Will Smith, v hlavnej úlohe tohto akčného thrilleru, ktorý je inšpirovaný zbierkou krátkych poviedok Isaaca Asimova, natočil režisér Alex Proyas (DARK CITY, VRANA). V roku 2035, sú roboty súčasťou každej domácnosti a ľudia im dôverujú, okrem jedného trochu paranoidného detektíva Del Spoonera (Will Smith) , ktorý je presvedčený, že zločin, ktorý práve vyšetruje spáchal robot. Vyšetrovanie ho privedie, k objaveniu desivej hrozby pre ľudskú rasu. Spoločne s psychologičkou Susan Calvin (Bridget Moynahan) vyšetrujú smrť doktora Milesa Hogenmillera vedca, ktorý pracoval s robotmi pre U. S. Robotics. Dôvod smrti bola samovražda, no Spooner je presvedčený, že vedca zavraždil robot. Ale 3 zákony robotiky určujú, že takáto udalosť je nemožná. (oficiálny text distribútora)

GTS_PUNK

Hoci budúcnosť v roku 2035 ešte s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vyzerať tak, ako je vykresľovaná vo filme, je isté, že skôr či neskôr začne človek koexistovať vo svete s vysoko inteligentnými robotmi. K čomu to nakoniec povedie, zrejmé nie je, no jeden z možných scenárov načrtá práve snímok z roku 2004, zasadený do futuristického Chicaga. Príbeh sci-fi skríženého s akčnou kriminálkou na prvý pohľad pôsobí až príliš jednoducho, no postupne sa pretvára v komplexnejší celok, v ktorom nakoniec hlavný motív vraždy, na ktorom je vystavaný, už nezohráva až tak dôležitú úlohu. Vychádzajúc z predlohy diela spisovateľa Isaaca Asimova film v skutočnosti nazerá na filozofické otázky robotickej existencie vo svete ľudí a psychológiu zdanlivo neživých predmetov bez emócií, ktoré však vďaka svojmu vývoju dokážu nadobudnúť vlastnosti a pocity doposiaľ známe len ľuďom. Hoc je zrejmé, prečo nedostáva táto stránka príbehu vo filme viac priestoru, napríklad na úkor akčnosti, o niečo viac z nej by dozaista ocenil nejeden divák. I, Robot ale za to jedno pozretie určite stojí. Neponúka síce nič zásadne prelomové, ale dá sa v tom nájsť niekoľko zaujímavých myšlienok a dialógov, najmä ak sa bavíme o roboti Sonnym (Alan Tudyk). Inak je to herecky v podstate film dvoch, nanajvýš troch hercov. Za zmienku tiež stojí pomerne obstojná futuristická chicagská výprava, ktorá mohla v niektorých scénach dostať väčší priestor, v iných naopak menší (miestami vidno nie najkrajšie CGI spracovanie), ako aj skutočnosť, že toľko product placementu v prvých desiatich minútach divák ťažko nájde v ktoromkoľvek inom filme. ()

Ceberus

Hmm, už téměř dvacet (!) let starý film, ale vizuální efekty se stále drží. Už jsem zapomněl, že roličku tady měl i mladý Shia LaBeouf. Na to, že to není podle žádného z Asimovových příběhů a půjčuje si to pouze legendární tři zákony robotiky, tak je příběh velmi solidní a všechno do sebe zapadá. Will Smith opět hraje sebevědomého citlivého machra, tedy sám sebe. ()

Nix

Hranice životů mezi lidmi a roboty už začíná trochu skřípat. Ví o tom svoje Del Spooner, který vyšetřuje vraždu a ví, že to udělal robot. Robot, který není úplně jako ostatní. Ten námět je prostě skvělý, má to tajemnou atmosféru a čekáte co z toho bude. Tenhle film mne dycky bavil, jediné co mi trochu vadilo bylo jakmile jde do tuhého tak to bylo moc okaté a člověk tak nějak dokázal předpovědět, co se bude dít dál. Úplně složitý film to opravdu není, každopádně to má spád, fajn akci ale té tu taky zas tolik není, hlavně je to o vyšetřování a o životě mezi lidmi a roboty, akorát tam bych se taky nebál do toho trochu víc zabrousit. Každopádně fajn počin. ()

Threepwood

Dobré sci-fi,dal bych čtyři hvězdičky,ale jednu ubírám za akční scény,které mě svým zjevným kopírováním Matrixu neuvěřitelně štvaly a kazí mi dojem z filmu.Ale jinak je to fajn. ()

Mocoft

S rokem 2035 scénarista hodně ujel. Možná bych mu uvěřil tak 2235, podle toho jak by měl vypadat NYDC. Takže hned jedno zklamáni na začátek. Potom naštěstí perfektní paranoia detektiva, pár klišé trocha akce a máme tu happyend. Dávám 4* za Sonnyho (mimochodem, kdo ho hrál?). Ale stejně byl na téma polidštění robota film "A.I. Umělá inteligence" lepší. ()

Railman

Chudák Asimov. Tahat jeho jméno k takovémuto filmu je pro mě urážka. K tomu ještě "drsnej" Wil Smith. Ach jo. Jediné, co film zachraňuje od odpadu jsou výborné digitální efekty, výtvarné zpracování a solidní akce. No vlastně je to pěkný anti-asimovský film. ()

AlexDLarge

Akční film se vším všudy rozvíjející zajímavou tématiku. Will Smith působí v nabitém sci-fi velmi svěže a některé jeho hlášky opravdu stojí za to. Škoda, že ke konci to trochu upadá a celkově se zdá, že režisér ani nechtěl řešit problematiku nabídnutého tématu, ale spíše ukázat na jaké úrovni jsou dnes digitální efekty a jak dobře dokáže zfilmovat akční scény. P.S.: Ta "audina" byla vážně prima. ()

D.I.G

Vymakaná jazda budúcnosťou, podfarbená bielo-modrou kombináiou farieb, ktorou dýcha celý film, Takto sa začala cesta audi R8.................. ()

Alojs

Já, robot si však nehraje na něco revolučního – jeho premiéře nepředcházela žádná velká reklama a předčasná sláva. O to více je potěšující, jak to celé dopadlo. Proyasova sci-fi sází na odlehčenější noty, místy nadupanou akci (která však popírá veškeré fyzikální zákony) a v neposlední řadě i na nadsázku a suché hlášky přijatelně namachrovaného Willa Smithe (i když ta čepička na hlavě… spát by s ní prostě nemusel). Je jasné, že se Já, robot nestane něčím kultovním, a už vůbec nemůže být řeč o jakési konkurenci pro Matrix či Blade Runnera. Na to je snímek málo originální, málo vážný a koneckonců i málo pravděpodobný. ***** Největší přednosti Robota spočívají bezesporu v přitažlivém ztvárnění blízké budoucnosti (dočkáme se pár vychytávek, jako je vertikální parkování či novodobá demolice domů) a perfektní akci, která v kombinaci se skvělými triky (roboti vypadají opravdu úžasně), zběsilou kamerou a dobře načasovanými zpomalovačkami (a lá Matrix) představuje hotovou pastvu pro oči. Škoda jen některých fyzikálních úletů, které by se hodily spíše do nějaké cirkusové manéže, než na pole akčního sci-fi filmu – stejně jako v případě Van Helsinga, i zde jsem měl občas pocit, že sleduju jakousi parodii Spider-Mana. ()

Miksa

Škoda pár nerealistických scén, které mě vždy nutí se pousmát a ne se užívat uvěřitelné sci-fi. Natočeno na motivy Asimovovi knihy velmi dobrým Alexem Proyasem (Vrána a Dark city paří k mým velmi oblíbeným). Smith není bůhví jaký herec,ale zde to stačilo. Příjemné pokoukání za 4* ()

DarthOrbyd

Jakožto kdysi náruživý čtenář Asimova bych měl začít prskat. Scénář se totiž knížečce Já, robot jen vysmívá. Asimov totiž každý příběh, kdy jeho hodní roboti nedělali to co měli, uměl dokonale promyslet a nemusel si pomáhat žádným klišé. Ale já neprskám. Will Smith podává ve své univerzální roli "borce" opět bezpečný výkon a celou prostoduchou akci drží nad vodou. ()

JamesLeon

Velmi dobré sci-fi, s jako vždy skvělým pohodářem Willem Smithem a krásnou Bridget Moynahan. Technicky výborné, ale děj mě nezaujal až tak, jak bych si přál. Místama mě sice dokázal strhnout, ale pak zde byla i hluchá místa, a proto dávám "jen" 4*. ()

keane

7/10 Příjemná popcornová zábava, jejíž námět si zasloužil lepší zpracování než jen lacinou, efektní zábavu. Pobavíte se skvěle, ale film vám výrazněji v hlavě neuvízne, nedonutí přemýšlet. ()

Tamdydam

Řeknu to na rovinu. Nemám rád sci-fi. Je pro mě stělesněním toho, čeho si do sytosti můžu užit už ve filmech o současnosti a současnosti jako takové. Odosobnění, chladu, duševní prázdnoty, sterilnosti,... čehož nalezneme ve filmu Já, robot požehnaně plus z mého pohledu ničeho pozitivního navíc. Jako že stupiditu a ultranevěrohodné akční scény nebo neosobní herce za pozitivní bonus opravdu nepovažuju. Ale kdo ví. Třeba vás to chytne. Možná i dojme. Za obzvlášť silnou scénu považuju "umírání" polidštěného rotůtka, který tolik chtěl žít... Ne, dělám si srandu. Přijde mi to zvrácené... ()

Ogrb

Sice nejhorší Proyasův snímek (ano, počítám i Proroctví), přesto hodně zdřilá akční jízda s hláškujícím Willem Smithem, špičkovými triky a jednou geniální automobilovou honičkou. A na to, že je to hollywoodskej film, tak má překvapivě dobrej příběh, ale to je asi zásluha knižní předlohy, se kterou jsem neměl tu čest. 8/10 ()

Murdock

V rámci žánru snad nemám co vytknout, akční sci-fi tak nabitý skvělou akcí a výbornym sci-fi vizuálem jsem dlouho neviděl. Will patří mezi chlapíky co jsou pro tyhle role narozený a mě osobně by vyhovovalo i nějaký to pokračování. Snad jediná měnší slabinka je občas pokulhávající scénař ale to člověku dojde stejně až po filmu a ne během, na to neni čas :).navíc jak už jsem řekl na začátku - tohle je akční sci-fi a na nic víc si to nehraje. ()

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

Jaime Lannister jako mstivý egyptský bůh?

07.06.2013

Další urostlý blonďák v roli nebešťana, který sestoupí mezi smrtelníky a předvede jim, zač je toho kladivo? I když v tomto případě spíš kopí, bitevní palici nebo efektní dvojzubec. Nikolaj Coster… (viac)

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (viac)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (viac)