Ropáci

(študentský film)
  • USA Oil Gobblers

Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Ocenění v roce 1988 - Studentský Oscar Americké filmové akademie. (oficiálny text distribútora)

Colonist

Chytře vymyšlená a vtipná mystifikace s ekologickým poselstvím. A též výtečný pan Nedbal - co věta, to perla "Ty ropáci, voni sou takový malý, menší postavy, vyšší..." :-) ()

*Elfík*

Tento dokument byl natolik realistický, až jedna má blonďatá spolužačka začala s překvapenou profesorkou vésti diskuzi na téma ,,živočichové mající lásku ke zplodinám''. ()

wipeout

Táto dokonale reálna fikcia je dôkazom toho, že i kritika a nesúhlas sa dajú vyjadriť rafinovane, originálne a s úsmevným nadhľadom. A to nevediac o udalostiach v 1989 vyžadovalo aj slušnú dávku odvahy, pustiť sa do kritiky vznešeného budovateľského ducha doby. 4,5* ()

Laurent

Tento film je bez kontextu české umělecké tvorby pouze průměrný počin, o kterém by nešlo říct nic víc než, že je experimentální. Avšak v kontextu české umělecké tvorby a faktu, že je to studentský film, vše vyznívá velmi špatně. Kdyby za mnou jako za pedagogem (ve skutečnosti jím nejsem) přišel s tímto filmem Jan Svěrák, tak bych na něm nenechal nit suchou. O nějakém nápadu či genialitě nelze vůbec hovořit, ba právě naopak. Vždyť přesně tohle už desítky let před Janem Svěrákem praktikoval a praktikuje jeho otec Zdeněk, což je námět s neexistující záhadnou postavou (o které navíc houbeles víme), vědecko-dokumentární formou a humorem. Právě v tomhle bych viděl velký problém, že se Jan nesnažil jít vlastní cestou, přijít s vlastním nápadem. Ropáci jsou pouze variací na Cimrmana. Divím se, že Jana s tímto záměrem soudobí pedagogové zavčas nevyhodili. A že za tento film získal nějakou cenu? Porota asi neznala Cimrmana. Já, jako soutěžící, bych se styděl. Jestli někdo vidí v podobných projektech smysl, tak tedy jen houšť. Chcete třeba někdo vyhrát zlatou palmu z Cannes? Pak si vezměte ve světě neznámý film, třeba Happy end Oldřicha Lipského, a natočte snímek se stejným fíglem. Je docela dobře možné, že dopadnete podobně jako Jan Svěrák se svými Ropáky. Na csfd si potom přečteme od uživatelů "skvělý nápad", "geniální", "originální", "obdivuhodný" a kdo ví, co ještě. Jan Svěrák v době vzniku tohoto filmu dokázal pouze to, že je synem slavného otce. Dokonce i režijní stránka filmu není vůbec dobrá. ()

dyfur

......niečo do seba to malo,niečo podobné už iste niekde bolo natočené -takže taký šikovný facelift+kúsok nevého.....ale ako absolventský film ok - ma to Oskara ....čo tiež nič nemusí znamenať....cekovo skôr ano ako nie,. ()

easaque

Protože se jedná o studentský film, tak nemůže dostat menší hodnocení než 5*. Skvělý nápad zpracovaný jako dokument a la Cimrman, takže je tam vidět velký vliv otce režiséra. Ale důležité je, že měl odvahu udělat ekologickou agitku naruby i za socíku a kupodivu to prošlo. A Oskara si určitě zasloužil. ()

kaposlav

Podobná kravina ako "Záhada písečného netvora" akurát, že tu je to ako sci-fi, ale v druhom prípade sa jedná o duševne chorých jedincov, čo hľadajú svoje halucinácie. ()

Sinn

Oscar rozhodně zasloužený, tahle geniální pseudodokument jsem ještě neviděla. Svěrákova ironie a nadhled mě hrozně baví, je to opravdu Pan režisér. I přes komediální nádech mě v závěru trochu zamrazilo. "Máme jistotu, že se Ropák Bahnomilný v Červené knize ohrožených druhů nikdy neobjeví. Jeho životní podmínky se mohou jenom zlepšovat." ()

zette

Z hlediska uvedomovani si ( zvlaste pak v roce 1988! ) vazne situace znecistovani ovzdusi tezbou, prumyslem na zivotni prostredi, super! Stejne tak pan Nedbal, ten byl taky uzasny. Zbytek ale neprevysuje prumer v nicem, at uz kamera, zbyle herecke vykony, hudba... ()

laik_60

"A je to v prdeliii" .... :), ked toto envirodielko vzniklo, bol Jirka od Němcu ešte moj kolega, všetci sme mali radosť, nielen z neho ale z celej tejto vdarenej snímky. Nielen kvoli Svěrákovi a ostatným, dávam tomuto snímku 5 bodov. :) ()

C0r0ner

Jako úvod do světa filmu je to hodně velká paráda. Dokonce to ve světě vzbudilo velký ohlas a lidi tomu věřili. Já tomu taky věřil, když mi bylo asi deset. V patnácti jsem si říkal, jaká to je sračka. Ve dvaceti a dál je to parádní satira, která si bere na paškál jak životní prostředí, tak stupiditu lidí. 95% ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (viac)