Obi-Wan Kenobi plánuje odvážnu misiu na nepriateľské územie. (Disney+)

-bad-mad-wolf-

Než mě pohltí afekt, co se to ze Star Wars stalo, vyjmenujeme si dnešní pozitiva: arcisviňská manipulátorka Třetí sestra v podání Moses Ingram definitivně stvrzuje, že je hlavním tahounem série a všechny - včetně Kenobiho - nechává daleko za sebou. Odlidštěný imperiální design pevnosti je pastva pro oči = kouká se na něj opravdu moc hezky. Menší plus ještě za pár vizuálních nápadů a náznaky napětí. A tím končíme, protože zbytek je opět především scenáristická nemohoucnost - od detailů až k hlavnímu příběhu. "Nevíte, čeho je impérium schopné!" vyhrkne Kenobi na de facto anonymního týpka a týpek mu zpátky zasmečuje nejsmradlavější klišé na téma "padouši mi zabili ženušku". Plánování infiltrace do pevnosti Inkvizitorů byl tak extrémně dementní bolehlav, že jsem v sedmé minutě epizodu zapauzoval a šel se radši trýznit náhodným výběrem videí na youtube. Scénu, v níž se Kenobi schovává do výklenku ve zdi, přestože je dvojice stormtrooperů pár metrů před ním, jsem si nevěřícně přehrál několikrát - a ne, fakt to tam je! Vojáci jsou vedle neschopnosti cokoliv trefit taky kompletně slepí. Není divu, že to má Impérium navzdory časté převaze tak těžké. Že si k superpevnosti může nepozorovaně přiletět anonymní stíhačka a zaklepat blasterem na vrátka, to už nechám bez komentáře - ale samozřejmě se to stát muselo, jelikož když je hlavní hrdina v obklíčení bez možnosti úniku, je na řadě deus ex machina. Nelogično a zdánlivě absurdní souvislosti se ve světě SW objevovaly vždy, nicméně nikdy nám je tvůrci nepředhazovali s předpokladem, že je divák úplný debil; seriál navíc nepřináší prakticky nic, co by člověku od přešlapů odvádělo pozornost. NEDÍK. Výsledek je žalostnější, než Kenobiho životní osudy - záplava laciných klišé, náhod, otřesných dialogů a tvůrčí neochoty, absolutně prosté jakýchkoliv emocí. Sračka definovaná obchodním oddělením. Poslední dvě epizody dokoukám čistě z "povinnosti" a budu vzpomínat na doby, kdy jsem šel do kina na Phantom Menace a z McGregora mohl být nadšený. Což je paradox, jelikož fanda prequelové trilogie fakt nejsem. ()

Ronkar

Je to tak nudný a bezduchý, že jsem to proklikával jen k pasážím, kde je nějaká akce... Žádný charakter moment. Žádný napětí. Tragická režie, až mě fascinuje jaký nemehla se k takové práci dostanou. Naprosto podprůměrná záležitost, která těží jen ze značky SW a fanservisu. Scénáristi, co to psali by měli jít do prdele. Je to psaný tak pro desetiletý děcka. Pokud je vám víc, neztrácejte s tím čas ()

Elio

Ano, jistě, je to nesmyslné. Ano, jistě, je tam opravdu mnoho, mnoho úsměvných absurdit a příkladů porušování bezpečnostního systému, které by snad neměly projít ani ve Star Wars světě. Ale když si uvědomím, co za absurdity jsme už v tomhle vesmíru absolvovali (ano, i v OT, které bylo trochu "vylepšeno" a vysvětleno například díky Rogue One) a nikdo se nad tím ani na moment nepozastavil, kdežto u tohoto ostře sledovaného seriálu se hned všichni takzvaní fanoušci hrnou se zběsilostí k počítači, aby rychle vyjmenovali všechny vady, kterými seriál oplývá, říkám si, jestli se ze Star Wars nestal spíš nový kopací panák. Toxicita v téhle komunitě panovala vždy, takže tohle mě ve výsledku nepřekvapuje. Co mě překvapuje je fakt, že většina lidí zde hodnotí primárně to, jestli příběh dává smysl, a už ne to, jaké je tempo příběhu, jaké jsou speciální efekty, scénář, dialogy, kostýmy, interiér, kamera a, a to hlavně, herecké výkony. Pokud se tohle všechno sečte, ať mi nikdo netvrdí, že si seriál zaslouží méně než 3 hvězdy. Ale to jen tak na okraj. 4. epizoda dodává příběhu trochu více gradace, a i když všichni víme, že to dopadne dobře, přece jen napětí buduje vcelku umně. Co se seriálu nedaří je výčet nelogičností, které jsou v tomto díle ve zvýšené míře, a divák si chvilkami říká, jestli by nebylo lepší tyhle nesmyslnosti vysvětlit prostě jen tak, že "zapůsobila Síla". Ať tak či tak, herecké výkony jsou pořád dost dobré, začátek je za mě fenomenální, ale pak to přeci jen začíná jít, hlavně kvůli zmíněným nelogičnostem, trochu z kopce. Začínám si uvědomovat, že síla tohohle seriálu tkví hlavně v pomalých, emotivních pasážích, kdežto v akčních sekvencích příběhu trochu dochází dech. Ale to nevadí. Je to první pokus vrátit se plnohodnotně k prequelům a na to, jaký hate schytaly, to myslím seriál ještě snáší dobře. Já se ovšem upřímně bavím a moc, moc se těším, kam se to celé posune. Doufám, že poslední díl pojede na vlně sentimentálních emocí, které seriálu sednou vlastně úplně nejlépe. ()

Tomas.Abi

PART IV překonal všechna má očekávání a scénáristé, kteří splácali tento "příběh" dosáhli toho, že už mi je celý seriál i děj u análního traktu. Ano, to byl ten nejnudnější a také nejstupidnější příběh od dob Vzestupu Skywalkera. Inkvizitoři, jejich základna, personál základny, vybavení základny, zabezpečení základny, kompetentnost celého Impéria byla spláchnuta na dno planety, na které se tato epizoda odehrává. Ewan už nemá ani co zachraňovat a i kdyby se postavil na hlavu a citoval Macbetha už nemůže tuto grotesku zachránit. Toto mají být Hvězdné války, VÁLKY, a postavy se tam chovají tak, jako kdyby byly na exkurzi v Disneylandu. Tato epizoda padá opět díky scénáři na samé mořské dno a zabředává do písku, plného odpadků a fekálií. Tento příběh je urážkou inteligence průměrného diváka a může se líbit akorát tak čtyřletým dětem, které ocení to, že to je krásně barevné a hýbe se to. Gratuluji scénáristům. Za toto byste dostali ve škole nedostatečnou a neprošli byste do dalšího ročníku. ()

kenkaku

Tak v první řadě, jakákoliv hrozba vůči Leie nebo Kenobimu nefunguje. Takže drnkání na tuto strunku dramatu je fakt ztráta času. K tomu si měl scénář vybudovat “postradatelné” sympatické postavy. Takže celá epizoda je naprosto zbytečná a kdyby se přeskočila, vlastně se nic neděje. Scénáristicky je tedy čistý odpad. Proto (přestože je to velice slušně natočené vizuálně a “old-schoolove” atmosféricky) nemůžu dát víc než průměr. ()

• Obi-Wan (Ewan McGregor) využívá rozbitá okna inkvizitorovy základny, aby unikl vojákům a utopil je stejně jako ve videohře „Jedi: Fallen Order“. (KGBelik)
  • V podzemní kobce pevnosti Inkvizitorů je nejsmutnější část historie Řádu. Mrtvoly členů řádu během Rozkazu 66 byly průběžně doplňovány za přispění Inkvizitorů a zejména Darth Vadera. Samotný rozkaz přežilo více než 100 rytířů Jedi, padawanů a ratolestí. Většina byla zabita, mnozí mučeni a stali se z nich inkvizitoři nebo sithské akolyty. Jedna z mrtvol náležela mistru Tera Sinubelovi. Byl to starý, na první pohled neohrabaný Jedi, který svůj světelný meč schovával ve své holi. Premiéru si odbyl ve Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005) a během Klonových válek (od r. 2008) byl nápomocen při řešení problému Ahsoce Tano, kdy síla nemusí nutně vycházet z mladistvého vzhledu. Nevědělo se, zdali přežil Rozkaz 66. Jeho smrt je tedy datována mezi 19 BBY a 9 BBY. (Veskoslav)
  • Purge Troopers mají černou zbroj a červené nárameníky. Jsou vycvičeni pro boj zejména proti členům Řádu a lidem citlivých na Sílu. Jedná se o elitní armádu, která podléhala přímo Inkvizitorům. Poprvé se objevila v marvelovské komiksové sérii o Darth Vaderovi. Svou herní premiéru si odbyla v „Jedi: Fallen Order“. (Veskoslav)