Svadba

• Česko Svatba (viac)
Poľsko, 2021, 135 min (Alternatívna 128 min)

Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Ryszard Ronczewski, Mateusz Więcławek, Agata Turkot, Tomasz Schuchardt, Arkadiusz Jakubik (viac)

Poľsko, 2021. Miestny podnikateľ vydáva svoju dcéru vo vysokom štádiu tehotenstva, počas svadobnej noci sa však musí sústrediť na záchranu svojho biznisu. Situáciu mu komplikuje aj dvojica záhadných mužov, ktorá priniesla jeho staručkému otcovi správu o ocenení titulom Spravodlivý medzi národmi. Ten je udeľovaný ľuďom, ktorí prispeli k záchrane židov počas holokaustu. Reakcia prítomných je však spočiatku rozpačitá. Prítomnosť sa však čoskoro začne prelínať s minulosťou v nekompromisnom a brutálnom portréte spoločnosti, ktorá si nepamätá a nechce si pamätať vlastnú históriu... (RTVS)

zette

Misty mozna Smarzowski tlaci zbytecne na pilu. Ale opet se jedna o jeho dalsi povedeny film. Pribeh me zaujal, stejne jako ustredni postava otce, ktery zrovna provdava svou dceru. Stoji za videni! ()

angel74

Wojciech Smarzowski zvolil takový nevinný název filmu zřejmě proto, aby ten šok z celého příběhu byl ještě intenzivnější. Prolínání dvou časových linií mi sice moc nesedělo, ale přimělo mě to přemýšlet o tom, kterou dobu lze považovat za horší. Většina lidí nejspíš žije v domění, že tu válečnou, ale já si tím teď nejsem tak úplně jistá. Tenkrát totiž byly karty jasně rozdané, dnes pořádně nikdo neví, co od koho může čekat. Nic si nenalhávejme. Vždyť pokrytectví, posedlost penězi, závislost na mamonu, bezohledná honba za kariérou a v neposlední řadě i nenávist k menšinám vládnou nejenom Polsku. (75%) ()

vyfuk

[FEBIOFEST] Smarža zase zasahuje. S onou svojí syrovostí, až bizarností a krutostí, jak to jen umí. V tomto případě kouše do velkého sousta v podobě poloviční moderní předělávky pro slavné polské drama stejného názvu. Mám ověřeno, že nezáleží na tomto kontextu, abyste si film užili, ale s ním, je film povýšen na další úroveň. Komplexní tanec, kde se současníci potkávají s duchy minulosti jakožto veškerá možná kritika polské tehdejší společnosti, i když ne přímo oprávněně. Film je to silně náročný. Už tím, že vám skoro nic nedá zadarmo, je explicitní a snadno se v něm ztratíte. Délka je pocitově mnohem delší. I tak jde o silný film tvrdého zrna. Poláci ho evidentně moc neocení, ale Češi si v srdci kupodivu místo najdou. "Paměť je příšerná věc. Ale pokud není paměti, tak není člověka." ()

Skeksis

Preto na svadby nechodím. Zbytočný randál pre nič. Opití Poliaci nadávajú na pogromy, židov, nacistov, komunistov, homosexuálov, pritom sami sú nacisti, židia, komunisti a homosexuáli. V každom prípade pokrytci. Hlavne kňazi. Už by sa mohli zbaviť toho trápneho ukňučaného kolektívneho pocitu ublíženia. Prekážalo mi rýchle striedanie dvoch časových línií, aj ich prelínanie. Bolo to otravné ako opitá teta Anča. Taký vojnovo-svadobný miš-maš zacapený obrazom Jána Pavla II. ()

Daddko

U mňa Wojciech Smarzowski čo film to podarené dielo. Toto je skôr film pre fanúšikov historických udalostí ktoré sa prelínajú so súčasným stavom Poľskej spoločnosti. Je možno aj odpoveďou na napäté vzťahy Poľska a Izraela v posledných rokoch. Jemne okorenené krátkou prítomnosťou a udalosťami po obsadení Poľska Červenou armádou (a NKVD) po zmluve Ribbentrop/Molotov. Snáď jediná pripomienka: kmeť rodiny (dedko- dziadek) ako Poľský odbojár mohol pospomínať banderovcov a oslobodzovanie Červenou armádou a bolo by to kompletné. A časy v Poľsku 20 rokov 21 storočia ? Tak to ma prekvapilo, myslel som si že už ´90 roky sú len zlým snom. ()

Autogram

Poliaci sa so svojou minulosťou vedia teda pekne pohrať vo filme. A vlastne aj s prítomnosťou. Nie je to, našťastie, brutalitou ako Wolyń, ale objavili sa tu všetky možné druhy nenávisti, ktorou človek dokáže oplývať, a nie je to nič príjemné. Hlavne, keď si uvedomíme, že u nás nie sme o nič lepší, len nemáme tie gule a ani filmárov to takto previesť do filmu. Striedanie a prelínanie minulosti so súčasnosťou som už videl vo filme viackrát, ale tu bol aj rozhovor postavy z minulosti a súčasnosti úplne prirodzený. Silné štyri hviezdy. –––– Keď Žid neošmekol Poliaka, ani raňajky mu nechutili. Židia robia z poľských detí maces. ()

blackJag

"TAM BYLY DVĚ STODOLY." Kurwa, Poláci tomu zas jednou slušně vyťali. Současná linka je super sondou do dnešního pokryteckého sociálního maglajzu, ta historická je hroznou řachou na solar - trýznivá, zničující, prostě instantní depka. Ovšem Wojciech Smarzowski je čtverák nad čtveráky, nestačí mu dvě samostatné linie, které by se doplňovaly, ne, on je rovnou prolíná. Můžu říct, že scéna s hořící stodolou je šílená a jedinečná zároveň, fuj. Asi bych už tam k závěru necpal ty proklamace, přednášené nějakými figurami, ale jinak opravdu "zážitek". 90% ()

kolemjdouc

Příčí se mi filmy s přeskakováním v čase.Ale tady to jinak nešlo a tvůrci to dokonale skloubili a popsali dokonale všechny postavy.Film se natáčel už po kovidu ale stále je aktuální kvůli nové válce.Poláci si dosti naložili i s minulostí a současností.Veterináři  tam chrápou?Šok pro mě byl jak popracovali s dějem který se odehrával ve stodole.Herec Wieckiewicz odevzdal vynikající výkon.Režisér na herce musel být ras aby z nich vymačkal maximum které odehráli.Složitý scénář a výběr všech exteriérů a blázinec ve který se zvrhla svatba.Musím se na to podívat ještě jednou ()

Rozjimatel

"Janek, Kaska!" "Pokaż kierunek."     Režiséra Wojciecha Smarzowskeho, ktorý si rád vyberá kontroverzné témy, som si zamiloval od jeho vynikajúceho filmu Wołyń (2016). A hoci jeho úroveň už nikdy nedosiahol, každý jeho film je zaujímavý a má aj svoju kvalitu. Dej filmu "Svadba" sa striedavo prepína medzi súčasnosťou a obdobím 2. svetovej vojny (prostredníctvom postavy dedka, pamätníka daných udalostí), pričom ponúka zaujímavé nahliadnutia do vtedajšej a do súčasnej poľskej spoločnosti. A ako je u režiséra zvykom, ani jeden z tých obrazov nie je veľmi lichotivý. Prelínanie súčasnosti a minulosti je miestami mimoriadne podmanivé, celkovo ale film na mňa pôsobí svojím neurotickým strihom a striedaním rôznych druhov obrazu dosť chaoticky a nesúrodo. Najzaujímavejšími postavami príbehu sú sympatická nevesta Kaska (Michalina Łabacz), jej otec Ryszard (Robert Więckiewicz), zhovädilý kapitalista v tom najvulgárnejšom zmysle a napokon jej dedko Antoni (Ryszard Ronczewski), ktorému sa vzhľadom na jeho pokročilý vek tak akosi pletie súčasnosť s dávnou minulosťou. Pár plusových bodíkov pridávam filmu aj za záslužné šírenie osvety. Nie tá slávna história (umelo pozdvihujúca nacionalizmus), ale práve tá temnejšia by sa mala zdôrazňovať. Ľud, ktorý si svoju históriu nepozná, je totiž odsúdený na jej opätovné prežitie. ()

dannyyy

Časová propletenost židovské tématiky a rodinného pokolení je zde perfektně zvládnuta! Není co popisovat, to je třeba vidět. ()

Thomas_xxxxx

Prvé dve tretiny sú na 5*, ale bohužiaľ tá posledná je dosť slabá, tmavé zábery a začína to nudiť. Kľudne by tomu stačila kratšia stopáž, ale inak celkom slušný nadpriemer.  Miestami to je trefne vtipné až to vyznieva tragikomicky. ()

Rathalos

Reziser Wojciech Smarzowski prichadza s dalsou nekompromisnou zalezitostou,v ktorej opat dava poriadne na prdel Poliakom a zobrazuje nielen sucasnu situaciu,ale aj prenasledovanie a vrazdenie zidov vo vojnovom obdobi,o tejto silnej drame zbytocne vela pisat,to jednoducho treba vidiet,samozrejme davam jasnu patku...:-) ()

Rockerman

Smutný a hořký film, který není jen obžalobou Poláků z nenávisti k různým menšinám či jinak sexuálně orientovaným lidem. Fotbalisté mohou klekat před zápasy na podporu BLM, ale je to k ničemu. V lidech to prostě je a nikdo je nemůže předělat, aby ty černochy, Židy, cikány, Ukrajince, LBGT a další začali milovat. Je to zakořeněné v nás a nedá se to vymýtit. A nedej Bože, když pak ten většinový člověk má nad nějakým etnikem nějakou moc. Pak se může dít to, co nám předvedl tento film. Samozřejmě řešením není ty menšiny nějak zvýhodňovat nebo upřednostňovat na úkor většiny. Je to asi běh na velmi dlouhou trať s nejistým koncem, než se ty vztahy zlepší. Ale to jsem se nechal unést tímto dílem, který velmi doporučuji! ()

tranquill

"Tam byly dvě stodoly. V jedné hořeli Židé a v druhé Poláci Židy schovávali..." Vím, že Poláci umí natočit skvělá dramata, ale že se nebojí udeřit hřebíčkem na hlavičku...zde spíše hřebem na hlavu, a to celého národa. "Paměť je strašná věc. Ale bez paměti člověk není nic..." Tohle je film, kde je téměř všechno, ale v prvé řadě zobrazuje nenávist a pokrytectví. Víc už nemám chuť hodnotit, protože tohle tak silně podáno, že nemám chuť už jej vícekrát vidět. Ale přesto by jej měli vidět všichni... ()

rivah

Náročný film na sledování, stále se tu prostupují dvě roviny, jedna je současnost na svatbě hrdinovy dcery, druhá vrcholí rokem 1941-2, pronásledováním a vybíjením místních židů, jehož svědek a trochu i spolupachatel je děd, kterému se ty scény vracejí. K tomu propletenost původu postav. Velmi silný film, který nikoho nešetří, zejména je zacílen na současné Poláky, kteří nemají rádi židy a využívají Ukrajince.(90%) ()

desade

"Prišli sme sem, aby sme vás oslobodili od..." Na pozadí dnešných tragických udalostí na východ od nás dostáva tento snímok nový, vysoko aktuálny apel. Bohužiaľ... P.S.: Na Slovensku zatiaľ nedozrel čas na takýto otvorený pohľad na históriu 2. sv. vojny, lebo však katolícky klérus a ich nedotknuteľný Dr. Tiso. Bravo, Poľsko! ()

shade000

Ufff, ťažký, no veľmi dobrý film. Smarzowski a jeho ďalší perfektný film. Klobúk dole a potlesk ide do Poľska. Poliaci v poslednej dobe točia síce ťažké, no veľmi kvalitné filmy... ()

nula87

Brutální náhled do polské společnosti jak z pohledu WW2, tak ze současnosti, přičemž ty 2 roviny se natolik neoddělitelně prolínají a ukazují, že se moc nezměnilo, až to děsí. 80% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD