Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Morien

(1001) Když jsem se teď nad tím zamyslela, tak mě stejně nejvíc dojímá tempo, ve kterém se to odehrává. Ten čas, který to všechno trvá. Protože když už nic, tak to aspoň vzbuzuje dojem, že dělají svoji práci pořádně. Třeba u scény, kdy Jawové spouští ze svého vozidla jakousi digestoř, aby nasáli R2D2 do kovového nitra, jsem prakticky zaslzela... To je celých několik vteřin vytváření napětí a budování přesvědčení, že sledujeme opravdický vesmír. Pravděpodobně to ze mě dělá v očích moderního filmového diváka prudérního staromilce, ale já si opravdu myslím, že filmař by měl čas používat jako spojence a ne se snažit bojovat proti němu. A současný trend, že body zápletky se odehrávají v mikrosekundách a vysvětlovacích dialozích a potom jsou desítky minut používány k retardačním atrakcím, mě tíží v žaludku a basta. ()

Anthony

George Lucas je výborný trikař, mizerný scénárista a průměrný režisér. Tohle a kultovní film. Proboha proč? Strhla mě až závěrečná honička, ale začátek je nudný - roboti šmajdací v písku. V podstatě ani žádné pokračování se mi nelíbilo - jen jsou tam občas dobré scény, ale jako celek mě ty filmy nudí. ()

Eliott

Zhodnotím jen poslední episodu, ale platí to pro všechny IV, V a VI. Chápu, že tyto filmy byly první svého druhu, takže byly něco jako průkopnické. Avšak já je hodnotím z pohledu dnešní doby a myslím,, že efekty jsou již velmi slabé a děj je přehnaně zdlouhavý. V dnešní době mi tyto díly star wars přijdou jako průměrný film s dobrým nápadem a propracovaným příběhem za což nechávám 3 hvězdy. Jednou vidět stačilo a pravděpodobně se vrátím jen k novějším dílům, avšak zlatý střed, poslední díly jsou pravý opak těm prvním, kdy nápad je slabý a efekty dobré. ()

Djoker

Epizoda IV odpálila jeden z největších fenoménů filmové historie. První volnější hodina je seznamovací, druhá je pak nabitá velkolepou akcí, která ve své době neměla sobě rovného. Lucas mohl použít pouze minimum digitálních efektů, takže si musel vyhrát s kostýmy i kulisami, ovšem vizuální stránka ani po tolika letech nepůsobí směšně. Hamill není tak výrazný, skvěle mu však sekunduje hláškující Ford a těžkou protiváhou je nejvýraznější záporák všech dob Darth Vader. ()

Lima

Papundeklové modely, triky dělané takříkajíc na koleně, ale co do působivosti tento díl zvysoka převyšuje Epizodu I. i II., které jsou nabité digitálními triky. To z mé strany není nostalgie, ale pouhý fakt, že Lucas zapomněl točit dobré filmy. Jestli je pravda to, že do původních epizod chce nastříhat nově natočené scény s Natalií Portman (jinak nic proti ní), tak u mně Lucas nadobro skončil. To by byl zločin na legendě. ()

• Ve scénáři úvodní titulky nezačínaly: „A long time ago in a galaxy far, far away...“ George Lucas se tuto větu rozhodl následně přidat, aby film nebyl označován jako science fiction. Smýšlel o něm jako o vesmírné fantasy. Nechtěl slýchat, že ve vesmíru není možné slyšet zvuky a podobné vědecké argumenty. (SpaceOdyseus)
  • Herec Mark Hamill (Luke Skywalker) na svém Twitteru prozradil malou zajímavost o natáčení Nové naděje. Anglii, kde se natáčelo, prý v té době zasáhla vlna veder. Proto si podle jeho vyjádření představitelé pilotů Povstalecké aliance během natáčení útoku na Hvězdu smrti většinou oblékali jen horní část svého kostýmu, jinak zůstali v šortkách. (BROKEN_)
  • Koncept zbraně Hvězdy smrti se nápadně podobá „sluneční zbrani“, kterou inženýři Adolfa Hitlera plánovali již na začátku 40. let 20. století. (kriplozoik)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes