Princezná Anne sa vydáva na ostro sledovanú cestu po európskych mestách. Keď so svojim sprievodom dorazí do Ríma, vzoprie sa proti prísnym pravidlám protokolu. Jednej noci sa jej podarí uniknúť z luxusnej izby a na úteku sa zoznámi s americkým novinárom Joeom Bradleym, vďaka ktorému spozná Rím ako obyčajné dievča. (STV)

GTS_PUNK

Snímka režiséra Williama Wylera z roku 1953 predstavuje jeden z prototypov filmov na spôsob modernej Popolušky, v ktorých chce princezná okúsiť a žiť život bežných ľudí. V tomto prípade je tou princeznou princezná Ann (Audrey Hepburn), ktorá sa počas svojej svetovej tour ocitá v talianskom Ríme. Počas jednej noci tu stretáva novinára Joea Bradleyho (Gregory Peck), s ktorým postupne objavuje rímske zákutia a obyčajný život bez protokolárnych obmedzení. Premisa príbehu je vo svojej podstate veľmi jednoduchá, pričom sa film do veľkej miery snaží pracovať aj s humorom. Treba však povedať, že príbeh ako celok vrátane humoru v ňom nie sú nijako výraznými prvkami diela. Wylerova snímka na diváka pôsobí ako jasne nalinkovaný priemerný počin, ktorý prakticky ničím výraznejšie neoslovuje ani neprekvapuje. Najväčší dôraz film kladie na dvojicu hlavných postáv, medzi ktorými síce jasne badať fungujúcu chémiu, ale to je tak všetko. Hoci ide o dielo, o ktorom sa zvykne hovoriť aj ako o istým spôsobom kultovom, nech sa naň divák díva akokoľvek, má stále pocit akejsi nevýraznosti. Najsilnejšou stránkou tohto výletu do Ríma je tak v konečnom dôsledku predovšetkým jeho výprava. Pohľad na viacero pamiatok a zákutí večného mesta vďaka čiernobielej kamery pôsobí veľmi dobre a spomedzi všetkého najväčšmi vyniká. Roman Holiday je jedným z tých filmov, ktoré "zvonka" klamú. Meno si snímka totiž dokázala urobiť viac práve vďaka svojmu menu, než vďaka svojím príbehovým či iným kvalitám, keďže tie sú nanajvýš priemerné. Na Wylerov film - hoci diváka až toľko nemá čím nadchnúť - sa však nepozerá najhoršie. Plusom je už spomenutá rímska výprava, ale tiež mladá a atraktívna Audrey Hepburn, pre ktorú je rola princeznej Anny jednou z prvých na filmovom plátne. Záverom teda snáď už len toľko, že aj keď sa divák rozhodne neabsolvovať tieto prázdniny v Ríme, o nič zásadné nepríde. ()

Lokran

Ano, Audrey je velice šarmantní a příběh je natočen velice příjemně, avšak mě připadl poměrně prostinký a tolik mě neoslovil, byť romantické filmy (komedie) mám docela rád. ()

Arequipa

Pro mě jedna z nejlepších romantických komedií. Gregory Peck v roli novináře, který nemá srdce z kamene (i když to tak ze začátku vypadá) je vynikající, stejně jako začínající Hepburnová. Záběry Říma jsou nádherné. A ten humor! Scény z prvního večera Anny u novináře či jeho rozhovor se šéfem a posezení v kavárně jsou úžasné. A závěr? Pořádná dávka nádherných emocí. Na DVD jsou také zajímavé bonusy. Mě se nejvíce líbil hned ten první "remembering Roman Holiday". ()

marlon

Milá, vkusná a maximálne pohodová romansa bez prehnane romantizujúceho pátosu, naviac s chutnými komediálnymi prvkami a sofistikovanými dvojzmyselnými narážkami. Ústredná dvojica Audrey - Gregory si to užívala už na placi a tak ich spontánnosť a chuť experimentovať režisér neraz dokonale využil aj v ostrých záberoch. Herci tak neprehrávajú, naopak, svoje roly prežívajú a vzniknuté situácie aj patrične vychutnávajú, vďaka čomu ich striktne platonicky príbeh pôsobi prirodzene a nefalšovane. Záujem a empatia postupne prerastajúcich do vzájomných sympatií (od počiatku sprevádzaných milým obojstranným doberaním sa) vyúsťujú v náhle citové vzplanutie. Wyler však nezaťažuje ich čistý vzťah ani len náznakom sexuálneho podtónu, aj preto smutný a netypicky strohý záver prázdnin v Ríme nepôsobí tak nešťastne a ufňukane, ako by za iných okolností určite pôsobil. No, filmy podobnej kvality sa už dnes netočia! ()

Chamyl

Nejčistěji zahraný akord na romantickou strunu lidského srdce. Bez zbytečných kudrlinek a klišé i bez velkého happyendového finále na konec. Skutečná princezna filmového plátna Audrey Hepburn v jedné ze svých prvních velkých rolí prožívá bez romantických houslových berliček prázdninový den ve společnosti Gregory Pecka s takovou přirozenou lehkostí, že i ten nejstudenější psí čumák věří v pravdivost jejího příběhu. A když ne zrovna tato, tak určitě jiná podobná romantická avantýra se určitě musela stát milionům lidí na celém světě. Základní stavební kámen žánru 'romantická komedie'. ()

crjules

Nadhera! Krasna, dokonala a roztomila Audrey, tak jak si ji budu navzdy pamatovat. Behem sledovani celeho filmu mam siroky usmev a skelne oci jak ve scenach romantickych, tak i veselych. ()

renegrido

Stará dobrá klasika, která nezklame. Na hlavní představitele se dívá velice příjemně, film dokáže vtáhnout diváka do děje a přitom se u něj dá příjemně odpočinout. ()

stiewe

Takové uvolnění nad černobilým filmem jsem už dlouho nezažil. Gregory Pack naprosto dokonalý a pro mě převyšujíc všechny ostatní herce všetně Audrey Hepburn, která byla ovšem též skvělá. ()

touchud

V jednoduchosti je síla. Moc milý film. Jen škoda konce, já bych ho udělal jinak - jako v životě - noviny by fotky a příběh přinesly. Ale scénář jsem nepsal já, žeano? :) Audrey byla bezchybná. ()

polonius

Nádherně staromódní film, kde nemají šanci žádné levárny, je tu love story , krásné prostředí, humor. Audrey Hepburn a Řehoř Špek jsou skvělí a jejich čeští dabéři neméně. ()

Adrai

TOP10 ... Jednoduchý film který jsem si zamiloval a kvůli kterému jsem si zamiloval Audrey. Průvodce Římem ve své nejklasičtější podobě. Film který nemůže chybět v žádné topce ;) ()

Ronee

Romantika. Super kamera, skvelá Audrey. Milujem tento film a musím si ho pozrieť znova. O princeznej, ktorá si vyšla na prechádzku po Ríme. Nechala sa ostrihať a stala sa z nej obyčajná dievčina. A záver je krásny. Ona je krásna a celý film je krásny. Keď si ho pozriem ešte aspoň dvakrát, napíšem niečo zmysluplné. ()

dj_kure

Fantastický film s nádhernou Audrey. Nemá cenu cokoliv dodávat. Bez debat nejkrásnější filmová romantická komedie v historii kinematografie. Jasných 100% ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (viac)

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (viac)

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

Bryana Cranstona pronásleduje „americký režim“

20.09.2013

Právě v těchto dnech zažívá vrchol slávy jako Walter „Heisenberg" White v seriálu stanice AMC Breaking Bad. V neděli odvysílaná epizoda „Ozymandias" strhala rekordy v sledovanosti a kritici i diváci… (viac)