Satirická komédia o malomeštiackej spoločnosti na motívy N. V. Gogoľa v hlavnej úlohe s Vlastom Burianom. Ruské provinčné mestečko v prvej polovici minulého storočia. Podvodník sa vydáva za úradníka z hlavného mesta a vyvolá paniku medzi miestnymi hodnostármi. (RTVS)

honajz2

Když tam není Vlasta Burian, moc to nefunguje a ani nebaví, ale právě on tomu dodává v roli Chlestakova úplně jiný rozměr, díky kterému celý ten film naštěstí funguje. Ne dokonale, ne vždy využitě a slabší místa plně nezachraňuje ani on, ale funguje a to je podstatné. Navíc se mi to příjemně sledovalo, stopáž to má úplně ideální a vtipných míst se tu najde dostatek. Víc od komedie z 30. let asi ani nepotřebuji. Slabé 4* ()

Sarkastic

Naivní, ale jinak zábavná komedie/veselohra. Knižní verzi Ревизорa jsem nečetl, ale Fričovo filmové zpravování rozhodně stojí za zhlédnutí. Vlasta Burian jako Хлестаков opravdu exceluje a stejně tak ostatní herci v rolích měšťanů (třeba Marvanův hejtman Сквозник-Дмухановский nebo Pištěkův soudce Ляпкин-Тяпкин jsou velice dobře zahrané postavy). Hodnotím 4* a doporučuju všem, kteří se zajímají (nebo v rámci školy musí zajímat ;-) o ruskou klasiku. ()

filmmovier

Skvělá adaptace, navíc přizpůsobená Burianovu herectví a s příjemnou stopáží lehce nad hodinu, s perfektními herci, z nichž se uplatní naprosto všichni (což v burianovkách není pravidlem) a naprosto výtečným závěrem, takže v zásadě není co vytknout. Tuhle komedii naše televize moc nevysílají, což je veliká škoda. Jednak je to kvalitní film a jednak je to klasika světové literatury. Tedy ideální kombinace! 80%. ()

Sopholojong

"Co to delate? Reviduju." Burian v bajecnej ulohe vecne hladneho hoteloveho stroskotanca, ktory ku stastiu a pravomociam prisiel. Vynikajuca konverzacna groteska o omyle, ktory postavil do pozoru celu veliacu "bolsevicku eskadru". Oproti Burianovi v este nonsalantnejsej roli legendarny Marvan ako alibisticky "mayor", ktory sa kvoli prestizi a vdaka klamstvu stane lepsim clovekom. Ciernobiele striebro nielen pre "pamatnikov"... striebro preto, lebo televiznejsia forma. "Jeneral!" ()

Aleee89

Tak v prvé řadě musím smeknout před ruským spisovatelem a dramatikem Gogolem, jehož předloha dokázala dokonale vyhmátnout lidské povahy a předvést je v situacích, které se snad nemění a určitě nepasují jen na tamější ruské poměry. V druhé řadě musím pochválit Friče, který skvělou hru dokázal přetavit v kvalitní film. A v neposlední řadě musím pochválit Buriana, který se do role revizora dokonale vcítil a podal ji s vkusem sobě vlastním. ()

• Komedie měla premiéru 29. září 1933 v kinech Adria a Hvězda. (Cucina_Rc)
  • Postava falešného revizora Chlestakova a rytmistr Kilián z filmu U snědeného krámu (1933) byli jedinými vážnými filmovými rolemi Vlasty Buriana. (Olík)
  • Děj se sice odehrává v Rusku, ale veškerý psaný text (dopisy atp.) jsou psány buď v češtině nebo angličtině. (Jan.Kanak)