdou trošku natahované. Mimoto super mafiánský film! ()

montel

Henry Hill (Ray Liotta) toužil být gangsterem už jako mladý kluk. Začínal dělat pro mafiány malé laskavosti a drobné kšeftíky, až se mezi ně dostal. Nyní má spoustu vlivných přátel, peníze, moc a krásnou ženu, která se bojí, že Henryho jednoho dne zavřou. Jakmile se o celou mafii skutečně začne zajímat policie, Henry si musí zvolit mezi svobodou nebo vězením, rodinou nebo přáteli...No nebýt Joa Pesciho asi by mě to zas tolik nebavilo. Ale filmy o mafiánech mám hodně rád a v tomto případě opravdu nelze dát menší hodnocení. 75% ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta