Praha 1967 – Tomáš vychováva svojho mladšieho brata Pavla, sám sa o politiku nezaujíma a snaží sa aj brata od nej držať čo najďalej. Za podivných okolností sa Tomáš nechá naverbovať ako technik do prodemokratickej zahraničnej redakcie Československého rozhlasu, tá získava stále väčší vplyv na spoločnosť a Tomáš sa tým dostáva do nebezpečnej situácie. Film mapuje malú komunitu vo vnútri vysielacích štúdií, ktorá prostredníctvom mikrofónu menila spoločnosť. (Slovenský filmový ústav)

Dale

Silná téma, silný film. Veľmi aktuálny počin práve v tejto dobe, keď sa na tej našej malej hrude začína rúcať demokracia, o ktorú niektorí tak dlho bojovali. Jasné, ešte tu nemáme oficiálny cenzúrny úrad, cez ktorý musí prejsť všetko, čo uverejnia média, ale smerujeme k tomu závratnou rýchlosťou a možno o mesiac sa zobudíme a budeme to tu mať naspäť. A práve v tejto dobe treba ľuďom pripomínať, že Rusi majú už dlhé roky tú istú zámienku, akože idú oslobodiť krajinu od fašizmu, vždy keď sa im nepáči, kam sa uberá krajina, ktorú si uzurpujú do svojho vplyvu, čiže ak tam je príliš veľká sloboda a demokracia, čo rusákom bolo vždy cudzie, priam až odporné. Ale späť ku filmu, excelentne natočený vizuál, skvelí herci a keď sa k tomu pridajú emócie, ktoré mnou počas pozerania lomcovali, pre mňa jednoznačne film roka, celosvetový. A špeciálne, keď som si ho bol pozrieť práve v pamätný deň 21.8. ()

Hwaelos

Nebýt roztahaného a - co se jednání hlavní postavy týče - nelogického konce, šlo by o téměř perfektní historický film, který se vyhýbá největším pastem, do níž naši filmaři historických dramat rádi padají. Nejde o "hřejivou" komedii, ani ze snímku nestříká křečovitý patos do všech stran. Pracuje se tu se spoustou postav, které mají všechny distinktivní charakter a divákovi na nich záleží. Což podtrhují i skvělé herecké výkony. Když se na plátně objeví Hofmann, úplně se mi tetelí srdce blahem - ale příjemně mě překvapil i Kotek s Pauhofovou. Největší kudos patří ovšem dvojici Mádl - Žiaran za absolutně bezešvé propojení dobových záběrů s natočeným materiálem. ()

Marsik

Cinema City Slovanský dům - Večer 20. srpna zajít zrovna na tento film...no není asi příhodnější den. Po všech stránkách výborný film. Jirka Mádl je prostě talent. Není co vytknout. Dnes má film na kontě 88 % a 119. místo mezi TOP filmy, tak good luck, ať je to min. první stovka. Za mě jasných 90 % (J.) ()

agentmiky

Film jsem musel vstřebávat 2 dny. Opravdu 2 dny, abych si srovnal všechny své myšlenky týkající se tohoto silného zážitku. Jirka Mádl se opravdu překonal a nabídl všem divákům drama, jež se vám zaryje hluboko pod kůži. A hlavně snese ta nejpřísnější měřítka v porovnání se světovou produkcí. Chvílemi jsem totiž nechápal, že takto precizně vybroušený diamant pochází z našich tuzemských končin (takto naposledy jsem se cítil při sledování lednové Metody Markovič). Jinak po herecké stránce též naprosto grandiózní podívaná! Každý z osazenstva hrál jako o život! Kromě toho všeho film nabídne nepříjemný hudební podkres, který jako by z oka vypadl snímkům ze západních produkcí. Příběhově se samozřejmě jedná o silný kousek, jenž vás přinutí k zamyšlení. Ani na minutu jsem od plátna neodtrhl pohled! A když přišla na scénu poslední půlhodinka, dvěma slovy emocionální bomba, tak jsem jsem došel k závěru, že Mádl opravdu stvořil něco jedinečného...něco jedinečného pojednávající o temné kapitole naší historie, co by se mělo na školách povinně promítat. Opravdu mu od srdce přeji, aby to dopracoval alespoň k té nominaci na Oskara za nejlepší zahraniční film. Vlny si to zaslouží! Za mě dávám 8,5/10 ()

Baronne

Ač jsem ročník 92 a dobu jsem nezažil, je to pro mě hodně citlivý téma a tenhle film mi ani na minutu nedal možnost ztratit pozornost. Díky skvělý práci s kamerou a hudbou jsem byl zařezanej do příběhu celou dobu a takhle atmosfericky pohlcen jsem byl naposled u snímku Arrival. Věřím, že Jirka Mádl docílil přesně toho, co chtěl, a to je přiblížit tuhle ponurou dobu všem, kteří to nezažili a zajímají se o ní. Všichni skvělí herci naprosto zapadli do šedi a nepůsobili ani náznakem extravagantně. Za mě plnej počet a jen tak dál. PS: Jsem rád, že superstars z filmu Party Harder se naplno prosazují. PPS: Nejhorší věc na světě je zkurvenej Rus (čest mnoha výjimkám). ()

Steven47

Vlny jsou hodně ambiciózním projektem, v lecčems bohužel až moc. Od Mádla jsem dosud nic neviděl, takže mě upřímně překvapilo, jak si v roli režiséra vedl. Snímek totiž působí opravdu světově. Od nápaditých kompozic až po využití a perfektní výběr hudby, která umocňuje jednotlivé scény a jejich dopad na diváka. K tomu přidejte fantastické herecké obsazení a rázem není moc, co po technické stránce vytýkat. Film skvěle zachycuje období 60. let s důrazem na rozhlas a jeho fungování, bohužel se však také věnuje mnoha jiným věcem. Tady už se dostáváme k hlavnímu (a vlastně asi jedinému) problému – je tam toho zkrátka moc a ne každá linka působí úplně dotaženě (bratr, romance se Šťovíčkovou či Dobrovský). Samotné finále kvůli tomu překvapivě není tak silné, jak by se dalo čekat. Příliš mu nepomáhá ani poněkud úmorná akce – vážně potřebujeme po stopadesáté vidět příjezd tanků? Nebylo by lepší zkrátit akční pasáže a spíš pak ukázat následky srpnových událostí pro rozhlas? V téhle podobě totiž závěr působí tak nějak useknutě a nepříliš uspokojivě. Přesto bych řekl, že lepší český film letos neuvidíme. 8/10 ()

kajas

Když se podíváte na plakát k novému autorskému snímku Jirky Mádla, možná se pousmějete a pomyslíte si, proč nikdo nevymyslel originálnější koncept než hromadu postav namačkaných u sebe. Jenže ve Vlnách není hlavní postavou jenom šéfredaktor zahraniční redakce Československého rozhlasu Milan Weiner (skvělý Stanislav Majer), nebo jenom nováček v podání Vojty Vodochodského (kterého jsem konečně vzala na milost). Ústředními hrdiny je opravdu celá redakce a k tomu všichni ti, kteří se za cenu nasazení vlastní kariéry i života neváhali postavit za svobodu slova. Více než dvě hodiny jsem jenom zírala, že se někomu v našem malém českém rybníčku povedlo natočit tak perfektní a napínavý dobový film. Jirkovi se to povedlo a téměř desetiminutový standing ovation na světové premiéře v Karlových Varech je toho důkazem. Jsem dojatá a pyšná. ()

higuain

Hype v tomhle případě nelže. Dalo by se tomu vyčíst možná příliš černobílé až karikaturní vykreslení některých postav, zejména záporáků, ale to je tak vše. Jinak jde o chytře napsaný světový velkofilm, jehož řemeslná kvalita působí v českých poměrech jako zjevení. 90%. ()

PP66

Po dlouhé době český film, z kterého jsem byl nadšený - mělo to spád, příběh, lásku, ambivalence, lidskost. Dobrý počin Jirky Mádla! Světozor. ()

sofiapetra

Superhrdinský film tentokrat ne od Marvelu, ale od Jiřího Mádla jsme už moc potřebovali. Díky za něj, povedl se mu až neuvěřitelně. Mladý Vodochodský mi byl sice od dob ztvárnění Sepéšiho krajně nesympatický, ale tady se plně herecky rehabilitoval - hrál úžasně minimalisticky přesně a velice mu to sedlo. ()

William_

8/10. Jirka Mádl novou nadějí české kinematografie? Před snímkem na nás v kině vybafly trailery na budoucí české projekty a musím říct, že se nemáme nač těšit. Brak za brakem, sračka za sračkou, a i proto jsem rád, že se čas od času najde schopný režisér (a i scénárista), který nám ukáže že umí natočit něco víc, než jen tupou nevtipnou komedii. Ale teď už k samotnému filmu. Práce s kamerou LUXUSNÍ, některé záběry působily doslova "hollywoodsky", film měl spád, dynamiku, postavy si dokážete oblíbit a některé znechutit, soundtrack povedený, herci skvěle vybraní (Kotek jako Dienstbier si kradl každou scénu pro sebe), vše se povedlo takřka na jedničku. Jen mám problém s úplným koncem, který mě nezasáhl tak, jako některé scény před tím, a že kdyby se film utnul v některých více emocionálně lépe působících scénách, asi bych dal i tu pětihvězdu. I tak se ale jedná o nejlepší český film za poslední dobu a slouží jako pocta všem lidem, kteří se v tehdejší době nebáli říkat a sdílet pravdu. Snad Vlny vyšlou na oscary - když jsme tam vyslali i průměrné Bratry, tak proč ne tohle? TAK NEVÁHEJTE A BĚŽTE DO KIN! JSME S VÁMI! ()

Mikarda

Tady bylo všechno dobře, klobouček dolů. Peklo v rozpařeném kině, nikdo ani nedutal, tleskalo se na závěr. Výborný soundtrack, prolínání s hisgorickými scénami, napětí, osazenstvo. Jako mileniál si cenzuru a nátlak od StB nedokáži představit, no tento film to vykreslil perfektně, až tuhla krev v žilách. Jasných pět hvězd, toto by měl vidět každý s obličejem věčně zahleděným do obrazovky mobilu. Skvělá práce, pane Mádl. ()

ibeh

Jsem "šedesátkové dítě" a Vlny jsou pro mne hlavně velmi emocionální. Bylo tady řečeno už hodně, já se přidávám k velkému chválení. Konečně někdo, a to pan Mádl, natočil pořádný biják se vším všudy o nadějném a později tragickém r. 1968, a nemusela ho vytvořit odvážná Agnieszka Holland! Viděla jsem dost dokumentů o tomto období a znám vyprávění mnoha pamětníků, takže se domnívám, že dokážu ocenit kvalitní film na toto téma. Myslím si, že se Vlny promítají v pravý čas, a přeji jim, aby lidé v kinech ještě dlouhou dobu po skončení filmu tleskali. ()

Gee.Rocks

Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů, které jsem viděla. Velmi se mi líbilo i prolnutí dobových a filmových záběrů. Film se dotýká velmi citlivého místa v československé historii a musím říct, že bylo téma pojato s adekvátní citlivostí. Proběhla husina i dojetí. Dávám 5* bez zaváhání. ()

Lischai

Konečně zase pořádný český biják. Asi jsou tu drobnosti, které se dají na vkusové úrovni rozporovat: jestli tuhle nemohlo být o písničku míň, nebo jestli támhleto už není moc kýč, ale jako celek je to myslím nezpochybnitelně solidní. Nemá to nějakou zásadní myšlenkovou hloubku, ale co to umí výborně, je vzbudit takový ten zapomenutý pocit národní hrdosti, který jinak člověk u filmu cítí jenom když Kubiš s Gabčíkem přebíjejí stenguny. 4-5* ()

johny89

Famózní film. Skvěle natočeno, super příběh, zajímavá epocha a neznámé souvislosti. Film má přes dvě hodiny a ani chvíli nenudí. Měl by se promítat na školách v Rusku, ale tam je předpokládám už zakázaný. Říkám si jak je možné, že dnes ještě někdo touží po tomhle režimu. Nebál bych se tento film kvalitou zařadit vedle Kolji. Skvělá práce. ()

zette

Jsem jen krok od plného hodnocení. Z kina jsem odcházel s velmi dobrým pocitem a myslím, že z Mádla se stává velmi schopný tvůrce. Dobrá režie, má to atmosféru, pěknou výpravu a výborný výběr písniček. Z postav zaujme nejvíce ta, ztvárněná Stanislavem Majerem. Zcela oprávněně stojí film za vidění. ()

Motinski

Jiří Mádl dospel na remeselne veľmi zdatného režiséra, natočil nesmierne dôležitý film z hľadiska obsahu a produkčne sa výsledok môže rovnať svetovej triede. Bez debaty. Vďaka vizuálu, kulisám a atmosfére 60. rokov kde ako divak viete k čomu príbeh smeruje ide o silný zážitok. A to myslím tak že pri pár scénach mi telom prebehla husia koža. Keď pocitovo odchádzam z kina s tým že som videl výpovedné dielo s presahom, nepotrebujem zbytočne hľadať chyby. Najviac kvitujem že hlavnou postavou nebol stopercentne kladný hrdina. ,,Uvoľnenejší,, výber skladieb v rámci hudby nezľahčuje ťažkú tému, herci odviedli všetci do jedného prvotriedny výkon a prelínanie reálnych zaberov tiež pridalo na výslednom dojme. Asi som ani nečakal až tak kvalitný film a za také prekvapenie som úprimne rád. ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (viac)

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

10.09.2024

Filmový festival Finále Plzeň nabídne divákům exkluzivní možnost zhlédnout řadu premiér a předpremiér českých filmů. Od 20. do 25. září se v západočeské metropoli představí snímky, které teprve čeká… (viac)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (viac)