Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

• Česko Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (viac)

Nastaly temné časy pro Povstání. I přes to, že "Hvězda smrti" byla zničena, imperiální jednotky vyhnaly Rebely z jejich tajné základny a pronásledovaly je po celé Galaxii. Aby se vyhnula střetu s hrůzostrašnou Imperiální flotilou, skupina svobodných pilotů vedená Lukem Skywalkerem vybudovala novou tajnou základnu na opuštěné ledové planetě Hothu. Imperátorův pobočník Darth Vader, posedlý hledáním mladého Skywalkera, však vyslal tisíce sond do všech koutů vesmíru... (oficiálny text distribútora)

Fiftis

Epizóda V už nieje tak chytľavá - pre mňa to bola skôr spojovacia časť, ktorá mi navodila atmosféru veľkého boomu v podobe šiestej epizódy. Snáď len otcovstvo Vadera výraznejšie otriaslo s kludným príbehom. Stále je však na čo sa dívať a dávam najvyššie hodnotenie, pretože aj keby príbeh a dej zaostával za minulou časťou, je fajn sa dívať na tie špeciálne efekty a prestrelky. ()

Jara.Cimrman.jr

"Mám dneska chuť sám zničit celé Impérium." Tak to zbývá jen roztlačit Millenium Falcon, zkontrolovat jestli majnokové nesežrali kabely a zaútočit na imperiální štít. A komu je to málo, tak je tu i výcvik velkýho Yody, kterej se moudrostí v noci snad i odkopává, neboť průměrně inteligentní učitel by těžko dokázal vypustit moudro typu: "Na mém úsudku ponech připravenost svou." A taky se tu řeší rodinný vztahy, což bývávalo ohromující, ale s příchodem novejch starejch epizod se z toho tak nějak vytratilo to překvapení. My už to prostě víme, co se skrývá pod tou černou helmou, Anakine. ()

JFL

"Impérium vrací úder" zakládá ústřední paradox celého Star Wars fandomu - jeho kvality z převážné části nejsou dílem George Lucase a tak díl, který je všemi adorován a výrazně definuje kánon, paradoxně v rámci ságy představuje anomálii. První "Hvězdné války" rozvrhly svět daleké galaxie a coby aktualizace starých naivních sci-fi dobrodružek a la "Buck Rogers" či "Flash Gordon" byly zamýšlené jako podívaná pro děti. Díky tomu také Lucas mohl vydělat na merchandisingu, který tehdy ještě necílil na nadité peněženky fandů, nýbrž jen rodinné rozpočty. Až "Impérium vrací úder" franšízu katapultovalo ke statusu kultu ve smyslu životního stylu. Druhý (dnes pátý) díl ságy svými dospělými konflikty, vypjatými emocemi a bravurní dramaturgickou výstavbou rezonoval s teenagery i staršími diváky. Jenže místo otce celé franšízy George Lucase na režisérské sesli seděl jeho učitel z filmové školy Irvin Kershner, který vyslyšel Lucasovu nabídku za podmínky, že bude moci příběhu dát hloubku a vyprofilovat předložené postavy. "Impérium vrací úder" tak má blíže k fanfikcím, než k Lucasově stylu nevážných space oper, jenž se vrátil ve fandy zatracovaných aspektech "Návratu jediho". Stejně jako fanfikce, které ostatně v mnoha ohledech inspirovala, druhá/pátá epizoda sice přejímá Lucasovy světy, prostředí, postavy a základní motivy, ale zasazuje je do stylově zcela odlišného vyprávění, které se zříká naivity, rozvernosti a melodramatu ve prospěch patosu, osudovosti, vypjatých emocí a zvratů či dramatických situací s tíživým dopadem na postavy. Byť klíčové zvraty a odhalení vymyslel Lucas, je to právě Kershnerova režie, co jim dává náležité vyznění - stačí porovnat koncipování klíčových scén i vedení herců zde s převládající fanfarónskostí a kolísavou dramatičností dalších dvou dílů trilogie. Stejně je tomu i v případě ostatních předností snímku v čele s bravurním vyprávěním, které namísto linearity prvního filmu přichází s dramaturgicky vycizelovaným střídáním dvou souběžných linií, které je precizně načasované tak, aby vyprávění nikdy neztratilo tah. Lucas spolu s režisérem Richardem Marquandem se ho pokusili napodobit v posledním díle, ale absence dramaturgického citu a upřednostnění dobrodružných atrakcí tam vede k zoufalému natahování scén za hranici únosnosti. "Impérium vrací úder" tak v souladu s konsenzem vskutku je nejlepší část ságy, ale nepředstavuje kýženou kulminaci stylu, tendencí a motivů, ale spíše odchylku či parafrázi, která bohužel odhaluje potenciál ságy, který ale zůstal v jiných dílech nevyužit. Fakt, že Lucas svěřil režii tvůrci s ambicemi a filmařskými kvalitami za hranicemi jeho vlastního horizontu, tak vlastně představuje nejkrutější z jeho nechvalně známých mnohoznačných rozhodnutí. Lucas se na "Impériu vrací úder" realizoval pouze hračičkovstvím v oblasti speciálních efektů, a pokrok učiněný za tři roky od prvního filmu znatelný z každého trikového záběru, opravdu bere dech. Byť tedy Lucas i tuto svou zásluhu posléze zadupal do země vydáním speciální edice s dodělanými digitálními efekty, které celé trilogii daly uniformní vzhled. Velký dík a uznání patří fandovskému restaurátorskému projektu despecializované edice pod vedením Harmyho, který nám nanovo umožňuje žasnout nad původní podobou všech třech dílů. () (menej) (viac)

-bad-mad-wolf-

George Lucas stvořil ságu, která dodala nový rozměr klasické černobílé pohádce. Rozměr doslova kosmický. Pohádková naivita - ba až infantilita - je v mixu se sci-fi ražením neodolatelná; když se pak přidá ještě pár dobrodružných a westernových rysů (ostatně první vzniklý díl Star Wars cituje s oblibou snad všechny myslitelné žánry) a na svou dobu pokrokové triky, je kult na světě. V Impériu přidal tvůrčí tým, tentokrát pod vedením Irvina Kershnera, podstatně temnější tón vyprávění a stvořil nejlepší díl série. Ať už je to jak chce, troufám si tvrdit, že na oblíbenosti starých Star Wars se podepisuje převážně nostalgie. A proč vlastně ne? Ve své době zpočátku opovrhované dílo se stalo Lucasovým pomníkem i náhrobkem. Trademark narostl do nevídaných rozměrů a veškeré kouzlo bylo později zavražděno digitálním zprzněním trilogie staré a dotočením trilogie nové, která kmitá mezi trikovou bombastičností a ryzí průměrností. V celkovém součtu jsou Star Wars jen nabubřelou onanií jednoho přestárlého kluka, který miloval pohádky a filmové triky, jenže kluci a holky jsme kdysi byli všichni a já mu za Star Wars děkuju. Jen se omlouvám, že nejvíce za ty dvě, které de facto netočil on. ()

Kulmon

Nejsem fanouškem tohoto žánru a tak jsem byl mírně zklamán tím, že se nepodařilo navázat na podle mého názoru výtečný první díl série – Hvězdné války. Tento film se mi zdál méně akční, dynamičtější, ale může to být způsobeno třeba odlišným rozpoložením. Nevím proč, ale tolik unešen jsem nebyl. Ale nekritičtí fans jistě slintali blahem a já jim to neberu. ()

• Scény, kdy si Luke (Mark Hamill) podává světelný meč silou, se natáčely tak, že Mark Hamill meč zahodil. To bylo poté přehráno pozpátku. (GreatestFan)

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Začněme tím podstatnějším. Za pár týdnů se všichni budeme nadšeně kochat obřími červy ve druhém díle Duny, který zadaptuje zbytek první knihy od Franka Herberta. Sága z pera slavného spisovatele ale… (viac)

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (viac)

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (viac)