Kung Fu Panda 4

• USA Kung Fu Panda 4 (viac)

Hrdina animovanej ságy Kung Fu Panda už mnohokrát dokázal, že si titul “Dračí bojovník” napriek všetkému (najmä svojej nešikovnosti) naozaj zaslúži. Pod odborným dohľadom majstra Šifu sa stará o to, aby jeho rodné Údolie pokoja bolo naozaj pokojné. Teraz sa však jeho mentor rozhodol, že Po by mal vystúpiť a stať sa duchovným vodcom celého údolia, a preto si musí vybrať svojho nástupcu do úlohy Dračieho bojovníka. To sa pandiemu hrdinovi nepozdáva, pretože o duchovnom vodcovstve vie ešte menej ako o kung-fu zo začiatku svojej hrdinskej kariéry. Jeho úvahy o novom ochrancovi Údolia pokoja nanešťastie preruší mocná čarodejnica, ktorá je síce pôvodne chameleón, ale to je vlastne jedno, pretože sa dokáže premeniť prakticky na kohokoľvek. A táto bytosť sa práve rozhodla získať bojové schopnosti od všetkých legendárnych kung-fu bojovníkov, ktorých Po v minulosti porazil. Verí, že ich spojením sa z nej stane monštrum, na ktoré bude aj Dračí bojovník krátky. Po teda musí svoju duchaplnosť ešte na chvíľu odložiť k ľadu, vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do poctivej kung-fu práce. (CinemArt SK)

TheEvilTwin

Měl jsem strach, že 4. díl se kvalitativně nebude chytat na předchozí kousky, ale nakonec jsem se bavil příjemně! Určitě jde znát, že kouzlo "nové série" z prvního dílu už vyprchalo a že tím svým příjemným humorem se obecně dnešní pohádky nemohou rovnat těm z doby před 15 lety, ale pro mě překvapivě jsem se tady nasmál celkem dost a ty 2 nebo 3 highlighty si divák ve filmu najde a bude se k nim vracet. Jinak nám zmizí staré postavy a naopak přibude jedna nová, takže za mě spokojenost a záporák Chameleonka, která umí měnit podoby, je taky skvělá a její proměny byly v závěrečné rvačce velmi šikovně využity. Rozhodně nic světoborného, ale pro děti jde určitě o fajn kousek a i my dospělí asi budeme mírně nadprůměrně spokojeni. ()

Mianelia2050

Moc nevím, co si o tom mám myslet… na jednu stranu, grafika a efekty se neuvěřitelně posunuly kupředu a je to vidět ve srovnání třeba s prvním dílem. Hudba krásná jako vždy, nová nástupkyně Poa stojí za pozornost. Na druhou stranu se obávám, že příběh byl totálně zprzněn, jako by zapomněli charaktery postav. Povaha klidného Mistra Shifua zmizela, padouši jsou najednou klidní a vyrovnaní. Hlavní záporačka dělá to vše jen kvůli tomu, že ji diskriminovali, když byla mladší (nebudu říkat v čem, za prvé spoiler, za druhé je to úplný nesmysl). Mám o tom dost neutrální názor, děti určitě film nadchne, ale nás, ostřílené fanoušky této série, pravděpodobně zklame. A mrzí mě to, měli tu trilogii nechat takovou, jaká byla, páč si to už dost podělali seriálem… ale oni budou natáčet další a další filmy, dokud z toho něco budou mít a dokud z toho “dolu” nezbyde jen prázdná díra, na kterou všichni zapomenou… ()

Lexonka97

Po opětovném zhlédnutí třetí pandy, která mě tehdy úplně nebavila a jednalo se za mě o veliký skluz dolů musím recenzi úplně překopat a začít nanovo. Z fleku můžu říct, že čtvrtý díl této spěšné série byl za mě očividným, ale odvážným krokem. Dost jsem se bál, že bude zaostávat minimálně za prvními dvěma díly, což se bohužel i naplnilo. Oproti původní trilogii čtvrtý díl nemá to pandí srdíčko. Při sledování jsem i přes určitě epické momenty nezažíval to, co u předchozích dílů. Není zde tolik památných momentů, hlášek nebo soubojů. Čtvrtá panda prostě něco postrádá. Humor je chvílemi průměrnější, dialogy typu vše, co se děje, vysvětlíme otravné. Když ale přimhouřím oči a vezmu v potaz právě zaměření na mladší publiku, stejně jako u trojky jde o minimálně fajn animák s nápaditým vizuálem. Chemii mezi postavami stále je, zábava v podobě různých narážek nechybí. Ale film prostě a jednoduše postrádá samotnou důležitost, pocit, že jde o hodně. Absence pětky také moc nepotěší a i když jsou nové postavy minimálně fajn, s předchozí trilogií se to nedá srovnávat. Ale co vlastně samotný záporák? Ten je jedno veliké mínus. Její origin je zatím asi ten nejnudnější ze série, motivace klišé jako prase a vyústění ve finále mdlé. Finále celkově působí dosti urychleně, nezadostiůčině a jako dělané na poslední chvíli. A to neskutečně zamrzí. Kung-Fu Panda bývala jednou z nejkvalitnějších značek v animačním světě. Šlo o neskutečný tahoun Dreamworksu a jestli se studio hodlá ke značce chovat takto, tak Poův příběh už nikdy nedostane šanci k vykoupení. ()

Algernons

Kung Fu Panda 4 není příšerná, ale je neuvěřitelně nedopečená, nevýrazná, nesourodá a hlavně nudná. Celý to jede, tak nějak na půl plynu a nic tu člověka vyloženě neodpálí. Přičemž to nejvíce jde shrnout slovy promarněný potenciál. Po hledájící nástupce, zatím co se vypořádává s rolí duchovního vůdce a je konfrontován chameleonem, jenž bere podobu starých záporáků. Konfrontace se zločineckým podsvětím, které se musí stát jeho spojenci a i doslovný návrat starých záporáků. To vše zní na papíře naprosto famózně, ale v samotném filmu je to vše nevyužitý. Animačně i scénáristicky působí čtvrtý díl série strašně uspěchaně, jakoby vzali producenti první verzi scénáři a bez úprav ji nechali naanimovat během roku. Film tak postrádá větší sílu, poselství, hlubší postavy a hlavně atmosféru z opravdu živého světa. Velké zklamání. ()

BOURQUE

Kým predchádzajúce dielo ponúklo príbeh s pomerne uspokojujúcim záverom pôvodnej „trilógii“, tak nové otvorenie a oživenie dračieho bojovníka je už len snahou nejak sa zviditeľniť (obávam sa, že predovšetkým z ekonomického hľadiska). Príbeh štvrtého celovečerného animáku, ktorý by ako bol prevzatý zo seriálu a nafúknutý na 90 minút, nedokáže už s ničím prekvapiť (príbeh, vtipy, dialógy), to aj vďaka k tomu, že seriály o dobrodružstvách známej pandy dokázali rozšíriť univerzum tejto ságy. Majster Shifu dostane malý priestor, päť postrachov v podstate sú kompletne vynechané, a záverečný súboj postráca epickosť. Už sa jedná len o tuctový doplnok. Tretiu malú hviezdičku dávam za hudbu. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

• V originálním dabingu je postava Pandy Pig dabována americkým youtuberem Mr. Beastem (Jimmy Donaldson). (Tongo)
  • Jedná se o druhou kvadralogii od studia DreamWorks po filmové sérii Shrek. (JG9)