Príbeh rozprávky nás zavedie do krajiny, v ktorej odpradávna žili vo vzájomnej symbióze vedľa seba ľudský svet a svet vôd. V ľudskom svete vládne spravodlivou rukou kráľ Juraj, ktorý ovdovel a stará sa o svoju dcéru Hanku. Vo vodnom svete, ktorý je pre ľudské oči neviditeľný, vládne Vodná pani spolu so svojimi pomocníkmi. Jedného dňa sa zľutuje nad chorou princezničkou Hankou a daruje kráľovi Jurajovi vodu, ktorá vylieči každú chorobu a zahojí každú ranu. Vodná pani má však podmienku: liečivá voda sa nesmie dostať do rúk podlého a sebeckého človeka, pretože by sa navždy stratila. No všetko dobré a ušľachtilé možno zneužiť a ľudská chamtivosť nepozná hranice. (RTVS)

TV spot

kocik1

Oceňuji, že letos se už u pohádek nekňučí a nepitvoří, to je beze sporu krok správným směrem. Nicméně stejně jako u české štědrovečerní premiéry je tu nedotažený scénář, vtipy, navíc jsem se po celou dobu pohádky cítila jako na smuteční hostině. Taková příjemná princezna s veselým kukučem a přitom žádný vtip. To je skoro na pováženou. Hodnocení je rovnocenné s českou premiérou. Slabší 3* a oběma jsem po těch hrůzách předchozích let hodně nadsadila. ()

ostravak30

„Chceme, aby z vyprávění příběhu i z celého filmového tvaru vyzařovala radost a energie, ale především lidskost, protože království vody odráží pozemský svět a bytosti v něm při vší dokonalosti mají své slabosti,“ uvedl režisér Ján Sebechlebský. Tak přesně to se nepovedlo, pane režisére. Protože podvodní říše vypadá hrozně. Při dnešních možnostech mohla vypadat o dost lépe anebo alespoň civilizovaněji. My však stále hledíme na jeden obraz. A další důležitý důvod je ten, že Paní vod a pramenů princezně nepomůže, naopak skálopevně tvrdí, že Hanka z říše vody nemůže, což po shlédnutí víme, že není pravda, a ještě způsobí, že na vše zapomene. Celkově se mi u pohádky líbila záporná postava Zuzany Kanócz, která hraje spíše klaďasky. Dále pozitivně hodnotím hudbu. Naopak kostýmy byly poněkud zvláštní na to, že se jednalo o pohádku. A také se mi nelíbil závěr, který nemá logiku. Princezna po celou dobu spěchá, protože král potřebuje vodu, ale přitom jako první nezamíří do komnaty krále, nýbrž k tetě a její služce, čímž se následně uvádí v nebezpečí. Závěrem dodám zajímavost pro (ne)pozorné díváky. Když se princezna rozloučí před jeskyní s mládencem, odchází a zmizí v ní - tak alespoň praví děj. Ve skutečnosti si můžete všimnout, že Darija Pavlovičová učiní pár kroků a pak zůstane stát na místě sice ve stínu, ale pořád v záběru. Celkově to pohádka není špatná, ale stokrát omílaná pravda je pravda zarytá. Opět se jedná o pohádku, která není vyložený prů..r, ale mezi oblíbené se málokomu asi zapíše. ()

honajz2

Po filmařské stránce velmi povedené a už jen kvůli tomu tu pohádku nechci podceňovat, ale kromě zajímavého začátku se to strašně vleče jak šnek na silnici za jasné oblohy v poledne. Nejsem si jistý, jak moc za to může český dabing, ale zas tak velkou vinu bych na něj nesvaloval, ony jsou všechny karty odkryty poměrně rychle, vše se odehrává přesně tak, jak se dá ze začátku odhadnout a tak tu není žádný zvrat, překvapení a protože se to posouvá skutečně pomalu, chybí tomu napětí a je to prostě nuda. Podvodní svět není pořádně představen (To tam žijí jen ti tři? A co tam kromě vytváření lektvarů dělají? Proč odtamtud žádný příchozí člověk nemůže pryč?) a i když ten příběh není sám o sobě špatný, i tak moc nezaujme. Navíc Paní vod má schopnosti jak superhrdina, stačí fouknout a vše je rázem napraveno, takže se celý tenhle příběh vlastně skoro ani odehrát nemusel. A je to i divně vedené - chvíli to působí vážně a některé scény by v rámci slovenské kinematografie mohly být i v nějakém hororu, ale pak tu máme zase pokus o humorné scény, za kterými stojí především jeden z těch "vodních lidí". Ve finále to není ani jedno, ani druhé, takže i tak z toho mám poměrně rozporuplný dojem. Škoda, potenciál tu byl, ale nepovedlo se ho naplnit. O Vánoční hvězdě se mi z letošních pohádek líbilo víc, sice jen o chlup, ale i tak. Btw, herecké výkony mi tu přišli ve většině případů dost chladné... Lepší 2* ()

kajas

Nezřídka se stává, že Slováci v rámci nových štědrovečerních pohádek přijdou s originálnějším a lépe zpracovaným námětem než čeští tvůrci. Filmy "O vánoční hvězdě" a "O léčivé vodě" mají společných několik pozitivních a negativních vlastností. Oba se odehrávají i v jiném než lidském světě (ve hvězdné říši a ve vodní říši), v obou vystupuje princezna ztvárněná méně známou herečkou (ta slovenská mi bohužel sedla ještě méně), oba v druhé polovině trochu nudí. Takže si myslím, že souboj Česko: Slovensko tentokrát zůstává vyrovnaný :) ()

marhoul

Příjemné překvapení, ačkoli pohádka více osloví děti větší a dospělé. Moc pěkně obsazeno neokoukanými tvářemi, Linda Úžasná, Kemka a Vaněk skvělí, viděno ve slovenském znění, tedy čeští herci předabovaní, však vkusně, za což palec nahoru. Poetické, klidné, milé, Zuzana Kanócz v roli potvory skvělá! Výprava slušná, kostýmy mohly být i pěknější, nicméně vídáme i horší, krásná kamera, námět zaujal, Mitaš v roli krále výborný, Zelinka potěšil, nerušil nikdo. Do toho skladba úžasné horehronské divy Kataríny Málikové, (držitelky několika cen Radiohead, jejíž desky Pustvopol a Postalgia dobývají ten velký hudební svět a uchvátily řady zahraničních par excellence kritiků, obočí zdvihli i Dead Can Dance, Kimbra či Bjork, tedy nic pro běžného konzumenta Elánu, Michala Davida nebo tuc tuc debilovin), kombinace toho všeho evokuje pohádky z časů dávno minulých, jako byla třeba posmutnělá, ale krásná Malá mořská víla nebo Plavčík a Vratko. Nevím, jestli se pohádka zalíbí široké veřejnosti, já však absenci pitvoření, křiku a jiných šaškáren vítám. Pohádka se mi ve svátečním odpolední u ryby se salátem a mísou cukroví líbila moc! Ján Sebechlebský se mi trefil do vkusu, vážnější kusy tohoto žánru mívám ráda (Třetí princ, Hodinářův učeň nebo Král drozdia brada), takže ode mě lepší čtverka- radostná. Dobrou práci s chutí pochválím. Režisér se drží své vize, dobře vede herce a to se u pohádek posledních let nevidí často. Pěkné! ()

• „Chceme, aby z vyprávění příběhu i z celého filmového tvaru vyzařovala radost a energie, ale především lidskost, protože království vody odráží pozemský svět a bytosti v něm při vší dokonalosti mají své slabosti,“ uvedl režisér Ján Sebechlebský. (SONY_)
  • Do role princezny Hanky měla být původně obsazena herečka a baletka Valéria Frištik-Stašková, ta ale po čase oznámila, že je těhotná, a tak museli tvůrci najít náhradu, vlastně dvě náhrady, protože princezna Hanka se v pohádce objeví i jako malá. Podmínkou ale bylo, aby se sobě navzájem podobali. Kvůli koronaviru se casting musel udělat pouze online. Roli pak nakonec dostala Darija Pavlovičová a do role malé Hanky byla obsazena Stella Vidanová. (SONY_)
  • Na Hankiných pytačkách sa objaví Jakub a ukradne fialové sako, ktoré si oblečie. Keď však s Hankou tancuje, nemá fialové ale hnedé sako. A následne, keď ho stráže začnú naháňať, znova nemá hnedé ale fialové sako. (baclajean)