Prvá svetová vojna sa skončila. Epidémia španielskej chrípky ustúpila. Mnohí mŕtvi však zostali nepochovaní a uviazli v našom svete. V mrazivej zime roku 1918 sa Tomás (Viktor Klem), mladý potulný posmrtný fotograf, snaží sa uživiť tým, že fotí posledné fotografie mŕtvych z okruhu svojej rodiny. Na pozvanie desaťročného dievčaťa odcestuje do malej dediny, kde ho čaká nezvyčajne veľa práce a čoraz viac nadprirodzených javov. Duchovia mu chcú niečo povedať a on je odhodlaný zistiť, o čo im ide. Je však na nebezpečnej pôde: každý nesprávny krok vyvolá nový útok, ešte krutejší ako ten predchádzajúci. Duchovia nechcú žiť v mieri so živými. (Vertigo Distribution)

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č.33 - MAĎARSKO - Začátek naprosto úžasný a atmosférický, jehož plusem rozhodně je i originální historické zasazení. Bohužel se to pak zvrtne do klasické duchařiny, kde nechybí nadmíra lekaček i pár klišé, které se pak v závěru zvrtne do částečně epického (závěr v domě) a částečně přehnaného (všechny levitace) rozuzlení, které bylo jasné docela rychle. Musí se tvůrcům nechat, že měli odvahu natáčet hororové scény i za dne (což dá vždycky větší práci) a že nemalý rozpočet využili jak jen to šlo, takže se to i zpracováním vymyká klasickým duchařinám, ale bohužel tu je z ní tolik prvků, že se to od ní ani výrazněji nevzdaluje. A ani scénář nepatří zrovna mezi ty lepší. Jinak to ale je filmařsky solidní práce, kde se dobře pracuje se zvukem i kompozicí záběru a taky se povedlo sehnat solidní herce, zvlášť ta malá holka svoji postavu ztvárnila perfektně. Takže mě horor z Maďarska spíš potěšil než ne. Silné 3* ()

Faustka

Post Mortem nabízí netradiční pojetí, ohnivý naturel, duchy (spoustu duchů) kteří mají lásku k létání takříkajíc pod kůží (pro současnou leteckou krizi určité řešení), všetečnou a zvídavou holčinu (zažívala jsem to podobně s mým otcem patologem) a sympatického fotografa, kterého jeho minulost nakonec dožene. Dobře Maďaři! ()

ricci.s

Historický horor, v ktorom fotograf v časoch po prvej svetovej vojne prichádza do malej osady, aby fotil nebožtíkov, no osada je ovládaná paranormálnou aktivitou, takže mŕtvych bude postupne pribúdať. Duchársky horor z Maďarska? Tak to som bol teda zvedavý, napokon na pobavenie to až také hrozné nebolo. Scenár naivný, ale snahy bolo dosť. A toľko mŕtvol pokope sa často nevidí (makeup mali fakt slušný), a keď ešte aj začali ožívať s tými ich voskovými ksichtami, tak som si naozaj povedal, že aj James Wan by mohol filmu vzdať hold. Horšie to už bolo, keď nám storočné katolícke babičky v čepcoch začali poletovať vzduchom, tam to už zašlo do iného žánru, a takmer dve hodiny stopáže bolo pre tento film taktiež zbytočných. Pokiaľ ale naši južní susedia aspoň raz do roka nakrútia priemerný horor, nevidím dôvod sa sťažovať. ()

Necrotongue

Maďaři mě opět nezklamali a natočili kvalitní duchařskou záležitost, kterou vybavili parádní pochmurně- tíživou atmosférou. Ocenil jsem, že tvůrci nevsadili na prvoplánové lekačky a místo toho přišli s uceleným příběhem, v němž postupně narůstalo jakési znepokojivé napětí. Posmrtné fotografie už dostaly svůj prostor v hororu "Ti druzí", Maďaři s nimi ale zašli ještě o krok dále a myslím, že se jim zadařilo. Na rozdíl od tzv. západních duchařských hororů nešlo o obvyklou skupinu paranormálních odborníků, jejíž členové vždy nejméně půl stopáže hledají, pak najdou, a pak litují, že našli. Umístění děje na uherský venkov těsně po skončení Velké války bylo z mého pohledu dobrým tahem a boj záhrobních navrátilců proti jen těžko pochopitelnému protivníkovi byl morbidně osvěžující (pokud takové slovní spojení vůbec dává smysl). Bavil jsem se výborně, jen v závěru jsem začal mít pocit, že to tvůrci zapíchli nějak moc rychle. Myslím, že si příběh zasloužil propracovanější zakončení. A chudák Marcsa, takové naděje... / Poučení: Pozor na nestabilní podloží. ()

pornogrind

Osobně duchařin moc nevyhledávám ( spíš jen když má na nějakou chuť manželka, která má duchařiny ráda) a nejen proto, že už to není to co to bývalo. Moderní duchařiny staví jen na (pro mě nefunkčních) lekačkách, který jsou podpořeny zesílením zvuku. ,,Jak originální". Post Mortem je tak pro mě v dnešní době naprostým zjevením. Ještě víc jsem překvapenej, že s něčím takovým přišli maďaři. Do filmu jsem šel aniž bych věděl o co tady půjde. Kdybych věděl, že půjde o duchařinu (a ještě tak vydařenou), počkal bych s tím na manželku. Škoda. Zajímal by mě její názor. Za mě je to jednoznačně jedna z nejlepších duchařin posledních let, která nepotřebuje laciný lekačky ale staví na napětí a hutné atmosféře. ()