Furiosa: Mad Max sága

• Česko Furiosa: Sága Šíleného Maxe (viac)

Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth hrají ve filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe, který natočil oscarový režisér George Miller a který je očekávaným návratem do kultovního dystopického světa, jenž vytvořil před více než 30 lety ve velkofilmech o Šíleném Maxovi. Miller se nyní znovu vrací se zcela novým originálním, samostatným akčním dobrodružstvím, které odhalí původ mocné postavy z několikanásobně oscarového celosvětového trháku Šílený Max: Zběsilá cesta. (Vertical Entertainment)

FilmWave

Ze začátku jsem byl trochu v rozpacích. Několik WTF scén, občas moc digitální plátna a Chris Hemsworth úplně mimo. Pak to ale strašně vtáhne do děje, akce je vymazlená a hlavně to parádně rozvíjí hru "Mad Max" z Playstation (jsem fanoušek). Lepší než předchozí díl s Hardym. ()

VojtechAllen

Druhá Fury Road se nekoná, za což jsem vlastně rád. Místo toho dostáváme zase odlišný biják, který je bohužel mírně zklamavší. Pořád se jedná o audiovizuálně našlapanou pecku, kde se mi nechce věřit že to točil skoro osmdesátiletý George Miller, a herecky to není vůbec zlé, a všichni zvládají své postavy na jedničku. Největší problém je ale to že postavy nejsou moc zajímavé , a chyběl mi tam důvod proč bych je chtěl sledovat, což vzhledem ke stopáží je dost škoda. Furiosa je ale i přes tyto problémy pořád kvalitní revenge story, kterou stojí vidět minimálně kvůli již zmíněné audiovizuální stránce. 7/10 ()

anatheman

Řeknu to jednoduše - Patrně ještě lepší zážitek než Fury Road. To bylo tak skvělé! Jedná se vskutku o druh filmu, kvůli kterému vůbec máme rádi  tuto formu umění . Ve světě dnešních generických počinů je Furiosa vyloženým klenotem. Proč? Především na každé sekundě záběru je vidět, že zde není nic odbytého. Vyloženě mě bavilo pozorovat veškeré detaily, které nám přinášela kamera. Ačkoli se děj odehrával v Pustině, působil svět živěji než moderní město ve vyčpělé marvelovce. Líbilo se mi dokreslení světa známého již z předchozích dílů Mad Maxe. Oceňuji veškerou nově představenou techniku, u které se opět plně projevila kreativita tvůrců. Moc se mi líbí, jak je postapokalyptické lidstvo naturalisticky představeno jako ubohý druh, u kterého se naplno projevují jeho animalistické vlastnosti. To se mi zdá velmi uvěřitelné. Spousta postav se chová buď jako fanatici, anebo vypatlanci. Nebo kombinace obojího. :-) A vskutku to dobře funguje. I přesto je tento materiál je schopen přijít s vychytralými plány, jak ostatní přelstít při zisku klíčových surovin. Tím se dostávám i k ději, který mě mile překvapil. Nejedná se o pouhý příběh o pomstě, ale díky výše nastíněným skutečnostem je vypravováním přinášen komplexní pohled na postapokalyptický svět. Co se týče vyprávěcích postupů, nemůžu šetřit chválou u faktu, že je plně uplatňovaná metoda "show, no tell". K tomu akce, které tu vskutku není málo, nepůsobí samoúčelně a efektně podporuje naraci filmu. Zároveň jsem rád i za to, že se šetřilo hudbou. Díky tomu vyniknou burácivé zvuky motorů a energie výstřelů či úderů. Jo a herci super. S Anyou se sice setkáme trochu později, ale jinak zbytek filmu spolehlivě táhne. Řekl bych, že složila Charlize Theron z Fury Road patřičnou úctu. No nic. Už komentář ukončuji. Uděluji Furiose pět pouští patinovaných kanystrů z 5. Absolutní spokojenost! ()

Majkak

První polovina je trochu rozvláčnější, pak se rozjede nejen akce ale i příběh se stává sevřenějším s výraznějším prokreslením postav. Principiálně nefandím dělení do kapitol, zda to byla jedna z možností, jak se vypořádat s delším časovým obloukem. Parádní scény a krásné vizuální záběry včetně několika ikonických. A jedná téměř dojatě romantická scéna, která skončila stejně krutě, jak krutý je tento postapokalyptický svět. Parádní atmosféra se špetkou naděje ale také realismu, protože v tomto světě není možné se neušpinit. ()

Kopi1

Jo Fury Road je za mě lepší, ale Furiosa taky velmi povedená. Fury Road má větší vražedné tempo, o něco lepší akci a větší napínavost. Zde je trochu předlouhlé intro a akce je více rozkouskovaná (kromě jedné). Rozhodně jsem se ale nenudil, všichni super (Chrisovi to velmi sedlo), vypadá to dobře a kouká se na to dobře, FR ale na mě zanechal větší 'wow' moment. A konec mi zde přišel hodně antiklimatický. Škoda, že jsme museli čekat tak dlouho a další díl bych si dal co nejdříve. ()

Gediman

Vizuál klasický pěkný, ale je to až moc dlouhé a ne tak epické. Akce není tak nápaditá a na několika místech spíše vykrádá Zběsilou cestu. Nicméně Furiosa je fajn (ačkoliv příběh jejího dětství mohl být klidně o dost kratší) a Dementus se taky povedl. Podle mě je ale ve výsledku dobře, že to není tak velkolepé jako Zběsilá cesta - lépe to funguje jako prequel, který je prostě teprve rozjezd k o dost lepšímu filmu. Více v mé audiorecenzi. ()

Ham.and.eggs

Pokud bych Fury Road co se CGI efektů označil dezertem, tohle bylo přežrání tlačenkou...Kvalita speciálních efektů je ve Furiose občas výrazně nekonzistentní napříč filmem a minimálně polovina filmu působí i z plátna fakt jak divadelní představení na omezeném jevišti před generickýma kulisama. Chápu, že je to levnější, než poslat bandu svářečů, štábu a techniky do pouště a tam s nima strávit dlouhý týdny, ale vidět je to hodně, soráč. Je ale potřeba se zaměřit na důležitější věci, protože Furiosa je celkově krásná podívaná, zábavná a neskutečně hravá. A pořád nemůžu uvěřit tomu, že v roce 2024 můžu koukat na svěží a nadupanej film od stejnýho člověka, kterej v roce 1979 natočil kultovní základ tohohle úžasnýho šílenství. A v tom je to největší kouzlo. Sledovat, jak si někdo v 79 letech hraje a tvoří s novou technologií i pevnýma zkušenostma poklady pro potěšení dalších generací. Ochraňuj Vás doktoři a investoři, pane Millere, svět potřebuje další Vaše filmy... ()

CaptainCzech

Tomuto filmu jsem velmi fandil a patřil mezi mé nejočekávanější tohoto roku. Nutno říct, že mě to nezklamalo. Anya je v roli Furiosy výborná (i když je pro mě Charlize výš) a Hemsworth jen potvrzuje, že když má dobrou roli, dokáže jí i zahrát. Tyhle dvě postavy jsou to nejlepší na snímku a jejich vzájemná interakce mě vždy bavila. Po delší době je pro mě Dementhos zapamatovatelný záporák. Akční scény jsou opět kvalitně natočený s pořádnou špetkou bizáru. Jediné co mě zklamalo je hudba, ta mě tu nijak nezaujala. Za mě silné 4* ()

BOURQUE

Kvázi samostatný príbeh v ságe Mad Max vhodným spôsobom doplňuje Millerovo univerzum. Pekné zábery s kamerou, profesionálne vypracované a natočené akčné, a Chris Hemsworth v netradičnej roli. Anya Taylor-Joy veľmi dobre nahradila nenahraditeľnú, prípadne doplnila to, čo Charlize Theron tu s postavou Furiosi začala (pán Miller sa rozhodol správne, že nepoužije CGI na omladenie herečky). Paradoxne nevadí, že má málo textu, jej oči a hra s tvárou a telom toho málo textu dokážu kompenzovať. Stačí sa pozrieť na tie spomalené obrazy, prípadne fotky v púšti. Škoda, že vedľa neho nemá tak silného a charizmatického parťáka akým je Tom Hardy. (Tu je však potrebný ale pochváliť Toma Burka, ktorý sa snažil.) V mojich očiach pre rok 2024 je to jeden z nadpriemerných akčných filmov s pomerne kompaktným scenárom (aj keď niektoré veci sú pomerne predvídateľné). Tých cca 150 minút ubehnú ako nič. Škoda, že to sa neodrazilo na návštevnosti  kín. Každopádne dúfam, že ešte jedno dielo s Tomom Hardym ešte vznikne. Pán Miller, držím vám palce! Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Folky

Zběsilá cesta zůstává se svým adrenalinovým tempem o hodně napřed, ale respektuju více příběhový odklon s příjemným rozšířením světa, který pro mě zůstává jedním z nejzajímavějších, jaké můžu v současnosti ve filmu vidět. A Hemsworth je poklad. ()

domirovec

Hurá! Dement! Furiosa! George Miller opět ukázal všem ostatním a hlavně mnohem mladším filmařům, jak se mají doopravdy točit filmy. Tohle je totiž lahůdka. Senzační lahůdka. A ve věku 79 let stvořit takovouhle pecku.. to teda klobouk dolů. Celé je to úžasně vyvážené - fantastické akční scény se zde pojí s výbornými dialogy, vše pod taktovkou výborného story-tellingu. Je to určitě lehký rozdíl oproti Fury Road, jelikož se Furiosa dělí na kapitoly, což může možná v někom vzbudit dojem ne zas tak konzistentního vyprávění, ale jak říkám, mně to přišlo super a funkční. Anya Taylor-Joy a Chris Hemsworth se bravurně vžili do svých rolí a předvedli excelentní výkon. Overall - skvělá post-apo akce, která mne velmi potěšila. 5/5 ()

Chewy

Těžko se obejít bez zmiňování a srovnávání s Fury Road, která před lety s mnoha šťastnými proměnnými byla malý zázrak s pár mouchami. Vyšinutá a nekompromisní akce s přepravou křehkého harému bez vysvětlení fungování  světa a jakékoliv hloubky. Furiosa na to jde jinak a je potřeba se na to připravit. Celým mládím táhnoucí se chuť po pomstě  do jejího vykonání je rozložena do několika kapitol. Režisér představuje vrstevnatý svět s jeho řádem/ekonomikou a seznamuje nás s hlavními postavami, které oproti dílu předchozímu můžeme považovat za komplexnější. Vychvalované duo je víceméně ok, Chris předvádí to, co jsme viděli ve Zlých časech a Anya, nevím proč, místy mi nesedla. Akce tu je, stejně jako pár dobrých nápadů, třeba jako když se boj dostane do vzduchu, ale není tu žádná natolik památná scéna jako ve Fury Road. Opět specifický vizuál, který nemusí každému sednout a kvalita efektů je viditelně kolísavá. Takže IMAX fakt řešit nemusíte, když už, řešil bych špičkové ozvučení. Největší přidanou hodnotou snímku je to, že za tím stojí 80 letý stařík s jasně dravou vizí a dopřává nám na stará kolena ujetý, jasně autorsky rozeznatelný post-apo. Což je asi důvod proč mé hodnocení je 4*, 7/10. Příště bych se rád díval na Hardyho Maxe. ()

Pivooooooo1

ZKLAMÁNÍ! Kvality tu sice jsou ať už jde o dobrou režii a nebo i v celku fajn hudbu a nebo to hlavní... COOL akci na kterou se sice musí čekat, ale když tu je, tak vypadá v některých ohledech prostě skvěle i přesto že tu danou akci narušuje víc umělosti, která jde vidět, ale i přesto to není ten největší problém. Ale bohužel zásadnější problém vidím v slabém příběhu a nebo u dost slabých postav a v chabém budování světa. Děj je dost chabý, ale dokázal bych ocenit že na to jde Furiosa jiným způsobem než Fury road, ale bohužel v prvních dvouch kapitolách jde na to utahaným, nudnějším způsobem a k všemu co se tam děje jsem byl odtažitý nic jsem necítil, bylo mi to všechno jedno a to stejný i co se týče postav. K žádné postavě která se tu objeví nic necítíte, jsou to jen postavičky do počtu a i k samotný Furiose nic necítite, nemáte k ní skoro žádný vztah a je vám úplně jedno co dělá, zažívá nebo koho má ráda. Pro mě chladný a SKORO ničím zajímavý film, ale vím že budu v menšině. 4/10. ()

franzkfk odpad!

Scénář je naprosto otřesný a má šílené logické díry (nikdo nehledá Furiosu po útěku z harému, život v Citadele, Immortan ignorující zdravou ženu atd.). Dále absentuje vztah mezi Jackem a Furiosou, který by mohl vysvětlit, proč Furiosa zůstává v Citadele, ačkoliv by mohla kdykoliv odejít. Zároveň tak nedává smysl dlouhá expozice ve formě prvních kapitol, která by měla tlačit Furiosu k návratu ke svým lidem. Všude se mluví o rozšiřování světa, ačkoliv jsme se nic nového nedozvěděli. Navíc samy charaktery ve filmu mluví o tom, že v jejich světě nic není - ani naděje. Proč nám třeba Miller neukázal sociální a ekonomické rozdíly mezi frakcemi/světy? Proč nám neukázal svět hojnosti? A je toho mnohem víc, ale to je pro mě už ztráta času. Jako film samotný. ()

AngelG

Fury Road nasadil laťku až příliš vysoko a těžko to překonat. Nejedná se o stejný nářez, dějově to je slabší, mnohem pomalejší a je tam dost hluchých míst. Furiosa jako taková pro mě není úplně zajímavá postava a myslím, že byla její postava již velice dobře vyzobrazená a vysvětlená ve FR, proto jsem měla obavy co víc se zde může nabídnout a bohužel obavy byly oprávněné. Nedozvíme se o ní vůbec nic nového a její postava byla pro mě až příliš plochá na to, aby byla tahounem celého filmu. Tím pádem zbývá už jen záporák aka Dementus, který nebyl tak temný a ikonický jako Immortan Joe, což člověk na jednu stranu ocenil v tom, že je to zase něco jiného a Chris Hemsworth si tu roli evidentně užíval, tím pádem byl rozhodně jedním z nej elementů celého filmu. Co se akčních scén týče, tak samozřejmě v tom Miller stále neztratil svou jiskru, takže to je opět slast pro oko a možná bych i odpustila tu větší přehršel CGI efektů, které jsou zde mnohem více patrné, než ve FR. Takže jako celek není Furiosa rozhodně špatným filmem, na velkém plátně se na to hezky kouká, ale něco tomu prostě chybělo. ()

Ivo

Další z filmů, kde forma vítězí nad obsahem tak 1000:1, ale forma je v tomto případě tak dokonalá, naprosto ulítlá a permanentně strhující, že ten obsah nakonec až tak moc nechybí:) Dvouhodinové ohlušující motorkářské brutus apokalypto honění a cisternové létání v hlubinách depresivního a nekonečného pouštního pekla, kreativně a nekompromisně vycizelované do nejmenších bláznivých detailů (včetně full body nátěrů a pekelně optimistických masek všech zúčastněných). A hlavně bez impotentních a nudně vzlykavých "dunových" proslovů a vznešeností: vše se tady jen nepřetržitě a nekorektně valí, navzájem drtí a benzínově vaří - a z větší části i bez laciných omalovánkových digitálních animací. Šestou hvězdičku přidávám za našeho neodmyslitelného heavy metál kytaristu, který se nakonec aspoň na okamžik přece jen na scéně objevil (chyběl mi:). Jen nevím proč tam musela figurovat právě ta opilá šachistka (která do týmu nějak moc nezapadala), když s tím černým makeupem na obličeji a pár proceděnými slovy by bylo skoro jedno kdo to je. Ale nakonec to až tolik nezkazila... A hudba skvělá - na rozdíl od rutinně sterilního Zimmerova pop DUNění... Prostě totálně šílený nářez! Hmm, a v kině jsme byli totálně... 4... (dementi? :) ()

misbos

Jak se ztracená holka nakonec přece jen stala zahradnicí - aneb - to mě po.er! Dědek Miller to (zase) dokázal!! Šel jsem na to s obavama a moc jsem nečekal, po deseti minutách jsem seděl na kraji sedadla a doslova to žral...až do konce. Nemá to chybu, prostě nemá. Bez ohledu na box office, kdykoliv dám přednost takovýhle "špinavý" neveselý podívaný před STERILNÍM twink Atreidem. Austrálie vs Kanada - 100 : 0. ()

FeriusParfax

Ve 4DX se mi pěkně proklepaly šunčičky. Předně bych chtěla pochválit skvělý výběr malé Anny Taylor-Joy. Jako by jí z oka vypadla. Akce začíná hned na začátku a téměř celou stopáž se nestíháte nudit. Nuda přichází až při vleklém konci, kdy si hlavní hrdinka pomstu sice vychutnávala, ale já už tolik ne. Moc se mi líbil hezky vystavěný svět s různými rasami a jejich zvláštnostmi a úchylnostmi. Kostýmy a kulisy mě zaujaly. Nejvíc ze všeho mě ale bavily různé vymoženosti a AUTA. Romantická linka mi překvapivě vůbec nevadila a chlápek byl celkem pohlednej kousek 😊 Ač na akčňáky vůbec nejsem, tak tenhle mě hodně mile překvapil a držel moji pozornost celou dobu. ()

dudunecek

Devět let starý Fury Road je nejlepší akční film století. Ty to víš, já to vím. A George Miller to ví taky. "Tak proč jít tedy na Furiosu?" ptá se můj oblíbený imaginární čtenář, pokládající vždy přesné a správné řečnické otázky.Protože Furiosa: Sága Šíleného Maxe je skvělým doplněním Zběsilé Cesty. Nový film, který se odehrává před tím, než Max potkal Furiosu, vše vylepšuje. Funguje jako nádherné uvedení do situace, ve které jsme byli tehdy s Maxem hozeni. Motivace Furiosy, její přerod, odhodlání a zoufalství nejen nádherně fungují v rámci klasického příběhu o pomstě, ale odhalují ve výsledku pravdu o tom, že v tomhle světě si nikdo, ani ona, nemusí hrát na dobráka. Protože v téhle reklamě na benzínem prosmrádlou Austrálii jsou prostě všichni šílení.Miller natočil o dost jiný film, který se snaží věci dělat jinak, víc rozmáchle a vypravěčsky. Je to stále dost přímočarý příběh o pomstě, několika lokalitách a frakcích, ale je daleko větší drama, daleko pomalejší film, který jen postupně zrychluje a zrychluje, jako když ve své káře postupně řadíte na další rychlostní stupeň v autě. První velká akční scéna přijde v polovině a trvá asi patnáct minut. Dlouho se to rozjíždí, ale pak to jede až do konce. A když si po finální scéně na Netflixu hned pustíte Fury Road, mačkáte turbo a akce se znásobuje.Hodně lidí kritizuje CGI a green screen, které se ve Furiose používají mnohem více a viditelněji. Nevím, jestli to je prostě věkem a pohodlností Millera, ale na ten "snyderovský" vizuál jsem si hodně rychle zvyknul a alibisticky to beru jako záměrnou stylizaci. Scény jsou pořád neuvěřitelně promyšlené do detailu, pořád mají ty akční pasáže asi nejlépe promyšlenou geografii a přehlednost, pořád je to nejnápaditější věc, co letos asi uvidíme. Ve výsledku mi tohle přijde mnohem důležitější než počet polygonů na plátně. Ale jasně, pochopím, když to někomu přijde hnusné.A běžte na to do kina, ale to asi ani psát nemusím. Reálně to vzhledem k tak mizerným tržbám vypadá, že se dalšího Mad Maxe kvůli tomu nedočkáme. Ale i tak. Je zázrak, že 79letý dědek je schopný natočit něco takového a po páté doručit o dost jiný film, který má ten rukopis, styl a nápady ve velkém. Jsem rád, že jsem se dočkal pokračování. Potřetí už ani doufat nebudu. ()

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (viac)

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

Spojí Chris Hemsworth G.I. Joe a Transformery?

31.05.2024

Sympatický rodák z Austrálie se stále vehementně snaží vymanit se ze škatulky marveláckého Thora. Nejspíš si je velmi dobře vědom toho, že ze slávy boha hromu se věčně žít nedá, proto se snaží… (viac)

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná svého vítěze

25.05.2024

Večer v sobotu 25. května proběhl ceremoniál slavnostního zakončení 77. ročníku prestižního mezinárodního Filmového festivalu v Cannes. Na prosluněné francouzské riviéře tak skončil dvanáctidenní… (viac)