Sila života

• Česko Síla života (viac)

Tri duševne narušené a celkom pomätené ženy, ktorých o rozum pripravil brutálny život pri osídľovaní Divokého západu, putujú krajinou a ocitnú sa až na americkej štátnej hranici. Dopraviť ich naspäť do Iowy nebude ľahké, ale svojrázna Mary Bee Cuddyová (Hilary Swanková) sa podujme splniť túto úlohu aj napriek hroziacim rizikám. Viesť dostavník plný pomätených žien na ceste dlhej 400 míľ by však sama istotne nezvládla, a preto poprosí o pomoc odpadlíka Georga Briggsa (Tommy Lee Jones). Táto svojrázna a nesúrodá dvojica sa musí naučiť spolupracovať za každých okolností a vyriešiť všetky nečakané situácie, čo nebude jednoduché, pretože počas vyčerpávajúcej cesty krajinou čelí neustálym hrozbám a psychickému napätiu. Podarí sa Cuddyovej a Briggsovi doviezť dostavník s neobyčajnými pasažierkami až do cieľa? (TV JOJ)

maddy

Tommy Lee Jones si na staré kolená natočil nekompromisný western v štýle McCarthyho knižných adaptácii, ktorý však westernom vlastne ani nie je, len sa odohráva v tomto období. Na Homesman sa dá pochváliť hocičo, od tradične výborných hercov (výber Hilary Swank do hlavnej úlohy ani sklamať nemohol a Tommy Lee Jones je osvedčená záruka a sám sa obsadil do úlohy jej partnera), po slušnú kameru, výpravu, hudbu, až po celkom silnú režisérsku ruku Tommyo Lee Jonesa, u ktorého badať, že to má celé pod kontrolou a presne vie čo chce natočiť. Ale to by ten film nemohol byť tak zúfale nezáživný a príbeh vyznieť úplne dostratena. Nedokázalo ma to ani na sekundu vtiahnuť, upútať a to psychotické správanie postáv od polovice vyššie ma nesedelo už vôbec, navyše tomu nedopomohla ani objemná dĺžka cca dvoch hodín, po ktorých som mal pocit, že sa v nich za celý čas nič nestalo. Záver so zbytočnými cameo úlohami (vedie Maryl Streep v najnepodstatnejšej roli za celú kariéru) ma utvrdil, že v tomto prípade som šliapol vedľa. Chápem čo sa komu môže na tom filme páčiť, ale toto nebol, ako sa hovorí, môj šálok kávy. ()

Xmilden

Dříve western znamenal přestřelky, indiány, bandity, honičky na koních a zaprášené putiky a městečka, které hlídá drsný šerif. Dneska se pod pojmem western schová jakýkoliv příběh z prérie 19. století a občas dokonce i z 20. Tommy Lee Jones zvolil hodně nevšední příběh o ženě, která si vybrala náročnější úkol než který byla schopna zvládnout. K ruce si vzala svérázného George Biggse. Společně tvoří hodně nesourodou dvojičku a diváka čeká spousta překvapení. Režisér Jones řeší spoustu scén zvláštně. 60% ()

MA.KI

Western tak trochu naruby. Excelentní Tommy Lee Jones a Hilary Swank v hlavních rolích v nejlepším slova smyslu pomalého westernu, který jakoby záměrně stojí v opozici k současným akčním nabubřelostem. Z příběhu o kurážné Mary Bee Cuddy, v tomto žánru zcela netypicky soběstačné a sebevědomé ženě, jež se za doprovodu svérázného Briggse vydá se třemi duševně nemocnými ženami na nebezpečnou cestu z Nebrasky do Iowy, ční zájem o psychologii postav. Existenciálně laděná westernová road movie, v níž absentuje akčnost, avšak o silné momenty nouze není, disponuje pevnou režisérskou rukou i vynikající kamerou. The Homesman je v mnoha aspektech netradiční a velmi originální realistický western, natočený podle stejnojmenné knižní předlohy Glendona Swarthousta. ()

Anderton

Tak tu som si každú chvíľu hovoril, že toto som vo westerne ešte nevidel. Alebo že tento zvrat som ani v najmenšom nečakal. A že T.L.Jones v podstate pokračuje tam, kde začal vynikajúcimi Troma pohrebami, za ktorými výraznejšie kvalitou nezaostáva. Opäť tu sledujeme nejaké tie sexuálne rýchlovky a i keď to začína zhusta depresívne a v podstate aj celý dej žiadnym optimizmom nesrší, tak po filme sa nebudete cítiť zdeprimovaní a možno za to múže ten záverečný spev a tanec. Množstvo známych tvárí považovalo za česť sa v tomto dielku objaviť a aj ich vždy nečakaný príchod na scénu môžete považovať za plus snímky. A pochybujem, že niekto z nich očakával nejaký komerčný úspech, western je dnes čistý underground (kdeže naňho naraziť v kine), i keď sa stále nakrúca. ()

Sarkastic

„Dobrý sýr, Bobe. Tak proč se nevezmeme?“ Dosti utahaná (až nudná) westernová road movie. Ale není to jen o tempu a délce filmu. Postavy nejsou zrovna dvakrát nejsympatičtější, od některých v něco doufáte a nedočkáte se, u jiných naopak. Hlavní ženská hrdinka byla se zneuctěným hrobem strašně otravná, svým bulením zas hysterická a ten její čin po „večeru touhy“ (taktéž dost zoufalá pasáž) poněkud mimo (a že by mě Hilary v této roli zrovna nadchla, se opravdu říct nedá). Nicméně potom se film začal utápět v čemsi, co snad ani nebylo příběhem a hodně křečovitě a z posledních sil se nakonec doplazil až do finále, o kterém jsem moc nevěděl, co si myslet (a „proměna“ hlavního mužského hrdiny a vůbec jeho chování byly také dosti pochybné). Nevím, jaké byly Jonesovy předchozí snímky, mám na mysli ty, které režíroval či si k nim i sám napsal scénář, tento však silně nedokázal ukočírovat. A užití dánštiny moc nechápu (Sonja by jistě angličtinu zvládla), že by nový westernový trend? (žánrový The Salvation měl dokonce i téměř totožné datum a místo premiéry). Dávám 2*, slabota. ()

• Film se inspiroval stejnojmenným románem od Glendona Swarthouta z roku 1988. Práva na jeho zfilmování držel jistý čas Paul Newman, který chtěl adaptaci sám zrežírovat, kvůli častému přepisování scénáře ale nakonec od projektu upustil. (IlMagnifico)
  • Natáčení probíhalo v Tennessee, Nebrasce, Novém Mexiku a na různých místech Kansasu. Filmovat se začalo v květnu 2013 ve Westville Museum ve městě Lumpkin ve státě Georgia. (jezurka42)