Batman

• USA The Batman (viac)

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler (Paul Dano). Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film)

Lendak

Takto som si predstavoval plnohodnotného filmového Batmana. Ako komorný noirový detektívny triler alá Se7en, ktorý môže osrať nejaký digibordel od Zázraku. The Batman nielenže naplnil (nielen) moje očakávania, ale ich niekoľkonásobne prekonal. Teda ak nečakáte nejakú chujovinu alá F&F. Očakávania to prekonalo hneď z niekoľko hľadisiek. Či už z hľadiska akčných scén, ktorých tu síce neje veľa, ale sú to asi tie najlepšie Batmanovské akčné scény, napríklad úvodná Halloweenská bitka, finále atď, ale bez tej kamery by to proste nebolo ono. Niekedy tu máme scény kompletne na jeden záber, inokedy tu máme scény zablurované, alebo tu sú scény s pevnou kamerou, a vďaka tomu to vyzerá viac živo. Vrcholom je ale prvý príchod Batmobilu a jeho následná naháňačka s Penguinom. Najsilnejším elementom je ale hudba. To sa proste nedá opísať. Michael Giačíno stvoril jeden z najlepších superhero soudtrackov of ól tajm, na ktorý (nielen ja) sa bude veľmi dlho spomínat a zároveň aj jeho najlepší. Zabudol som aj spomenúť na skvelé postavy a ich vzájomnú chémiu, kde Batman a Gordon najviac vyčnievajú a je vidno, že ako jediný nepodľahol skazenosti Gothamu, a s Batmanom si ako jediní navzájom veria. Matt Reeves proste stvoril plnohodnotný akčný blockbuster, ale oproti napríklad Marvelu sa nebojí zariskovať a pokračuje v stopách Jokera a Logana a hovorí o korupcii, politickej kríze a mimo toho rozoberá tému, že čo je to spravodlivosť. Toto je film, v ktorom síce nepadne jediná kvapka krvi, ale aj tak to je hrozne znepokojivý film, viz. záznam z telefónu. A finálna otázka, na ktorú sme všetci čakali. Je Robert Pattison Batman? Áno, je. Z veľkým A. ()

Birter

Rorschachův deník 6. března 2022. Mám nové informace, že ti dva kašpaři mě prodali nějakým scénáristům do Hollywoodu. Scénáristům na nichž ležela obrovská zodpovědnost. Já už jsem dávno vyhasl, takže jediný kdo může do superhrdinských komerčních slátanin přinést trochu tmy a vážnosti je pouze Temný rytíř. Producenti pochopili, že když se na tuto notu pokoušeli naladit Kryptoňana, i pro diváka co si hrozně přál v Superman Returns a Man of Steel věřit, to byla pěst na oko. DCU selhalo, protože nevědělo jak se správně opičit po dětských trhácích a Joker sice vyhrál v očích masy, ale pro znalce zůstal jen samozvaně uměleckým odvarem Scorseseho. Takže jak se podařilo z tohohle prokletí Reevesovi vybruslit? Ubral na nolanovské áčkovosti, stylizoval příběh do klaustrofóbní detektivky, patos použil, ale s přesností mistra a o zbytek se postaral Batmanův popkulturní odkaz, alegorie na alt-right a geniální výkon Paula Dana jako slizkého magora, dalšího ve štafetě po Ledgerovi, Eisenbergovi a Phoenixovi. Budete chtít, abych na tenhle film nadával, protože Nolan a Burton jsou nedotknutelní, což je pravda. Témata, jež Gotham nabízí byla za ta léta tolikrát provařená (holt kdo dřív přijde, ten dřív mele), že když Matt Reeves uhýbá k poměrně banálním a dobře známým zápletkám naopak tím dokazuje, že umí sakra dobře svou práci. A také budete chtít, abych odsoudil kalkulování s legendou, když vlastně vznikl jen béčkový film. Ale já vám zašeptám: Ne. ()

sirjohn

První mé hodnocení před shlédnutím. Musím. Jedna jde za cílovkového Patizóna a druhá za snahu o remake. Omlouvám se, ale Nolanův Batman prostě není ještě tak daleko (jo, vím že jde o Tučňáka, brečím si tu nad kvalitou)...když to vidím, 87% a 107.nejlepší film k tomu, musím sem přidat ty 3 hvězdy předem. Pak to upravím, díky ****** Tedy po shlédnutí: Procenta hodnocení se již upravují reálným směrem. Musím Robertka pochválit, nakonec to nebyl takový umělák, jak jsme historicky očekávali. Vykreslil potřebné emoce opravdu pěkně a ve výsledku není tou hvězdou dolů, ale nahoru. SPOILERS Za co však musí obratem dolů jsou efekty. Opravdu jsem nečekal, že budu vzpomínat na pěkný začátek v metru, kde bylo rozmanitě použito víc gadjetů a opravdu tento krásný Nolanovský styl drivu sem tam neměl. Ani hezky našlápnutý závěr na rampě se nerozvinul a převládl patos čekání na ustřelení dvouhlavňovkou. Musím říct, že zpětně rád vzpomínám na filmovou "tahavou" část, konverzace s Alfredem a celkově to, co zde je sice na jednu stranu mínusem, tedy stopáž, ovšem zároveň tím, čím si mě film získal a troufnu si říci, že kvůli této natažené části, která je opravdu vidět v polovině záběrů, si film možná pustím znovu. Kvůli efektům to nebude a samozřejmě nemyslím efekty typu Endgame, ale efekty střetů, které zde Nolanovi nesahají ani po kotníky. A jak poznamenal dobrý kamarád - batarang použit jako "nožík na dopisy" byl slušným zklamáním :). 3 pěkné hvězdy. P.S.: když tu vidím 5 hvěz a komenty, které lehce naznačují, že dotyční neviděli ani Sin City, tak si samozřejmě vzpomínám na dobu nadšení filmů, kde i určitá část radosti vystřelila hodnocení do výšin, avšak s vícero shlédnutých filmů, se toto vytříbří. Tedy, hodně kvalitních filmů přeji ;) ()

KritikRik

Nebudu vás zdržovat dlouhou recenzí, tento film byl pravá atmosférická noir kriminálka, s občasnou velmi pěknou akcí, a nádhernou kamerou, musím zmínit hlavně Hádankáře, jehož filmové zpracování je zatím to nejlepší (omlouvám se Jime Carrey). ()

HellsAngel

Reevesova verzia Batmana je crème de la crème medzi komiksovými filmami. Funguje totiž rovnako dobre ako superhrdinská žánrovka (iná, podstatne temnejšia) aj ako kriminálny triler (s naplno využitým potenciálom Batmana - detektíva), je nakrútená s veľkým filmárskym kumštom, obsadená famóznymi hercami (ktorí hrajú skvelo napísané postavy) a zostrihaná do takmer perfektného, autorsky nekompromisného celku. Ani v najmenšom nezdieľam námietky na adresu prepálenej stopáže, pretože každá minúta je skvelým filmovým zážitkom, ktorý sa nikam neponáhľa, vystačí si s minimom akcie, dáva si záležať aj na tých najmenších detailoch a pomalými krôčikmi (rozumej dlhými, prvotriedne vystavanými scénami) v sprievode dunivého soundtracku graduje divácke napätie (aj temnú noirovú atmosféru) až na maximum. Viac než s Burtonovým Batmanom je na mieste porovnanie s Nolanovou The Dark Knight trilógiou, no aj napriek množstvu spoločných prvkov je to v konečnom dôsledku výrazne odlišný film. A ja by som bez mihnutia oka vymenil 10 marveloviek za jeden takýto počin. ()

polucio

Atmosférická záležitosť, poriadne tmavá, upršaná depkárčina ako sa na Batmana patrí. Viac krimi thriller než akčná komixovka, aj keď naháňačka a stroboskopové bitky si našli svoje miesto (a že tam pekne sadli). Porovnávaniu s Nolanovým Batmanom sa určite nevyhneme, ten bol očosi kvalitnejší hlavne čo sa obsadenia týka (Pattinson sa snažil, ale Bale je iná liga, nehovoriac o celom ansámbli, čo tam mal okolo seba) ale film určite neurazil a dostal som presne to, v čo som dúfal a celkovo bol The Batman viac batmanovský. 4* by boli málo. ()

ProsteDub

Pochmurné, temné, deštivé... Opravdu skvělá detektivka s prvky super-hrdinství. Konečně tu máme toho Batmana, na kterého jsem dlouhá léta čekal. Místo přemrštěných akčních scén a spousty CGI tu máme temnou kriminálku s minimem akce (která ale rozhodně neurazí) a dlouhými a dramatickými záběry na našeho starého dobrého hrdiny v černých spoďárech. Tři hodiny rozhodně rušivé nejsou a film uteče jako voda. Vypíchnu snad jen zbytečně natahovaný konec. Audiovizuálně se jedná o špičku (nyní brečím nad prošvihnutým IMAXem...). Zkrátka pokud již máte dost těch stereotypních filmů o superhrdinech a hledáte něco trochu jiného, tohle je snímek pro vás. Upozorňuji však, že snímek není pro každého (podobný osud jako novodobá Duna). Skvěle mě také překvapil Paul Dano, který v roli Riddlera odvedl vskutku "šílenou" práci. PS: Kdo porovnává film s Nolanovou trilogií, je trochu mimo. Tohle je jiný píseček. ()

Raz2

Nemůžu říct, že by se mi to vyloženě nelíbilo, atmošku to mělo, herecký výkony fajn, Pattinson na svoje poměry celkem mile překvapil, chemie mezi ním a Zoe Kravitz fungovala, ale... *BACHA SPOILERY* Snažilo se to být děsně temný, ale měl sem pocit, že být to trochu temnější, koukám už jen na černý plátno. Když si člověk odmysli celej ten batmanovskej háv, tak to byla taková detektivka, kde se dva vyšetřovatelé snažili přijít na kloub velkýmu spiknutí. Možná kdyby to v tyhle fázi skončilo, nemusel to být takovej propadák. Nicméně muselo následovat úplně nesmyslný finále, kdy hlavní padouch vymyslí masterplan, jak nahnat lidi v Gothamu na jedno místo, kde je jeho věrní zlikvidují. Když začaly vybuchovat ty hráze, říkal sem si, škoda, že v Gothamu nemají nějaký mrakodrapy, kam by se ti lidi mohli schovat do vyšších pater... Oh, wait. OK, tak třeba ta hala, kam se měli všichni nahrnout, aby se zachránili, je někde na vyvýšenym místě. Když sem pak na konci viděl, jak je na stejný úrovni, jak ty okolní mrakodrapy a navíc je postavená tak, že se z toho stala mísa, kam se nahrnula zaplavova vlna, říkal sem si, že to už si ze mě někdo dělá prdel. Nelogičností tam bylo víc, třeba ten pohřeb, kdy do střežený budovy davem lidi po prudkých schodech projede hladce SUV... Ale tohle byla přímo urážka divákovy inteligence. Zlatej Dark Knight. Ty okatý narážky na pokračování s Jokerem a Pinguinem to už jen završily. K tomu za mě nesmyslně dlouhá stopáž. Kdy sem se po dvou hodinách díval, kdy už bude konec. Za mě za ty prachy zklamání. Mělo to na víc. Udělali z toho pěknej, ale průměrnej film. ()

JackStrange

Nejsem sice celkově zklamaný, možná proto že jsem nic moc nečekal... jenomže tu třihodinovou stopáž tu prostě nejde nějak opodstatnit. Stylem film navázal na celkem povedený Joker (2019), ale technologicky se posunul příliš do budoucnosti a momenty jako Batman hledá USB port nebo sleduje live stream s emotikony, do filmu vůbec nesedí a navozují stavy kognitivní dissonance. Celkově musím pochválit zpracování hádankáře, konečně se nejedná o špatně hláškujícího tajtrlíka v zeleným pyžamu. A i ten Pattinson tu celkem zapadne. Skutečný kamen úrazu je ale bohužel v nosných myšlenkách filmu a jejich uchopení. Po celou dobu sledujeme disasociovaného milionáře jak nelítostně a extrémně brutálně potírá Gothamskou verbež (jak batman sám říká, on je "pomsta"). Když ale přicházejí na světlo negativní stránky této verze Batmana, film to vždy zamete někam pod koberec. Zlomovým bodem je místo toho závěrečná konfrontace s hádankářem, který zahodí celý svůj motiv "pomsty", a vymění jej za starou dobrou masovou vraždu nevinných. Načež se Bruce obratem mění v nesobeckého lidumila. Navíc jsem teda, snad ani v Hollywoodské tvorbě, ještě neviděl něco tak moc nuceného a neupřímného jako Catwoman mluvit s Batmanem o "bílých, privilegovaných mužích." Za pokus to stálo. 65% ()

halberdier

První recenze nelhalahy - nový The Batman je hodně netradiční komixový film, ještě více než Temný rytíř, kterému je stylem hodně blízko. V podstatě lze říci, že je na úrovní Phillipsova Jokera, ale obsahuje několik blockbusterových propriet. Popravdě když jsem se zamýšlel, jak by mohli Phoenixova Jokera zapojit do Batmanových filmů, tak právě The Batman k tomu přímo vybízí. Přípravy nového Batmana provázelo dost problémů. Po dvou filmech, kde ho ztvárnil Ben Affleck (mně v této roli sedl) měl pokračovat i v dalším filmu, na kterém se měl podílet i jako režisér. Nakonec od projektu odešel a na režisérské křeslo usedl Matt Reeves (režisér skvělých posledních dvou pokračování ze série Planety opic) a roli Batmana (k nelibosti některých fanoušků) dostal Robert Pattinson. Reeves od začátku tvrdil, že natočí Batmana jako kriminálku a slovo dodržel a The Batman je víc kriminální thriller než komixový film. Tomu odpovídá i přizpůsobení záporáků i samotného Batmana. Sice používá několik udělátek, ale jinak je vše (včetně Batmobilu) ztvárněno realisticky (podobně jako v Temném rytíři). I záporaci nepůsobí jako klasičtí komixoví zloduchové. Riddler je zobrazený jako sériový vrah a Penguin jako gangster. A to mě připadá hodně osvěžující přístup a celá temná atmosféra mně sedla. Obsazení je skvělé - Pattinson je v roli Batmana vynikající, bohužel v roli Bruce Wayna není tak výrazný jako Christian Bale v Nolanově trilogii, protože nedostane tolik prostoru. Rovněž skvělí jsou Zoë Kravitz jako Catwoman, k nepoznaní namaskovaný Colin Farell jako Penguin a Paul Dano jako Riddler (pokud divák tohoto herce nezná, může být na konci trochu překvapený, kdo se to pod maskou Riddlera skrývá). The Batman má samozřejmě i několik slabin. Stopáž 176 min je brutální, přestože se u mě nikdy neobjevil náznak nudy. Přesto si dokážu představit, že by mohl být film kratší. Finále není špatné, ale mohl přece jen být trochu údernější. The Batman určitě patří mezi nejlepší filmy s touto postavou, má  skvělou noirovou atmosféru a na komixový blockbuster i celkem netradiční zpracování. Bohužel to nemusí každému divákovi sednout a Temný rytíř je pořád lepší a divácky přístupnější film. ()

pepan9135

Nejsem žádný recenzent. Ale dohajzlu tohle byla fakt jízda. Veliký krok pro DC. Jsem rád , že po tolika letech se DC a Warner vzchopilo, a že točí už pořádný masterpieci. Joker a The Batman jsou velikým případem.  Mistr Pattison ukázal, že i po tak kurva velký chybě, kterou spáchal u Twighlight Ságy, je skvělý Herec plný dechberoucích výkonů. Matt Reeves zase ukázal svoje režisérské schopnosti a spolu s Craigem i scénáristické schopnosti. Za mě se to sice furt nad Nolanového The Dark Knight nedostal, ale TDK Rises určitě, i když né zase o moc, překonal. U Batman Begins je to ale silně na hraně. Skvělý by bylo, kdyby se stalo přímo to, co u Nolana. Kdyby byla dvojka, a byla by ještě lepší, kurva to by byla pecka.  Není tu jen trapná Marvel akce s dětinskými vtípky...tohle je film pro pořádný chlapy...a pár žen. Temná atmosféra, někdy až horrorová je tu tak hustá, že by se dala krájet. Batman tu zde představuje opravdovej strach. Bat-Symbol není jen signál, ale varování. Nádherné záběry... až dechberoucí.  Barvy a hudba... ó můj bože, prostě mňam. Herecké obsazení také není vůbec špatné,sice Falcone mi moc nesedl...ale i tak, žádné problémy sem zde neměl. Parádní akce, úžasné detektivní pasáže a skvěle napsaný příběh, ze kterého by si kdokoliv mohl vzít příklad. Se vším se tu pracuje...nic tu není jen tak. Prostě boží .  Nejlepší Batman...no nevím nevím. Bale je furt lepší ale když ho vezmu celkové... když tu vezmu Batmana jen jako Batmana...tak mám asi jasno. Pattisnon prostě odvedl skvělou práci spolu se Zoe, Colinem a Danem to je prostě fenomenální výkon. I ten Jeffrey byl fajn. Vskutku úžasný film. Ach...ať už je tu dvojka. 100% ()

Ronkar

Inu, žádná velká sláva se nekoná. Ale buďme rádi, že se nekoná ani průšvih. Ano, nový Batman je slušný film a především kamera, atmosféra a hudba je fajn. Ale dějově jde o slepenec několika hodně známých thrillerů, takže nijak dnes už nepřekvapí. Nejvíc vytknu filmu naprosto přepálenou stopáž! Tři hodiny jsou příšerná volba pro tenhle druh filmu = detektivní thriller, kde není moc akce. Tempo je pomalé a některé záběry a situace strašně dlouhé. Výsledkem je film únavný a roztahaný tak moc, že to nezachrání ani dobří herci, ani dějové zvraty. Za velké plus naopak beru celkové ztvárnění prohnilého Gothamu. Pokud má člověk těch barevných dětinských Marvelovek už plné kecky, v tomto případě jde vlastně o fajn změnu. Film je totiž vážný, depresivní a neotravuje blbými vtípky. Prostě je to realističtější, špinavé a hodně temné. Batman je vyhořelý a má po dvou letech boje se zločinem pocit, že vůbec ničeho nedosáhl a život Catwoman také není žádné peříčko. Kočka k Netopýrovi zde tvoří příjemný kontrast a všechny jejich společné scény patří k tomu lepšímu, co snímek nabízí. Pro mě osobně jde o lehký nadprůměr, ale kdyby to tvůrci seškrtali na dvě hodiny, byl by výsledek údernější a především zábavnější. Čtyři hvězdy dám... ale s hodně odřenýma ušima. Nolana to v mých očích nepřekonalo. Na druhou stranu je to zase trochu jiný Batman, který má svůj unikátní styl (především díky nápadité kameře a atmosféře) a potenciál pro pokračování zde určitě je. ()

Vieriq78

Postavy ma nijak nenadchli, viacmenej ma nebavili. Celé to bolo ako keď prepečiete lososa… a zrazu niečo zaručene fajnové je tak trochu bez šťavy. Ale zjesť sa to dá.. ()

Blois

Popravdě se přiznám, že jsem se na novém Batmanovi ocitl v kině spíše náhodou, nicméně díky bohu za to! Byla to fantastická jízda! Příběh se hezky rozjede, vtáhne vás a nepustí. Nejlepší moment celého filmu byla pro mě honička batmana s tučňákem - efekty, hudba, dynamika, zkrátka všechno krásně kooperuje a vy si to užíváte neuvěřitelným způsobem. Cítil jsem se jako dítě na horské dráze, co chce další a další jízdu, nejlépe hlavou dolů a stále nemá dost. Téměř tříhodinová podívána na konci lehce klopýtá, a zatímco divák očekává bouřlivé vyvrcholení, dočká se jen několika "zvratů", které ovšem působí spíše kontraproduktivně, neboť film zbytečně natahují a ubírají velkolepé gradaci, kterou by si zasloužil. Závěr romance mezi Batmanem a Catwoman je až nesnesitelně klasický, na druhou stranu těžko vyčítat "třešničce na dortu," že je přesně tak tuctově sladkokyselá a třešňová, jako všechny ostatní. ()

jpacuta

Sakra tenhle film se vyplatí vidět v kině. Není to sice 100% a některý věci by v něm bejt neměly, ale ta podívaná, ten zvuk, ta hudba. Už dlouho jsem se v kině nezubil nad kvalitou. Tady hned několikrát. Paráda. ()

serdehelan

Vedel som, že sa Matt Reeves nechal inšpirovať Fincherovým Sedem. Myslel som, že sa bavíme hlavne o vizuále a atmosfére. Ale nakoniec mi z toho vychádza, že je to vlastne aj tá istá príbehová kostra, akurát miesto Piťáka máme Baťáka a miesto postavy Morgana Freemana máme Jeffrey Wrighta a Andyho Serkisa. Inak som sa vizuálom rochnil. V soundtracku som si všimol jednu skladbu odkazujúcu na Dark Knight Returns, inak soundtrack fajn. Neonoir ja rád. 90% ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023