Princ Velen je v jeden deň najšťastnejším človekom. Starý kráľ mu zverí do rúk kráľovstvo, jeho sestrám pre zmenu osud dožičí ženíchov a sám Velen nevie spustiť oči z krásnej Večernice. Kráľ však nemá pochopenie pre posledné udalosti. Veľa odvahy a úsilia bude potrebovať nebojácny princ Velen na to, aby dal všetko do poriadku. Zvlášť ak mu je súperom a sokom krutý vládca nečasu Mrakomor... (STV)

easaque

nostalgické +3* Libuška Šafránková si po pěti letech od Tří oříšků povýšila rovnou na roli princezny a sluší jí to. Ale nějak v dětství mě moc nebavili strašidelné příběhy (a vlastně mi to zůstalo až do dnes, kdy horory mě nelákají vůbec) a v této pohádce je zlo opravdu silné a Brzobohatý zahrál černokněžníka teda precizně. Přesto si tuhle pohádku vážím aspoň na tři hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

balba

Další opět skvělá pohádka , která vždy potěší nejen děti , ale i dospělé.Režisér V. Vorlíček prostě umí natočit nádherné pohádky. ()

lekr

Nic úžasného to rozhodně není ale je to pořád jedna z těch lepších českých pohádek. Film spíše než depresivní Brzobohatý a nevýrazný Ďurdiak táhnou česká esa jako Menšík, Filipovský, Trojan či Lohniský v menších rolích. Přesto je to jeden z mála českých filmů, kde se objevilo tolik kvalitních herců, byť třeba jen na okamžik. Zaplať Pán Bůh za to!! ()

rakovnik

Výpravná pohádka s vynikajícími herci (Menšík, Brzobohatý, Šafránková, Filipovský), ale pro mě nesympatickým hlavním "hrdinou". Princ všechno zpacká a pak jen napravuje svoje chyby, obtíže s tím spojené ale bez pomoci švagrů nezvládá. On bez nich nepozná ani svou lásku. Navíc je to jen zkouška a výchovná lekce. Zato záporák je jako z učebnice, tak zlého protivníka jen tak v žádné další pohádce nepotkáte :-) Tomu se prostě říká charisma = srovnejte Mrakomora a prince... Scény ze záchrany Večernice jsou natáčeny na hradě Krakovci u Rakovníka, královský zámek jsou Ploskovice, ale zahrada Hrádek u Nechanic. ()

kaposlav

1* za pekné herečky, ale samotná pohádka stojí za veľké H. Už od úvodu to bolo až trápne predvídateľné. Taktiež niekto až príliš málo myslel, že keď sa vykúpu v jazere, tak nemôžu mať o chvíľku všetko suché a ani kvapka po vode. Na rok 1978 to malo byť trošku dômyselnejšie. ()

lebowski!

Sympatická pohádka která se dnes už nedělá. Nejen kvůli hercům, klasický harcovníci Menšík s Filipovskym, ale i atmosféře. Hlavní trumfy? Tradičně nádherná Libuška a Ráďa "Mrakomor" Brzouš, ketrý vystřihl neskutečně charismatického padoucha a slízl smetánku. ()

WoWoW

Pro mě jako malého kluka neexistovala oblíbenější pohádka než právě Princ a večernice. A krom téhle sentimentální vzpomínky je tu ještě něco. Dokonce se mi to vážně líbí ještě dnes. Je to padouch Mrakomor v podání Radoslava Brzobohatého. Toho fakt budu žrát snad do konce života. Je to jedna z těch pohádek, kvůli kterým mám rád vánoční televizní program. ()

Trainspotter

Plusy: Menšík v roli autoritativního krále, Filipovský v roli ironického Kacafírka, Ďurdiak v roli sveřepého prince, Šafránková v roli Večernice (tady je nejvíc sexy, fakt), Bzobohatého nevyzpytatelný Mrakomor, který je the best záporák našich pohádek; pojetí jako road movie, zkoušky prince ohněm a mečem, kamera; celkově námět, chvílemi až snová atmosféra, dramatické obrazy s hodinami. Mínusy: snad jen to, že švagříčci stáli pořád princovi za prdelou, takže bez nich by se teď válel death ve škarpě. Suma: Pro mě nejlepší Vorlíčkova pohádka. ()

tomtomtoma

Pohádka o princi - floutkovi Velenovi (Juraj Durdiak s hlasem Petra Svojtky), který musí podstoupit náročnou cestu, aby konečně dospěl. Je vytrhnut z dovádivého dětství, i když je na něj už přerostlý a je svými mocnými švagry Slunečníkem (Petr Svoboda), Měsíčníkem (Alexej Okuněv s hlasem Miroslava Moravce) a Větrníkem (Oldřich Táborský s hlasem Miroslava Masopusta) postrkován tak šikovně, aby si uvědomil, že nic není tak, jak na první pohled vypadá, aby se dokázal vzepřít neblahému osudu a aby si zasloužil za ženu jejich sestru Večernici (Libuše Šafránková). Protože do té doby to bylo nezodpovědné děcko, které neváhalo dát své sestry Helenku (Julie Juristová), Elenku (Zlata Adamovská) a Lenku (Ivana Andrlová) prvním, kdo si o ně řekl. Měl štěstí, že to byli kabrňáci, bez jejichž pomoci by hned zdechl. Obzvláště s takovým kabrňákem, jakým byl krutovládce Mrakomor (vynikající Radoslav Brzobohatý). Další zajímavé postavy: jediný rozumní lidé král (Vladimír Menšík) a jeho přestárlý šašek Kacafírek (František Filipovský), dále vypečený hostinský (Čestmír Řanda) a ještě vypečenější žebrák (Václav Lohniský). Pohádka o dospívání již dospělého prince, aby se z něj stal moudrý a spravedlivý vládce. A s velmi zajímavýmy kostýmy a příjemně humorným nadhledem. ()

C0r0ner

Kupodivu celkem temná atmosféra dodává této pohádce punc kvalitního filmu. Ten však sráží horší zpracování a scénář. Na druhou stranu je tady postava Mrakomora, která je vážně hrozivá, protože když už někdo nejde propíchnout mečem, bývá většinou zle. Těch 75% je přesně to číslo, které mám na mysli. 75% ()

Martrix

Více než v jakémkoliv jiném žánru, je v pohádce důležitá hlavní postava. Pokud je vám jedno, jestli Mrakomor prince vykuchá, je něco špatně. A v Princi a Večernici by mi takový konec ani moc nevadil. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)