Euforie - Série 2

(séria)
USA, 2022, 7 h 53 min (Minutáž: 54–62 min)

PavelVanekArt

Za mě je větší, hlubší, depresivnější, je tam víc drog, prsou, zadků a penisů, ale první řada mi přišla sympatičtější. Druhá až moc na můj vkus tlačila na pilu a ve výsledku se tam zas tolik nestalo. Herecky je to fajn, chvilkama i nepříjemný. 4* a.k a 80% ()

BoXBe

Poslední dva díly slepě tápaly, co udělat se všemi rozjetými linkami asi i s vidinou, že už se nebude pokračovat. O to víc působilo uzavření jednotlivých osudů nejen neuzavřeně, ale i nedůvěryhodně, neřku-li hloupě, bez nosnějšího nápadu. Vrcholem tak zůstává pátý díl série, který by měl v jiných vodách potenciál na film. Zendaya s Hunter Schafer udržely Euphorii vysoko, ale jen, když byly před kamerou, ani Fezova linka to nakonec nezachránila. Takže zklamání, ale v určitých momentech výjimečný zážitek, tedy velmi nevyrovnaný výsledek za mě. ()

SeanLSD

Sledované od februára do mája 2024. _ Druhá séria EUFÓRIE je nekonečná vyhrotená situácia, v ktorej človek definitívne prestáva hrdinom závidieť ich mladosť, krásu, sex, drogy a večierky. Tu už nie sú žiadni vinníci, sú len obete. A seriál definitívne prestáva byť "zábava" aj pre samotného diváka. Je to hlboký ponor do vyextrahovanej dekadencie dnešnej mládeže. A pritom zachované to, čo je pre teen vek trvalé bez ohľadu na dobu – silné city, idealistické predstavy o živote a vzťahoch a fatalistické konanie. Plus starý dobrý freudizmus – nie spoločnosť, politika, technológia… - ale neprítomný ocko (a prítomné drogy) sú spúšťačmi abnormálneho správania. _  Hodnotiť tu časti osobitne, nielen diely, ale hádam aj série, nemá veľmi zmysel, čím ďalej, tým viac vyznieva EUFÓRIA ako celok, a aj v rámci dielov si prechádza ľubovoľne medzi postavami, ktorých osudy sú previazané. Iba výnimočne sa prezentuje ako seriál s uzavretými, charakteristickými epizódami, väčšinou ide skôr o moderný trend sledovania krátkeho seriálu ako dlhého filmu naraz, v jednom ťahu, prípadne na pár šupov. A podobne sa to má aj so sériami - sú tu veci, ktoré sa doriešia, aj tie, ktoré sa nechávajú otvorené do tretej série. A tak to môže ísť donekonečna – tak ako život. _ Sam Levinson si na rozdiel od prvej celú druhú sériu napísal a zrežíroval sám. Niet sa mu čo čudovať – stvoril popkultúrny fenomén a chce si ho ďalej robiť iba podľa seba – a výsledok dosahuje väčších výšok, ale aj nedostatkov, ako v prvej sérií. Z rozličných pohľadov sa mu dá všeličo vytknúť... Dosť zvláštne rozvíjanie (či skôr zdržovanie) zápletiek stojí proti režijne a štylisticky neuveriteľne premysleným jednotlivým scénam. V tých jednotlivostiach je to ale majstrovské a ako celok emocionálne zasahujúce až zdrvujúce, čo je pre mňa rozhodujúca kvalita.. Ťažko si vybavím porovnateľné dielo, ktoré by tak presvedčivo sprostredkovávalo pocity a komplexné emócie, vrátane tých najextrémnejších. ()

David.Darco

Je škoda že Levinson nedotiahol záver série (pre mňa v hodnotení rozhodujúci) do takých kvalít, aké mali prvé tri a predposledný diel. Samotný záver série pôsobí trochu nesúrodo a síce nemôžeme hovoriť o naplnení diváckych očakávaní ani v kontexte záveru prvej série, tá bola na rozdiel od druhej sujetovo komplikovanejšia. Epizódnejšia. A samotný záver prekvapivo interpretačne zložitejší a audiovizuálne podmanivejší, zaujímavejší. Druhá séria a teda jej záver však pôsobí ako (pre mňa) neuspokojiví záver celého seriálu (potvrdená tretia séria). Nefunkčný najmä z hľadiska nedopovedania mnohých liniek, čo mi akosi úplne nedáva zmysel. Séria má neskutočne veľa silných momentov a nápadmi ani sountrackom výrazne nezaostáva za tou prvou (aj keď čo si budeme, tá prvá je Labrynthov masterpiece). Vytratila s avšak epizodická stavba celku a odrazu je Euphoria o dosť predvídateľnejšia a konvenčnejšia. To neznamená že je horšia. Je len iná. A aby som sa vrátil k tomu, čím som začal. Keby bola posledná epizóda konzistentnejšia, určite by som zostal pri 5hviezde. ()

Qitek

Jen dva díly (pátá a šestá epizoda), které mě opravdu někam posunuli a něco ve mě i zanechali. Zbytek a především přímo úděsné, chvílemi až nesnesitelně trapné finále (sedmá a osmá epizoda), to poslalo pro mě do krásně nasvícených a natočených kytek. O ničem a nikam se nevyvíjecí série, která je do sebe narcisticky zahleděná jak pěst na oko, jako máloco jiného. Zendaya je už teď herecká extraliga a jestli nedostane Emmy, tak... Tak bude asi hrát někdo o chlup líp. ()

Lachtaan

Seriál, kterému se po dlouhých letech podařilo sesadit Hru o trůny z trůnu sledovanosti v rámci celého HBO, se svou druhou sérií vůbec dost ovlivnil svět. V negativním hledisku došlo bohužel i k tragédiím, které vyvolala témata, které seriál explicitně otevírá, v tom pozitivním Euforie přesvědčila minimálně mě, že není serošem čistě jen pro ženské oči. Ano, některých scén, které heterosexuálního muže odradí, by nás mohli ušetřit, z hlediska dialogů a vypjatých scén ale skutečně jde o vrchol televizních výtvorů nejen pro teenagery. Tady by se mohla inspirovat španělská Elita, na kterou jsem si několikrát během sledování vzpomněl, byť její jádro je trochu jiné. [viděno na HBO Max] ()

stitch7

/// Protože jsem se u dílů "uhvězdičkovával", vyšlo mi proměrné hodnocení série na pět, ale upravuji na čtyři. Ve finále je čas na hotovou kytarovou píseň (ještě na tom pracuju???), ale ne na bitku mezi Cassie a Maddy, které si potom řeknou tři věty a čau? Nejvíc mě štve, jak z hlavní postavy Kat v podstatě udělali vedlejší kvůli blbejm neshodám. Chce ji teď snad Levinson ve třetí sérii úplně vystřihnout? Od páté epizody navíc od Rue ani ťuk o drogové dealerce - Rue ani nepomyslí na to, že dluží deset tisíc dolarů. Budu tedy doufat, že se jí budou věnovat ve třetí sérii, protože nedává smysl, aby tato linka vyšuměla. Celkově však druhá série nabídla silné díly (které toho ve mně hodně zanechalY) a slušnou emocionální horskou dráhu. Euforie nikdy nikam nespěchla a je fakt hloupé se tomu stále divit. ()

vyfuk

I když druhá série oslovuje trochu méně, než ta předchozí, stejně zde máme další kvalitnější materiál toho, co může v současné seriálové produkci vzniknout. Příběhy pubertálních postav dokáží být kupodivu poutavé a zajímavé. Poté to mnohdy pokulhává právě na troše té pubescentní demence, ale i tak se dá oko přimhouřit. Teď si zase počkat pět let na další sérii. Jen stále se ve vzduchu nese ten strašák toho, jestli děcka jsou tak blbá a myslí si, že toto je život. ()

Anet21

⚪Časť na pódiu v poslednom dieli pripomína úrovňou ,,Slnko, seno," a to sa Troškovi smiali, že nakrúca primitívnosti. Hmm. Ak je to v Euphorii, tak to bude každý adorovať, ako v tom vidí presah a 10 možných interpretácií.⚪Celkovo ,,fenomén" okolo tohto seriálu je nepochopiteľný, výprava slušná, pekná práca kamery, ale čo iné je v tomto seriáli inovatívne, iné ako v iných dielach pre mladých dospelých? Riešia sa tu drogy, každý spí s každým, každý túži po peniazoch a moci, každý je sebec a nevidí si ďalej ako na svoj nos - toto sú tie motívy, čo v iných seriáloch nie sú? Lebo ja mám pocit, že sú v každom. A tu ani nie sú najlepšie spracované, všetko je schematické - blbá Nána, blbý chlap, dievča, čo droguje, díler, čo díluje, introvertka, čo píše - veď všetko ide vo svojich zabehnutých koľajach archetypov postáv.⚪ Už ani nespomínam, že od druhej polovice tejto série sa rapídne mení narácia aj dynamika, prvé diely nastolia nejaké témy a problémy, aby sa v druhej polovici na polovicu z nich zabudlo a polovica vyriešila tak nijako alebo z ničoho nič. Akože pardón?⚪Dva diely investované do akejsi ,,meta divadelnej hry," ktorá nielenže je realistickosťou (na ktorú niektorí tak stráaašne odkazujú) úplne mimo (stredná škola naskúša hru na úrovni a finančných nákladov Brodwayu), ale ani nič nové, okrem citového vydierania diváka neponúkne. A zase, načo inovatívna kamera, keď to, čo kamerujeme je zadaptovaný treťotriedny scenár? Čo nám to má ako divákovi predať? Otvorenú porno-nahotu v každom dieli, aj keď seriál sleduje aj mládež a tvorcovia to dobre vedia?⚪Kto v tomto stále vidí akési geniálne presahy scenáristu, mal by si veľmi rýchlo uvedomiť, akú hru scenárista/režisér s divákom hrá.⚪Ps.:Až na pár scén ani tie herecké výkony nestoja za veľa, skrátka klasické herectvo, ktoré ,,v západných filmoch/seriáloch" bežne nájdete.⚪ ()

Sdoom

Druhá série se ze začátku rozjíždí fakt pomalu a kolikrát jsem si říkal, že to asi nebude už ono, nicméně postupem času děj nabírá na obrátkách a hlavně linie Fezca a Lexi je skvělá. Rue nezaostává a zejména v pátém dílu Zedaya rozbíjí veškeré případné pochyby, jestli tu roli hraje dobře. Výborně graduje i linie Nata s otcem a boj o něj mezi Maddy a Cassie. Z tolik vychvalované a ceněné divadelní scény jsem byl při sledování trochu rozpačitý, nicméně zpětně musím docenit invenci a originalitu tvůrců. Ve výsledku celkový dojem ještě o něco lepší než z 1.série. (HBO Max, orig.) ()

Devadesát Dva

Druhá řada (konečně!) pokračuje v solidně nastavené laťce, ač se mi líbila přeci jen o drobek méně, pořád měla svoje tragické, temné, i humorné rozměry. Blend, který mě na ní baví. A i když málokdy byla poslední měsíce nálada na to, se naplno ponořit, nakonec jsem to slupnul jako malinu, z převážné části, během dvou dní. Ale Fez & Ash, man. Why u had to do my boyz like dat? ()

veronica_mac

Tak jo. Bylo to o poznání lepší než první série. Na pátý díl bohužel za mě nestačil ani jeden následující, nicméně bych byla nefér, kdybych těch 5 nedala. Strašně pěkně natočené, duchaplné myšlenky a dialogy, divadelní hra moc fajn. Trochu mi chybí ukončení dějových linek některých postav, které byly možná načaty na škodu až moc brzy, nicméně pokud přijde 3. série, máme se snad na co těšit! ()

Oralfabet

Přijde mi jako kdyby od první série uběhla celá věčnost, takže se mi trochu špatně napojovalo a taky se mi to těžko porovnává, ale co si tak pamatuji, mám pocit, že první série byla o dost umírněnější, ale taky soustředěnejší. Když se na druhou sérii podívám jako na celek, mám z ní dost rozporuplné pocity. Přijde mi, že u některých postav Levinson vůbec neví, co s nimi vlastně chce dělat, a často něco nakousne, a pak to nechá být. To by zas až takový problém nebyl, vadí mi hlavně, že mi v seriálu skoro na nikom nezáleží a spousta emocionálně nejvypjatějších momentů rozhodně nezapůsobila tak silně, jak měla. Po technické stránce ale pořád není co vytknout, herci jsou taky všichni skvělí a některé momenty nebo i celé epizody (ta pátá je rozhodně předčasným vrcholem série) dokážou nadchnout. Takže prostě fakt mixed bag no. Jo a Kat je neskutečně nesympatická kráva a víceméně byla v téhle sérii úplně zbytečná. 7/10 ()

TheSpearCZ

Čistě objektivně je pro mě druhá série Euforie kvalitativně lepší než tou první, přišlo mi, že se nám tu postavy více ukázaly, přibylo zajímavých příběhů (hlavně příběhy Fexi a Cassie/Nate) a už tu jsou i zapamatovatelné momenty, které bych v první sérii hledal jen marně (Fezco na párty a Lexiina divadelní hra v tomhle případě suverénně vedou. I tak si ale nemůžu pomoct, ale pro mě je opět menším zklamaním to nezakončení posledního dílu, je to možná moje osobní preference, ale takhle (ne)zakončit snad žádnou příběhovou linii je vyloženě hřích, a to už jsem samozřejmě pár takových sérií u seriálů viděl, no, Euforie v tomhle bohužel vede. A natočené to je bez debat krásně. 2. série - 80% ()

Rockerman

Navzdory předsevzetí jsem tomu ještě dal šanci, ale vydržel jsem jen necelé dva díly. Nic se nezměnilo a když Kate začala řešit, jestli je nebo není zamilovaná a hezká, tak jsem to ukončil a už se k tomu nebudu vracet, hodnotit ani vyjadřovat. ()

chrispe

Druhá série šlápl do pedálů a na závěr mě jako diváka slušně vymlela. Je to skvěle natočený, velmi dobře napsaný, zábavný i kulervoucí. Postavy rozhodně nejsou černobílý a baví. Druhá řada je za mě lepší jak první. Snad bude třetí. Poslední díl nám to mohl klidně i uzavřít. ()

ViktorS

Druhá séria určite nezaostáva a mne osobne sa páčila o niečo viac ako tá prvá. Opäť tu dostáva miesto každá dôležitá postava, ktorá je vždy hlavným protagonistom svojej epizódy v seriály. Páči sa mi takýto koncept, keď skutočná hlavná postava je v podstate rozprávačom príbehu, ktorý sa deje okolo toho jej, kedy sa občas príbehové linky pretnú a inokedy sú si na míle vzdialené. Seriál tu dobre ukazuje charakter a pozadie každej postavy, to na základe čoho koná, čo ju utváralo počas života. Divák tak vie, rovnako ako v prvej sérii, no v tejto ešte viac, posúdiť charakter postavy a budovať si k nej prípadnú sympatiu. Celkovo teda príbeh bol skvelý, zrozumiteľný a pritom pomerne komplexný. Toto práve moc neriešim alebo si moc nevšímam, no veľmi sa mi páčila kamera, hlavne v predposlednom diely. Koniec bol samozrejme otvorený bez nejakého záveru, som teda zvedavý, či sa skutočne dočkáme aj tretej série. ()