Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvorcovia:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (viac)

V dobe poznačenej nebezpečenstvom, klamstvami a intrigami si Cassian Andor uvedomí, že bojovať proti tyranii Galaktického impéria má zmysel. Vydá sa na cestu, ktorá z neho urobí hrdinu Povstania. (Disney+)

Radda

Projekt od, kterého jsem nic nečekal. Projekt, který když oznámili, říkal jsem si, proboha proč? Proč zrovna seriál o Andorovi? Proč seriál o postavě, o které už vše víme a dokonce i víme jaký osud danou postavu potká. A výsledek? No ty vole! Tady dlužím velkou omluvu Disneymu, protože tohle jsem vůbec neočekával. Po fakt dlouhý době projekt, který měl poutavý děj s jen vzestupnou kvalitou. Nepamatuju si, kdy naposled mě takto něco ze světa SW bavilo. Po tom, co jsem měl málem infarkt z Boby Fetta a pak následně už rovnou mozkovou příhodu z Obi-Wana jsem si u Andora doslova chrochtal blahem! Hodně lidí si stěžuje, že v Andorovi nejsou souboje se světelnými meči. Hmm. A? Tady je jasný důkaz, že to jde i bez nich. Strašně mě mrzí, že Andor nemá sledovanost. Doufám ale, že nakonec si k tomuto projektu každý fanoušek SW najde cestu a dá mu třeba ještě jednu šanci až do konce. Ne, že to dropne po 3 prvních dílech, které co si budem, opravdu nebyly nejlepší. Na závěr musím vyzdvihnout 2 věci: za 1) hudba - málo kdy se stane, že má hudba něco v sobě. To něco, co ani nedokážu popsat, pociťuji jen u vybraných snímků, ke kterým hudbu skládá Hans Zimmer. Tady jsem ten pocit měl skoro u každé epizody. Prostě fuckin awesome hudba co má kurva grády. A za 2) praktické kulisy - jasně žijeme v době, kdy se dá všechno udělat z 1 a 0 a nebudem si ani nalhávat, že tady ty digitální sety taky nejsou ale o to víc z nich vyčnívají právě praktické kulisy a efekty, na kterých si dal někdo záležet a toho si prostě cením ze všecho nejvíc, kór když jde navíc o SW, u kterého už jde pomale o věc nevídanou. Jediné z čeho mám teď fakt obavu je aby nám po tom diváckém neúspěchu nezrušili tu 2. oznámenou sérku, která to má vše ukončit. Byla by to fakt velká škoda, aspoň za mě. Hodnocení: 90%. ()

Darneth

Andor je přesně tím, v co SW fandové snad ani už nedoufali a co tak zoufale potřebují. Přesto je většinou neprávem ignorován a kdoví, zda se proto v budoucnu ještě takového mástrpísu dočkáme. Kromě dvou slabších epizod je však seriál jeden velký mind blow! Dospělý, studený, syrový, pomalý, hloubavý, brutální nejen architekturou, nýbrž i nehynoucím tématem. Impérium je zde konečně vyobrazeno jako důstojný oponent, takové jako bylo na počátku a jaké jsem si vždy přála vidět, ne jako podržtaška a jouda. Líbí se mi také tahle šedá zóna, kterou Tony načrtl napříč celou sérií. Co vše je systém schopen udělat, aby nás udržel na obojku? Co vše jsou lidé schopni obětovat pro lepší časy, pro svobodu, jejíž úsvit, jak již řekl Luthen sám, třeba nikdy nespatří? Finální manifest je výstižný a dostačující. Sama se divím, že to pouštím z úst, ale díky...Disney. "There will be times when the struggle seems impossible. I know this already. Alone, unsure, dwarfed by the scale of the enemy. Remember this. Freedom is a pure idea. It occurs spontaneously and without instruction. Random acts of insurrection are occurring constantly throughout the galaxy. There are whole armies, battalions that have no idea that they’ve already enlisted in the cause. Remember that the frontier of the Rebellion is everywhere. And even the smallest act of insurrection pushes our lines forward. And then remember this. The Imperial need for control is so desperate because it is so unnatural. Tyranny requires constant effort. It breaks, it leaks. Authority is brittle. Oppression is the mask of fear. Remember that. And know this, the day will come when all these skirmishes and battles, these moments of defiance will have flooded the banks of the Empire’s authority and then there will be one too many. One single thing will break the siege. Remember this. Try." ()

DragonnCZ

7/10. - Seriál mě úplně nenadchl, není to ten šálek kávy co bych od SW čekal a taky mě jednu dobu dost nudil, ale uznávám pýli kam to scénářisti dotáhli, za to čím seriál je - Je to více přízemní špionážní sci-fi thriller a tento seriál Star Wars brand pro svoje spasení potřebovalo. Líbí se mi jak je seriál dospělejší, a za mě po Mandovi druhý nejlepší SW seriál. Stále, ale mám tu pachuť nudy. Seriál mě nebavil skrze dlouhé nikam nevedoucí dialogy. Politika mě ve Star Wars nebaví a holt asi to tak budu mít jen já. ()

D.Moore

Úžasně dospělý seriál ze světa Star Wars. Od finále jsem si tedy, pravda, sliboval o něco více, ale i tak se v něm stalo něco velmi důležitého, co druhá řada rozvine a teprve pak napojí na Rogue One. Andor je tichý, temný, špinavý a chladný, skvěle napsaný a zahraný. Dělá řadu věcí jinak, a je to to nejlepší, co mohlo tvůrce napadnout. Ze všech herců mě asi nejvíce potěšil Andy Serkis - ne tím, že po Snokeovi dostal v předaleké galaxii konečně také roli, která dává smysl, ale tím, jak si s tou rolí poradil. V Andorovi je řada dojemných, silných scén, ale pokud s vámi právě Serkisův výkon ani trošku nehne, tak nevím. ()

kenkaku

První řada je o 4x třech epizodách, budu tedy brát hodnocení po čtyřech blocích (po epizodách komentáře přímo u nich): 1a) ** velice nudný rozjezd, zmatený a nezáživný, který dostane spád až v poslední třetině. Andor se chová jako debil a prakticky VEŠKERÉ jeho idiocie vedou k eskalaci děje. Tedy, kdyby se choval chytře, neděje se nic. 1b) **** O dost usazenější a s jasným cílem. Andorovi idiocie z první trojky mají (jak jinak) přesah až sem (za mě zbytečný, drama šlo vystavět i jinak). Díky obsazení Genevieve O'Reilly perfektně funguje propojení na Rogue One a Epizodu III. Velmi chytrý scenáristický tah. 1c) *** Třetí trojice je ve znamení “imperiálního koncentráku” a dalšího propojení na Rogue One. Celkově je to 50:50 v nudných debatách na imperiálních večírcích (okolo senátorky) a neokoukaného prostředí onoho “koncentráku”. Prakticky cokoliv tam funguje a je dost škoda, že nebyl primární náplní této trojice (první epizodu doslova zabil klábosením a vše se dohánělo v tom posledním a NEDOŘEŠILO!). 1d) *** Tím, že se koncept trojic minule rozsypal je poslední skupinka divný neidentifikovaný slepenec, který se snaží dohnat co se dá. Utíkáme z vězení, řešíme pohřeb, konverzace senátorky, čachry překupníka. Prostě guláš, který je z poloviny fantastický a z poloviny nudný. První řada jako celek: *** Za mě jako celek je Andor zcela zbytečný počin. Prakticky je to o tom, že v první epizodě udělal 3 nelogické debility a celou řadu za ně nese následky. Z celých 12ti jsou solidní 3-4. Zbytek si hraje na drama a není nijak moc záživný (tedy možná maximálně pro hard-core fanoušky SW universa). ()

• Roodown, přezdívaný „Crusher“, je specifický druh, který se používá na těžké práce. Je doslova „zabudován“ do exoskeletu, který zvyšuje už tak přirozenou sílu. Poprvé jsme ho mohli vidět na planetě Jakku ve Star Wars: Síla se probouzí (2015). (Veskoslav)
  • Arrestor Cruiser třídy Cantwell, označovaný také jako křižník třídy Cantwell 410, byl křižník používaný Galaktickým impériem pro lov pirátů a pašeráků. Byl postaven v loděnicích Kuat Drive Yards (KDY) na planetě Kuat. Díky třem vysílačům tažného paprsku měl dost velkou sílu na udržení a zajetí lodí používaných piráty a pašeráky. Byl taktéž vybaven hangárem, který pojmul letku stíhačů TIE a bombarderů TIE-SA. Poprvé se objevil ve filmu Solo: Star Wars Story (2018). (Veskoslav)
  • Pozorný divák si může všimnout na „letištním“ terminálu příletů a odletů názvů tři planet – Balfron, Jonsior a Mawan. Všechny tři planety se tak poprvé představí i v rámci oficiálního kanonu, nejenom Legends. Planeta Balfron je známá svými kasiny. Co je podstatné, tak Han Solo a Lando Calrissian se zde poprvé potkali s tzv. Tonnika sisters – identickými dvojčaty Breou a Senni. Poprvé jsme je mohli na filmovém plátně vidět v Nové naději (1977) v kantýně v Mos Eisley. Mawan je pak planeta, která se poprvé objevila v knižní sérii „Star Wars: Jedi Quest“ a kde mistryně Jedi Yaddle, v rámci Legends, měla zemřít. (Veskoslav)

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (viac)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023