Dlouhá léta vládl v Anglii křehký mír, ale Uhtred cítí, že za rohem číhají velké nesnáze. A jeho předtucha se brzy vyplní. (Netflix)

Sharpooter

Poslední řada přišla na svět a je dle mého tou nejlepší. Příběh je stejně jako v předešlých sériích skvělý, avšak tady přišlo již očekávané vyvrcholení, které bylo úchvatné jak vzhledově, tak příběhově. Opravdu po zhlédnutí všech epizod mám chuť přečíst si předlohu, což se mi moc často u podobných snímků nestává. Poslední království bude mít mezi mými nejoblíbenějšími seriály navždy místo a jednoho dne tento skvost znova s úsměvem na tváři zhlédnu. Musím říci, že od první řady tento seriál prošel nesmírnou proměnou, hlavně co se kvality a rozpočtu týče. Postavy měli skvělé zakončení, spousta z nich prošla takovou proměnou, která se málokdy vidí. Velmi oceňuji i bitvy, které byly udělané asi nejlépe jak mohli a nádherně propojovaly příběh. Na této sérii není jediná věc, která by mi vadila. Četl jsem zde recenze, ve kterých uživatelé dávali špatná hodnocení jenom proto, že se v seriálu objevili černoši. Jasně, do Anglie na přelomu 9 a 10 století to určitě nepatří, ale v dnešní době jsem si na to tak nějak už zvykl a kdo ne tak ať jde koukat na Ordinaci! Určitě kvůli takové prkotině odpad dávat nebudu! Nejde přece o dokument. Všechny epizody jsem si užil a hlavně ta poslední, ta byla nesmírně, úžasně, skvostně, parádně nepopsatelně skvělá! Destiny is all!!! 10/10 ()

bearmeedek

Poslední série nemá pevnou linii jako předchozí řady, občas kolísá v podání. E01 vlažnější úvod. E02 naráz nastolí pekelné temno. E04 asi nejhorší - jedna velká a dlouhá bohoslužba! A v E05, jako by se předtím nic nedělo, pěkná bitva. A závěr ve dvou epizodách opět bombastický. Pak si vyberte. A stálo to celé rozhodně za to! ()

Cooller

konec mně nijak neuchvatil, podobně jako se v game of thrones snažili o zavěrečný twist za twistem, kterým jsem nijak zvašť neholdoval. Zde volí bohužel stejny směr. Hodnocení tomu měnit nebudu, jelikož konec v GOT byl vyrazně horší, ale the last kingdom se timhle v mojich očí staví do podobne urovně. ()

Snilek1379

Tak tohle je opravdu smutné. Po čtyřech skvělých řadách si Netflix došlápl i na tenhle seriál a přeměnil povedenou historickou fikci v ideologickou vymývárnu mozku. Opravdu mě bolí pohled na to, kam dnešní svět spěje. Začínáme žít v době, kdy umění již nemá něco sdělovat, ale vychovávat, kdy se svoboda projevu ustoupila "korektnosti", a kdy člověk nemůže ani natočit historickou fikci podle nastudovaných faktů, aniž by nebyl označen za rasistu a homofoba. Dožíváme se časů, kdy se přepisují světové klasiky, aby seděly "správnému" modernímu pojetí. A ve chvíli, kdy se něco takového začne dít, tak si můžeme být jisti, že období svobody končí a nastupuje doba totalitní, která nám začne stejně jako za komunismu určovat, co se máme ve škole učit, co máme číst a co si máme myslet. A běda tomu, kdo si dovolí nesouhlasit. Ten je označen za nepřítele a veřejně lynčován. ()

Emilii

No a je konec, a "jakej"....... Skončilo to "happy end"em, takže jsem si pobrečela (řvala jsem jak malá holka), masakr stejnej jako v předešlých řadách, jenže taková byla doba, že?! Jo jo supeeeer seriál, teda pro mě!!!! ()

Sefik

Z úcty k předchozím dílům sériím dávám milosrdnou 1 hvězdu. Nevím, kde a proč se v ději objevil černý gamblerský kněz a další tmaví vojáci, co se nám tím kdo snaží naznačit? A odkud se vzali v ději Asiati? Zřejmě hercům prodávali kostýmy a poté se jaksi do soupisky dostali... Ale je to jedno. Nějak se nám z toho stala taková vyměklá fraška. Nikde jsem nezaznamenal kastraci Uthreda, ale povětšinou tak hlavní tzv. a údajný Dánovrah působí. Pláče, až by to dojalo. Brida též pláče, taky to má zřejmě dojmout. A já též pláču, ale štěstím, protože případná 6. série by zkázu jistě dokonala úplně. ()

quido_zidle

Hlavní postavy až na Eduarda nám nějak zapomněly stárnout, Uthred trochu vyměknul, některé díly slabší především díky brutálním scénáristickým zkratkám typu "kde autor potřebuje, tam se objeví Heasten", ale celkově v seriálech pořád vysoký nadprůměr. Propracované a uvěřitelné postavy, některé opravdu silné dialogy, kostýmy a masky, kamera, realistické bitvy se spoustou komparzu, vizuál... Na konci jsem si řekl v duchu: "Ty vole dobrý"... ()

Montcalm

V porovnaní s predošlými mi príde finálna séria najslabšia. Odhliadnuc od historických nezmyslov mi akosi chýbali prekvapivé a nepredvídateľné dejové zvraty. Tak ako mnohí iní sa aj mne núka porovnanie s Vikingami, v ktorom sa však stále jednoznačne prikláňam k The Last Kingdom. ()

VLADEK

Jasně nejslabší série, ale nic neočekávaného. Jinak mě fakt baví nářek zdejších rádoby historiků, protože knihy Bernarda Cornwella jsou stejně tak historické asi jako ty české od Vondrušky. Blábolíte nesmysly a lžete. ()

Judhisthira

Pátá řada je opravdu nejhorší, a to jsem nekritický fanoušek seriálu. Vidno ubylo i tvrdosti a občasné nekorektnosti scének. Kde jsou ty doby Spartaca nebo The Shield. Logika, přesuny postav, patos, klasické haluze na poslední chvíli. To vše je horší než dříve. Uhtred je stále ten rytíř a sympaťák, ale také už má ta postava asi nejlepší za sebou. Těch slz tam bylo příliš na ostříleného hrdinu, vojevůdce a hlavně zabijáka. Ale i přesto jsem si poslední řadu užil a seriál mi bude tuze chybět. Závěrečný díl z Bebbanburgu byl určitě důstojným koncem, když nebudeme příliš kritičtí! ()

jjjerry odpad!

Nejhorší serie. Vůbec nenavazuje na předešlou historii a děj. Dialogy jsou hloupé, historicky absolutně nereálné. Taková "ordinace" ze špinavé středověké Anglie:( Snaha to zasadit do dnešní doby včetně genderu a rasy. Ale to prostě nefunguje a působí to hloupě. Já jen nechápu, jak to někdo může hodnotit jako nejlepší serii? To snad musí napsat jen "biofeministka s tofu místo mozku" jinak to není možné:( ()

Scaevola

Uzavření se podařilo ve výtečném stylu. Několikerá ztráta osudové lásky hrdiny opravdu bolí, vedlejší linky nepřekáží dokreslujíce fikční svět a nikdo vlastně nedokáže říci, na čí straně stojí právo, či - nedejte bohové - kdo je hodný a kdo zlý. Některé postavy sice stále nestárnou, ale to vlastně nevadí, protože vzdor tomu si seriál zachovává svůj styl až do úplného konce, a to včetně posledního dílu, který bývává v podobných dílech značně neuspokojivý. Zde však nikoli: vše do sebe perfektně zapadne a ve finále se skutečně o hrdiny obáváte. Dlouho jsem neviděl lepší historický počin. ()

Zaks

Opäť plné hlúpych intríg, divných zvratov, akože náhodných presne načasovaných udalostí a nelogického správania. Tretia séria zostáva neprekonaná, táto mi príde asi najslabšia... ()

SoulAsAGem

5. Série opět nezklamala. Děj se začal rozbíhat už od druhého dílu, zpočátku se zdálo, že se celou sérii bude Uthred nahánět za Bridou, ale naštětí se to nestalo a příběh se posouval a gradoval. ()