Černé zrcadlo - Série 5 (2019) (séria)

Smithereens (S05E02)

(epizóda)
  • Veľká Británia Smithereens
všetky plagáty

Londýnský řidič sdílené taxislužby unese zaměstnance společnosti provozující sociální média a vyvolá mezinárodní krizi. (Netflix)

Anderton

Príbeh zasadený do roku 2018, čo tu je explicitne povedané a má to svoj zmysel. Sledujeme totižto krutú realitu dneška, samozrejme s trochou tej nadnesenosti v otázkach technológií, ale možno ani nie. Ťažko povedať, či v tomto prípade šlo o nejaký interný vtip medzi tvorcami a Zuckerbergom, skôr nie, ale táto paralela robí v mojich očiach Smithereens ešte o niečo zaujímavejším. Andrew Scott v kladnej úlohe...či vlastne žeby nie? No, aj v otázke ambivalentnosti postáv tkvie ďalšie pozitívum tohto vynikajúceho seriálu. ()

Trevor

Vodič taxi služby Chris Gillhaney vezme ako rukojemníka stážistu Jaydena, ktorý pracuje pre populárnu sociálnu sieť Smithereens a má jedinú podmienku, pod ktorou ho prepustí. Chce sa rozprávať zo zakladateľom siete Billym Bauerom. Po predchádzajúcej epizóde mi táto prišla ako balzam na dušu, aj keď páchateľ je muž beloch a obeťou černoch. Skúste za posledné dva roky napočítať filmy, v ktorých sú zápornými hrdinami iný ľudia ako belosi. Podobných filmoch už bolo trochu viac, treba uznať že najmä Chrisov britský akcent pridal časti trochu viac čara a trochu ju spestril. A prirodzene nepozerajte na ten instagram za volantom... ()

klukluka

Sociální sítě ubližují tak, že si to ani neumíme představit- i proto je taky téměř nepoužívám- konkrétně Instagram přesně z tohoto důvodu. Ten Billy ulítnul na Smithereensu stejně jako já kdysi na Facebooku a fakt, že jsem se kvůli němu někde nevysekal, považuju zpětně za svoje velký štěstí, protože příležitostí k tomu byl bezpočet. Ten příběh je triviální a nic z něj nevyplynulo, jen naše vlastní důvody, proč hanět nebo velebit sociální sítě. Jestli to tam bylo, tak se omlouvám, prostě mi to ne a ne docvaknout. Mark Zuckerberg podle mě není Billy Bauer, je rád, že nám ten jejich crack tak šmakuje. ()

ZeroCZ1233

Sci-fi prvek není, zde stačí surová realita nynějšího světa. Klasické vyjednávání policie s pachatelem, který má rukojmí, objeví se i kapánek předvídatelnosti. ALE tyhle menší neduhy jsou schovány za fantastické herecké výkony, které famózně ztvárňují řadu rovin, které se v tomto prostém, ale přesto skvělém příběhu nachází. Nejvíce se to projeví po emoční stránce, která je zde na maximální úrovni a mně poprvé se při sledování tohoto seriálu vylily slzy z těch suchých očních kráterů, které vlastním. Jedna z nejlepších epizod celého seriálu. ()

LachtanShows

A zase jsem v rozporu s těmi nevděčnými ohlasy o jakémsi propadu seriálu. Sice Smithereens nenabízí žádný konkrétní sci-fi prvek, ale více než futuristicky spíše až moc aktuálně nahlíží na další problém, který je tu s námi a bude dnes a denně. A ono poučení z “přemodernizovanosti” světa je největším tahounem celého Black Mirror již od National Anthem. Kdo jste taky čuměl s hubou dokořán na přeměnu Tophera Grace?! ()

• V epizodě se objevuje téma typické pro celý seriál, a tím je odvrácená stránka mobilních telefonů, na kterých vzniká závislost a mohou být zneužity proti nám. Podobným tématem se již zabývali epizody Pád střemhlav (2016) a Sklapni a tancuj (2016). (hansel97)
  • V jednom z konců interaktivního filmu Black Mirror: Bandersnatch (2018) se objevil na novinkové liště zpráv název této budoucí epizody „Smithereen“, což je také název sociální sítě používané v této epizodě. (hansel97)