Saw X

• USA Saw X (viac)

John Kramer (Tobin Bell) je späť. Zatiaľ najznepokojivejšia časť série Saw skúma nevypovedanú kapitolu najosobnejšej hry Jigsaw. Zasadený medzi udalosti Saw I a II, chorý a zúfalý John, cestuje do Mexika na riskantný a experimentálny lekársky zákrok v nádeji na zázračný liek na jeho rakovinu – len aby zistil, že celá operácia je podvodom, ktorý má oklamať tých najzraniteľnejších. Neslávne známy sériový vrah, vyzbrojený novým zámerom, sa vracia k svojej práci a obracia stoly podvodníkom svojím typickým spôsobom prostredníctvom prešibaných, pomätených a dômyselných pascí. (Forum Film SK)

Claw

Jsem rád, že se tvůrci rozhodli nepokračovat ve "Spirále", která vyšla před 2 lety, a místo toho se zaměřit na události, které se staly mezi "Saw" a "Saw II". Je to chytrý nápad, že ústřední postavou tohoto příběhu je John Kramer. Film pojednává o vnitřním boji lidí, kterým byla diagnostikována rakovina, o tom, co znamená, když vám někdo vyrve naději z rukou, a o tom, jak můžete pokračovat, když už vám v životě nezbývá mnoho času. Nemohu psát o tomto filmu, aniž bych zmínil skvělý výkon Tobina Bella, který naprosto ztělesnil Jigsawa/Johna Kramera. Jeho hvězdný výkon je v tomto příspěvku oceněn více díky tomu, že je přítomen 90 % filmu. Také se vrátila Shawnee Smith jako Amanda, která film příjemně nostalgicky okořenila. Ostatní herci podávají trochu prkenné výkony, ale tu bolest, kterou v pastech snášejí, jim prostě věříte. Pasti byly opět skvěle promyšlené a vynalézavé, rozhodně se jedná o jedny z nejpropracovanějších pastí, které se v sérii objevily (je fakt šílené, co vše za těch 10 dílů tvůrci byli schopní vymyslet), gore je nádherné a hodně intenzivní (musím říct, že i já jako milovník krve mi tentokrát chvílemi mrazilo v zádech, a to jsem viděl ledacos). Tyto mrazivé momenty by nebyly možné bez skvělého týmu speciálních efektů. Kamera, osvětlení a střih byly velkým návratem k původním filmům "Saw" a zároveň působily poměrně moderně. Film využíval špinavě zelenou, žlutou a oranžovou barvu prostředí, abyste měli pocit, že je vše nehygienické, což je technika používaná již v prvním filmu série. Musím také zmínit, že se vrátil Kevin Greutert, který režíroval i "Saw VI" a "Saw 3D", ale svůj režijní a vizuální styl vylepšil ve všech směrech, vzhledem k tomu, že jeho předchozí díly patřily k mým méně oblíbeným. Menší výtky mám k finále (ta zákeřná svině si zasloužila rozhodně něco ultimátně morbidního, a navíc se tam opět vytvořil prostor pro další díl, takže to působí neuzavřeně). Celkově mě "Saw X" mile překvapil. Od hereckých výkonů přes gore efekty až po úžasný sound design a brilantní volbu příběhu, musím tento film fanouškům Saw/hororu doporučit. Pro všechny ostatní, kteří neznají nebo neviděli předchozí díly série, je to skvělý odrazový můstek a určitě nebudete litovat diváckého zážitku. Nyní mohu oficiálně říci, že se jedná o můj druhý nejoblíbenější příspěvek do série, přičemž pouze originál ho překonává o malý kousek, ale to se může změnit při opakovaném zhlédnutí. /80%/ ()

TomX2

Prekvapivo veľmi dobrá vec. Myslel som si, že séria už nebude mať čím novým prekvapiť a že sa bude do posledného dychu držať starých zabehaných koľají, ale svete div sa, mýlil som sa. Bavilo ma to a táto zmena (v podobe intímnejšieho nahliadnutia do vnútra pána Kramera, ktorým sa zaoberá prvých asi štyridsať minút filmu) ma veľmi potešila. Nie kvôli tomu, že by ma film donútil s ním súcitiť (naopak, je to obyčajný sadista, ktorý sa snaží vyzerať ako morálny sudca), ale skôr preto, že je tak nejak zaujímavé zisťovať čo všetko ho poháňa vpred, aké sú jeho motivácie a čo je vlastne zač. Keď príde na tú brutálnejšiu časť, z vážneho tónu prejdeme na zábavnú notu, keďže naháňanie "zlosynov" je vtipne-napínavé a ich dopad uspokojivý. To všetko v doprovode trefných dialógov ("Čo robíte vo voľnom čase?" - "No, mám jedno také hobby") a zvukovo-vizuálneho aspektu, čo pôsobí cool a štýlovo. Páčili sa mi aj dejové obraty na konci filmu, ktoré síce boli tupé jak hovädo, ale je zábavné sledovať s akou chujovinou zase scenáristi prídu. Bavil som sa, dosť. Škoda len toho menej uspokojivého konca, keďže paradoxne človek, na ktorého smrť sa tešíte najviac, utiekol z boja s tým úplne najmenším zranením. Čo je tak nejak... hm? Prečo? Prosím? Uniká mi niečo? Potitulková scéna fajn, len jaksi nedotiahnutá do konca. ()

Spooner

Dalo by se říci, že autoři splnili to, co slíbili. Stylem i kvalitou se zkrátka vrátili k nejúspěšnějším komerčním časům série. Fandové značky navíc dostanou nějaké to cameo, pár pomrknutí a nenáročný divák toužící po co největším humusu bude jakž takž spokojený. Pro ostatní se však stále jedná o prázdnou přehlídku humusáren, kterou trochu zachraňuje alespoň charisma Tobina Bella. Kvalitní horor tu samozřejmě nemá smysl hledat, na druhou stranu, po pištivém teroru Chrise Rocka budu spokojenost cílového publika chápat. ()

Steven47

Saw nemám příliš nakoukané a desítka naštěstí zásadním způsobem nestojí na znalosti předchozích dílů, ačkoliv fanoušci určitě ocení hned několik pomrknutí. Příběh se točí okolo Johna Kramera a je překvapivě dost osobní. Úvodní expozice je delší, ale pěkně ukáže důvod toho, co se odehraje v následujících dvou třetinách. Efekt je až takový, že po celou stopáž působí Kramer svým způsobem jako sympaťák a tvůrci se ho až nuceně snaží vyobrazit jako někoho, s kým má divák soucítit. Film je paradoxně nejvíce napínavý a děsivý když se teprve schyluje k celé „hře“. Ta totiž nenabízí příliš zajímavých pastí a kromě občasného znechucení spíš nudí. Nepomáhají tomu ani postavy, které mě absolutně nezajímaly, protože scénář dává od začátku jasně najevo, že to jsou slušně řečeno parchanti. Přesto je závěrečné odhalení za zvuků známé hudby povedené a celkově bych novinku rozhodně neoznačil za vyloženě špatnou. Spíš si říkám, jestli může výrazněji zaujmout kohokoli, kdo není vyloženě milovníkem série. 5/10 ()

Anderton

Saw X ponúka zopár milých prekvapení, ktoré sériu oživili. Návrat Jigsawa v plnej paráde, prvú polhodinu ako z úplne inej série, výbornú protihráčku a nečakaný obrat v... druhom bode obratu. Avšak Saw muselo vždy silou mocou prinášať záverečné zvraty a tak jeden solídny a logický neskôr nasleduje zase prekvapenie, ktoré príliš logiku nedáva, ale možno som to do bodky nepochopil. Skrátka mi to prišlo ako veľké riziko. Prečo ale film skončí tesne pred tým, na čo celý čas čakáme, je ešte väčšie prekvapenie. Tak teraz vážne už len letieť do vesmíru a potom crossovery s Jasonom, inak to nevidím. Alebo súboj s Dominicom Torrettom. ()

• Ve filmu John (Tobin Bell) používá k odeslání e-mailu Cecilii (Synnøve Macody Lund) e-mailovou adresu „kramerjohn994@gmail.com“. Tato adresa je funkční a diváci na ni mohou posílat e-maily. Obdrží odpověď, že John je pryč, ale odepíše, až bude znovu dostupný. (catnipped)
  • John Kramer (Tobin Bell) používá ve filmu Gmail účet. To ale není možné, neboť se film odehrává v roce 2001 a Google zpřístupnil Google Mail až v roce 2004. (Leopard105)
  • Natáčení probíhalo v Mexico City od konce října 2022 do února 2023. (bianci)

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023