Originálním a velmi humorným způsobem se k nedávné historii bývalého Východního Německa vrátil režisér Wolfgang Becker. Příběh začíná v roce 1989, kdy nadšeně socialistická paní Kernerová upadne do kómatu, když uvidí v televizi svého syna, jak se účastní protistátní demonstrace. V kómatu přetrvá celých 8 měsíců a zaspí tak pád berlínské zdi, sjednocení Německa i konečné vítězství kapitalismu. Po jejím procitnutí je pak na jejím synovi Alexovi, aby dle doporučení lékařů zabránil šoku, který by ji mohl zabít. Alex začne v panelákovém bytě o výměře 79m2 rozehrávat velkolepou mystifikaci. Paní Kernerová připoutaná na domácí lůžko si tak dále užívá socialismu a tv zpráv s líbajícími se soudruhy (netuší, že si synáček zařídil své malé TV studio, kde se svými kamarády připravuje dobové zprávy).

Zavzpomínejme si na motocykly Simson, krepsilonové ponožky, vzorkované tapety, víkendové kempy, optimistické znělky televizních novin, starty Sputniků... (oficiálny text distribútora)

tuberatanka

Nostalgická tragikomédia. Oproti podobným českým filmom (Pelíšky, Občanský průkaz) je to ťažšie uveriteľné, uhladenejšie a menej vtipné. Ale stále obstojné, jemne ironické pošťuchnutie do "ostalgie". ()

Troglodytes

Když tak pročítám tyto příspěvky, mám dojem, že řada uživatelů viděla jiný film. Já jsem neviděl ani nostalgické ohlédnutí za minulou érou, ani antikomunistickou agitku. Sám režisér Wofgang Becker říká: ODS dělá z českých voličů zjevně pitomce, když vyznění celého filmu redukuje na název, který pak používá jako svůj volební slogan. Několikrát tu už správně zaznělo, že je to film o synovské lásce. Co se týče děje, z větší části se odehrává v počátku 90. let – tedy v čerstvém postkomunistickém, nadějném, dravém a místy dost divokém období. Tenkrát jsme východním Němcům záviděli, že se přes noc stanou zápaďáky. Po shlédnutí tohoto filmu, zjišťuju, že ačkoliv jsem hltal všechny zprávy o sjednocování Německa, neměl jsem vůbec tušení, co se tam děje. Myslím, že už dnes začínám trochu chápat tu deziluzi bývalých dederónů. P.S. V marketu jsem dneska viděl spreewaldské okurky. Snad se jednou znovu dočkám i těch znojemských. ()

Memfiska

Asi jsem díky kladným hodnocením a recenzím čekala víc než se mi dostalo. Ale i tak hodnotím námět filmu jako velice zajímavý a je i dobře převedený na filmové plátno. Velice věrohodně zobrazuje tehdejší dobu v německu, pád berlínské zdi a hlavně období po pádu berlínské zdi. Určitě doporučuji se na tento film podívat. ()

sibskyn

Jako komedie slabé, a jako drama málo zajímavé a není tam nic z čeho by se vám tajil dech.. Není to, až tak špatné, ale myslím si, že z příběhů z bývalé DDR, mohli vymačkat více, přece je to hodně zajímavé téma. ()

pisvejc

Film s opravdu velmi smutným a depresivním příběhem. Po tomto filmu si začnete pokládat mnoho otázek. Vše je dojemné a krásné. Ale jedno mi tam nesedí KOMEDIE to rozhodně neni nýbrž velmi smutné drama. Doopravdy už nevím co víc bych napsal, prostě velmi smutné a dojemné drama. ()

PoprockCZ

Zajímavý nápad - probudit se do jiného režimu. A také důležitá myšlenka, že pravda je sice drsná, ale lepší, než celý svůj život podřídit lži. ()

evangelik

Před zhlédnutím jsem někde četl nadšenou recenzi odpovídající pěti hvězdičkám a - byl jsem zklamán. Němci prostě komedie neumí. ()

Damnsinead

Komedie se tomu říkat nedá, i když jde o docela úsměvný film. A bavila jsem se dobře. Alex byl v budování své mystifikace opravdu důkladný, ať už šlo o hledání obalů od potravin až po televizní zpravodajství.I když konec to trošku pokazil - pohádce o lidech hrnoucích se do NDR za lepším životem by těžko někdo věřil. ()

Baroque

tomuto sa budem smiať, keď ma demokraticky a so slobodou v srdci postavia k múru deti. inak je to len jedna trápna propaganda rovnako, ako tá predtým. ak nie trápnejšia. ()

Metuje

Začátek pomalejší, ale relativně nutný úvod, film začíná až návratem matky z nemocnice domů. Zajímavá myšlenka, jejíž zpracování však velmi pokulhává. Film je na komedii málo vtipný, na drama málo napínavý a přídavné jméno romantický mi nedává smysl už vůbec. Po odhalení “hlavního zvratu” je však děj velmi repetitivní a velmi obtížně jsem udržoval pozornost. Kdyby dokázali tvůrci přijít ještě s nějakými nápady a kdyby mi dneska kolemjdoucí nesebrala Monstra, dal bych asi hvězdičky 3. ()

ducas

Vela som od tohto filmu necakal, mozno aj preto, ze som o nom vela nepocul. Rozhodne neodporucam pozerat ludom, ktori cakaju, ze to bude zabavna komedia. Tych komickych momentov tam nieje vela, daju sa spocitat na jednej ruke. Ale bolo tam dost tych "usmevnych" momentov, kedy som sa mierne "popod fuz" pousmial:) S hodnotenim vaham ale vlastne neviem preco. Z filmu mam dobry pocit, davam 70%-75% a odporucam pozriet ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl