Ulice strachu – 1. část: 1994

• USA Fear Street Part 1: 1994 (viac)

Po sérii brutálních vražd se dospívající dívka a její přátelé postaví zlu, které jejich nechvalně proslulé město dusí už celá staletí. Vítejte v Shadyside. (Netflix)

Real Tom Hardy

Netflix na začiatok leta vytasil slasher trilógiu Fear Street, kde sa každý piatok bude venovať istým časovým úsekom a mne pri pohľade na predmetné roky prichádza smutno, že dané časové rozhranie nezahŕňa aj nové milénium, aspoň do r. 2008. Na to by som sa rád pozrel najmä preto, že jedným z hlavných zámerov tvorcov tu bolo, súdiac podľa tohto prvého filmu, správne zachytiť atmosféru obdobia, čo sa aj slušne podarilo (hoci na úrovni detailov Summer of 84 či Stranger Things to nie je), mimo iného už hneď v úvode scénou s walkmanom, starým bielym počítačom, ranným vzhľadom internetu a v pozadí hrajúcou skladbou 'Fear of the Dark' od Iron Maiden, či neskôr vintage pixelovou videohrou s kostlivcami a skladbou 'More Human than Human' od White Zombie. Po obsahovej stránke relatívne výživné, nenudil som sa ani na chvíľu, po stránke filmárskej kvalitka so super štylizáciou a farbami, hudobná zložka a skladby lahodné. Cecky mi tu síce nechýbali ako ostatným nedohonencom, chýbalo mi však väčšie kvantum odkazov na popkultúru, aspoň trojnásobok by bol predstavovaný ideál. Postava všeznalého Josha (Benjamin Flores Jr.) značne sympatická, takže predstava, že bude aj v nasledujúcich filmoch je veľmi sladká. Uvidíme, čo prinesú ďalšie časti, slušný nábeh to rozhodne má. --- ♪♫ / ♪♫ / ♪♫ / ♪♫ / ♪♫ --- (x) (x – nemá súvis s filmom, ale chcem si to niekde uložiť x) (x) (x) (s/o J.F.B.) ()

D.Moore

Vyvražďovačka klasického střihu, která ve velkém cituje (především) Vřískot a jemu podobné, dělá to v krásném kabátě a zároveň s nadsázkou i (pro mě) překvapivě brutálně... A stále zábavně i díky hercům a jejich skvělým postavám, které se chovají tak logicky, jak jim žánr umožňuje. K dokonalosti tomu sice chybí něco, čeho se pravděpodobně dočkáme příště a přespříště, ale i tak jsem velmi spokojený. ()

JohnCZ

V zásadě úplně jednoduchý slasher s lacinými lekačkami, který je ale tou stylovou přeplácaností téměř na hranici sebeparodie vlastně docela sympatický. Navíc, kdo stejně jako já slyší na tu současnou retro vlnu, bude potěšen zasazením. Devadesátky tu dělají polovinu atmosféry. Příjemné jsou i postavy, které se sice v akci chovají často záměrně debilně, ale v momentech, kdy se zpomalí, působí naopak nečekaně autenticky. Jakkoli se ale Netflix snaží chránit Rkovým ratingem, je to spíše oddychovější podívaná pro mladší diváky (byť se solidní porcí gore, nemalým množstvím nadávek a jednou osvěžující žhavou scénou). ()

Trevor

Úvodom ktorý tak trochu navnadí aj starších fanúšikov na legendárny slasher Vreskot sa nenechajte pomýliť, zďaleka film nebude pokračovať v tak dobrom duchu. Nakoniec je to mix viacerých starších hororov s najslabšou stránkou tohto filmu, absolútne nevyužitým potenciálom akokoľvek ťažiť z atmosféry roku 1994 nielen dobovou atmosférou ale ani hudbou. Prirátajme k tomu povinné lesbičky stredoškoláčky, najmúdrejšieho černoška zabijaka a dej ktorý príliš nedáva zmysel (možno v kontexte všetkých troch epizód sa nakoniec niečo podarí) a dostaneme pomerne veľké sklamanie určené predovšetkým teenagerom s tomu zodpovedajúcim intelektom. Celé to však má jednu chybičku krásy, labilným teenagerom ukazovať návod ako sa liekmi mladé dievčatko otrávi a nachvíľku umrie...a film sa dá dopozerať, ak Vám na súbežne pustenom televízore beží štvrťfinále majstrovstiev Európy medzi Španielskom a Švajčiarskom. ()

Lucasion

Od trilogie Fear Street jsem měl velká očekávání. Tvůrci se netají svojí láskou ke klasickým slasherům a v každém díle jim vzdávají čest. Rok 1994 vzdává čest především Vřískotovi (1996). Úvod filmu je naprosto vynikající. Velká škoda, že si Maya moc nezahraje. Ovšem obsazení celé hlavní party, ač neznámé, tak velmi sympatické. Film má velmi nepříjemnou a děsivou atmosféru po celý film. Monstra se probouzejí a je pouze na partičce, aby jim zabránili v eliminaci půlky města Shadyside. Nechybí gore, v jednom případě i vcelku hodně brutální, tak nechybí i humor. Za mě part one splnil, co měl. (77 %) ()

• Na začátku filmu již v první minutě můžeme v pozadí slyšet skladbu „Closer“ od americké kapely Nine Inch Nails z jejich alba „The Downward Spiral“, které bylo vydané v roce 1994. (Trajektt)
  • Při příchodu na pohotovost (zhruba ve 36. minutě) hraje v pozadí píseň „Killing Me Softly With His Song“ od Roberty Flack. Ve 47. minutě při útoku na Simona (Fred Hechinger) hraje krátce píseň „You Always Hurt the One You Love“ od The Mills Brothers. (pornogrind)
  • Film mal pôvodne vyjsť do kín v júni 2020, kvôli pandémii COVID-19 sa premiéra presunula. Netflix však rýchlo prešiel k veci a už v auguste 2020 odkúpil práva na celú trilógiu. (Real Tom Hardy)

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

Netflix plánuje pokračování Ulice strachu

19.07.2022

Horor coby žánr bude zřejmě věčný. Zaprvé se dá ohnout do jakékoli podoby a zápletky, zadruhé je levný, a zatřetí si diváky vždycky najde. Ví to hollywoodská studia, a zjišťuje to už i Netflix, který… (viac)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu