Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

MrMir

Z celého filmu mi zůstala v hlavě jediná scéna - odhalení identitiy Maxima v aréně před Commodem. Nicméně, i ta stačí na to, abych tomu dal 4 hvězdy. ()

vaclaw

Nemůžu si pomoct, pouze konvenční velkofilm, v čemž se utvrzuji víc a víc s každým shlédnutím. Jediným, čím pro mě tento film vystupuje z průměrné hollywoodské produkce je výkon Phoenixe, jinak sice film, na který se dobře kouká, ale nic víc nenabídne. ()

snake

Monumentální výprava, úžasná kamera, neuvěřitelně ztvárněný Řím, úžasná obrazotvornost režiséra. Tak bych shrnul práci filmařskou. Na druhou stranu mám trochu rozporuplné pocity. Nehledím na řeči o historických nepřesnostech, jak bych také mohl když je Gladiátor naprostá historická fikce, s čímž se asi řada obecensta a kritiků nikdy nesmíří. Je to prostě tak a vůbec mi to nevadí. Prostě ne všechny historické filmy musí být přesné. A uprostřed vší té krásy se rozvíjí smutný příběh o jednom tragickém císaři a o jednom zdrceném generálovi. David Franzoni nezvládl scénář úplně na jedničku, ale rozhodně ho nebudu považovat za nevydařený. Jeho chyby naprosto překryli herci s, akademií značně přehlédnutým, Joaquinem Phoenixem v čele. Jeho ztvárnění šíleně tragického císaře Commoda je dokonalé. Ani nevím jestli ho nenávidět nebo litovat. Je naprostá pravda, že Maximus je jednoznačně kladná postava, ale dobře prostě to tak je. Tak to ale u historických filmů bývá. Russell Crowe je dobrý herec a postavě víc již dát nemohl. Ale dal jí potřebné charisma což je dosti zásadní. Prostě po stránce filmařské a herecké je to doopravdy hodně vydařený film. Jenže tu je jeden problém. Je to ale jenom pocit. Já osobně mám pocit, že film je myšlenkově dosti chudý. A tak navozuje trochu pocit jakési zbytečnosti. Jistě, to překryjí ale již ostatní zmiňované aspekty. Pro mě je Gladiátor jedním z nejvydařenějších historických filmů. ()

unrocker

Kdo neviděl neuvěří kdo neprožil NEPOCHOPÍ !!! Tohle je absolutní filmová BOMBA, celý film je oslavou hereckého výkonu Russela Crowea , který tady opravdu excelentně předvádí co dokáže... A režisér Ridley Scott ten je od shlédnutí tohoto filmu u mě na žebříčku těch režisérů od kterých si film s velkou radostí vždycky zhlédnu!!! ()

HM

Můj bratr, jehož studium na VŠ je spjato se starověkým Římem, chodí do kina se svými spolužáky na podobné filmy a dobře se baví historickými bláboly. Ale dobrá, nikdo přece neříká, že film byl natočen podle skutečné události. I když některé věty doslova trhají uši, ("My name is Maximus Decimus Meridius, ..., father to the murdered son, husband to the murdered wife and I will have my vengeance in this life or the next." - ale fuj, to je strašný patos,) přesto si dílo zaslouží vyšší hodnocení: především za dechberoucí bojové scény podbarvené geniální hudbou Hanse Zimmera (dodnes jsem neodpustila Akademii, že nezískal Oskara), za herecký výkon Joaquina Phoenixe (další vroubek - tak Russell ano a Joaquin ne? Nemělo to být takhle náhodou obráceně?) a za všeliké triky. Vskutku, hezky se na film kouká, spousta polonahých vypracovaných mužských těl, dokonce jsem si po několika letech pořídila i DVD za nekřesťanský peníz, ale hlubší myšlenku, malinkatou drobnost, nad kterou bych mohla ještě pár dní přemýšlet, jsem v tom opravdu nenašla. ()

Arccos

Pro mě jednoznačně zklamání. Vizuálně působivé, akční scény super, ale to je asi tak všechno. Možná za to Russell Crowe nemůže, ale spiíš než jako historický Říman celou dobu hrál jako do starověku vklíněný Rambo. Z historického hlediska pochopitelně totální nesmysly, ale to by ke kritice filmu patrit nemělo. Ovšem závěr filmu (přibližně od nezdařeného útěku) je vyloženě trapný - nerealistická zpatlanina smíchaná s ubohým patetickým dramatem. Závěrečnému shromáždění gladiátorů už jenom stačilo sborově zazpívat nějaký pro ten moment složený muzikálový hit. Musel jsem se smát ()

RobbieM@N

Film, k němuž mám velice zvláštní vztah, první mnou "vážně" viděný film na monitoru a jediný film, který mám na DVD, Ridley Scott natočil opus, kterému těch pár roků přidalo na kráse, všechny složky jsou perfektní, avšak to co povyšuje tento film ještě výše je Russell Crowe, jeho charizma dává zapomenout na jistý obsah popcornu a pumpuje adrenalin do našich žil, nic víc k tomu není třeba dodat, jedině vidět. ()

L3G1ON4R

Gladiátor je jeden z mých nejvíce oblíbených filmů, vystižení historie s kvalitními herci za doprovodu režie Ridleyho Scotta v dob největší slávy Marca Aurelia (161 - 180), to se prostě nedá odmítnout nevidět. Po přečtení knihy jsem musel opakovaně shlédnout film ještě několikrát, už jen z důvodu pátrání a zajímání se o dobu římskou z historického hlediska. Pokud pominu pár odchylek a přemrštěností je pro mě tento film jasná jednička a vždycky bude! ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - 2: Film, Hudba. Nominace - 3: Režie, Herec Russell Crowe, Herec vedl. role Joaquin Phoenix.........Bafta - 4: Kamera, Střih, Film, Výprava. Nominace - 10: Hudba, vyzuální efekty, kostýmy, masky, Herec Russell Crowe, Herec vedl. role Joaquin Phoenix, Herec vedl. role Oliver Reed, Scénář, Zvuk, Režie. ()

Jaromír

Velkolepá podívaná se silným osobním příběhem. Nechci nic prozrazovat, ale tento film opravdu stojí za podívání (ať už jako drama, či jako akční film). Vždy jsem obdivoval silné postavy, které se před něčím jen tak nezastaví, a pokud mají svůj cíl (samozřejmě pozitivní :), žádný masový vrah), tak si za ním i jdou. ()

George3110

Tento film bol právom ocenený niekoľkými oscarmi a je to ten film ktorý začal vlnu historických veľkofilmov a po právu bol ocenený. Ridley Scott sa môže týmto kúskom po právu pýšiť a aj keby už nenatočil nič úspejnejšie tento film jasne dokazuje, že je majstrom svojho remesla. ()

Pai-Mei

Brilantný film plný drastických scén a výbornej hudby. Dynamika filmu neupadá ani pri scénach s dialógmi, pretože výborne dopĺňajú dej a nekrútia sa okolo zbytočných a nepodstatnýh vecí. Skvelý záver s parádnou ending skladbou ...You'll meet them again. But not yet. Not Yet... ()

JK77

bol som s toho filmu nervozny, nevedel som sa dockat konca. Jedina vec co ma prebudzala v kine bolo to ze som cakal zakazdym novu a vacsiu a trapnejsiu americku slataninu. A toto ziska Oscara? OMG preco? ()

amyth

Parodie na Řím. To bylo první co mě napadlo po zhlédnutí tohoto "velkofilmu". Oscary které tento film dostal jsou spolu s Titanicem největší záhadou ... Jediné co na filmu stojí za pozornost je bitva otroků - gladiátorů proti přesile vozatajů. Závěrečný vstup imperátora do arény k bitvě s otrokem bych zařadil do top 10 největších omylů a nesmyslů v historii filmu. Ještě dodám, že je vidět, že masívní reklama dokáže udělat své. Nevím proč, ale od začátku jsem měl pocit, že tento film prostě za každou cenu musel porazit Braveheart. Dvě hvězdy za velmi dobré zpracování a hudbu ()

Asdas

Moje prvé zoznámenie s "vážnejším" druhom filmov nemohlo dopadnúť lepšie!Gladiátor asi na trvalo ostane v mojom srdci ako jednotka historického žánru(Ben-Hur je zatial až príliš tažké sústo).Hans Zimmer spoločne s Lisou Gerard stvorily nádherné filmové chorály,Joaquin Phoenix toho najzvrátenejšieho cisára,Russell Crowe v úlohe gladiátora podáva svoj životný výkon a Connie Nielsen je tak nádherne očarujúca ako keby bola dcérou samotného cisára:)Povinnosť! ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)