Otrava

Predloha:

Roald Dahl (poviedka)

Scenár:

Wes Anderson

Krátký film podle známé povídky od Roalda Dahla, ve kterém muž zjistí, že mu v posteli spí jedovatý had. (Netflix)

Melios

Krátkometrážny film v podstate o ničom s prvkami epického divadla. S filmami Wesa Andersona mám, takpovediac, nulovú skúsenosť, no sklamaný som určite neostal. 17 minút čistého napätia sprevádzaného krásnym vizuálnym spracovaním a zaujímavým narratingom. Za jedinú chybu považujem, extrémne rýchlo utnuté finále, ktoré obsahuje už samotná literárna predloha. Podarená jednohubka. ()

KosiR_ksr

Wes Anderson má vždy osobitý rukopis. Letos si hraje s formou, která mísí film s divadelními kulisami a postavami zaskakujícími za divadelního vypravěče. Natočil v tomto duchu jeden celovečerní film (Asteroid City) a několik kraťasů jako je tento. Nic nezapomenutelného, ale díky krátké stopáži a překvapivému závěru neurazí - 60% ()

Klajnik odpad!

Bezpředmětný. Cumberbatch si myslí, že mu na břiše spí had, takže kolem něj doktor a kolega 10 minut šaškujou, aby se nakonec zjistilo, že tam žádnej had nebyl... Co si z toho má divák vzít fakt nevím. Nejspíš jen to, že Wes Anderson se (po skvělém French Dispatch) úplně vyčerpal. Navíc - stejně jako v případě Podivuhodného příběhu Henryho Sugara i zde postava říká neustále do kamery to, co právě dělá nebo to, co hodlá udělat. Je to otravné a zcela zbytečné, protože divák to buď vidí anebo to vzápětí uvidí. ()

pornogrind

Wes Anderson a jeho filmová tvorba byl do letošního roku pro mě velkou neznámou. Seznámení s jeho tvorbou přišlo až s filmem Asteroid City(2023) po kterým jsem konstatoval, že Andersonova tvorba evidentně nebude nic pro mě. Přesto jsem se rozhodl dát Andersonovi ještě šanci. Wes Anderson letos natočil čtyři krátkometrážní filmy a Poison je jedním z nich. A musím uznat, že to sice není žádnej zázrak a žádná extra filmová výhra v loterii se nekoná ale určitě je pro mě Anderson v téhle krátkometrážní formě stravitelnější než v celovečeráku Asteroid City. Škoda toho slabšího konce. Proto i slabší 3hvězdy. ()

jedna_vrana

Woods: „Mluvil jako George Barling, když ho střelili do břicha a on opřený o bednu mumlal něco o japonském pilotovi týmž namáhavým pološeptem jako teď Harry. George Barling se pak zlomil v pase... a zemřel.“ (Vám to meno niečo hovorí? Internet tvrdí, že pod takýmto menom existoval veterán I. sv. vojny). Poison vás môže otráviť alebo aj nie. Benedict Cumberbatch, Dev Patel a Ben Kingsley dostali za úlohu vystihnúť Wesov pohľad na svet, čo sa im podarilo. ()

• Kniha, kterou čte muž v posteli, je „Jīn píng méi“ a pochází z pera Lanlinga Xiaoxiao Shenga. (OJan)