Keď sa dvaja neskutočne bohatí a neuveriteľne lakomí bratia, Randolph a Mortimer Dukeovci (Ralph Bellami a Don Ameche - herecky exceloval v Markízou nedávno uvedených „Záhadných mušliach"), majitelia slávnej brokerskej firmy Duke a Duke, jedného dňa stavia o jediný dolár o to, či je pre kariéru človeka rozhodujúce prostredie, alebo dedičné vlastnosti a výchova, ešte netušia, ako na nich ich „pokusní králici", aristokrat Louis Winthorpe (Dan Aykroyd) a čierny pouličný žobrák Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), nakoniec vyzrejú. Táto vydarená filmová komédia režiséra Johna Landisa (Beverly Hills Cop, The Blues Brothers, Comming to America) sľubuje výbornú zábavu aj vďaka skvelému hereckému obsadeniu na čele s čiernou hviezdou filmovej komédie - Eddie Murphym. (TV Dajto)

Anderton

Objektívne možno za štyri, ale ako ekonomický analfabet som vôbec nepochopil záverečný úskok a tak som sa nedokázal naplno tešiť z víťazstva spoločne s hlavnými hrdinami. Ide pochopiteľne o rozprávku, kde ústredná zápletka je maximálne nevierohodná, z čoho neskôr plynú aj iné problémy. Prečo by mal byť niekto odsúdeniahodný, ak odvrhne zo svojho života niekoho, kto je považovaný za drogového dealera? Ale áno, zámer je jasný, zase toto scenáru treba nechať. Len je škoda, že v dnešnej dobe už Zámena nevyvoláva salvy smiechu, prvýkrát som sa od srdcia zasmial pri scéne na lodi s "dvoma" gorilami v samotnom závere. Inak film môže slúžiť ako skvelá analýza toho, čo by dnes už nebolo v komédii z hľadiska politickej korektnosti možné. ()

Vercinix

Jedna z mých nej nej nej oblíbenějších komedií, která si dělala zálusk na post v mé desítce nej filmů a jelikož se tam nedostala (přez velkou konkurenci) vévodí desítce druhé:-)! Filosoficky velmi poutavé, herecky výše než na úrovni, atmosféra podmanivá, dílko nevtíravé a přec svým jemným humorem podmanivé! PS: viděl jsem jej asi tak 350 krát:) ()

Kimon

Jedna z těch mála lepších duchaplnějších amerických komedií. Pozdější komedie s Eddie Murphym postupně rok od roku ztrácely na zábavné hodnotě. Alespoň pro mě. Když se někdo začne nepromyšleně hnát za výdělky v okamžiku, kdy stojí na vrcholu své "rychlé" slávy, bere roli za rolí, aniž by přemýšlel o scénáři, dopadá to obvykle tak, že hodnoty jeho práce postupně a nezadržitelně klesají. V tomto případě jsem se však vydržel dokoukat i při druhé projekci (po letech) až do konce. Ten okamžik, kdy Valentin zjišťuje, že opět vidí a může chodit je opravdu kouzelný. ()

andrii

Boháč a chuďas se spolčili. Loutkářům se vymkli z ruky. Utrhli se z nitek vedení, aby si z milionářské hry taky něco užili, a vytěžili. Triumfální vítězství cti, ostrov svobody. Zlaté kohoutky kmetům, "lordům" burzy utáhli. Rozmařilý repertoár životní, úroveň na vysokých nohách ponížili. Jídelníček sestávající se z nadívaných, křupavých koroptviček na "druhý břeh," suchý chléb převedli. ()

Thomick

Tahle 80. léta na současnost nestačí, nemůžu si pomoct. Všechno je jaksi zpomalený a infantilní, dialogy železně kostrbatý a lecjaký scénky mi dokonce připomínaly naše marný etudy z dramaťáku. Co se potom toho rasistickýho podtextu týče, ňáko se mi nedaří sebe samotnýho přesvědčit o tom, že byl v zásadě neškodnej - protože pokud mělo ve skutečnosti jít o protirasistický gesto, šikovnější "kampaň" najdete i v těch nejlacinějších TV spotech. --- Nicméně abych jen nekritizoval: orchestrální hudba plus, mužatčiny vnady plus a pak... no, pár neupocených vtípků by se tam taky našlo. Pár. ()

• Původní název filmu byl "Black and White". (don corleone)
  • Poslední film Alfreda Drakea. (Kulmon)
  • Frank Oz hraje postavu, která je téměř identická s tou, kterou zvárnil ve filmu The Blues Brothers (1980), které také režíroval John Landis. (don corleone)